EFFEKT HERSTEL EVENWICHT OP ZUIVELMARKT NOG IN STUDIE Europese politiek is geen illusie (min. Van der Stee) D rie proefbedrijven te Nagele (N.D.P.) krijgen een bestem ming ten behoeve van het onderzoek betreffende alternatieve landbouwmethoden. Op één van deze drie bedrijven zullen be drijfssystemen worden beproefd naar het inzicht en de metho den van de biologisch-dynamische landbouw, waarbij o.m. een vergelijking plaatsvindt met konventionele methoden op één der andere bedrijven. De toepassing van de biologisch-dynami sche landbouw houdt niet in dat gewasbescherming volledig achterwege blijft, zij het dat hierbij de meeste van de in de konventionele landbouw gebruikte bestrijdingsmiddelen niet worden toegepast. Door aanpassingen ten aanzien van teelt methoden, rassenkeuze e.d. en door toepassing van volgens de biologisch-dynamische landbouw wel toegestane gewasbe schermingsmiddelen wordt getracht het optreden van ziekten en plagen zoveel mogelijk te voorkomen. H et Instituut voor Kuituurtechniek en Waterhuishouding te Wageningen verricht onderzoek omtrent de mogelijke gevolgen voor grond- en oppervlaktewater in de naaste omgeving van de VAM-vestiging te Wijster. Hieruit is tot nog toe niets gebleken van verontreinigingen, die nu of in de nabije toekomst tot an dere dan thans gebruikelijke maatregelen zouden hopen. Het onderzoek vindt voortgang naar de gevolgen van het gehalte aan zware metalen in kompost en rioolslib, dat voor bemesting van landbouwgrond wordt gebruikt. D e werkgroep Herziening Evaluatie van Landinrichtings projekten (HELP) ontwikkelt nieuwe methoden ten behoeve van landinrichtingsprojekten. Deze methoden zijn bedoeld ter vervanging van het tot dusverre gehanteerde systeem, waarbij per projekt het zgn. Investeringseffekt wordt berekend. Enkele van de belangrijkste verschillen zijn: D e voorgenomen herziening van de Pachtwet wordt met kracht voorbereid en indiening van een wetsontwerp kan in dit kalenderjaar worden verwacht. M inister van der Stee heeft zijn gedachten laten gaan over een periode van vijf en twintig jaar Europese politiek, waarbij hij zich de vraag stelde of die politiek een realiteit of een illusie N u verkeert het landbouwbeleid de laatste jaren in moeilijk heden. een gevolg van het feit dat wereldekonomie stagneert, terwijl tegelijkertijd weinig voortgang gemaakt wordt met de Europese éénwording. In hoofdzaak is dit te wijten aan de ge brekkige ekonomische en monetaire samenwerking. De over eengekomen procedures leiden in de praktijk nauwelijks tot bindende verplichtingen voor de lidstaten. I n de moeilijke fase, waarin de wereldekonomie zich bevindt, is een herlevend nationalisme op ekonomisch gebied - protektio nisme - één van de grootste bedreigingen die voor ons liggen. Protektionisme zal leiden tot verstarring van produktiepatronen en strukturen inplaats van aanpassing aan moderne wereldont wikkelingen. Indiening herziene Pachtwet nog dit jaar verwacht (Landbouwbegroting 1978) Toenemend protektionisme de grootste bedreiging TENTOONSTELLINGSAGENDA Bijeenkomsten Keuringsgebied Delta-Nederland. Ook voedergranen betrokken bij gesprekken nieuwe tarwe-overeenkomst 17 De Europese Kommissie heeft tot nu toe geen rapport uitgebracht over de kwantitatieve effekten van de genomen maatregelen die een herstel van het evenwicht op de E.E.G.-zuivelmarkt tot doel hebben. Wel heeft de Kommissie een prognose gemaakt van het effekt van de premieregeling voor het niet afleveren van melk en voor de omschakeling van de melkproduktie op de rundvleesproduktie. Zij verwachtte dat het aantal melkkoeien door deze maatregel in 1977 met ongeveer 1% en in 1978 met ongeveer 2% zou afnemen. Dit o.m. blijkt uit het schriftelijke antwoord van minister van der Stee op de vragen van de Vaste Kommissie voor Landbouw en Visserij der Tweede Kamer ter voorbereiding van de open bare behandeling van de begroting 1977/1978 van het ministe rie van landbouw en visserij. Dierziektebestrijding De Europese Kommissie bereidt thans een nieuw voorstel voor voor een Richtlijn ter harmonisatie van de varkenspestbestrij- ding in EEG-verband. Op dit ogenblik is het nog te vroeg om uitspraak te kunnen doen omtrent het tijdstip van realisering van deze gemeenschappelijke bestrijdingsmaatregelen. Slachtpluinivee In het kader van het NEHEM struktuurprojekt in de slacht- .pluimveesektor is in een daartoe ingestelde werkgroep "Be heersing Produktströom" de vraag bestudeerd of het mogelijk is door wijziging van de plannings- en beheersmethodieken te komen tot een betere afstemming van vraag en aanbod in de slachtpluimveeketen. In haar rapport konstateert de werkgroep, dat het kernprobleem wordt gevormd door langdurige markt verstoringen, ten gevolge waarvan de marges van met name broederijen en slachterijen onder druk staan en de handel een onevenredig grote invloed heeft gekregen. De werkgroep heeft de mogelijkheden onderzocht, naast een betere afstemming van vraag'en aanbod, de invloed van de handel te verminderen. Dit heeft geleid tot de volgende voorstellen: - instellen van een sektor-planningskommissie waar op gezette tijden overleg wordt gepleegd over de ontwikkelingen op het onderhavige terrein en de wenselijke aktie; - invoering van een instrumentarium ter beheersing van de produktiestroom; - instelling van een veilingsysteem zowel voor broedeieren, ééndagskuikens als mestkuikens. Deze voorstellen zijn nog slechts heel globaal uitgewerkt en zullen nog met bijzonder veel zorg op hun waarde worden getoetst en doorgesproken worden met de vertegenwoordigers van de hele sektor. Alternatieve landbouw Wat betreft eventuele risiko's voor infekties vanuit dit proefbe drijf voor naastliggende partikuliere bedrijven zal de situatie nauwkeurig worden gevolgd. Verwacht wordt dat de risiko's zeer gering zullen zijn, indien op deze aangrenzende bedrijven de normale gewasbeschermingsmaatregelen tijdig worden uit gevoerd. Verontreiniging Landinrichtingsprojekten - het investeringseffekt heeft alleen betrekking op de effekten van de ruilverkaveling op de landbouw. De HELP'-methode betrekt ook rekreatie, natuur, landschap en externe ontslui ting in de beschouwing; - bij het investeringseffekt wordt de toestand voor ruilverka veling vergeleken met de te verwachten toestand na uitvoe ring ervan. De HELP-methode vergelijkt het verschil tussen de toestand met en zonder ruilverkaveling op hetzelfde toe komstige tijdstip; - tenslotte zijn de berekeningsnormen en -methoden aange past aan de nieuwste wetenschappelijke inzichten. Het betreffende rapport wordt dezer dagen afgerond en zal aan de Centrale Kultuurtechnische Kommissie, die er indertijd om heeft verzocht, worden aangeboden. Het is de bedoeling, dat deze kommissie aan de bewindsman advies uitbrengt in hoe verre en op welke wijze het nieuwe evaluatiesysteem in de ko mendejaren in de praktijk kan worden ingevoerd en de daarbij te hanteren normen. Na ontvangst van dit rapport zal hij het de Kamer doen toekomen. Landinrichtingswet B innen het sekretariaat van de Interdepartementale Kom missie Landinrichtingswet vinden besprekingen plaats over een ontwerp Landinrichtingswet. Naar het zich laat aanzien zal in die kommissie spoedig Interdepartementaal overleg plaatsvin den over het koncept van een wetsontwerp, dat is gebaseerd op de Interimnota Landinrichtingswet en de inmiddels daarom trent uitgebrachte adviezen. Verwacht kan worden dat de rege ring dit kalenderjaar tot de indiening van een ontwerplandin- richtingswet kan overgaan. Pachtwet is. Hij kwam daarbij tot de konklusie dat Europese politiek realis tisch is en - in de ongunstige jaren zeventig - realistischer is dan ooit. Het is geen dagdromerij, maar harde noodzaak. Het gaat niet om een illusie, maar om een ontwikkeling die onvermijde lijk is. In de belangenstrijd op de wereldschaal wordt Europa als een geheel beschouwd en worden we tot gezamenlijk optreden gedwongen of we willen of niet. We kunnen dus maar beter wel willen. Dan hebben we tenminste veel meer invloed op de gang van zaken dan wanneer we gedwongen worden. We hebben het dan in eigen hand illusies voor de werkelijkheid te ruilen. Minister Van der Stee sprak in Berlijn voor de Deutsche Wel- twirtschaftliche Gesellschaft. De Europese politiek heeft - vooral in de jaren zestig - grote resultaten geboekt. Ook landbouw krijgt nationale hulp Volgens de minister neigt het beleid door het uitblijven van nieuwe gemeenschappelijke regelingen steeds naar nationale maatregelen. Hulp en steun aan het nationale bedrijfsleven op nationale grondslag neemt weer hand over hand toe. Duidelijke voorbeelden hiervan zijn de staaken de scheepsbouw, maar ook de landbouw. Een betere besluitvorming nodig Het zal de verzadigingsverschijnselen bestendigen of zelfs ver groten. De ekonomische groei zal hierdoor vertragen en de rendementen van de bedrijven zal nog verder afnemen. Voorts zal protektionisme remmend werken op de investeringen en daarom geen wezenlijke bijdrage leveren aan de oplossing van de werkeloosheid. Samenwerking is geboden anders is de dag niet ver meer af dat ieder land zal proberen "zich aölf te redden." Europa zal op een veel breder terrein dan alleen de douane-unie tot samenwerking dienen te komen. Vooral een betere kommunutaire besluitvorming moet daarbij voorop staan. 15 TOT EN MET 22 FEBR: Nationale Beroepenmanifestatie in de Julianahal van de Jaarbeurs in Utrecht. 11 TOT EN MET 19 MAART: Nationale Watersporttentoonstelling HISWA '78. In het RAI-gebouw te Amsterdam. Namens het Bestuur bericht ik U dat de jaarlijkse bijeenkom sten met aangeslotenen gehouden zullen worden op onder staande plaatsen, data en tijden. WESTMAAS (café Viergever), 6-2-1978 aanvang 14.30 uur; GOES (Prins van Oranje), 7-2-1978 aanvang 14.00 uur; ROOS ENDAAL (Schouwburg de Kring), 8-2-1978 aanvang 14.00 uur. Onderstaande onderwerpen zullen worden behandeld: 1. Granen. a. Rolmozaïek, b. Selektie op raszuiverheid, c. Wilde haver- keuring bij vlas, d. Vitaliteitstoets(zaailijnzaad). 2. Groenvoedergewassen. a. Opbrengst-schattingen en schoningsananlyse, b. E.E.G.- kleinverpakking, c. Geldigheidsduur plombering, 3. Pootgoed. aVeldkeuring 1977, b. Opbrengsten en Y-virusbeleid, c. Phoma, d. Fusarium en T.B.Z., e. Kiemremmingsmiddelen. Na behandeling van bovenstaande onderwerpen kunnen keu- ringstechnische aangelegenheden van algemene aard eveneens besproken worden. Hoogachtend, namens het bestuur, De Sekretaris, Ir.H.B.Goettsch. Eindhoven Vanaf 25 januari ligt gedurende een maand ter in zage het vastgestelde bestemmingsplan "Landelijk gebied Strijp". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de ge meenteraad. alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen bezwaren indienen bij G.S. Oss Vanaf 27 januari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de derde wijziging van het bestemmingsplan "El zenburg". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeen teraad. Sprang-Capelle Vanaf 30 januari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-raadsbesluit met kaart tot vaststelling van de bebouwde kom der gemeente Sprang-Capelle. Bezwaren kun nen worden ingediend bij de gemeenteraad. Tilburg Vanaf 27 januari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Baroniebaan". Bezwaren kun nen worden ingediend bij de gemeenteraad. Woensdrecht Vanaf 27 januari ligt gedurende een maand ter inzage de vastgestelde 18e wijziging van het bestemmingsplan "Heimoten". Zij die bezwaren hebben tegen de onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Dinteloord en Prinsenland Vanaf 1 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerpbestemmingsplan "Oranjewijk". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Temeuzen Vanaf 30 januari liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-bestemmingsplannen "Hoek van de Dijk" en "Altenastraat". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de ge- Aan de onderhandelingsconferentie over een nieuwe Internatio nale Tarwe-overeenkomst, die van 13 februari tot 23 maart in Genève zal worden gehouden, zal ook worden deelgenomen door een aparte sub-groep voedergranen. Tegen deze deelname be stonden van verschillende zijden nogal wat bezwaren. Door vertegenwoordigers van de EEG werd echter gesteld dat het gezien het feit dat voedergranen - met name mais en gerst - tarwe kunnen vervangen bij verschillende toepassingen, afhan kelijk van de onderlinge prijsverschillen, het logisch was om in beide groepen een zekere stabiliteit trachten te bewerkstelligen. Tijdens het bezoek aan Brussel in december j.l. van de Ameri kaanse minister van landbouw. Bergland, was deze op dit punt al door de knieën gegaan. Andere lidstaten moesten echter nog worden overtuigd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 17