Uitverdedigen B D e deze week door het nieuwe kabinet uitgesproken regeringsverklaring is ook een voornemen. Om maar di- rekt mijn mening te geven: voorlopig zou ik deze rege ringsverklaring willen plaatsen in de kategorie van kans hebbers. Ondanks de rustige en algemene strekking zijn de regeringsvoornemens niet geheel en al nietszeggend. „ZEGGE EN SCHRIJVE' D e regering wil ook de burgers gaan betrekken bij de ruimtelijke ordening van ons land. Ik ben zeer benieuwd hoe de regering zich dat voorstelt. De vorige regering heeft nog op de valreep een aantal belangrijke wijzi gingsvoorstellen ingediend op de wet op de ruimtelijke ordening. De allerbelangrijkste daarvan was wel de zeer drastische beperking van het beroep op de Kroon. Een ander belangrijk wijzigingsvoorstel betrof de verruiming van de zgn. aanwijzingsbevoegdheid van de minister van ruimtelijke ordening, d.w.z. meer beslissingen van bovenaf. In ruil voor deze wijzigingen zouden de burgers dan ruimere inspraak kunnen krijgen. zuidelijke landbouw maatschappij z.l.m VRIJDAG 20 JANlfARI 1978 66e JAARGANG - No. 3415 land- tuinbouwblad Nu volgende week van 23 tot 28 januari de tiende Landbouw RAI weer plaatsvindt, is het goed om eens even stil te staan bij die revolutionaire technische ontwikkeling. Reeds in het beginstadium was de belangstelling van boer en boerin groot. Het zware lichamelijke werk werd geleidelijk vervïngen door een machine. De mens zou nu meer tijd krijgen voor andere dingen. Ten dele is dat maar uitgekomen. De mechanisatie heeft veel éénmansbedrijven opgeleverd waar helaas weinig ruimte is voor vrije tijd. Deze ontwikkeling is niet terug te draaien, maar een plaatje uit de oude doos van zo'n zestig jaar geleden bij het begin van de mechanisatie spreekt tot de verbeelding. Of de techniek de mens gelukkiger heeft gemaakt, daarop zal ook de RAI wel geen antwoord geven ij een nieuw jaar horen nieuwe voornemens. Vrijwel iedereen is dan serieus van plan het zo niet anders dan toch beter te gaan doen dan voorheen. Veel van die voornemens gaan echter alweer snel de mist in, zodat er niets van terecht komt. De meest ambitieuze voornemens struikelen daarbij vaak het eerst. Meer kans maken die genen die niet al te veel tam-tam maken en met wat minder uitgesproken doelstellingen genoegen nemen. Dan zijn er ook nog de mensen die wel plannen maken, maar daarover niets loslaten dan wel in het geheel niet aangeven wat ze van plan zijn. Persoonlijk vind ik deze laatste kategorie het meest "suspect", omdat je niet na kunt gaan of hun voornemens wel uitgevoerd worden. REGERINGSVERKLARING Ze zijn in ieder geval te kontroieren. Enkele voor de agra rische sektor belangrijke plannen zijn onder andere: het gelijkwaardig maken van de inkomensontwikkeling in de landbouw aan die van de werknemers, mededelingen over de inmiddels afgeronde studie Hofstra, wetsvoor stellen over de grondpolitiek, verbetering van de pro- duktie omstandigheden en vergroting van de konkurren- tiekracht van met name de middelgrote bedrijven. RUIMTELIJKE ORDENING In dit nummer o.m. Onderwijsnotities en de Pachtwet pag. 3 Landbouworganisaties en de Bedrijfsschappen pag. 4 RAI en mechanisatienieuws pag. 5 tot 9 Kritiek op de afzet van fruit pag. 10 Minder verliezen is beter dan een hogere opbrengst pag- 11 Landbouw en de Regeringsverklaring pag- 12 Het vraagpunt van de Z.L.M. in 1978 pag. 13 Verkorting van de tussenkalftijd pag. 15 Peulen, ook een vollegrondsgroente pag. 17 T uinbouwklanken pag. 19 Marktberichten pag. 21 Voor de vrouw en P.J.Z. geluid pag 23 Het is niet te hopen dat de nieuwe régering deze voor stellen overneemt. Het beroep op de Kroon heeft zijn nut zeker bewezen, alleen al door de preventieve werking die er vanuit gaat. Afschaffing daarvan zou betekenen dat er een belangrijke prikkel wegvalt om planologische plan nen zo goed mogelijk te maken. Van duidelijk misbruik van het Kroonberoep is trouwens tot op heden nauwelijks sprake geweest. In tegendeel, in ongeveer de helft van de gevallen was de Kroon het met de klagers eens. Het is toch onvoorstelbaar dat je voor bepaalde zeer in grijpende zaken niet meer naar de Kroon zou kunnen. Ik denk bijvoorbeeld aan het zenderpark in West Zeeuws Vlaanderen, aan het bestemmingsplan Zuid-Sloe en aan enkele hete hangijzers in Brabant. Tussen haakjes: waar om bouwen ze dat zenderpark eigenlijk niet op zee? Dat lijkt me een ideale situatie. UITVERDEDIGEN Zoals gezegd durf ik dit nieuwe kabinet alles bij elkaar toch wel het voordeel van de twijfel te geven. De realise ring van de plannen en het tempo daarvan zal echter door ons uiterst kritisch gevolgd dienen te worden. Als we ons dat maar voornemen. Om het eens in voetbaltermen te zeggen: het is zaak om te gaan uitverdedigen. De aanval is nog altijd de beste verdediging. Dat uitverdedigen lijkt mij trouwens ook om een andere reden hard nodig. Nog niet zo lang geleden droegen de landbouworganisaties ten zeerste bij aan de (maatschap pelijke) ontwikkeling van het platteland. Er is op dat ge bied zeer veel goeds verricht. Door allerlei faktoren is dit allemaal minder geworden. Sterker nog, de boer heeft zich steeds meer (gedwongen) op eigen terrein terug ge trokken. Maar zelfs dit eigen terrein lijkt niet meer veilig. Ik denk daarom dat de weg terug ingeslagen zal moeten worden. Boer en tuinder kunnen ook in deze tijd nog hun steentje bijdragen aan de maatschappelijke ontwikkeling van het platteland. Ik zie dat als een belangrijke taak. Een voornemen? ONTWIKKELINGSHULP Zoals bekend zal de Z.L.M. in juni weer een manifestatie houden. Door een aantal mensen wordt inmiddels hard aan de voorbereidingen daarvan gewerkt. Erg veel is er nog niet over te zeggen, maar één voornemen verdient toch de aandacht, n.l. de ontwikkelingshulp. De bedoe ling is om in een van de ontwikkelingslanden - waar schijnlijk Kenya - een projekt op te zetten. Zoals het er nu uitziet wordt het een zeer gericht projekt. Via relatie's ter plaatse wordt een goede uitvoering zeer wel mogelijk geacht. Het uitgangspunt is dat de leden van de Z.L.M. in kringverband de basis zullen leggen voor een soort voor beeld - landbouwbedrijf. Via de Z.L.M.manifestatie zal aan dit plan dan ruimere aandacht gegeven worden. Het lijkt me goed dit voornemen nu reeds naar buiten te brengen. We kunnen dan tenminste gekontroleerd wor den op de uitvoering. Oggel. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1