Éi WV! Rentabiliteit en financiering van de champignonteelt in Nederland over 1976 Landbouwschap vreest voor tuinbouwsector haasje-over-effect DINGEN IDE» "WE EB H et Bestuur van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen heeft besloten om vanaf begin februari tot begin april extra aandacht te besteden aan de afzet van appelen van het ras Golden Delicious in de reklame en de voorlichting. Er komt evenals in de voorgaande jaren een grote verkoopaktie Hollandse Golden De licious. Toen het Centraal Bureau van de veilingen in 1976 startte met de eerste verkoopaktie voor Hollandse Golden Delicious had men niet durven vermoeden dat het zulk een groot succes zou worden. Daarom werd in 1977 de aktie herhaald en het succes van 1976 werd overtroffen. Het grote succes werd behaald met het aanbieden aan de handel van plastic zakken met de mogelijkheid van een inhoud van 2 tot 3 kg. appelen met de opdruk "Hollandse Golden Delicious". Daarbij komt dan een gratis sticker. De geïnteresseerde handel heeft eind vorige week bericht gekregen over de mogelijkheid om deze plasticzakken te bestellen. Het Centraal Bureau is er reeds bij voorbaat van overtuigd dat er weer veel belangstelling voor zal bestaan. De handel kan bij het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen de plasticzakken met stickers bestellen tegen de prijs van 10,— per 100 stuks incl. 18% B.T.W.- en franko thuis. Verder krijgt men er een grote reklame affiche bij waarin ruimte is voor het eigen aktie aanbod. De bedoeling is dat begin februari de appels in de winkels ten verkoop aangeboden kunnen worden. Ook in de voorlichting welke is gericht op de consumenten via de dag-en weekbladen zal zoveel mogelijk worden gewezen op het ruime aanbod van Hol landse Golden Delicious dat er is in de komende maanden en vooral wordt daarbij gedacht aan februari en maart. H et Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen wees er ter gelegenheid van de introduktie van deze nieuwe afzetaktie op, dat iedereen die de laatste weken de appelmarkt volgt en ook de voorraadcijfers heeft gezien, met name voor wat betreft de Gol den Delicious, er van overtuigd zal zijn dat er heel wat moet gebeuren om de appelafzet in de komende maanden vlot te laten verlopen. Er is in de laatste tijd niet alleen in ons land maar ook in het buitenland traag geruimd waardoor voor wat ons land betreft de kans bestaat dat binnen enkele weken de situatie is bereikt dat de voorraad Golden Delicious even groot is als het vorig seizoen en het seizoen daarvoor. Heffingen op grondwater In verschillende tuinbouwafdelingen binnen het Landbouw schap is gesproken over het regeringsvoornemen om het gebruik van grondwater te gaan belasten. Zoals bekend heeft de regering hierover een voorstel voor een wetswijziging toegezegd. Dit zou inhouden dat het gebruik van grondwater- zou kunnen worden belast met een bedrag dat ten hoogste gelijk is aan het verschil in p/ijs tussen leidingwater en de kosten van het oppompen van het grondwater. Alle afdelingen hadden tegen een dergelijke rege ling bezwaar. Zodra de definitieve tekst beschikbaar is. zal het Landbouwschap zijn standpunt bepalen. Herstructurering oude glastuinbouwgebieden Het Landbouwschap heeft de minister van Landbouw gevraagd spoedig een standpunt te willen bepalen over de voorstellen inzake de herstructurering van de oude glastuinbouwgebieden. De minister heeft de Centrale Cultuurtechnische Commissie begin 1977 om advies verzocht. In het najaar van 1977 heeft de minister dit advies gekregen. Voor enkele glastuinbouwgebie den die achtergebleven zijn in hun ontwikkeling als gevolg van de externe produktiefaktoren, kan een regeling van groot nut zijn om de noodzakelijke modernisering door te zetten. Omschakeling op gas; laatste kans! Samen met de verschillende regionale landbouworganisaties en overheidsinstanties wordt thans door het Landbouwschap nog even hard "getrokken" aan de omschakeling op gas van de olietuinders, voor wie dit tot dusver financieel niet haalbaar was. Tot mei a.s. - dat is al binnen vier maanden - wordt er nog een belangrijke subsidie gegeven en dan is het definitief afgelopen. Wil men nog meedoen, meldt u dan bij de provinciale Directie voor de Bedrijfsontwikkeling. Uitvoering 4% btw op gas en olie in de tuinbouw Per 1 april 1978 gaat de btw op energie omhoog van 4 naar 18%. Mede op sterke aandrang van de organisaties en het Land bouwschap heeft de Tweede Kamer besloten dat olie en gas voor de tuinbouw op 4% blijven. Het ministerie van Financiën is thans bezig een uitvoeringsre geling te maken; het verbruik voor tuinbouwdoeleinden moet immers worden afgescheiden van het andere verbruik. Dit ge beurt in nauw overleg met het ministerie van Landbouw en het Landbouwschap. Voorlichting op 50-50 basis De afdelingen Bloementeelt en Groenteteelt zijn het eens ge worden over de 50/50 voorlichting in de glastuinbouw. Men is bereid om met de overheid een meerjarenafspraak te maken over het mede-financieren van een aantal extra aan te stellen voorlichters. Uitdrukkelijke voorwaarde is dat de overheid het bestaande voorlichtingsapparaat niet inkrimpt en het bedrijfs leven inspraak krijgt in taak en werkwijze van de voorlichting. Produktaansprakelijkheid De Europese Commissie heeft bij de Europese Ministerraad een ontwerp-richtlijn ingediend inzake produktaansprakelijkheid. Deze richtlijn heeft tot doel de consument een betere en in alle lid-staten gelijke bescherming te geven. De richtlijn kan ook voor de producenten in de land- en tuinbouw belangrijke con sequenties gaan inhouden. In de ontwerp-richtlijn wordt de producent aansprakelijk gesteld voor schade die door een ge brek in het produkt wordt veroorzaakt, ongeacht of de produ cent met het gebrek op de hoogte was of had kunnen zijn. De afdeling Groenteteelt heeft een eerste diskussie aan deze mate rie gewijd en zich vooral beziggehouden met de mogelijkheden tot verzekering tegen de risico's die uit de richtlijn kunnen voortvloeien. Voorstellen Europese Commissie inzake MZ-beleid De Europese Commisie heeft op het terrein van het structuur- en marktordeningsbeleid o.a. voor de sectoren verse en ver werkte groenten en fruit een aantal (globale) voorstellen gedaan om vooral de positie van de gebieden rond de Middellandse Zee te verbeteren. Deze voorstellen zijn echter ook van belang voor de noordelijke tuinbouw. Zo stelt de Commissie voor ten aan zien van de verbetering van de ccmmunautaire preferentie de interventie- en referentieprijs te ontkoppelen alsmede voor sommige produkten (tomaten, perziken en tafeldruiven) bij de berekening van de invoerprijs ook de prijzen van de EG-pro- dukten zelf te betrekken. Zodra de definitieve voorstellen van de Commissie bekend zijn, zullen deze door de afdelingen beoor deeld worden. Omschakelingspremies fruitteelt Teneinde de produktie beter af te stemmen op de vraag van de consument stelt de Europese Commissie voor om onder be paalde voorwaarden omschakelingspremies te geven voor ap pelen, peren en perziken. Deze zouden volgens de voorstellen verleend kunnen worden binnen het bestaande areaal fruitteelt en als omschakeling op andere teelten niet mogelijk is. De Europese Commissie wil dit realiseren in het kader van het rentesubsidiebeleid dus niet als aparte regeling. De concrete voorstellen ontbreken op dit moment nog, zodat nog geen defi nitief oordeel kan worden gegeven. Komt er een EEG-omschakelingspremie? Algemene handelsvoorwaarden voor de teelt van witlofwortelen Evenals dit voor de groenteplanten is gebeurd, heeft de NTS aan de afdeling Groenteteelt verzocht bemiddeling te willen verle nen bij het opstellen van algemene handelsvoorwaarden voor de teelt van witlofwortelen. De afdeling heeft hierop positief ge reageerd. Gezien de raakvlakken met de akkerbouw moet ook de hoofdafdeling Akkerbouw zich over het verzoek uitspreken, hetgeen half januari zal gebeuren. Bestemmingsheffing champignons 1978 Het Landbouwschap zal in 1978 met maximaal 600.000,— bijdragen in het exploitatietekort van het Proefstation voor de Champignoncultuur te Horst. Dit bedrag evenals de heffings bedragen per m2 teeltoppervlakte voor het jaar 1978 (tot 1.000 m2: 1,- van 1.000-2.000 m2: 0,80 en 2.000 m2 en meer: 0,60) zijn in overleg met de Coöperatieve Nederlandse Champignonkwekersvereniging (CNC) door het Landbouw schap vastgesteld. Uit een LEI-publikatie over bovengenoemd onderwerp blijkt onder meer het volgende: De bedrijven met champignons in Nederland hadden gemiddeld een ondernemersoverschot van 35.580,— (16% van de kosten), hetgeen aanzienlijk gunstiger was dan in de voorafgaande jaren: 1973 - 8% van de kosten, 1974 - 16%, 1975 - 11%, en in 1976 16% van de kosten. Van de deelnemende bedrijven had 68% een positief resultaat (in 1975:17%). Het aandeel van de winstgevende bedrijven in de totale productiewaarde bedroeg 86%. De arbeidsopbrengst - bestaande uit het ondernemersoverschot en de berekende ver goeding voor de handenarbeid van de ondernemer - bedroeg gemiddeld 69.950,— per ondernemer (in 1975 16.430,— Het ondernemersinkomen per ondernemer - de arbeidsop brengst vermeerderd met het saldo van de berekende en de betaalde rente - was gemiddeld 76.320,— Het totaalinkomen - ondernemersinkomen vermeerderd met de kosten van de handenarbeid van de gezinsleden, alsmede het inkomen dat buiten het bedrijf is verkregen - bedroeg gemiddeld 95.240,— per ondernemer (in 1975 42.930,— Na aftrek van de ge zinsbestedingen resteerde als besparing een bedrag van 46.500,— per ondernemer, dat is 49% van het totaalinkomen. Per bedrijf kwam in totaal 85.830,— aan financieringsmid delen ter beschikking (waarvan aan eigen middelen 81.620— welke als volgt werden besteed: bruto-investeringen in duurzame productiemiddelen 38.410,- investeringen en beleggingen buiten het bedrijf 5.310, toename van de vlottende middelen 5.950,— toename van de liquide middelen 36.160,— Totaal 85.380- De toename van de bezittingen - beschikbaar gekomen finan cieringsmiddelen 85.830,—minus de afschrijvingen 27.600,— bedroeg 58.230,— en werd gemiddeld met 93% eigen vermogen en 7% vreemd vermogen gefinancierd. De totale bezittingen van deze champignonbedrijven werden per 31 december becijferd op 378.800,- per bedrijf. Het vreemde vermogen bedroeg per 31 december 1976 96.280,— per bedrijf, dat is 25% van het totaalvermogen. Deze publikatie - die binnenkort zal verschijnen - kan uitsluitend wor den besteld door overschrijving van 8,— op postrekening No. 41.22.35 ten name van het Landbouw-Economisch Instituut te Den Haag. Vermeld dient te worden: "Zend Mededeling No. 185". Brussel stelt tariefsverlaging voor De Europese Commissie heeft voorgesteld de tarieven in het kader van de GATT(Algemene Overeenkomst inzake Handel en Tarieven) te verlagen. Deze voorstellen komen neer op een aantasting van het EG-beleid voor veel tuinbouwprodukten. Het Landbouwschap heeft de bezwaren tegen de voorgestelde tariefsverlaging op 4 januari jl. besproken met de minister van Landbouw. In een brief aan de minister zijn deze bezwaren nog maals uitvoerig door het Landbouwschap weergegeven. Het douanetarief is een wezenlijk onderdeel van de tuinbouw- marktordening. Het is voor veel tuinbouwprodukten, met name de sierteeltprodukten, de enige vorm van marktordening en gemeenschappelijke voorkeur(de zogenaamde communautaire preferentie). Verlaging van tarieven tast deze preferentie aan en holt ook het referentieprijsstelsel voor de betreffende produkten uit. Consolidatie van tarieven bemoeilijkt een latere noodzake lijke marktordening, waarbij hogere heffingen nodig zijn als de markt verstoord wordt. Door de tarieven in GATT-verband te verlagen, zal de beteke nis inboeten van de al verleende concessies aan Noord-Afri kaanse landen. /De ACP-landen en de ontwikkelingslanden. Deze landen zullen hun voorsprong opeisen door nieuwe con cessies te bedingen. Het Landbouwschap vreest dat het "haas- je-over-effect" blijft voortduren. Het vraagt de minister in Brussel pogingen aan te wenden de betreffende Commissie voorstellen ongedaan te maken. Om deze aktie opnieuw een succes te doen worden is echter de medewerking van de Nederlandse fruittelers en de veilingen on misbaar. Zij zullen er voor moeten zorgen dat er ook voldoende Golden Delicious worden aangeboden in de komende maanden. Daarvoor is nodig dat het aanvoertempo voor deze appelen flink wordt opgevoerd. Verder zijn er in toenemende mate berichten over grote oogsten van appelen op het Zuidelijk Halfrond. Deze landen hadden de laatste jaren voor een deel misoogsten van appelen. Er bestaat dus alle kans dat in het voorjaar en de voorzomer van 1978 de appelprijzen en met name die van Golden Delicious wel eens kunnen tegenvallen. Het Centraal Bureau van de veilingen raadt daarom de Nederlandse telers van Golden Delicious met klem aan vooral in de komende paar maanden veel vlotter aan voertempo aan te houden dan de laatste tijd het geval is geweest. Met name in de periode tot begin april, wanneer de aanvoer uit het zuidelijk halfrond op gang komt, zal veel moeten worden afgezet. Weliswaar vormt de kwaliteit van de Golden Delicious die nu in de cellen zit een probleem, maar dit kwaliteitsprobleem wordt later in het voorjaar nog lastiger. Er bestaat dus volgens het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen alle reden om in de periode met name tot begin april op grote schaal de Golden Delicious te ruimen. Deze afzet zal voor een belangrijk deel op het binnenland gericht moeten zijn, gezien het feit dat Nederland dit seizoen een relatief hoog prijspeil heeft, waardoor export op grote schaal voorlopig niet waarschijnlijk lijkt bij de Golden Delicious. V andaar dat het eeji zeer goede zaak is om de nadruk op de afzet van Holland Golden Delicious op de binnenlandse markt te leggen. Het leek ons nuttig hierop in te gaan. De appelvoorraden in ons gebied zijn nog al wat kleiner dan het vorig jaar op hetzelfde tijdstip en we beluisteren af en toe de neiging om weer maar erg lang te gaan bewaren. Het vorig jaar is dat immers bij de veiling in Terneuzen een groot succes geworden. We zullen echter goed moeten bedenken dat geen enkel jaar eender is en we staan soms voor onverwachte onaangename verrassingen. De hoge prijzen voor Golden Deli cious in de zomer van 1977 werden veroorzaakt door het tegen vallen van de aanvoeren van appelen van de nieuwe oogst van het zuidelijk halfrond en de hoge prijzen welke hiervoor werden be taald. Het is zonder meer duidelijk dat we in de komende tijd een totaal andere situatie zullen hebben. De Zachtfruitraad in Pre toria maakte dezer dagen bekend dat men in het komende sei zoen 11 miljoen kartons appelen wil uitvoeren. Vorig jaar was dat 6,6 miljoen kartons. Ongeveer 90% van dat kwantum zal naar West Europa worden verscheept. Ook uit andere landen van het zuidelijk halfrond zijn grotere appelinvoeren te verwachten en naar mate de prijs van ons pro dukt hoger ligt wordt het interessanter om in te voeren. We zien dat op het ogenblik bij de importen van peren. Anjouperen uit Amerika komen er op het ogenblik volop aan voor de West Europese markten. Ze zijn te koop in West Duitsland maar ook in ons land. De trage gang bij de afzet van peren zal daar niet alleen door veroorzaakt worden, maar er is toch wel een zijde lings verband. Niemand weet hoe de ontwikkeling van de prijzen in de komende tijd zal verlopen maar dat er in een sneller tempo appelen ge ruimd moeten worden dan de laatste tijd het geval was, dat staat vast. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 15