Pyramin beschermt uw biet, maar het onkruid niet! Uitstekende selectiviteit! Graag nog een vorstperiode Veel stormschade op Walcheren Vleesproduktie bij voorkeur in boerenhand Opbrengstverschillen zijn vaak te groot BASF U kunt (veribouwen op Pyramin Britten willen handhaving Aardappelraad KORTE WENKEN C.A R.-Zevenbergen AKKERBOUW VEEHOUDERIJ De boeren van de Westhoek zullen het zaaiplan nog wel niet precies rond hebben, 't Is ook niet zo gemakkelijk van dit jaar. En toch als het voorjaar daar is, zullen we de zaak rond moeten hebben. De stemming aan het boerenfront is niet best. 1977 stond echter in de rij van de zeer slechte uitkomsten. De nieuwe regering heeft ons ook niet de indruk gegeven, dat we er met deze plaag op vooruit zullen gaan. Toch eerst nog eens even afwachten, vooraleer we definitief gaan veroordelen. De land bouw is wat de uitkomsten betreft ook zo grillig, er zijn zoveel faktoren, die mede bepalend zijn voor onze uitkomsten, dat het ook niet altijd meevalt om alles te ondervangen. Laten we het er maar op houden, dat '78 gewoon op vele punten wat voordeliger uitvalt dan '77. De R.A.I. heeft zijn poorten voor de agrariërs weer geopend. Velen zullen wellicht van de gelegenheid gebruik maken om te gaan kijken. Het behoeven altijd geen grote ver beteringen te zijn, die onze grootste aandacht trekken. Ook kleinere verbeteringen kunnen zeer waardevol zijn. Gezien de uitkomsten in onze bedrijven lijkt het voor de hand te liggen, dat de verkoop minder zal zijn dan op de laatste beurs. Met zeker heid is dit nu echter nog niet te voorspellen. Onze jonge boeren weten de wegen wel te vinden, hoe zij de zaken moeten finan cieren. Wellicht zijn ze in dit opzicht iets meer mans dan de oudere. Intussen gaan de werkzaamheden op de bedrijven zich steeds meer toesplitsen op 't voorjaar. De machines die we het eerst nodig hebben staan klaar of zijn bijna klaar. De kunstmest wordt zachtjes aan besteld en voorzover we zekerheid hebben met het zaaiplan, worden die zaaizaden ook besteld. We ver langen nu ook nog wel naar wat vorst, 't Behoeft geen 20 graden te zijn. 't Zou voor de grond en wat er in zit echter bijzonder goed zijn wanneer we "koning winter" konden verwelkomen. Wanneer we de gegevens van de laatste jaren bezien, dan zijn we er bijzonder bekaaid vanaf gekomen. Winters waarbij de schaatsliefhebbers echt hebben kunnen genieten, liggen ver achter ons. 1 februari is ook weer dichtbij. Velen zullen ook in ons gewest terugdenken aan 25 jaar geleden. Voor velen zal deze dag wee moed oproepen. Daarnaast ook bij velen dankbaarheid, dat zij de ramp hebben overleefd! We "rollen" alweer aardig door hartje winter heen, zonder met barre koude gekonfronteerd te worden. Toch is er nog van alles mogelijk, ook vanaf eind januari, zo realiseren we ons op Wal cheren. Het raakt een afgezaagd verhaal, maar het is bekend dat we als boeren de voorkeur hebben voor een redelijke vorstpe riode in de tweede helft van februari. De kans op schade aan de te velde staande gewassen is minder groot en het profijt ten aanzien van de invloed van vorst op de struktuur van de grond het grootst. Het blijft overigens bij wensen. We hebben t.a.v. het weer niets in te brengen en moeten maar afwachten wat er komt. Veel nieuws is er niet te melden in de Peel. Deze tijd is het altijd nog al rustig op de bedrijven. Wel zijn er nogal wat vergaderin gen en voorlichtingsdagen, waar we weer de nodige informatie op kunnen doen. De winter heeft nog steeds geen vat op ons land kunnen krijgen wat velen niet zo erg zullen vinden. Maar wie de schaatsen eens graag onder zou binden komt de laatste jaren toch maar slecht aan zijn trekken. Gelukkig valt er ook niet veel water, wat weer gemakt geeft bij het uitrijden van de drijfmest, wat op het moment nogal wat moet gebeuren. Het land is over het algemeen goed te berijden met uitzondering van de laag gelegen percelen. De varkensprijzen hebben de laatste tijd behoorlijk onder druk gestaan. Het schijnt met de export niet zo vlot te gaan. Als je dan hoort dat we in '77 meer dan 50% geëxporteerd hebben dan is het heel begrijpelijk dat we daar erg afhankelijk van zijn. De identifikatie en registratieregeling wil nog niet best van de grond komen. Er zijn hier en daar nog al wat bezwaren en problemen en met de te volgen manier is men het overal nog niet eens. Ook van de gelukkige omstandigheid dat er geen pest in ons land is en daardoor is men niet zo erg happig op dergelijke regelingen. Toch dient men niet te vergeten dat onze Oosterburen op het moment nogal wat pestgevallen hebben. En dat kan weer gauw hier zijn. Als je zo de uitbreidingen in de varkenshouderij ziet dan denk je wel eens moet' dat allemaal wel. De grote toeslagen en kortingen zijn hier ook wel schuldig aan. Verder ziet men nog al wat industrieën die zich in het groot op de veredeling werpen, het is bij de varkens- maar ook op de stierenmesterij. We vragen ons wel eens af of hier door de organisaties niet wat aangedaan zou kunnen worden. We zou den deze produktie toch eigenlijk in boerenhand moeten hou den. We weten wel, we hebben allen een hekel aan vergunnin gen, enz. Maar hier zou toch eens over nagedacht moeten wor den. Of het wordt al wel gedaan maar het is allemaal niet es eenvoudig. Toch moet men als boer wel in de gaten houden als er zo'n groot bedrijf in je beurt komt, dat men zelf geen kans krijgt het bedrijf verder te ontplooien. Zo zien we weer dat er ook in het nieuwe jaar weer volop problemen zijn. Maar ja, die zullen er ook wel blijven, en zijn er om opgelost te worden. De dagen gaan ook op Zuid-Beveland al weer lengen en hier en daar is er misschien al eens gedacht om wat zomergranen te kunnen gaan zaaien. De grond knapt wel op, maar is toch nog veel te nat. De struktuur zou in de bovenlaag door een periode met wat vorst nog belangrijk kunnen opknappen en verbeteren. Met de bestellingen van het zaaizaad moeten we nu niet meer te lang wachten. Op een aantal vergaderingen is de rassenkeuze van de meeste gewassen voldoende uitvoerig toegelicht, 't Is wel gek dat bij sommige gewassen we eigenlijk geen keuze hebben, zo bijv. bij blauwmaanzaad, waar we maar met één ras te maken hebben. Bij een aantal andere gewassen is de keuze ook vrij beperkt. Heeft men te maken met lichte of zware grond, vroeg of pas laat te bewerken grond of gronden die veel of weinig stro geven? Welke ziektes kunnen bij sommige rassen eventueel te grote risiko's geven. De te behalen opbrengstmogelijkheden zullen toch de voornaamste rol spelen bij de keuze. Ook in de inleiding van ing. J. Boer op de vergadering van de CSM kwam naar voren, dat er zeer veel faktoren zijn die de uiteindelijke op brengst bepalen. Ga er dan ook van uit dat U weet welke faktoren u kunt beïnvloeden of dit nu de rassenkeuze. de zaai tijd, de zaaizaadhoeveelheden, de wijze van zaaien, de zaai- diepte, de N-bemesting de ziekte of de onkruidbestrijding be treft, maar beoordeel al deze faktoren om het zo goed mogelijk te doen. Men streeft allemaal naar de hoogste opbrengst; 't valt wel op dat de gemiddelde opbrengst echter nog al wat lager ligt. 't Is dan wel duidèlijk, dat er nog heel wat bedrijveir-zijn die veel lager dan het gemiddelde liggen. 15 ton suikerbieten boven het gemiddelde komt meermalen voor, 15 ton suikerbieten beneden dit gemiddelde is toch te gek, maar komt toch nogal eens voor. Maar 't is toch wel 1.400,— a 1.500,— boven het gemid delde of beneden het gemiddelde. Zo ook bij de wintertarwe, daar is het ook zo dat in een normaal jaar de uitersten zo'n 2.500 a 2.800 kg per ha uiteen liggen. De beste boeren- ondernemers- plantentelers weten het te behalen, waarom de menigen niet? Het zal toch op de duur gaan om wel boer- ondernemer te kunnen blijven of om te moeten verdwijnen. Overigens lijkt een struktuurverbetering door een vorstperiode dezefwinter wel nodig. We hebben enkele malen veel neerslag in een korte periode gehad, waardoor de grond nogal wat verdicht is. De struktuur is momenteel dan ook niet wat je noemt ideaal. Hebben we tot op heden niet met koude schade te maken, wel zijn verschillende kollega's gekonfronteerd met min of meer ernstige stormschade. Zo hier en daar is er veel schade door afgewaaide dakpannen, op enkele bedrijven bedraagt de schade zelfs tienduizenden guldens door halfafgewaaide daken en ka potte eindgevels. Op diverse bedrijven kreeg men er zo een behoorlijke klus werk bij. Het is verheugend te konstateren dat ook hierbij getracht wordt door burenhulp de kosten van schade zoveel mogelijk te beperken. Volgens de planning, zal dit nummer van ons blad de rassen- berichten vermelden. We willen ook hier nog eens wijzen op het grote belang van een juiste rassenkeuze bij de teelt van onze gewassen. Verschillende faktoren kunnen hierbij een rol spelen. Het gaat dan nog niet altijd om het ras met de hoogste kg-op- brengst. Andere overwegingen kunnen er toe leiden dat soms gekozen wordt voor een minder produktief ras. Dit kunnen zowel teelttechnische- als kwaliteitsaspekten zijn. Vooral voor ons gebied, met nogal wat afwijkende.grondsoorten moeten er dit zeker in onze gedachten houden. Op de jaarvergadering van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting "Walcheren" op 31 ja nuari a.s. zal het onderwerp "Financiering van Landbouwbe drijven" worden behandeld. De oud-voorlichter uit ons gebied, de heer R. Krijger zal dit onderwerp inleiden. Wij twijfelen er niet aan dat er veel belangstelling zal zijn voor dit onderwerp. Voor het exploiteren van een landbouwbedrijf is er tegenwoordig zeer veel bedrijfskapitaal nodig. De wijze waarop hierin kan worden voorzien is van bijzonder groot belang, ook bij bestaande bedrijven voor het voortbestaan van het bedrijf. We verwachten dan ook veel belangstelling voor deze vergadering. We horen nogal wat positieve reakties op de inhoud van het rapport "Walcheren waarheen". Zowel van agrarische als niet-agrari- sche personen vindt men dit een goed rapport, duidelijk en goed leesbaar, wat men van veel ambtelijke rapporten niet kan zeg gen. Van een negatieve reaktie namen we kennis via een artikel van het blad van de V.M.Z. Boerenbelangen zijn daarin echter niet van belang. Kamille is nog maar één van de hardnek kige onkruiden waar Pyramin wel raad mee weet! ged handelsmerk van BASF De Britten zijn erin geslaagd de Europese Commissie tot een welwillende en zelfs niet afwijzende houding te brengen ten aanzien van de Milk Marketing Board. Een organisatie die in feite in strijd is met letter en geest van het Verdrag van Rome. Thans hebben de Britse belanghebbenden in de aardappelsek- tor gepleit voor de handhaving van de Potato-Board of Aard appelraad. Deze Raad zou bevoegdheden moeten krijgen ten aanzien van steunprogramma's, die gefinancierd zouden moeten worden door de telers zelf, middels areaalheffingen, en door de over heid. Keihard wordt gesteld dat een dergelijke organisatie niet in strijd is met de EG-regelingen inzake een vrije markt. Anderzijds komt het bericht dat de Europese Commissie toch wil optreden tegen het momenteel bestaande Britse importver bod, dat een Nederlandse exporteur reeds tot aanzienlijke kos ten gebracht heeft. ALS GOED AKKERBOUWER heeft U uw bouwplan al rond. Heeft U ook uw bouwboek al bijgewerkt? Vooral het vruchtwisselingsschema is zeer voornaam. Het papier heeft een beter geheugen dan U en is het gezegde "wie schrijft, die blijft"niet voor 100waar? IS UW BOUWPLAN ROND, maak dan ook uw bemes tingsplan klaar. En vanzelfsprekend ook uw gewasbescher mingsplan. Uit deze plannen kunt U dan heel gemakkelijk uw lijstje maken voor aankoop van zaaizaad en pootgoed, meststoffen en bestrijdingsmiddelen. Heeft U nog kalk- meststoffen nodig, dan is vroeg bestellen zeer gewenst. IN DEZE MAAND MOET U weer precisiezaad voor sui kerbieten bestellen. Op blz. 266 van de nieuwe rassenlijst staan 7 rassen die niet veel voor elkaar onderdoen. A lleen Monohil en Monika zijn voor de vroege septemberlevering geschikt. Solorave, Vigorave, Donor en Marimono moeten langer blijven staan. Alle zeven rassen zijn geschikt voor 6 midden- en late levering. Zet niet alles op een kaart. HOGE EENKIEMIGHEID, hoge kiemkracht en een mooi zaaibed nodigen U uit om op eindafstand te zaaien. A Is? A Is de opkomst dan goed is, zit U op rozen. 80.000 planten zonder tweelingen, wat wilt U nog meer. Neem echter geen te groot risiko, want de opkomst heeft U niet in eigen hand. Boven 18 cm zaaien, is alleen voor gokkers. Beneden 15 cm zaaien, is alleen voor werkers, want dan moet U de bieten nog doorslaan. Kies dus zaaizaad tussen 15 en 18 cm in de rij. GA EENS NA hoe de spanning van uw luchtbanden is. Te zachte banden geven gemakkelijk kanvasbreuk, te harde banden stoten te veel en sporen te diep in. Breng uw banden op de juiste spanning. Zijn ze na een week nog op spanning, dan kunt U rustig het voorjaar afwachten. Loopt de spanning van een of meer banden terug, neem dan tijdig maatregelen. WILT U DE KOEIEN jaarlijks laten afkalven, dan moe ten ze wel tijdig worden geïnsemineerd. Een handeling die alleen mogelijk is als U regelmatig kontrole houdt op het voorkomen van tochtigheid. Als U de eerste tochtigheid na afkalven noteert, weet U precies wanneer de tweede te ver wachten is. Wanneer U 3 weken te laat insemineert, kost dit tot de volgende keer afkalven ruim 100 kg melk. OM EEN VAST JAARLIJKS afkalfpatroon te verwezen lijken, moet U trachten om de koe 40 tot 60 dagen na afkalven weer te laten insemineren. Als U dit binnen 40 dagen doet, vallen de bevruchtingsresultaten meestal zwaar tegen. U denkt misschien dat het niet zo moeilijk is om de koeien jaarlijks te laten afkalven. Wanneer U de bevruchtingsre sultaten van enkele jaren eens nazoekt, zult U wel tot andere gedachten komen. HET IS FOUT OM meer kalveren op te fokken tot melk- vaars dan voor instandhouding van de melkveestapel nodig is. Uitgaande van een prijs voor nuchtere kalveren van f 300 en een leeftijd van 2 jaar bij afkalven, bedragen de opfokkosten al gauw f 1.700. Bij een minder goede voeding en een leeftijd bij afkalven van 2/2 jaar zijn de kosten nog een paar honderd gulden hoger. Weet wat U doet en houd voor elke 10 melkkoeien niet meer dan 6 stuks jongvee.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 6