w« valt er verder te zien? Uiteraard de nodige archivaria charters, stempels, registers, penningenarchief- en geldkisten en vooral wandkaar ten, kaarten en boeken. Tekeningen, bestekken, plattegronden en model boeken. Draagtekens van waterschapsbodes (bodenbussen). Modellen van sluizen en molens, landmeterswerktuigen, fakkels, flambouwen (Salland) en lantaarns, wapenborden. ADINA u wW 1 Brussels prijsvoorstel voor Landbouwschap ondermaats D e P.Z.E.M. heeft een nieuwe ontwerp-regeling doen ver schijnen inzake de bijdrage van de afnemer in de investerings kosten voor het aansluiten op het elektriciteitsnet. I n verband met de drukke oogstwerkzaamheden in september wil het Hoofdbestuur van de Z L M. de wintertijd vroeger laten ingaan. Inmiddels is bekend dat in 1978 de wintertijd pas op 1 oktober zal ingaan. Het Landbouwschap Den Haag zal worden D e Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft het Provinciaal Bestuur va*. Noord-Brabant verzocht om gebieden aan te wijzen, die bij voorrang in aanmerking komen voor reservaatvorming of voor het afsluiten van beheersover eenkomsten. (Zogenaamde relatienotagebieden). De diskussie in de Gewestelijke Raad draait vooral om het punt: A Is afsluiting van de mogelijkheid tot het maken van bezwa ren tegen het ontwerpstreekplan Midden- en Oost-Brabant is ten overstaan van de Commissie Ruimtelijke Ordening uit de Provinciale Staten, het bezwaarschrift van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap nader toegelicht. ilV i uienzaad /li 11 landbouwschap Kort verslag vergadering Gewestelijke Raad Landbouwschap in Noord-Brabant Water als vijand, water als vriend. ii s voor vroege tl lil produktie en \A\\ hoge opbrengst KAPELLE-tel. 01102-1441 Elektriciteit De oude regeling is er op gebaseerd dat de bijdrage die de afnemer moet leveren ongeveer gelijkloopt met de hoogte van de investeringskosten. Dit heeft tot gevolg dat een aanzienlijk aantal landbouwers met een investering van meer dan 15.000.- wordt gekonfronteerd. In de nieuwe regeling wordt uitgegaan van een basisbijdrage. Deze basisbijdrage is afhan kelijk van de zwaarte van de aansluiting. Gaat het de aansluiters meer dan 15.000.— kosten, dan moet de afnemer naast de basis-bijdrage ook ongeveer de gemaakte kosten boven de ge noemde/ 15.000.— bijdragen. Deze koncept-regêling kan voor een groot aantal aansluitingen in de landbouw een flinke kos tenbesparing betekenen. De Gewestelijke Raad gaat met het voorstel akkoord onder de voorwaarden, dat de ligboxenstallen op afstand eveneens onder deze regeling vallen. En dat na verloop van een halfjaar beke ken wordt of de regeling voor aansluiters met een investerings bedrag. groter dan 15.000,— bijzondere problemen oproept. Zomertijd verzocht, te bevorderen dat deze ingangsdatum in 1979 naar begin september wordt verschoven. Natuur en landschap Wat heeft het aanwijzen van een voorrangsgebied voor de landbouwer tot gevolg? Met beheersovereenkomsten zijn nog geen ervaringen opge daan. De beperkingen voor de landbouwer en de vergoedingen die hier tegenover zullen komen te staan, zijn nog onvoldoende duidelijk. Met het instemmen van het bij voorrang aanwijzen van bepaalde gebieden, die in aanmerking zouden kunnen ko-, men als reservaatsgebied of voor het afsluiten van beheersover eenkomsten, wordt een zeker risiko genomen. Anderzijds is het zo dat. wanneer in de gebieden waarin problemen spelen (zoals het gebied van de Mortelen in het ruilverkavelingsplan Oir- schot-Best) niet middels beheersovereenkomsten en/of reSer- vaatsvorming tot een oplossing wordt gekomen de uitvoering van de ruilverkaveling en daarmee samenhangend de ontwik keling van de landbouw, nog langer zal stagneren. De Gewestelijke Raad acht het aanvaardbaar dat in ruilverka velingen die nu reeds met deze problemen worden gekonfron teerd, kleine gebieden op voorlopige en voorwaardelijke basis als voorrangsgebied worden aangewezen. Ruilverkavelingen j^.an het koncept-volgordeschema voor ruilverkavelingen in voorbereiding voor de periode 19781982 zijn de ruilverkave- lingsblokken De Hilver en Zundert toegevoegd. De volgorde van deze blokken was onderwerp van diskussie. Algemeen was de Gewestelijke Raad van mening dat het ruilverkavelingsblok Zundert, in het geval beide blokken niet gelijktijdig kunnen worden uitgevoerd, de voorkeur krijgt als eerste ter hand te worden genomen. Boerderijverplaatsing "V oor de algemene regeling van verplaatsing van boerderijen, zijn tot op heden nog slechts 6 bedrijven in aanmerking geko men. De Gewestelijke Raad vindt dit aantal bedroevend weinig ten opzichte van het aantal bedrijven dat om diverse redenen noodzakelijkerwijs zou moeten verplaatsen, maar voor een fi nanciële bijdrage niet in aanmerking komt vanwege een te strakke verplaatsingsregeling. Tijdelijke wateronttrekking T en behoeve van de nieuwbouw van het St. Elisabethzieken- huis te Tilburg is het nodig dat over een termijn van ongeveer anderhalf jaar bronbemaling wordt toegepast, waardoor de grondwaterstand in de omgeving zal gaan dalen. Gezien het algemeen belang stemt de Gewestelijke Raad in met het advies van de Commissie inzake Wateronttrekking aan de Bodem, onder de voorwaarde, dat het College van Gedeputeerde Staten een gemengde Commissie instelt, die de ontwikkeling van de landbouwgewassen gedurende de bronbemaling volgt. Ontwerp-streekplan Midden- en Oost-Brabant Tentoonstelling, 50 jaar Unie van Waterschappen O nder deze titel is momenteel een tentoonstelling ingericht in een aantal vertrekken van het Princehof te Delft, vanwege het 50-jarig bestaan van de Unie van Waterschappen. Het is een goede gedachte geweest de viering niet tot een jubileumvergadering voor insiders en genodigden, en een jubi leumnummer van Waterschapsbelangen te beperken, maar de gelegenheid aan te grijpen een breder publiek te bereiken. Dat die kans maximaal is aangegrepen zouden we niet willen beweren, maar wel is er sprake van een zeer interessante opzet, die de moeite waard is te gaan bezien (Zo ver is het niet naar Delft uit Zeeland). e aandacht zullen dan wel in het bizonder trekken, wat wij in Zeeland noemen "polderbekers" en wat hier op de tentoonstelling vooral staat onder de Hollandse naam "hensbekers". Met het woord "hens" of "hans" werd oorspronkelijk een bondgenootschap aangeduid(b.v. de Hanzesteden). Als nieuw bestuurslid van een Waterschap moest men de hensbeker met Rijn- of Moezelwijn leegdrinken, een oud vriendschapsteken. Er zijn prachtige van deze metalen bekers, van zilver en verguld zilver, te zien op de ten toonstelling, o.a. een Nautilusbeker (uit dito schelp) van 1657 van het Polderdistrikt Over Betuwe en niet te vergeten een geëmailleerd en verguld koperen beker van Rijnland met o.a. een beeltenis van Graaf Willem II naar een ontwerp van Romeijn de Hooghe. Verder glazen hensbekers, en de meer gewone glazen, grotendeels uit de 18e eeuw, waarbij een glas met radgravuren van paard en wagen, het heien van palen en een kruiwagen; opschrift:"'t Randje van 't lantje" van het Waterschap Schouwen-Duiveland. Dit Zeeuwse waterschap is zeer goed vertegenwoordigd op deze expositie, o.a. ook met een van de twee) verza meling oude gereedschappen. De ander is van Friesland. Tenslotte schilderijen, waaronder een fraaie "Dijkdichting" bij Zierikzee (18e eeuw), prenten en tekeningen, drukwerk en foto's. Van deze laatste Hensbeker van he' heogheemraadschap van Delfland uit 1648. categorie zou veel meer gemaakt kunnen zijn. Zo ontbreekt vrijwel geheel de afbeeldingen van de zovele fraaie waterschapshuizen, de zetels van de waterschappen.. De spreiding van het Waterschapswezen over geheel Ne derland komt in het vertoonde materiaal ook niet optimaal tot zijn recht. Dat de nadruk wel erg sterk op "Holland" ligt, daarover moet men de Unie, dunkt mij, maar niet te zeer lastig vallen, want tenslotte is dat een enorm zwaar concentratiepunt voor wat "waterstaat" aangaat. Bovendien zal daar de massa der bezoekers vandaan moeten komen. En bovendien is een en ander tot stand gekomen op basis van vrijwilligheid, zodat er wegblijvers zijn. Toch had men deze kans moeten grijpen om niet alleen het historische der waterschappen te presenteren, doch ook veel meer van de huidige problematiek dan nu met een enkele tekst over Rogge en Dinkel plus zuiveringsinstallaties van Rijnland gebeurd is, zij het dat de acceptgiro kaart zuiveringslasten niet vergeten is. E/ r is een fraaie catalogus (f 7,50) te verkrijgen met een leiding van G. 't Hart en C. Postma van 20 bladzijden. Lezing daarvan geeft in een zeer kort bestek een indruk van een stuk geschiedenis van ons waterschapswezen. Begrijpelijk zijn er bij zoveel compactheid hiaten. Maar waarom zelfs aan de vooravond van de herdenking -25 jaar geleden- van de stormramp van I februari '53 dit punt onvermeld moest blijven lijkt een raadsel. Misschien hebben Bestuur van de Unie en de tentoonstellingscommissie gemeend - en dan niet onterecht - dat daarvoor een aparte tentoonstelling nodig zou zijn. Maar als ik goed opgelet heb, heb ik nergens enige nadere motivering ter zake kunnen vinden. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10.00 - 17.00 uur. toegang 1,50 tot 29 januari in het Princehof te Delft. G. \\>V c De voorstellen van de Europese Commissie om de EG-landbouwprijzen voor het komende jaar met gemiddeld 2% te verhogen, blijven ver onder de maat. In het bijzonder voor de Nederlandse land- en tuinbouw zijn deze voorstellen ongunstig. Deze reakties kwamen uit de openbare bestuursvergadering van het Landbouwschap. Het Landbouwschap heeft de in december 1977 door de Europese Commissie ingediende prijsvoorstellen uitvoerig besproken en zal zijn standpunt aan de minister van Landbouw kenbaar maken. Het Landbouwschap konstateert dat in de prijsvoorstellen van de Europese Commissie de afstaind tussen interventie- en richt prijzen vergroot wordt. Daarmee wordt het instrumentarium om de beoogde boeren prijzen te halen verzwakt. De EG-raad van landbouwministers zal op basis van de prijs voorstellen tot prijsbesluiten moeten komen. Het bestuur van het Landbouwschap vindt het onjuist als deze procedure van besluitvorming opgehouden wordt door toevallige politieke ge beurtenissen in een EG-land. Akkerbouw Het Landbouwschap meent, dat een vervanging van de inter ventieprijs van mais door een uniforme EG-interventieprijs ter hoogte van die van zachte tarwe en gerst meer recht doet aan een systeem om de prijzen van voedergranen op de markt te baseren op hun voederwaarde. In plaats van een verlaging van de interventieprijs van rogge prefereert het Landbouwschap eën bevriezing van de huidige interventieprijs totdat de interventieprijs van de overige graan soorten hetzelfde niveau heeft bereikt. De voorstellen van de Europese Commissie ten aanzien van het suikerbeleid maakt de keuze voor het te volgen suikersysteem moeilijk. De meerderheid in het bestuur van het Landbouw schap kiest voorshands voor handhaving van het mengprijssys- teem, mits het A- en B-quotum minstens op het niveau van het afgelopen jaar blijft. Wanneer dit verlaagd wordt bij de ko mende Brusselse prijsvaststelling, zal gekozen moeten worden voor het zogenaamde kontraktenstelsel. Een minderheid - de werknemersafgevaardigden uit FN V-kringen - kiezen voor het kontraktenstelsel. Groente en fruit Bij de aanpassing van de interventie- ert referentieprijzen voor de tuinbouw is een ontkoppeling van deze twee prijsstelsels gewenst. Beide prijssystemen hebben een eigen doelstelling. De interventieprijzen fungeren als minimum-prijzen om ernstig en langdurig marktbederf te voorkomen. Referentieprijzen daar entegen dienen een redelijke bescherming te geven tegen marktverstoring vanuit derde (niet EGjlanden. Het Landbouwschap vindt het juist dat de Europese Commissie een ontkoppeling van beide prijzen voorstaat, hoewel dit voor het kamende jaar nog niet gaat gelden. Veehouderij Nu de in 1977 ingevoerde melkheffing een Europees gegeven is, zou het minimumpercentage volgens enkele bestuursleden van 1,5 tot 0 verlaagd moeten worden. De groter wordende afstand tussen de interventieprijzen voor boter en mager melkpoeder vergroot het marktrisiko voor de veehouders. Het Landbouwschap meent, dat de premies in het kader van de niet-leverings- en omschakelingsregelingen ver hoogd moeten, terwijl meer vleesrassen voor deze regelingen in aanmerking moeten komen. Volgens het Landbouwschap dient de interventieprijs van rundvlees, evenals in voorgaande jaren, op 93% van de oriëntatieprijs te worden vastgesteld. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 7