Hoofdbestuur van de 9Cz.l.m. vergaderde in Bergen op Zoom D e in de vorige vergadering begonnen diskussie over de zgn. landbouwkundige toetsing werd door het Hoofdbe stuur voorlopig afgerond. Daarbij werd kennis genomen van de standpunten van de Z.L.M.-kommissie grondge bruik en van het dagelijks bestuur. Diskussie was er vooral over het punt of de vraag naar grond beperkt moet worden tot agrariërs met hoofdberoep landbouw. Het Hoofdbestuur vond van niet en was met het dagelijks bestuur van mening dat dit kriterium te vast is om in de praktijk te hanteren. In plaats daarvan is het beter de vraag te beperken tot diegenen die over (minstens) 2 jaar praktijkervaring in de land- of tuinbouw beschikken met dien verstande dat daarna wel een bedrijf moet ontstaan met hoofdberoep landbouw. D e herdenking van het feit dat het dezer dagen 25 jaar geleden is dat de ramp zich over zuid west Nederland voltrok zal door ieder op zijn eigen wijze beleefd worden. Sindsdien is er in ons A '--jJÊ gebied veel veranderd met name zuidelijke landbouw maatschappij VRIJDAG 3 FEBRUARI 1978 66e JAARGANG - NO. 3417 land- tuinbouwblad In dit nummer o.m. O.V.M. Verzekeringsnieuws pag. 3 en 4 Geld en goed pag. 3 Open oog voor de natuur pag. 5 Praktische tips voor huis en bedrijf pag. 5 en 6 Auto aktualiteiten pag. 8 en 9 De pachtwet in de praktijk pag. 10 K.N.L.C. kommentaar pag.11 Februari op het Z.W. Landbouwbedrijf pag. 12 en 13 De Grüne Woche in Berlijn pag. 14 en 15 Wanneer is een investering verantwoord pag. 16 Nieuws uit Brussel pag. 18 T uinbouwklanken pag. 19 Eén van de onderdelen van de Bedrijfsautotentoonstelling die van 9 t/m 18 februari in de Amsterdamse RAI gehouden wordt, zijn de zgn. "kombi's", de stationwagens die zowel voor het vervoer van goederen als gezinsauto kunnen worden ingezet. In onze rubriek "Autoaktualiteiten" hebben wij een keus gemaakt uit de stationwagens Subbaru die op deze expositie getoond zullen worden. De foto is van de Subaru 1600 stationwagen 4x4 geimporteerd door N.V. Misuca Europe te Hoofddorp. derland Wereldomroep in hun gebied. Over dit zender park is inmiddels door een technisch-administratieve werkgroep onder voorzitterschap van de direkteur van de Provinciale Planologische Dienst een rapport samenge steld. Hoewel de inhoud van het rapport bij de Z.L.M. nog niet (officiéél) bekend is, werd wel duidelijk dat deze werkgroep een situering in West Zeeuws-Vlaanderen uit zowel technisch- als planologisch oogpunt gunstig beoordeelt. Het Hoofdbestuur was op grond van de be schikbare informatie echter van mening dat de plannen uiterst kritisch benaderd zullen moeten worden. Op louter formele gronden werd een afwijzend standpunt nog aan gehouden. Grondpolitiek Voor het overige nam het Z.L.M.-bestuur vrijwel alle standpunten over uit de "Nota Luteijn" met als belang rijkste: aanpassing van de pachtwet om een betere doorstroming te bevorderen, versterking van het beëindigingsbeleid op termijn, verruiming van de mogelijkheid om belastingvrij een pensioenreserve op te bouwen, verbetering van de grondbankvoor- waarden (opvolgingsrecht, lagere normen en terug kooprecht), versnelde uitgifte van ingepolderde gronden. Niet akkoord ging het Hoofdbestuur met de suggestie cm meer mogelijkheden te scheppen voor kor te termijn verpachting omdat dit de pachtwet te veel zou ondergraven. Overige zaken H et Hoofdbestuur nam kennis voor de land- en tuin bouw belangrijke punten uit de regeringsverklaring. Het oordeel was dat de invulling daarvan afgewacht zal moe ten worden. Afscheid werd er genomen van het hoofdbestuurslid na mens de Plattelands Jongeren Zuid (P.J.Z.), Leo van Gastel. Het Hoofdbestuur werd geïnformeerd over de stand van zaken betreffende de Z.L.M.manifestatie. Be sloten werd adhesie te betuigen aan een schrijven van het Centraal Schapen Stamboek aan de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten om te voorkomen dat loslopende honden schapen doodbijten (of verminken) en té bevor deren dat de gedupeerden schadeloos gesteld worden. Door de akkerbouwkommissie zal nagegaan worden welke mogelijkheden (en problemen) er zijn om Brabant se (stal)mest naar Zeeland te krijgen, vervolg op pagina 11 1 Bk door de herverkaveling en de uitvoering van het Deltaplan: B Zeeland is daardoor ontsloten waardoor verschillende ontwik kelingen versneld tot stand zijn gekomen. De eensgezindheid van overheid en bevolking bij de we deropbouw is iets waar je op de dag van vandaag met dankbaarheid aan terug kunt denken. Dit zei voorzitter A.J.G.Doeleman op de maandag 30 junari jl. te Bergen op Zoom gehouden (besloten) vergadering van het n het Hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z.L.M De heer Doeleman vestigde er voorts de aan dacht op dat de bij het oorspronkelijke Deltaplan gega randeerde veiligheid inmiddels door de veranderde op vattingen tot 1 985 is gitgesteld en dat ook de landbouw in grote delen van Zeeland verstoken blijft van zoet water terwijl voor de Grevelingen een nadere studie nodig is om aan te tonen dat deze in de toekomst zoet moet blijven. "De eensgezindheid van de jaren van de wederopbouw lijkt in de huidige samenleving onvoorstelbaar", aldus de Voorzitter van de ZLM. Sprekend over het besluit van de vakbeweging F.N.V. om uit de produktschappen te stappen vroeg de heer Doele man zich af wat de bedoeling daarvan is nu de land bouworganisaties zich nog niet volledig hebben kunnen uitspreken. De Z.L.M.-voorzitter volstond er echter mee om zijn bezorgdheid over de gang van zaken uit te spre ken. Sloe H et Hoofdbestuur nam kennis van brieven van de Z.L.M.-afdelingen Borsele en Nieuwdorp/ Lewedorp over het bestemmingsplan industrieterrein Zuid-Sloe, waarin deze afdelingen hun ernstige bezorgdheid uit spreken over het plan om ruim 90 ha goede landbouw grond aan te wenden voor de aanleg van een groengor- del. Het Hoofdbestuur meende dat de argumentatie van de gemeente niet overtuigend genoeg is om hier mee akkoord te kunnen gaan. Het Hoofdbestuur schaarde zich daarmee achter de mening van de afdelingen dat deze groengordel niet ten koste mag gaan van de landbouw kundige belangen. Zenderpark H et Hoofdbestuur nam eveneens kennis van een af schrift van een schrijven van een groot aantal West Zeeuws-Vlaamse boeren, waarin deze zich uitspreken tegen de vestiging van een zenderpark t.b.v. Radio Ne-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1