mmmm UIT DE PRAKTIJK neem geen risico, zaai Het voeren van aardappelen A, V K, U Veel boerenwerk gebeurt binnen. Verlaging produktiekosten noodzaak!! Ervaringen met toepassingen Arelon O D e voederpositie op de rundveehouderij bedrijven ziet er gunstig uit. Naast de mo gelijkheid die er was om in de afgelopen weideperiode van het grasland voldoende voer te winnen is er momenteel een ruim aanbod van diverse produkten. Vanzelfs prekend heeft dit invloed op de prijzen. KORTE WENKEN Misschien is het wel wonderlijk om deze keer de praktijk uit de Kempen eens niet te beginnen met het weer, het land. de koeien of de prijzen. Geïnspireerd door een opmerking van één der aanwezigen op de onlangs gehouden Kringvergadering in Bladel, die tot de konklusie kwam, dat er nogal een aantal boeren zijn die tegen woordig hun werk voor 't grootste gedeelte onder "dak" moeten uitvoeren. Inderdaad, wie staat hier eigenlijk wel eens bij stil - zeker in de winter - hoeveel werk moet er dagelijks niet binnenshuis verricht worden? De tijd gaat door en de specialisatie in de diverse bedrijfstakken heeft er toe bijgedragen dat er zelfs collega's zijn. die hun inko men praktisch uitsluitend "onderdak" moeten verdienen. Hier dacht ik ook dat mijn aarzeling ontstond welke naam ingevuld moest worden: boer. agrariër, ondernemer? Maar wat doet het er eigenlijk allemaal toe, welke naam? Js niet het belangrijkste dat wat men ook doet, of het nu onder dak is of buiten in de vrije natuur. Onder de kap van een ronkende trekker of tussen de biggen, de kistkalveren of de mestvarkens. De toew ijding. de inzet hieraan besteed, zou dit het niet zijn wat naast de financiële resultaten de grote voldoening geeft? Naast de inbreng van arbeid, leeft ook de mens, het gezin onder dat dak! Generaties lang was daar niet zo erg veel in veranderd. Men mag dan terugverlangen naar de sfeer van vroeger toen de werkzaamheden veel sterker gebonden waren aan de kringloop der jaargetijden. We worden toch geconfronteerd met de situatie waarin we nu leven. Wel dacht ik dat we ons samen bewust moeten zijn, dat de mens centraal is in zijn vormgeving. Hoe ogenschijnlijk klein ieders aandeel hierin ook is, het zal bepalend zijn voor de toekomst. Men mag dit niet onderschat ten: Is het mee-dobberen op de stroom of is het bewust ergens voor kiezen? De inzichten van 1960 hebben mede het heden bepaald. Prog noses die volkomen beantwoorden aan de verwachtingen, staan tegenover prognoses die geheel moeten worden bijgesteld. Begrijpelijk, dat men zich soms zorgen maakt: Streekplannen- bestemmingsplannen, nota landelijke gebieden, allerlei zaken die momenteel in behandeling zijn. Zoals thans verwacht wordt zal medio 1979 het ontwerp-struc- tuurplan voor de Kempen gereed zijn. Naast veel andere zaken zal in 1978 dus een massa van commentaar verwerkt moeten worden, zowel van bestuurlijke zijde als van boeren-burger en politieke belangengroepen. Een zo'n omvangrijk geheel' dat het verzameld is in bundels van drie delen en dat alleen nog maar over de Kempen: Resultaten van de gespreksgroepen die zich over deze materie gebogen hebben. Wat is de erfenis die we achterlaten voor onze jonge generatie? De levensruimte voor een jonge vent die nog boer wil worden? Onder het dak, waar vaak leven begint en leven eindigt, waar beslissingen genomen worden, goede en minder goede. - Waar een eerlijke boterham verdiend wordt en soms één met een....jeneverluchtje om nu maar bij de Kempen te blijven! Een voorspoedig 1978 voor U allep. A.B.N. studie akkerbouwbedrijven De A.B.N. bank heeft een studie gemaakt van grote akkerbouw bedrijven en meer in het algemeen de struktuur van de akker bouw. De investering ten behoeve van een verbetering van de bedrijfsgrootfestruktuur vormen het belangrijkste knelpunt voor een economisch gezonde akkerbouw, aldus één van dé konklusies uit deze studie. Men meent dat indien dit knelpunt kan worden opgeheven de toekomst van de akkerbouw met vertrouwen tege moet kan worden gezien. In de brochure wordt naast onderwerpen als het gebruik van cultuurgrond, de produktie- en financiële struktuur van de be drijfstak, dok aandacht besteed aan de gang van zaken rond de teelt, afzet en verwerking van produkten als consumptieaar dappelen, suikerbieten, granen, zaden en peulvruchten alsmede enkele samenwerkingsvormen en loonbedrijven. Door de beperkte intensiveringsmogelijkheden moet een ver betering van de bedrijfsresultaten vooral worden gezocht in een verlaging van de produktiekosten. Naar verwachting zal hier door de bedrijfsuitoefening van de akkerbouwers een collecti- vistischer karakter krijgen. Welke struktuur dan zal ontstaan is afhankelijk van de keuze uit een aantai bedrijfsvormen op basis van verwachte kosten, inkomsten, flexibiliteit en medezeggen schap. Deze publikatie is verkrijgbaar bij de afdeling Public Relations van de ABN-Bank, Vijzelstraat 32, Amsterdam. Advertentie IM nder bepaalde omstandigheden kan het toepassen van het onkruidbestrijdingsmiddel Arelon van Hoechst niet geheel het gewenste resultaat opleveren. Arelon, toegelaten in alle gang bare rassen van wintertarwe, wintergerst. winterrogge en zo- mertarwe geeft goede tot zeer goede resultaten bij bestrijding van duist, windhalm en straatgras, maar ook bij kamille, muur, klaproos, zwaluwtong en perzikkruid. Daarbij kan Arelon over een ruime periode toegepast worden. In die gevallen dat de omstandigheden het wenselijk maken om Arelon met een ander produkt te mengen wordt door Hoechst het volgende geadviseerd: a) Arelon alléén geeft een betere bestrijding van grasachtigen, dan een kombinatie van Arelon - Ivosit, Arelon MCPP of isoproturon dinoterb. b) Wat de bestrijding van dicotyle onkruiden betreft, geeft een kombinatie van isoproturon met ander middelen een brede re werking. De noodzakelijkheid daarvan zal echter van ge val tot geval moeten worden bekeken; echter alleen indien probleemonkruiden als kleefkruid en ereprijs voorkomen. c) Wat de opbrengsten betreft steekt Arelon duidelijk boven de andere toepassingen uit, speciaal ïn gevoelige winterger- strassen als Pella en Banteng. d) Indien de tendens tot uitzaaien van mengsels van graanras- sen zich gaat voortzetten is Arelon wegens zijn bijzondere zachtheid voor de thans gebruikelijke graanrassen het aan gewezen middel. e) Indien toch een kombinatie van produkten gewenst is, wordt geadviseerd een menging van Arelon Ivosit in de dose ringen van 2 kg Arelon 4 kg Ivosit per ha of Arelon MCPP in de doseringen van 2,5 kg Arelon 4 1 MCPP per ha. Natuurlijk kan, afhankelijk van de omstandigheden, de doseringen aangepast worden. Van de thans bekende en gangbare mengmogelijkheden zijn die met deze middelen ongetwijfeld de meest gunstige. G. Looyen C.R. Gouda ("Bedrijfsvoorlichting Zuid Holland") Hier komt nog bij, dat door de grote aar dappeloogst een stijgend aanbod is te ver wachten van voeraardappelen. GEBRUIK an melkvee kan men per dier en per dag 10 - 15 kg aardappelen voeren. Voor mestvee kan men gaan tot 20 a 25 kg. In de praktijk worden soms nog grotere hoeveelheden verstrekt. Van groot belang is om een schoon en zuiver produkt te voeren. Daarom moet er op gelet worden, dat.de partij niet verontreinigd is door rotte en beschimmelde aardappelen. Ook uit gelopen aardappelen zijn minder geschikt. De voederwaarde is lager en bov.endien bevatten de spruiten een giftige stof, tw solanine. Dit kan bij de voedering aanleiding geven tot ernstige stoornissen. Voor zover bekend is het niet schadelijk om aardappelen te voeren, die behandeld zijn met een kleine hoeveelheid anti-spruit- middelen. INVLOED OP MELKPRODUKTIE EN VETGEHALTE aak wordt beweerd dat aardappelen een gunstiqe invloed hebben op de melkgift. Bij proeven is dit echter nimmer aangetoond. Wel hebben aardappelen een hoge VEM in de dro-~ ge stof. Mede hierdoor en de goede opname ervan is verklaarbaar dat men goede voederfe- sultaten ziet. Op het Veevoedingsinstituut "Hoorn" sinds kort gevestigd te Lelystad, is gekonstateerd dat het voeren van rauwe aardappelen het vetge halte in de melk kan verhogen. Daarentegen werd bij het voederen van gestoomde aardap pelen een lager vetgehalte in de melk gevon den. VEM - G VRE-MINERALEN leine aardappelen hebben een lagere voe derwaarde. Zo is de VEM (voedereenheid melk) van kriel ca. 10% lager. Ook bij glazige aardappelen moet gerekend worden met lagere voederwaarde. Dit kan wel oplopen tot 30% of meer. Verder is bekend dat aardappelen weinig eiwit en mineralen bevatten. In bovenstaand over zicht zijn de gehalten vermeld. Ter vergelijking zijn hierbij ook cijfers van voordroogkuil snij- mais en droge pulp opgenomen. Uit de cijfers blijkt duidelijk de hoge VEM en de vaak lagere mineralen gehalten van aar dappelen. Opvallend is het hoge Calcium en het lage fosforgehalte van pulp. BEWARING In de winter in een koele droge vorstvrije plaats voor bewaring nodig. Aardappelen die bevroren zijn geweest, gaan na ontdooien ge makkelijk rotten. Hierdoor worden ze als vee voer waardeloos en zelfs gevaarlijk. Bij het inkuilen van rauwe aardappelen zonder toevoeging moet men rekenen met 20% verlies. Het.droge stof gehalte stijgt dan van 22 tot 44%. Globaal blijft er dus van 1000 kg aardap pelen 500 kg ingekuild produkt over. Wanneer 4% zout wordt toegevoegd is het verlies minder nl. 15%. Gestoomde aardappelen zijn gemakkelijker inkuilbaar. Hierbij zijn de verliezen 15%. In rantsoenen voor melkvee kunnen 5 kg inge kuilde rauwe aardappelen of 15 kg ingekuilde gestoomde aardappelen worden opgenomen. AANKOPEN itgaande van een prijs van 38 ct per 1000 VEM en een toeslag van 38 cent per kg vre kan de volgende prijsvergelijking gemaakt worden. Behalve de voederwaardeprijs 100%) is hierbij ook vermeld het bedrag voor 75% van de voederwaarde prijs. C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW HET IS NU DE HOOGSTE TIJD om met uw grond monsternemer een afspraak te maken voor het nemen van stikstofmonsters voor wintertarwe. Vooral percelen met veel organische stof in de bouwvoor, de zgn. vruchtbare percelen, moet U laten bemonsteren. Ook na aardappelen staat uw wintertarwe meestal op vruchtbare grond. Beter een goed stikstofonderzoek dan een bemesting via de natte vin- ger"methode. BIJ DE SALDOBEREKENINGEN en vergelijking van de diverse gewassen worden eigen arbeid en eigen mechani satie niet meegerekend. Daarom komt b.v. gerst op be drijven met een maaidorser f 200 beter uit de bus dan op bedrijven waar het maai dorsen in loonwerk gebeurt. Met andere woorden: het saldo van konservenerwten en tuinbo nen moet ook f 200 per ha hoger uitkomen als U zelf over een maaidorser beschikt, want anders staat uw eigen mechanisatie renteloos. VOOR STA MS LA BON EN, tuinbonen, konservenerwten en mais bestaat geen eigen mechanisatie. Voor deze gewas sen is alles loonwerk, van zaaien tot en met oogsten. Van zelfsprekend moeten de gemaakte kosten wel betaald wor den. U vindt ze meestal wel ergens in het kontrakt terug of anders is de prijs er wel naar. HET ZIET ER NOG steeds niet aantrekkelijk uit voor onze konsumptie-aardappelen. De belangstelling om weer konsumptie-aardappelen te telen is dan ook niet groot. Heeft U veel geïnvesteerd in de aardappelteelt dan kunt U vaak zomaar niet stoppen, want u blijft met de kosten zitten van de mechanisatie en de bewaarruimte. Gelegenheidtelers kunnen wel stoppen en zitten niet met de vaste kosten. NU HET LANDWERK KLAAR is, heeft U nog even de tijd om uw bureau op te ruimen. Koop eens wat mappen of ordners en leg bij elkaar wat bij elkaar hoort. Beter een halve dag sorteren nu het niet druk is, dan straks lang moeten zoeken en vaak niet kunnen vinden als U haast heeft. VEEHOUDERIJ NIET ALLEEN OP HET ERF komen onbruikbare spul len voor, maar ook in laden en kasten zitten vele paperassen die hun dienst bewezen hebben en aan opruimen toe zijn. Nu de avonden lang zijn, is er mooi gelegenheid om schoon schip te maken. Gegevens die bewaard moeten blijven, kunt U het beste onderdeel bij onderdeel alfabetisch opbergen in een ordner. Een goedkoop systeem dat veel huiselijke one nigheid kan voorkomen. OP PLAA TSEN WAAR VEEL levende wezens samenko men, is vooral in de wintermaanden het overbrengen van virussen groot. Natuurlijk zijn er gelegenheden die niet te mijden zijn. Zo'n gelegenheid bieden de wagens waarmee vee naar en van de markten weer naar het bedrijf wordt gevoerd. Ook op de markten zelf moet men voorzichtig zijn bij aankoop van vee, waarvan de gezondheidstoestand twijfelachtig is. ER HEEFT EEN OPINIE-ONDERZOEK plaatsgehad onder de boeren met als kenmerk "wat vindt de boer ervan?" In dit boekje staan een groot aantal meningen in van agra riërs, die aan de enquête hebben deelgenomen. Wilt U er meer van weten, waarom zou U niet, dan kunt U de sa menvatting gratis verkrijgen bij het Ministerie van Land bouw en Visserij, direktie voorlichting en externe betrek kingen, Postbus 20401, 2500 EK-Den Haag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 6