Bij conservenpeulvruchten speelt de sortering een belangrijke rol D e teelt van kreukerwten, ook wel tuin- erwten genoemd, heeft tot nu toe in Nederland weinig opgang gemaakt. Men schrijft dit toe aan het vrij grote verschil in smaak. Ronde doperwten bezitten de typische erwtensmaak, bij kreukerwten overheerst de zoete smaak. In Nederland, België en Frankrijk geeft de con sument (nog) de voorkeur aan ronde dop erwten, in Duitsland en Engeland worden veel zoete kreukerwten gegeten. Naar aanleiding van verschillende vragen die ons de laatste tijd bereiken verwachten wij in 1978 een uitbrei ding van kreukerwten in Nederland. Het oude sortiment is in het algemeen vrij grof van sor tering. Inmiddels zijn ook bij kreukerwten verschillende fijnzadige rassen gekweekt zodat B ij de kontraktteelt van conservenpeulvruchten wordt de keuze van het ras meestal bepaald door de afnemer. Belangrijke faktoren die bij de rassenkeuze een rol spelen zijn de geschiktheid voor machinale oogst, de groeiduur, dè ziekteresistentie, de kwaliteit en de sortering. De laatste tijd wordt vooral aan dit laatste aspekt veel aandacht besteed. Voorheen moesten doperwten en tuinbonen in een jong stadium worden geoogst om aan een fijne sortering te komen. Door introduktie van zeer fijnzadige rassen is het gebruik van de zeefsortering als kwaliteitskriterium minder bruikbaar geworden. I n Nederland worden overwegend groene doperwten geteeld met ronde zaden. Het ras sensortiment is de laatste jaren sterk verbeterd. Door het kweken op resistentie tegen Ameri kaanse vaatziekte en topvergeling is de oogst- zekerheid toegenomen. Verder wordt bij het kweken van nieuwe rassen veel aandacht be steed aan een stevig planttype en een spoedig afsluiten van de bloei. Op aandrang van de verwerkende industrie zijn rassen ontwikkeld met een zeer fijne zeefsortering. Enkele jaren geleden gold een hardheid van Tm-120 voor een mengmonster als heel normaal. Bij het op stellen van een prijsstaffel wordt daarom een hardheid van Tm-120 vaak op 100 gesteld. Jonger oogsten betekent een lager Tm-getal en ook een lagere opbrengst wat gecompenseerd wordt door een hogere prijs per kg zodat de geldelijke opbrengst per ha gelijk blijft. Vorig jaar is gebleken dat de zeer fijnzadige rassen voor het verkrijgen van een goede kwaliteit bij een lager Tm-getal geoogst moeten worden. Deze ervaring zal ongetwijfeld leiden tot een aanpassing van de prijsstaffel. Voor de verge lijking van een aantal rondzadige doperwte rassen wordt verwezen naar het betreffende rassenbericht elders in dit blad. D e kontraktteelt van tuinbonen bedraagt reeds enkele jaren zo'n 1700 a 1800 ha. Het produkt is voor ruim 70% bestemd voor, sterili seren, voornamelijk in glas, terwijl bijna 30% wordt ingevroren. Voor het steriliseren komen in toenemende mate witbloeiende rassen in aanmerking waarvan de zaden bij het sterilise ren blank blijven. Voor diepvries worden vrijwel uitsluitend bontbloeiende rassen ge- Snij- en sperciebonen Doperwten en tuinerwten Tuinbonen Ing. Tj. Buishand, PAGV Lelystad/Alkmaar Samenvatting ij de verwerking van groene peulvruch ten staat de sortering de laatste tijd volop in de belangstelling. Op verzoek van de con- servenindustrie zijn bij doperwt en tuin boon rassen gekweekt met een zeer fijne zaadsortering en bij sperziebonen met zeer fijne peulen. De laatste tijd komt zelfs de vraag naar voren ofde rassen niet te fijn zijn geworden. Hij ronde doperwt kan bijvoor beeld de sortering II (zeer fijn) reeds be hoorlijk hard zijn. Bij tuinbonen is het ge wenst de bestaande sorteermaten grondig te herzien. Een nieuwe ontwikkeling bij dop erwten is de groeiende belangstelling voor de verwerking van kreukerwten. Bij sperziebonen worden de fijnpeulige ras sen gebruikt voor verwerking van hele oj gebroken bonen. Rassen met grove vlezige peulen komen in aanmerking voor het snijden. Stoksnij- en spekbonen leveren een prima produkt, maar zijn wegens de hoge produktiekosten als grondstof voor de con- servenindustrie te duur geworden. zoudep bijvoorbeeld gesorteerd moeten wor den op 8-10 mm, 10-12 mm en 12-15 mm dia meter. B ij de verwerking van snij- en sperziebonen nemen gebroken en gesneden sperziebonen veruit de belangrijkste plaats in. Belangrijke raseigenschappen zijn een stevig, opstaand ge was met peulen los van de grond, geconcen treerde peulzetting, afwezigheid van draad en vlies in de peul en resistentie tegen virussen, vlekken- en vetvlekkenziekte. De eisen ten aanzien van grootte, vorm en kleur van -de peulen zijn afhankelijk van het doel waarvoor de rassen worden geteeld. De Nederlandse markt vraagt groene snij- en sperziebonen. Bij gebroken sperziebonen gaat de vóorkeur uit naar een normale tot iets donker groene kleur, gesneden bonen mogen iets lichter van kleur zijn. Voor export naar Duitsland worden naast groene, ook rassen met gele peulen (zgn. was- bonen) verwerkt. Voor de verwerking van -hele sperziebonen kiest men bij voorkeur rassen met fijne, ronde peulen in de sortering van 6 tot 8,5 mm dia meter. Zeer geschikt voor verwerking van ge broken sperziebonen zijn rassen met een peul diameter van 6 tot 10,5 mm. Deze worden na het breken gesorteerd in 6-8,5 mm en 8,5 tot 10,5 mm. De verwerking van stoksnij- en spekbonen die met de hand worden geplukt, is de laatste jaren sterk teruggelopen. Kwalitatief geven de echte snijbonen en spekbonen een voortreffelijk produkt, maar door de hoge teeltkosten zijn handgeplukte stokbonen als grondstof voor de conservenindustrie te duur geworden. Veel goedkoper zijn vlezige sperziebonen die ma chinaal worden geplukt en als gesneden bonen worden verwerkt. Voor dit doel gebruikt men rassen die een hoog percentage peulen leveren met een doorsnede van meer dan 10,5 mm. Voor de aanbevolen bonerassen wordt verwe zen naar de betreffende rassentabel die elders in dit blad is opgenomen. De peulen van Felix (onder) zijn veel Fijner dan die van Verb-Witkiem (boven). Bij doperwten is het rassensortiment sterk ver beterd in de richting van de fijn zadige gewas sen. Een vlakveld en een stevig opstaan gewas zorgen bij breedpiukkers voor een goed plukresultaat. Bij sperziebonen is er enerzijds een vraag naar fijnpeulige rassen die heel of gebroken verwerkt kunnen worden, terwijl anderzijds de belangstelling toeneemt voor sperzie bonen met grote vlezige peulen die bestemd zijn voor het snijden. Dit produkt neemt de plaats in van stoksnijbonen en spekbonen die door de hoge produktiekosten voor de verwerkende industrie te duur zijn geworden. Flair is een vroeg ras dat in aanmerking komt voor verwerking van gesneden bonen. bruikt. De zaden van deze rassen worden bij het koken bruin. Ook bij dit gewas is duidelijk een streven merkbaar naar de verwerking van rassen met een fijne zeefsortering. Grofzadige tuinbonen zoals Verbeterde Witkiem en de gewone Ex press komen niet meer voor verwerking in Ook tuinbonen worden in toenemende mai getrokken H2 machine van F.M.C. een ruime keuze mogelijk is. Jammer genoeg beschikken wij over te weinig vergelijkende proefveldgewassen. Van de late kreukerwten is bekend dat ze zeer produktief kunnen zijn. Voor verwerking in blik en glas wordt in de eerste plaats gedacht aan fijnzadige lichtgroene kreukerwten, voor diepvries aan de wat grovere donkergroene rassen. met "mobile vivers" geoogst. Hier de nieuwe aanmerking. Bij de bruinkokende tuinbonen is Felix reeds jaren lang het hoofdras. Het is een fijnzadige Express met halflang stro. Iets Fijner van sortering is het ras Minica, eveneens van A.R. Zwaan en Zn. Verder kan bij de bont- bloeiers het ras Primeur van D. v.d. Ploeg worden genoemd. Een veel geteeld ras bij wit bloeiende tuinbonen is Bianka. (Voor het nieuwere sortiment verwijs ik gaarne naar het betreffende rassenbericht elders in dit blad.) In het rassenbericht wordt onder meer een cijfer aangegeven voor de fijnheid van de zaden. De rassen Rowena en Beryl zijn dermate fijn dat voor deze rassen andere zeefmaten moeten worden opgesteld. De voorgeschreven sorte ring bij tuinbonen bestaat namelijk uit "extra fijn" kleiner dan 15 mm, "fijn" 15-19 mm en "tuinbonen" 19-23 mm en "tuinbonen middel 2" groter dan 23 mm diameter. De sortering "middel" komt in het huidige sorti ment niet meer voor, terwijl Beryl en Rowena zelfs ruim onder de 15 mm blijven. Deze rassen 31

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 31