Berlijn een testmarkt voor Duitsland Meer produceren voor minder mensen Menselijke energie een onuitputtelijke bron De kracht van het beste Zonder deelname aan die strijd zouden we nergens zijn. De helft van al onze varkens gaan naar Duitsland, niet alleen dié produkten, nog veel meer! Daarop wees o.a. de heer Leo Hertog, onze Nederlandse landbouwattaché in Duits land, tijdens een perskonferentie die hij in Berlijn gaf. We hebben vorig jaar b.v. voor 845 miljoen gulden snijbloemen naar Duitsland uitgevoerd. We hebben 17% meer bloembollen geleverd nu vooreen totaalbedrag van 145 miljoen gulden. Een derde van onze bollen verdwijnt naar Duitsland, bij de tulpen is dat nagenoeg de helft. Daarin zit voorlopig nog een goede groei, want ook in de Bondsrepubliek is de drang naar groen en bloemen nog steeds groeiend. Zo leverden we voor ruim 642 miljoen aan gevogelte. Dat zijn maar enkele cijfers. Die cijfers worden bereikt door een goede reklame en een goedprodukt. Nederland tesamen met nog zes en dertig andere landen nam deel aan de groene week, een tentoonstelling, toegespitst op Berlijn, een markt met twee miljoen mensen, gelegen in een volledig afgeschermd gebied. Juist daarom is het voor vele zaken een testmarkt. Een markt van twee miljoen konsumenten is niet zomaar onder tafel te vegen. Maar het is meer en niet Berlijn alleen; de EEG waar wij het hoofdzakelijk van hebben moeten beslaat een markt met 260 miljoen mensen. Nederland is nog lang niet uitgeteld en blijft vechten voor een steeds betere afzetpositie van haar produkten. De Berlijnse Groene Week was daar een sprekend voorbeeld van.... Alles begint dan met een optreden van een onvervalste blaaskapel. Persfotografen ver dringen elkaar, televisie maakt opnamen en een vele honderdkoppige menigte kijkt toe! Dat alles vindt dan een hoogtepunt in de daaropvolgende ontvangst van de regerende burgemeester van Berlijn. Er werd alleen wijn geschonken. De lege flessen kunnen wellicht de weg van "Goes naar Middelburg" plaveien. Er zijn vele mensen die elkaar hier jaarlijks ont moeten. Dat wordt met vriendelijke, lachende, gezichten en vele zware schouderkloppen on derstreept. De wijn vloeit rijkelijk, de hapjes worden gretig gegeten. De groene week is offi cieel begonnen voor de genodigden. Voor de Berlijner komt het pas de andere dag. Moeders hebben hun boodschappentassen al klaar ge legd en hebben hun makkelijke stapschoenen uit de kast gehaald. Zo'n ontvangst duurt uren. De menigte wordt wel met het uur dunner, tot de laatste plakkers naar een taxi zoeken. Maar dan is het nachtleven van Berlijn nog maar net goed op gang gekomen. Op de Kurfürsten- damm glittert het klatergoud van een westelijk welvaart paradijs nog hoog op. Toch altijd nog voor een deel het resultaat van de "energieke Duitsers". De man en de vrouw die onze pro dukten moeten blijven kopen. Dat moet be taald worden. We hebben het wel eens over energie waarbij we dan denken aan gas en olie. Toch is het goed om ook eens stil te staan bij de natuurlijke energie die in de mensen schuilt en dan met name de onuitblusbare werkenergie van de Duitser. Een energie die niets kost, een kracht die we toch allemaal in ons hebben maar die bij het ene volk toch net iets meer ontwikkeld is dan bij het andere. Koopkracht is nauw verbonden óók met die menselijke krachtbron! V an de andere kant is Duitsland het land met de kleinste bevolkingsgroei in de EEG, stond een dezer dagen in "Die Welf'. Als het zo doorgaat dan zullen er straks om het bevol kingspeil gelijk te houden één derde te weinig kinderen geboren worden. Waaraan dat ligt zullen we verder niet bekij ken, wel betekent het dat we steeds minder of hoogstens een gelijkblijvend aantal konsu menten houden. Een angstige zaak wanneer we daar de voortdurende produktiestijging tegen over stellen die er in de land- en tuinbouw plaatsvindt. Een produktiestijging die vroeg of laat tot grote overschotten zal gaan leiden. Dat zijn dan geen tijdelijke overschotten, maai* blijvende. Moeten daar dan de boeren voor wijken? Josef Ertl vindt beslist van niet. Hij zal er nooit aan meewerken zegt hij dat er boeren gezinnen op straat worden gezet om deel te nemen aan een werkeloosheid die uitzichtloos is. Ach en wat zijn die overschotten zegt hij dan. Wanneer we -er een nuttige afzet voor konden vinden naar de ontwikkelingslanden dan zou je nooit meer iemand over die over schotten horen. Maar jammer genoeg worden we met zijn allen vaak zo bezig gehouden door politieke strijdpunten dat veel mankracht en energie daaraan wordt vergooid in plaats van aan het verbeteren van de wereld. We moeten nieuwe afzetmarkten vinden. Die zijn er volgens Ertl. Nu zijn sommigen bang dat de toetreding van Portugal, Griekenland en Spanje tot de EEG tot grote moeilijkheden zal leiden. Dat hoeft niet altijd te zijn, zei de Duitse minister. Dat is met Italië destijds wel geble ken, de rundvleesafzet naar dat land is met ruim honderd procent toegenomen. Ook Grie kenland, Portugal en Spanje kunnen straks voor ons weer nieuwe grote afzetmarkten gaan vormen. Trouwens uitsluiten zou ook tot niets leiden vond hij, het zou er toe voeren dat die Als rechtgeaarde Beier kijkt Josef Ertl toch wat onwennig aan tegen dat Nederlandse glaasje melk. Lens zegt met spijt op zijn gezicht dat het zo jammer was dat zijn plan om toen onze minis ter Van der Stee en zijn Duitse kollega Ertl samen aan de landgrens te krijgen mislukte. In vervoering spreekt hij over zo'n ontmoeting. Beide landbouwministers die elkaar de hand schudden terwijl daar de honderdduizendste ton kaas de grens overgaat. Het ging niet door. Nou ja dat is dan jammer vindt hij. Maar het is niet iets om stil bij te staan. Hij gaat verder en smeedt nieuwe plannen. Hollandse kaasmeis jes klommen op de fiets met daaraan een mandje waarin kaas en jenever zat. Ze fietsten met hun klompen over de Kurfürstendamm. De stunt was dat dié Berlijner die met de oudste fiets tevoorschijn kwam en gezellig meefietste, kans had om straks een fonkelnieuwe Neder landse fiets in ontvangst te nemen, 't Was na tuurlijk een beetje flauw dat sommige, wat kritische personen zeiden, dat nou die Duitsers voor de tweede keer aan een Hollandse fiets konden komen. De eerste die ze destijds mee namen uit ons land, nu oud en verroest, terwijl ze daarvoor als klap op de vuurpijl vervolgens in 1978 weer een nieuwe konden krijgen. Flauwekul natuurlijk. We vinden dat de heer Lens een kei is in het verzinnen van stunts. De andere dag was er geen Berlijnse krant die niet een fraaie foto had van die kaasmeisjes op de fiets. Een koude bedoening, want zo nu en dan striemde de sneeuw uit de hemel. De meisjes bleven trouwens lachen. Ook dat moetje kun nen, blijven lachen ook al bedreigt je 'n levens gevaarlijke griep want die jurkjes van die vrouwtjes geven toch altijd nog een flink stuk bloot weer. Ondanks alles, zaken zijn zaken, ook al is het in Berlijn nét zo goed hartje winter. Minister Van der Stee en Josef Ertl zijn Duitse kollega, kunnen het opperbest vinden wanneer onze eigen Fons met Josef langs de Nederlandse inzending gaat. Kaas is bij de Berlijner een zeer geliefd produkt, dat bleek wel uit de enorme belangstelling die van geen ophouden wist. Zo'n week van de Grüne Woche en de tijd daarvoor is een periode die barst van allerlei aktiviteiten die allen min of meer in verband staan met de internationale of nationale land bouw. Uit heel West-Duitsland is men naar Berlijn gekomen. Een jaarlijks trefpunt van al les wat met de landbouw en agrarische handel van doen heeft. Dat alles vindt zijn hoogtepunt in de officiële openingsceremonie die vooraf gaat aan de eigenlijke groene week. Honderden mensen zijn dan uitgenodigd om dit feest bij te wonen. Speciaal voor deze gelegenheid was er deze keer de president van de Afrikaanse re publiek Gabon. Maar daarnaast de verschil lende stadskommandanten van Berlijn, wantje zou het haast vergeten, Berlijn is een eiland in een kommunistische zee en wordt nog steeds beheerd door de vier mogendheden die de Duitsers destijds op de knieën dwongen. Daarnaast vele landbouwministers van de EEG landen, ook onze eigen minister Van der Stee, de heer Gundelach de Europese landbouwkommissaris Josef Ertl de Duitse mi nister van landbouw haalde in zijn openings toespraak fel uit tegen het protectionisme en konsumentenpolitiek in de EEG. Hij deed dat op een prachtig gespeelde manier. Misschien ook wel diep gemeend, maar toch gebracht op een wijze die talenten toonde. Luide stemver heffingen, met de vuist op tafel en rood aan gelopen en dan weer kalm en bijna onver staanbaar. Een schitterend toneelspel van een doorwinterde politikus die niet voor één gat te vangen is. zo datje niet kunt zeggen dat er ergens rommel wordt verkocht. Ieder land heeft er alles aan gedaan om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Op den duur zou je bang worden dat de konsument door de "boter het brood" niet meer ziet. Maar dan komt er nog de kunst bij van het zo goed mogelijk opvallen. Dat is een vak apart. Voor onze kaasafzet hebben we daar in Duitsland de heer Lens. Een man die over loopt van energie, die nooit stil zit, voortdurend in touw is om weer maar iets nieuws te verzin nen dat opvalt. Dat onze kaas tussen toch al die andere ook wel goede produkten fel op doet vallen. Vorig jaar (77) hebben we honderd duizend ton kaas naar Duitsland uitgevoerd dat was nog nooit voorgekomen, een absoluut rekord! Voor Lens de verwezenlijking van een droom. Een goed idee is altijd goud waard. Zo was het idee van ons eigen ministerie om speciaal voor de Groene Week een handige zakagenda met een heleboel informatie te laten vervaardigen heel goed. Bijna iedere journalist waar ook vandaan liep ermee in zijn handen of had het in zijn zak. Het was ook speciaal voor de pers bedoeld. Maar er ligt zoveel gereed voor de pers. Bergen papier waardoorheen' een nor maal mens nauwelijks geworsteld komt. Veel blijft er ook liggen, terwijl andere zaken, waarschijnlijk toch ook met zorg bereid, onbe roerd blijven. Dat groene boekje van de Ne derlanders werd grif meegenomen. En wie kun je beter zo benaderen, dan de pers? Ook voor onze tuinbouwafdeling bestaat heel erg veel belangstelling. De Berlijner houdt van planten en bloemen. landen in de armen van kommunisten gedre ven worden. IC. ommunisme een schrikbeeld in de ogen van de Duitser! Geen wonder want nergens ter wereld word je zo gekonfronteerd met de ideologische gekheid van het mensdom als in Berlijn. Wanneer je kinderen in hun spel zo bezig zag dan zou daar begrip voor op te bren gen zijn. Nu zijn het volwassenen die grimmig een muur bewaken die als een giftige slang door de stad slingert. Een beeld van twee sy stemen lijnrecht tegenover elkaar, onverzettelijk en gereed om degene die het benauwd krijgt onder dat enge systeem van het oostelijk deel bij een vluchtpoging koelbloedig neer te schie ten. Het oostelijk deel is een stad zonder rek lame, een land zonder kompetitie, een leven zonder prikkel! In schrille tegenstelling de Grüne Woche, met zélfs in de Duitse stand, waar met grote kleuri ge letters staat "Eten uit Duitsland... want het goede is zo dicht bij" de konkurrentie en het streven naar beter voelbaar is. Alle Bondsleden hebben er hun eigen afdeling en uit iedere landsstreek zijn er de typische eigen produkten te krijgen. Ze vechten voor een plaats op hun eigen markt. Op die markt is ook nog heel wat ruimte voor o.a. onze produkten. In een vrij Europa met een gemeenschappelijke markt is dat gelukkig ook mogelijk. De kracht van het beste, van het mooiste van het meest smake lijke geldt als doorslaggevend. Wij in Neder land doen mee aan die strijd en daar varen we wel bij. Dat wij daar bij blijven is een heel goede zaak. Genoegzaamheid leidt tot armoe de. Minister Van der Stee in ernstig gesprek met de heer Gundelach. Hij heft waarschuwend de vinger; die Brusselse prijsvoorstellen leiden tot onvrede. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 15