.0 D e door de suikerindustrie belegde vergaderingen zijn dit seizoen door een zeer groot aantal telers bezocht. Ongedwongen werd er van gedachten gewisseld over de suikerregelingen en over de vele punten welke de praktijk aangaan. In ons gebied was de inzaai van de bieten vanwege het natte en koude voorjaar erg verlaat en daarom was de begindatum van de campagne ook wat.later vastgesteld dan gewoonlijk. Achteraf is echter geble ken. dat deze beslissing zeer juist is geweest, want de groei van de bieten nam met ongeveer een ton per week en per ha toe en het was wel typisch, dat deze nagroei tot ze,er laat in de herfst konstant bleef. Dit was boven verwachting en daardoor waren N Wachten op droog en koud weer Aandacht voor gerechtvaardigde eisen Voorlichter Ko Markusse in het Thoolse zonnetje SqQE S QHfy W In West-Zeeuws Vlaanderen zouden we best een paar weken met lichte tot matige vorst kunnen gebruiken na alle regen die er in de reeds voorbije wintermaanden is gevallen. Dit heeft vooral op de slempgevoelige gronden flinke sporen nagelaten, gezien de soms grote waterplassen in wintertarwe en ook wel op andere percelen. Hier en daar zal moeten worden "bijgelapt" met zo- mertarwe. Voor de grond zou een korte vorstperiode dan ook erg welkom zijn. Een zachte winter, zoals we ook vorig jaar hadden, heeft op vele percelen begroeiing van onkruiden tot gevolg, die we straks wellicht weer met dure middelen te lijf moeten gaan. Want wat we zo intussen wel geleerd hebben is dat we door te vroege en te veel mechanische bewerkingen meer kwaad dan goed doen. Dus dan maar spuiten. Overigens naderen we weer vlug het voorjaar, terwijl veel kollega's nog niet precies weten welke gewassen het beste in het bouwplan dienen te worden opgenomen. Hiermee hangen in elk geval ook de kunstmestbestellingen samen die nu ook moeten geschieden. Zoals reeds eerder vermeld is er veel wintertarwe uitgezaaid, die over het algemeen een goede stand vertoont. Zomertarwe zal er weinig gezaaid worden. Er is wat wintergerst en koolzaad. Wel licht wordt wat meer haver gezaaid, omdat van zomergerst de kg-opbrengst de laatste jaren niet meevalt. De belangstelling voor de teelt van suikerbieten lijkt ons niet te verminderen; na het toch wel zeer redelijke oogstjaar 1977. Ook de uitbetaling- sprijs wordt vermoedelijk bevredigend. Je kunt met dit gewas geen grote klappen krijgen, wat spekulatieve teelten als aard appelen, uien, karwij en blauwmaanzaad wel het geval is. Vol gens allerlei geruchten behoeven we dit jaar niet op een kleiner areaal uièn te rekenen. Dit is naar verwachting voor onze streek wel voor aardappelen het geval. Vreemd eigenlijk dat in een akkerbouwgebied als het onze de oppervlakte beteeld met aardappelen zo klein is, in vergelijking met andere gelijksoortige gebieden. De Zeeuws-Vlaamse boer teelt liever een grote reeks van gewassen. Het geeft hem een betere arbeidspreiding en minder ups en downs in het inkomen. Het vereist echter veel teelttechnische kennis en marktoriënte- ring van vele gewassen. Tijdens een vergadering over een eventueel in de toekomst in ons gebied te vestigen Zenderpark werd door alle boeren die daar dan mogelijk meer worden gekonfronteerd unaniem besloten zich tegen zo'n vestiging te verklaren. Een prima voorbeeld van soli dariteit. Barenbrug Holland b.v., Oosterhout (Gld.), Postadres: Postbus 4, Arnhem, Tel. 08818-545 Nat weer en zacht voor de tijd van het jaar op Noord-Beveland. Voor de zoveelste maal in suksessie géén winter van betekenis. We hopen, dat er nog wat vorst komt. Nodig voor de akkers. En eventueel het enig mogelijke zeer kleine lichtpuntjes in de don kere tunnel van de aardappelen, uienprijzen ontwikkeling. Maar dan moet het wel stevig gaan vriezen; ook in Zuid-Euro pa! Zelfs al zou er een iets minder slechte marktontwikkeling in de nabije toekomst verborgen liggen, toch zal in de praktijk van de akkerbouw het daadwerkelijke bewijs dit jaar geleverd worden, dat, ondanks doorgaande sanering een schaalvergroting, er de laatste jaren struktureel niet verbeterd is. Integendeel, het is slechter geworden in de zuidwestelijke akkerbouw. Nu geen prijzen voor aardappelen en uien die 50 200% boven de kostprijs liggen, maar een markt die meer dan 10 cent per kg onder dat niveau ligt. Met als gevolg een te verwachten inte- ringseffekt in 77/78 van 50.000 a 70.000,— (LEI) op het gemiddelde Noord-Bevelands bedrijf. De "Brusselse" prijsvoorstellen voor '78 komen uit op 0,00. Het totale "gat" van de EEG-prijzen-achterstand is sinds 1971 opgelopen. Tot meer dan 40%. En dat, terwijl we op de pure akkerbouwbedrijven de kosten per ha sinds 1971 hebben zien stijgen van 2700,- tot 4400,— in 1976 65) Het waarmaken van de kale kostprijs voor aardappelen (18 cent) en uien (16 cent) is dit jaar een utopie. Doch het benaderen van de kostprijs voor suikerbieten 120,— /ton) zou daarentegen wel mogelijk moeten zijn, mits de suikerindustrie haar uitbeta- lingsbeleid iets meer op het boerenbelang, dan op het eigen ondernemingsbelang zou richten. Een te verwachten prijs van 95,— is gezien de heel gezonde financiële positie van de industrie wel heel erg mager (uitbetaling 1975 was 105,— In een jaar, dat we het van de bieten moeten hebben, en de kilo- Evenals overal elders is ook op Tholen St. Philipsland de maand januari bij uitstek geschikt voor agrarische vergaderin gen. We krijgen misschien wel eens wat te veel van het goede. Er is wel eens op gestudeerd of dat niet met wat minder kon, maar dat valt toch heus niet mee. Overigens mogen wij over de opkomst niet klagen, want we hebben al een vijftal streekvergaderingen bijgewoond waar meer dan honderd belangstellenden waren. De heer en mevrouw Markusse in de (Thoolse) bloemetjes foto: Eendrachtbode Wel moet worden gekonstateerd, dat in een periode dat het in de agrarische sektor slecht gaat, zoals nu helaas, er meestal meer bezoek is, en vanuit deze hoek bekeken, is de ruime belang stelling dan weer een teken aan de wand. Dat er een zeer grote belangstelling was van de huldigingsbijeenkomst van Ko Mar kusse heeft zowel de jubilaris (25 jaar op Tholen werkzaam als voorlichter) als de Kring heel erg goed gedaan. Jammer dat ons Landbouwblad daar geen aandacht heeft besteedt. Een tiental mensen van nabij en verre, heeft in een soort "dit is Uw leven" programma ieder een stukje van die 25 jaar belicht en daaruit bleek steeds weer dê enorme waardering voor en het grote vertrouwen in het belangrijk werk dat Ko Markusse in onze kring heeft gedaan,' en gelukkig nog doet. Dat wordt vanzelf sprekend steeds minder naarmate Pieter Tighelaar beter met het werk bekend raakt. grammen gehaltes in onze streek redelijk tot goed zijn te noemen, laat "de fabriek" ons in de steek?! We gaan oogst '77 uit met een geweldige aanslag op liquiditeit en bedrijfsvermogen. De koude sanering zal doorgaan en van de "blijvers" zal het uiterste aan "rekkracht" gevergd worden! Hoe gaan we het teeltjaar "78 in?: Spektakulaire meeropbren- gende gewassen of variëteiten zullen we in dit rassennummer van ons blad niet kunnen vinden; de stelling van prof. de Wit (artikel ir. Haenen in landbouwblad vorige week) dat "30% meeropbrengst te betalen is door beter te telen" zullen we voorlopig maar rangschikken onder het hoofdstuk Theorie van een professor, die niet in de praktijk haalbaar is"; Een "mars op Brussel" lijkt weinig effektvol, bij gebrek aan solida riteit van kollega's uit de partner-landen. Wat dan te doen? We zullen onze gerechtvaardigde eisen beter en harder moeten formuleren. En kracht bijzetten met een eventuele "mars op Den Haag"! We zullen moeten laten merken, dat we er nog zijn, dat de hoek waar we ingedrukt zitten, ons pijn gaat doen. Ons eisenlijstje kan bestaan uit geaktualiseerde "oude wensen"! Oude wensen vanuit de praktijk die immer onvoldoende ver woord zijn door onze landelijke organisaties. 1. Kompensatie, van de achterwege blijvende prijsaanpassin gen middels het BTW-instrument; dus verhoging van 't B.T.W.-forfait van 4,71% naar 10%. 2. Invoering van een (inkomens-) belastingvrije voet, die over eenkomt met minstens 7,50 per ha. 3. Afzetbevordercnde maatregelen, waartoe de overheid bedra gen dient te fourneren, die minstens "2 nullen" meer hebben dan de bedragen waar nu aan gedacht wordt en 4. Aanzienlijke overheidssubsidies ten behoeve van bodem- vruchtbaarheidsverbetering. Een zeer forse ruk aan de bel is nu nodig! Hij heeft een goede leermeester en na verloop van tijd zal'Pieter dit zeker machtig zijn, en voor moeilijke gevallen zal hij altijd op zijn eerste chef kunnen terugvallen. Ko Markusse heeft de harten der Tholenaren gestolen, en om gekeerd weten wij zeker dat het hart van Ko ook sneller zal kloppen als het over Thoolse problemen gaat. De studiedag van de Vereniging voor Bedrijfsontwikkeling en de Kring was goed bezocht. Het onderwerp "Bouwplanvernau wing" gaf deze ook aanleiding toe. Wij zijn het volkomen eens met het verslag van onze tuinbouwklankenschrijver! In de afgelopen week heeft de suikerindustrie 2 bijeenkomsten belegd en zowel bij CSM als bij Suiker Unie was de zaal afge laden vol. Wellicht een goede reklame voor Henkes! Gepleit is daarbij voor het achteraf bijstellen van de vroege leveringspremie, nu er dit jaar, dankzij de exploisieve groei van de bieten in de maand oktober zowel in tonnen als in suikerge halte, zeker aanleiding toe is. Terecht werd gesteld dat vooral de gewijziqde rooimethodiek en de daaraan aangepaste leverings methode van het in 2 of 3 keer leveren van de bieten, bij niet bijstellen van de vroege leveringspremie, aanleiding kan geven tot onbillijkheid. Bovendien zal het de lust tot vroeg leveren in een volgend jaar zeker nadelig beïnvloeden. In de omgeving van de uiterst Nieuwland polder kampt men de laatste jaren met wat achterblijvende suikeropbrengsten. Daar aan is in het afgelopen jaar door Suiker Unie aandacht'besteed. Men heeft een proefveld aangelegd en tevens een aantal andere faktoren die van invloed zouden kunnen zijn aan nader onder zoek onderworpen. Het geheel is thans in een verslag vastgelegd. Het is de bedoeling dit binnenkort met belanghebbenden te gaan bespreken. Als U daar meer van wilt weten, dan kunt U zich wellicht het beste in verbinding stellen met de heer Schot. We zullen met zijn allen moeten proberen tot een zo hoog mogelijke kg-opbrengst te komen. De prijsvorming van de pro- dukten, laat ons toch al zo in de steek,dat we zeker alles in het werk moeten stellen om goede opbrengsten te bereiken. Dat kan door een optimaal bouwplan (zie studiedag) door een goede grondbehandeling, verzorging en bemesting en door het verbouwen van goede rassen van de diverse gewassen die tevens weer een goede resistentie beschikken tegen allerlei ziekten en plagen. Welnu, wat dat betreft staat in dit rassennummer heel wat de leren, hetgeen wij U dan ook van harte aanbevelen. onze voorraden aan de hoop aan het eind van de campagne dan ook groter dan we hadden verwacht. Op dat moment wordt al gauw door de telers de klacht geuit, dat de fabriek het risiko bij de telers laat en niet vlot genoeg de bieten afhaalt. Wanneer iedere teler meer opbrengst heeft, dan is het ook te begrijpen, dat het rekensommetje van de taxaties niet klopt en dat de campagne wat langer duurt. systeem waakzamer waren omdat iedere fase afzonderlijk kon worden afgesteld en gekontroleerd. Nu bij het zelfrijdend sys teem dreigen we in de zelfde roes te geraken als bij het gebruik van de maaidorser. Zolang het niet vastloopt gaat het goed, maar dan vergeten we wel, dat het ten koste gaat van de kwali teit. el onbegrijpelijk waren de hoge tarracijfers welke we op de vergadering te horen kregen. In een mooie en droge herfst zoals het afgelopen jaar had dit toch niet zo mogen zijn, want dat kost onnodig heel veel transport. Per dag kunnen we met het zes-rijig systeem een grote oppervlakte bieten rooien en die kapaciteit zit hem hoofdzakelijk in de breedte van de machines, maar dit mag nooit ontaarden in een te grote rooisnelheid. Op droog land zijn er geen transportproblemen en dan is het verleidelijk om sneller te gaan rijden met de rooimachines met alle gevolgen van dien. De kwaliteit van het ontbladeren en nakoppen wordt dan min der en daarbij ontstaat al heel wat verlies. Verder gaat het rooien dart gepaard met veel puntbreuk en tevens wordt het reini- gingseffekt in de machine tot nul gereduceerd. Later ontdekken we aan de hoop een zeer groot percentage rooibeschadiging en al deze genoemde punten staan zeer zeker een goed rendement in de weg. Eigenlijk is het zonde, dat we niet stipt genoeg zijn bij het oogsten van zo'n mooi gewas, want min of meer leeft de gedachte, dat we met een biet kunnen gooien en doen wat we willen, terwijl we met een aardappel van nature heel voorzichtig plegen te zijn. Persoonlijk geloven we, dat we bij het gebruik van het 3-fasen iet alleen in wtford maar ook in beeld zijn we tijdens deze vergadering goed aan ons trekken gekomen. Een prachtige dia serie over de gehele teelt bracht ons weer eens in herinnering wat we vorig jaar in de bieten hebben gedaan en beleefd. Ook wat er goed en fout gegaan was kwam in beeld en daarvan kunnen we leren. Uit alles bleek, dat de suikerindustrie mét ons mee denkt en studeert om de teelt op een nog hoger peil te brengen. Dit alles kunnen we zeer zekef waarderen en de keuze van dit moment slaat in de praktijk geweldig hoog aan. Thans staan we op het punt van het vaststellen van ons zaaiplan, ons bemestingsplan, ons spuitplan en of we op een nog grotere eindafstand durven te gaan zaaien dan we voorheen gewend waren te doen. Eigenlijk mogen we niet spreken van durven, want het is veel meer een kwestie van berekenen hoeveel een heden zaad we per ha gaan verzaaien. Wanneer we een goede schatting kunnen maken van het opkomstpercentage op een bepaald type grond, dan is bieten zaaien beslist iets anders dan meespelen in een loterij. Ook de rassenkeuze is zeer belangrijk, omdat we vroeg en laat willen rooien en omdat we bieten op verschillende grondsoorten telen. Voor al deze eigenschappen van de diverse rassen kunnen we terecht in de rassenlijst voor landbouwgewassen 1978 en daarin staat voor elk wat wils. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 5