KNLC KOMMENTAAR Indrukwekkend afscheid van mr. D.H. Schortinghuis Handhaving Brits invoerverbod aardappen is verdragsinbreuk WTO Landbouwkundige toetsing bij overdracht landbouwgronden J.J. Breunisse vertrekt als A.S.A.-voorzitter Ruilverkaveling Kieldrecht Mr. D.H. Schortinghuis, die eind mei vorig jaar de pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar bereikte bij het Landbouwschap waar hij bekendheid zal genieten vanwege rzijn werk in de sektor Grondgebruik (schadevergoedingen), Zuiderzeepolders, waterstaat en waterschappen, nam 14 ja nuari j.l. ook afscheid als sekretaris van de Vereniging "Water, Land en Ruimte", eerder waar schijnlijk in Zeeland nog bekender als de Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning. Tevens geniet Schortinghuis alom in den lande grote bekendheid als de man, die voor het wadlopen speciale belangstelling wist te wekken. Met teleurstelling heeft minister Van der Stee (landbouw en visserij) er van kennis genomen dat het Verenigd Koninkrijk heeft besloten het invoerverbod van bewaaraardappelen te hand haven. Dit ondanks de uitdrukkelijke bepalingen in de Toetre dingsakte. Het leidt geen twijfel dat het Britse invoerverbod van bewaar aardappelen in strijd is met de bepalingen van het EEG-Verdrag en de Toetredingsakte, in het bijzonder met het algemene be ginsel van vrij verkeer van goederen. Een en ander antwoordt de bewindsman op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Waalkens. De regering heeft de Europese Commissie onmiddellijk ver zocht de in het EEG-Verdrag voorziene stappen te ondernemen om deze schending van een verdragsverplichting te beëindigen. Gezien de duidelijke inbreuk, die het invoerverbod van aard appelen vormt, lijkt een beroep op de Britse rechter de meest direkte procedure. Vermeden dient echter te worden dat de naleving door de lid-staten van hun juridische verplichtingen uit het EEG-Verdrag onderwerp zou gaan vormen van onderhan delingen in de E.G.-Raad. De Milk Marketing Boards De Europese Commissie heeft onlangs een voorstel aan de Raad gezonden inzake de positie van organisaties van melkprodu centen en met name die van de Milk Marketing Boards. De Commissie heeft daarbij voorop gesteld dat geen afbreuk mag worden gedaan aan de algemene beginselen van het Verdrag, met name het vrije verkeer van goederen, noch aan de goede werking van de gemeenschappelijke zuivelmarktordening. Het is voorbarig te stellen, aldus minister Van der Stee, dat het voortbestaan van de Milk Marketing Boards op zich ook een verdragsinbreuk vormt. Wat het voortbestaan betreft, zal het Commissievoorstel, dat trouwens ook aan het Europese Parle ment zal worden voorgelegd, kritisch onderzocht moeten wor den. Minister Van der Stee acht het bovendien van groot belang, dat voldoende waarborgen worden geformuleerd tegen vervalsing van de mededinging. 2000 km voettocht door Groot-Brittannië Het programma bevatte een voordracht van zijn zijde over de 2000 km lange voettocht die hij afgelopen zomer van Z W- naar NO Engeland had gemaakt. Reeds vele jaren had hij de wens gekoesterd deze tocht van Kaap Lands End in Cornwallis naar St. John O Groats in Schotland een keer te maken. De belangstelling voor dit gebeuren was zo groot dat reeds een kwartier voor aanvang het besproken zaaltje stampvol liep, doch het gelukte nog om de nodige vertraging naar een veel grotere zaal te verhuizen. De inleider boeide zijn gehoor- verlucht door dia's onderweg genomen -gedurende tweemaal drie kwartier van 't begin tot t eind. De tocht duurde 4 maanden, om precies te zijn 116 dagen. Dat betekende zo 'n 15 a 20 km per dag, dat lijkt niet veel, maar er waren stukken bij zoals in de Pennines waarbij 2,5 a 3 km per uur veel was. De tocht verliep ongeveer als volgt: door geheel Cornwall tot het Kanaal van Bristol, over de Severnbrug, langs de grens van Wales naar 't Noorden, schuin over naar 't Peak-distrikt, naar 't Noorden door de Yorkshire-moors, de muur van Hadrianus kruisen en daar na, Borderland met Schotland, langs de steden Perth en Ruimte voor partikulier initiatief Hoewel op vele punten de regeringsverklaring van het kabinet Van Agt nog veel nadere uitwerking behoeft, zijn een paar grote lijnen toch wel duidelijk. Dat betreft dan met name de opstelling van dit kabinet ten aanzien van de rol die de overheid in onze samenleving dient te spelen. Minder betutteling en meer ruimte voor'partikuliere initiatieven en eigen verantwoordelijkheid van de burger, zal velen uit onze gelederen meer aanspreken dan het alles willen regelen van het vorige kabinet. Overigens stelt de regeringsverklaring wel duidelijk dat daar waar nodig is niet geschuwd zal worden om nieuwe taken aan te pakken om maatschappelijke nood te lenigen, onrecht op te heffen en openbare orde en rust te verzekeren. Er mag dan ook zeker niet verwacht worden dat de overheidsin menging in onze maatschappij belangrijk zal afnemen. Dat kan Tijdens de debatten over de Regeringsverklaring op 18 en 19 januari jl. is van twee zijden uit de Tweede Kamer aangedron gen op spoedige invoering van een landbouwkundige toetsing bij overdracht van landbouwgronden. Dit vanwege het belang dat wordt gehecht aan dit prijsbeheersende instrument. De minister-president heeft tijdens de duplieken over het tijds chema van voorbereiding het volgende gezegd: De regering zal haar uiterste best doen dit wetsontwerp zo vlug mogelijk gereed te krijgen. Er zijn ongeveer twee maanden nodig voor de inhoudelijke invulling, twee maanden voor over leg o.a. met het georganiseerde bedrijfsleven, en twee maanden voor de formele indiening (Ministerraad en Raad van State). Op 31 december is de heer J.J. Breunisse (65) te Oosterhout wegens het bereiken van de daarvoor gestelde leeftijdsgrens terugtreden als voorzitter van de Afdeling Sociale Aangelegen heden van het K.N.L.C. Hij wordt zoals eerder in dit blad vermeld - opgevolgd door de heer F.J. Dillingh te Bronne- ger(Dr.). Gedurende ruim 5 jaar was de heer Breunisse met het A.S.A.- voorzitterschap belast. Zoals hij zelf constateerde eerst op latere leeftijd geroepen mede leiding te geven aan de besluitvorming in K.N.L.C.-verband en daarbuiten over de aktuele sociale problematiek. Hij heeft dit gedaan op de hem eigen en sympat hieke manier zulks in een goede verstandhouding met allen die hij in zijn werk ontmoette. Het wel en wee van land- en tuinbouw en van de fruitteelt in het bijzonder, wist hij steeds als uitgangspunt te kiezen voor zijn visie op al dan niet bestaande mogelijkheden op sociaal terrein. Het was voor hem overigens geen sinecure zich met de ontwik kelde sociale problematiek vertrouwd te maken. De manier en de wijze waarop hij daarin is geslaagd, verdient daarom des te meer waardering. Inverness, overigens met vermijding van alle grote steden zelf. Ook werd niet elke dag gelopen; af en toe meerdere dagen gerust. Ieder uur lopen rustte hij 10 minuten. Dat was ook. nodig ter oriëntatie, kaart lezen e.d. De rugzak woog 9,5 kg. De helft van de tijd sliep de wandelaar in het open veld, waarbij plastic hoezen tegen de regen en de kou moesten beschermen, hetgeen niet altijd lukte. Gedurende 37 dagen had de wandelaar gezelschap om mee te lopen, o.a. van twee zoons, van de Kantonrechter uit Middelburg, mr. A. Veenhoven, en van dokter Schierbeek, vroeger in Hoek. Iedere week haalde hij zijn post ergens op een tevoren vastgesteld kantoortje (Poste Restante). Op 't gebied van dit wandelen was hij overigens een anti-held. Tot 700 Engelsen per jaar maken de tocht, rekords varieerden van 10-17 dagen. Voorbereiding schoner dan de werkelijkheid \Jit Schortinghuis' woorden begreep de zaal wel dat het een fantastisch, maar eenmalig beleven was geweest. Moe der Natuur ontfermt zich over aktiegroepen, maar zou zij ook voor de enkeling zorgen, had hij zich tevoren afge vandaag de dag ook niet in een land als het onze, waar we met bijna 14 miljoen mensen zo dicht op elkaar leven. Waar het op aan komt is evenwel dat de overheid, in het besef dat ook zij verre van onfeilbaar is, de mensen meer verantwoorde lijkheid voor eigen en eikaars welzijn laat dragen. Is immers juist het afschuiven van steeds meer verantwoordelijkheden naar de overheid, waardoor de verantwoordelijkheid en het plichtsbesef van individuele mensen steeds verder wordt weggedrukt, niet één van de grootste kwalen in onze samenleving van dit moment. Sober De tweede grote lijn die vooral door de sociaal-ekonomische paragraaf loopt is dat we in de komende jaren in ons land het zuinig aan zullen moeten doen. Dat geldt voor werkgevers en werknemers, voor de zelfstandigen, voor het energieverbruik en zeer zeker ook voor de overheidsuitgaven. Het terugdrukken van de inflatie onder de 5% en het niet verder laten oplopen van de druk der sociale lasten en belastingen zijn zeker ook voor land en tuinbouw uiterst belangrijke zaken. Wel lijkt het gewenst dat de regering zo snel mogelijk met de invulling der noodzakelijke bezuinigingen rondkomt. Na 1977, mag immers 1978 ook nog niet eens een verloren jaar worden. Waar het, naast een aantal direkt werkende bezuinigingen, vooral om zal gaan is dat de sterke stijging van het aantal mensen dat niet aktief bezig is en leeft van een uitkering wordt afgeremd Zijn verdiensten werden officieel erkend bij zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Een eervolle onder scheiding waarbij zijn werk als landbouwvoorman in de pro vincie Gelderland in het bijzonder werd belicht. Zijn aktieve periode immers heeft de heer Breunisse voor een belangrijk deel in dienst van de Gelderse Maatschappij van Landbouw gesteld. Thans is voor hem de tijd gekomen het kalmer aan te doen. Wij wensen de heer Breunisse als persoon alsook in en met zijn gezin nog vele goede jaren toe. Vaandrager. K.N.L.C. In het kader van het plan van toedeling, dat vermoedelijk in mei ter visie zal worden gelegd, worden momenteel nieuwe kavel- grenzen in het terrein uitgezet. Dit geschiedt door het aanbren gen van een tegel die circa meter diep wordt geplaatst, met daarboven een plastik buisje dat gelijk met het maaiveld wordt ingegraven. Ter nadere aanduiding van het op boven omschreven wijze verzekerde punt wordt nog een houten piket geplaatst waarop de toekomstige kavelnummers worden geschreven. De Plaatselijke Kommissie voor de ruilverkaveling Kieldrecht verzoekt de grondgebruikers de geplaatste aanduidingen te willen ontzien daar het uitmeten een kostbare en vrij veel tijd vragende zaak is. Mocht, ondanks een zorgvuldige landbewer- king, toch een verstoring van een grenspunt optreden dan ver zoekt de kommissie daarvan melding te maken bij het Kadaster te Middelburg met opgave van de plaats, (telefoon: 01180 25051, de heer Dieleman). Voorts verzoekt de Plaatselijke Kommissie die grondgebruikers in wier kaveldrainage is aangebracht deze dit voorjaar te kon- troleren. Dit geldt zowel voor de ligging en de onderhoudstoe- stand van de drainreeksen als voor de eindbuizen. Indien een ieder hieraan de nodige aandacht besteedt, kunnen problemen wat de drainage betreft bij eventuele inruil van ka vels worden voorkomen. De Plaatselijke Kommissie voor de Ruil verkaveling Kieldrecht H.Th.D.M. Vercauteren, voorzitter E.G. Borm, sekretaris vraagd. De 100 dagen plannen maken voor 't vertrek waren wellicht schoner geweest dan de bittere werkelijkheid, waar vorst, kou, regen en wind een even grote rol speelden als zon, bloemen, schapen en ontmoetingen met de Engelse platte landers. Het was het jubileumjaar van de Engelse Koningin; in iedere etalge prijkte het statieportret van het Konings paar en als de eenzame wandelaar die zich in de ruit weer spiegeld zag, naar dit portret keek, was het alsof Prins Philip zijn gemalin over haar schouder toevoegde: daar staat een man, die is zelfs de Koning te rijk. "Het goede mij aangedaan" Ir. W.M. Otto, Dir. Gen. van de Landinrichting, sprak eerst de scheidende toe. Hij memoreerde zijn bizondere stijl, typisch als de engelse understatements. Zijn initiatief en vindingrijkheid, zijn liefde voor de natuur, zijn kracht om ontberingen te doorstaan, zijn humor, zijn werk in het grensgebied van waterstaat en landbouw. Zijn waddenken nis waar hij als het ware nederlands- zij het omgekeerd - Alpinisme bedrijft, de boeken die hij schreef. Zijn vader landsliefde, waarvan Schortinghuis in zijn inleiding als eerbetoon aan Engeland en Churchill ook indirekt getuigde, terwijl hij een van de weinige mensen is die in de tweede wereldoorlog door de bezetter ter dood veroordeeld, kon overleven. De heer Otto achtte het dan ook een voorrecht in H.M. 's opdracht de versierselen van Ridder Oranje Nassau te mogen overhandigen. Mr. A.P. van den Berge, de voorzitter van de Vereniging, zal in zijn gelukwensen de gevoelens van vreugde dienaan gaande van de zaal verwoord hebben. Mr. Schortinghuis kreeg een fiets, zijn vrouw bloemen en mej. Siegers, de eveneens scheidende sekretaresse van de Vereniging, die lang ziek was geweest, een enveloppe en de doos met bon bons: een jaarlijkse attentie, waarover haar chef uit Enge land reeds aan de Voorzitter geschreven had. Zij die Schortinghuis niet kennen mogen daaruit opmaken dat hij een man was die gewend was bij zijn taken niets te laten liggen. Hij eindigde treffend met een variatie op een spreuk van Constantijn Huygens "Het goede dat ik heb gedaan vergaat veeleer, dan 't goeds dat mij werd aangedaan.... Geuze Wouw en mogelijk wordt omgebogen. Voor land- en tuinbouw is in dit kader van belang dat de regering erkent dat het inkomen van zelfstandigen meer funkties vervult dan van loontrekkenden en dus ook anders belast dient te wor den. Hopenlijk kunnen we hier op korte termijn kopkrete voor stellen tegemoet zien. Dat de regeringsverklaring vooral ervan uitgaat dat via vergro ting van de konkurrentiekracht der agrarische bedrijven naar een beter inkomensontwikkeling moet worden gestreefd en niet via inkomenstoeslagen, is een goede zaak. Al mag het oog daarbij niet uitsluitend op middelgrote bedrijven gericht worden. Wij hebben al eerder gekonstateerd dat hef in de hand houden van de kostenontwikkeling voor agrarische gronden gewenst is. Evenwel niet via een eventueel voorkeursrecht van de Overheid (S.B.L.), zoals voor bepaalde gebieden nu blijkbaar toch weer wordt overwogen. Ronduit teleurstellend hebben wij het praktisch volledig negeren van de E.E.G. in de regeringsverklaring ervaren. Behalve de nietszeggende, korte passage onder buitenlands beleid, geen woord over het E.E.G.-landbouwbeleid en over de samenhang van ons sociaal-ekonomisch beleid met de ontwikkelingen in de E.E.G. Al met al een regeringsverklaring die, ondanks het nog niet konkreet ingevuld zijn van vele maatregelen, ons als landbouw bedrijfsleven toch meer perspektief voor de toekomst lijkt te bieden dan we de laatste jaren gewend waren. LUTE1JN 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 4