D e violette Clematis Jackmannii is de be Groei, bloei en snoei van de Clematis T ot deze groep behoort de bekende klein- bloemige Clematis montana, die omstreeks begin mei bloeit. De met klokvormige violette bloempjes getooide Clematis alpina en de gro tere Clematis macropetala behoren eveneens tot deze groep. Deze planten krijgen bloemen aan de twijgen die het jaar daarvoor gegroeid zijn. Dat is belangrijk om te onthouden want zouden we zo'n plant in de winter snoeien, dan verwijderen we daarmee de voorjaarsbloei. D at or nu juist dit jaar zoveel beuken plotseling sterven komt door een samenloop van omstandigheden. Om te beginnen zijn veel beuken in ons land eigenlijk aan het eind van hun levens periode. M aar behalve de leeftijd van de bomen zijn er ook andere oorzaken. In 1975 en 1976 heeft zich een combinatie van kli- maatsomstandigheden voorgedaan die de dood van veel beuken heeft versneld. Twee zeer droge en hete zomers, met in de w inter van "75 op '76 weinig regenval om de geslonken vochtvoorraden aan te vullen. Een aantal zware stormen waarbij vooral die van januari "76 veel beuken heeft ontworteld en bij veel andere bomen schade heeft aangericht aan het wortelstelsel. Daardoor waren die wortels niet in staat om toen dat nodig was voldoende water aan te voeren om het verdrogen van het blad te voorko men. In mei '76 bovendien nog een strenge nachtvorst die vooral van de onderste takken de nog jonge blaadjes heeft doen be vriezen. De zaak werd nog verergerd doordat beuken er slecht tegen kunnen als zij plotseling aan de zon worden blootgesteld doordat een buurman wegvalt of geen blad meer heeft. M aar we zijn er nog niet. Ook de mens heeft schuld. De slechte conditie van veel bomen komt mede door ondeskundige behandeling. Ze hadden daardoor onvoldoende weerstand. We volstaan er mee een aantal van die ingrepen op te sommen die een versnelde sterfte van bomen kunnen veroorzaken: "Kan de Landbouw ook wat doen?" D e Clematis mogen we wel tot onze bekendste en geliefste klimplanten rekenen. De grote verscheidenheid in soorten en hybriden biedt voor "elck wat wils". Snelle en langzame groeiers, vroege en late bloeiers, klein- en grootbloemige vormen, wit - rose - blauw - paars - karmijn - rood en geel bloeiende variëteiten vormen de clematisbron waaruit iedere tuinliefhebber een voor hem bruikbare plant kan putten. der worden neemt dit nog af. Een eenmaal verzwakte oudere beuk ziet in de meeste gevallen weinig kans er weer bovenop te komen. Verder heeft een beuk de eigenschap dat wanneer de gezondheid achteruitgaat rotting kan optreden waardoor kwij nende bomen soms onverwachts kunnen omvallen. Om risico's te vermijden is het daarom aan te bevelen stervende bomen te verwijderen, vooral langs de wegen, bij huizen en op andere drukke punten. Beuken hebben een dunne schors en zijn daardoor slecht be stand tegen direct zonlicht op de stam. Sterke straling veroor zaakt "zonnebrand", die tenslotte de dood van de boom tot gevolg heeft. Bij het weghalen van slechte exemplaren worden de bomen ernaast blootgesteld aan de zon. We moeten er op bedacht zijn dat dan de ene beuk na de andere kan sterven. Soms is het mogelijk de overblijvende bomen te redden door ze wit te kal ken of te omwikkelen of door het aanbrengen van een nieuwe beplanting die te zijner tijd wat beschutting geeft. Het kan echter ook voorkomen dat het beter is de gehele rij te rooien en tot een volledige nieuwe inplant over te gaan. Trouw blijven aan beuken Er is geen enkele reden om op plaatsen waar goede beuken hebben gestaan niet opnieuw tot herplanting van beuken over te gaaii. Waren de gestorven beuken slecht ontwikkeld of is er inmiddels op de plaats waar zij stonden zo veel asfalt neergelegd dat een behoorlijke ontwikkeling niet meer mogelijk is dan zal een andere plantplaats moeten worden gezocht. Staatsbosbe heer dringt er op aan in elk geval te zoeken naar nieuwe moge lijkheden om jonge beuken te planten, waarbij dan de grootste zorg moet worden gegeven aan de wijze waarop dit wordt uit gevoerd. Dit laatste wil zeggen dat goed plantmateriaal moet worden gebruikt en dat flinke plantgaten moeten worden ge graven. Willen wij het aantal oude beuken voor de toekomst in stand houden dan moet iedere'gevelde beuk door een veelvoud van jonge bomen worden vervangen, want uitval is er natuurlijk altijd. Veel nieuwe beuken planten Het zou erg jammer zijn als uit de huidige beukensterfte de conslusie werd getrokken dat er geen beuken meer moeten worden aangeplant. Integendeel de beuk is één van de weinige boomsoorten die zich in Nederland goed thuis voelt en hij kan mits goed verzorgd en op de juiste wijze geplant een prachtige bijdrage leveren aan de schoonheid van ons land. Wij mogen de komende generaties dit genoegen niet ontzeggen, aldus een persbericht van Staatsbosbeheer. N iet iedereen heeft de gelegenheid om een beuk te planten. Zo'n boom in een tuintje van een rijtjeshuis heeft weinig zin want in de loop der jaren zal de beuk dan toch de woning en het tuintje dusdanig overheersen dat er geen houden meer aan is en de boom zal worden geveld. Maar wij op onze land- en tuinbouwbedrijven hebben in veel gevallen meer plaats om een flinke boom te planten. Mis schien is er hier en daar nog wel een hoek waar best een beuk zou kunnen staan. Het zou een positieve bijdrage zijn aan het milieu als we op onze erven allemaal een jonge beuk wegzetten. V Is misschien een aardig idee om daar dan tevens een gedenkboom van te maken. Bijvoorbeeld een boom die geplant wordt door vader, moeder, kleinkind of iemand anders of ter gelegenheid van een bepaalde datum. (Redaktie). De botanische Clematissoorten hebben in veel gevallen behalve bloemen ook nog prachtig zil verachtig vruchtpluis. Hier afgebeeld Clematis integrifolia De middengroep Een typisch voorbeeld van deze groep is de bekende Clematis hybride Nelly Moser met grote stervormige, rose gestreepte bloemen. Andere bekende hybriden uit deze groep zijn de witte Mad. Le Coultre en de diep purper- blauwe The President. Bij deze groep gaan we met het snoeien wat omzichtiger te werk. We snoeien volgens het principe van de vervan- gingssnoei. D.w.z. oude delen dunnen we re gelmatig weg om ruimte te geven aan jongere scheuten. Omdat ook deze planten bloeien aan het voorjarig hout zijn we voorzichtig met wintersnoei. Alleen te dichtgroeiende takken snijden we weg. Na de bloei nemen we nog eens de schaar ter hand en knippen dan de uitgebloeide delen weg om ruimte te geven aan de zich ontwikkelende bloemscheuten voor het volgend jaar. De laatbloeiers Fraaie grootbloemige Clematis hybride "Miss Batesman" kendste representant van deze groep. Ze bloei en wat later in de zomer, aan de scheuten die vanaf het voorjaar gevormd zijn. Zonder ge vaar voor bloemverlies kunnen we de planten van deze groep in februari-maart flink in- snoeien. Door dat insnoeien wordt de plant tot scheutgroei geprikkeld en wordt de basis ge legd voor een rijke bloei. Laten we dit snoeien na, dan ontstaan kale planten die alleen in de toppen nog maar weinig bloeien. Regelmatig snoeien leidt tot beter beklede planten en rij kere bloei. De oorspronkelijke, botanische Clematissoor ten zoals Clematis vitalba. Cl. flammula. Cl. tangutica e.d. ontwikkelen zich het fraaist als ze lang en ongestoord kunnen uitgroeien. Wan neer ze zich teveel ruimte gaan toeeigenen of duidelijke verouderingsverschijnselen zicht baar worden, plegen we ze ingrijpend te snoei en door de oude delen te verwijderen. E r zijn dit jaar in ons land duizenden oude beuken afgestorven door een samenloop van verschillende omstandigheden. Uit een oogpunt van veiligheid kan het noodzakelijk zijn dat deze beuken worden geveld. Er moeten uit deze sterfte echter geen verkeerde conclusies worden getrokken: De beuk is een boom die in ons land volledig op zijn plaats is. Staatsbos beheer acht het dan ook gewenst dat waar mogelijk jonge beuken worden geplant om het verlies weer goed te maken. De oude beuken in ons land hebben het te kwaad. In de loop van dit voorjaar zijn er duizenden niet eens meer in blad gekomen. Andere hebben slechts weinig kleine blaadjes gevormd, en ook deze bomen zullen wellicht nog sterven. De schade die door dit massale verlies aan tuinen, parken, lanen en bossen is aangebracht is enorm, maar niet onherstelbaar. C.J. Nouse Bevoland B.V. De meeste Clematissoorten moeten, als zoveel tuinplanten, ten behoeve van een rijke bloei goed gesnoeid worden. Ook hier geldt: snoeien doet bloeien. De grote verschillen in groeikracht en bloeitijd tussen de clematisvormen brengt met zich dat de snoei aan die verschillen aangepast moet worden. Vroeg bloeiende soorten snoeien we bijvoorbeeld anders dan laatbloeiende en snelgroeiende hybriden sterker dan langzaam groeiende. Om de problematiek wat overzichtelijk te houden zullen we de clematis in drie groepen naar bloeitijd verdelen en de voor iedere groep wenselijke snoeiwijze aangeven. De vroegbloeiende groep Deze clematisgroep behoeft maar weinig snoei.. Pas als de plant te omvangrijk dreigt te worden, als de bloei sterk verminderd en de stengels te houtig en te kaal worden, zetten we het mes erin. Dat doen we zodra de bloei is beëindigd. Wees niet te voorzichtig. Snoei ge rust alle delen terug tot op het oude takkenfra- me. Hetzelfde jaar nog vormt de plant weer nieuwe scheuten waaraan het volgend voor jaar, talrijker dan voorheen, de bloemen ko men. Veel beuken waren hoogbejaard Onder gunstige omstandigheden kan een beuk wel 200 a 300 jaar oud worden. Maar in ons klimaat en op onze meestal wat te arme gronden vertoont een beuk. afhankelijk van zijn erfelijke eigenschappen, de waterhuishouding en andere invloeden vaak al sporen van veroudering als hij tussen de 100 en 150 jaar oud is. Doordat onze voorouders in de 19e eeuw veel beuken hebben geplant hebben wij in ons land veelvolwassen beuken die vaak weinig weerstand hebben en vatbaar zijn voor allerlei invloe den. Het zijn dan ook juist de oudere beuken die op het ogenblik het loodje leggen. Wind. droogte en nachtvorst Behalve het feit dat er toch al zo veel oude beuken in Nederland aanwezig waren heeft dus vooral deze combinatie van klimaat factoren de plotselinge sterfte in de hand gewerkt. Beter zorgen voor de bomen - Grond verdichting door het vastrijden van de grond boven de wortels. Het aanbrengen van een verharding boven de wortels, b.v. het vervangen van een zand of klinkerweg door asfalt of het verbreden van een asfaltweg tot aan de voet van de bomen. De beuk verfraait het land: zo moet het blijven. Hierdoor krijgen de wortels niet voldoende zuurstof meer en kan rotting optreden. Het aanleggen van leidingen onder de weg of de berm of het verbreden van het wegdek waardoor aan de voet van de stam de wortels worden weggehakt. - Tijdelijke veranderingen in de grondwaterspiegel, b.v. door bronbemaling ten behoeve van een bouwwerk, en blijvende verlaging van het grondwaterpeil waardoor de bomen het grondwater niet meer bereiken kunnen. Dit laatste doet zich overigens niet voor indien het grondwaterpeil zo diep staat dat de boom van jongsaf aan gewend is geweest alleen te leven van het regenwater. Vellen van kwijnende bomen is noodzakelijk Ecuken hebben enkele bijzondere eigenschappen. Ten eerste hebben ze een gering herstellingsvermogen en naarmate ze ou- 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 5