D De wereld houdt aan het einde van de dam niet op! Is in de nabije toekomst een ruilverkaveling nodig? Nooit op kunstmest bezuinigen Werken de lage prijzen de kontraktteelt in de hand? Benzine uit suikerbieten! .0 D Ook op de bedrijven in de Westhoek heerst de winterrust. Al thans aan de buitenkant van de muren. Binnen de muren zowel van de bedrijfsgebouwen als van 't woonhuis wordt er wel ge werkt. In de schuren zijn we doende de machines en de traktoren in goede staat te brengen en in de huiskamer worden de laatste loodjes gelegd aan 't bouwplan en wat daar allemaal verder nog aan te pas komt. 't Lijkt een rustige tijd, maar 't is een zeer belangrijke tijd, want als straks "de slag" begint moeten we uit de weg kunnen met de werkzaamheden en moeten we geen beletsels op de weg vinden. Wij zijn, als altijd, benieuwd, hoe het zaaiplan eruit zal gaan zien. Enige aanwijzingen zijn er wel, maar hoe 't definitief zal verlopen kunnen we nog niet zeggen, vooral nu de pootgoedprijzen weer naar zo'n hoog niveau zijn opgelopen. Tarwe en graszaad is er nogal wat uitgezaaid en in 't algemeen staat dit er goed op. Vooral ook de laat gezaaide tarwe doet hét goed. De eerste percelen karwij zijn al gespoten. Wan neer de omstandigheden goed zijn moet men de kansen waar nemen. Dat geldt ook voor het cultivateren. De successen, die daarmee zijn te behalen, moeten niet onderschat worden. Niet alleen, dat men een gelijker zaaibed verkrijgt, maar ook voor de onkruidbestrijding is zo'n bewerking geweldig, 't Is jammer, dat er winters zijn waarbij we maar zo weinig kans krijgen om deze bewerking uit te voeren. In de winter "broeit" de boer niet alleen op zijn plannen voor het komend jaar. Ook zijn organisatie verdient in deze tijd zijn aandacht, 't Is soms wel eens teleurstellend wanneer men op de vergadering komt en ziet hoe gering de belangstelling is. Ónze boerderij stopt niet bij de "poortpalen" geachte collega's, 't Is goed om daar, zeker in de winter, toch blijk van te geven dat dit zo is. Allereerst wensen wij alle lezers in West Zeeuws-Vlaanderen en daarbuiten een voorspoedig nieuwjaar toe, zowel in het gezin als in het bedrijf. Het heeft weinig zin een terugblik te werpen op het afgelopen jaar. Vooral voor vele akkerbouwers zal het een slecht jaar zijn geweest waardoor in de komende maanden de gevolgen regelmatig merkbaar zullen blijven. De vooruitzichten voor 1978 zijn eveneens niet gunstig. Het is moeilijk aantrekke lijke gewassen naast de reeds te velde staande wintertarwe te vinden om in het bouwplan op te nemen. Voor zaaiuien, aard appelen en vlas bijv. zijn de vooruitzichten niet best. Dit blijkt ook wel aan de geringere animo voor het huren van land voor aardappelen uien en vlas. Het telen van meer zaaivruchten zal er niet inzitten. Ook in de arealen van vollegrondsgroenteteelten zal een inkrimping slechts de uitkomst zijn. Het telen op kontrakt is het meest veilige. Na het opstellen van een saldoberekening weet men dan waar men aan toe is en of het gewas wel of niet in het bouwplan of de bedrijfsvoering past. Met de prijzen van aardappelen en uien gaat het nog steeds slecht. Ook de kwaliteit van deze produkten is in vele gevallen, blijkens waarnemingen in de bewaarcellep niet zo best door o.a. verwondingen bij het rooien met als gevolg bewaarziekten en bij uien doordat gewassen worden bewaard die daar eigenlijk niet geschikt voor waren. Kwaliteitsverbetering zal voor telers van beide gewassen een steeds hardere noodzaak worden willen we van een goede afzet: verzekerd blijven. Betaling naar kwaliteit is wellicht de enige stimulans hierbij. 1$ wellicht een uitbreiding van het areaal sui kerbieten niet wenselijk; de teelt ervan kan zeker nog worden geoptimaliseerd terwijl meer aandacht aan de rooiverliezen moet worden geschonken. Beide leiden tot een beter saldo. Voor wat de tarwe betreft zijn we blij dat eindelijk dan toch het middel Bayleton is toegelaten voor bestrijding van gele roest. Van de weinig vatbare gewassen is in ons gewest zeker van het areaal uitgezaaid. Van de erg gevoelige rassen ongeveer 10 pro cent. Zou dus de gele roest in het komende seizoen weer toeslaan dan zijn we in ieder geval verzekerd van een goed werkend middel, blijkens de ons op allerlei vergaderingen voorgelegde proefveldresultaten. In ons gewest zijn een 14-tal bijeenkomsten belegcl door de drie kringbesturen voor hun leden, waarop zoveel mogelijk infor matie wordt gegeven over de gang van zaken bij de voorberei ding, het nut en de uitvoering van een ruilverkaveling. Nage gaan wordt dus of hier in de toekomst een ruilverkaveling wen selijk zal zijn. Het lijkt ons geen gemakkelijke beslissing voor deze besturen, wel of niet een aanvrage in te dienen. Door de toch wel goede ontsluiting en afwatering zouden de kosten zeker niet aan de hoge kant behoeven te zijn. In deze, afwachten dus! suikerbietenzaad: gegarandeerd bedrijfszeker. Advertentie IM De Spuitdag' één van de allereerste voorlichtingsvergaderingen in het nieuwe jaar is al weer voorbij. De praktijk is op deze wijze weer geinformeerd over een groot aantal nieuwe gegevens. Ook een aantal andere gegevens zijn weer bijgewerkt. Het is echter niet, zo zonder meer dat men kan zeggen dat alle ohderdelen naar een ieders genoegen even uitvoerig en uitputtend zijn be handeld. In het veld geschiedt op Zuid-Beveland op dit moment niets van belang. Het ploeg- en zaaiwerk ligt voor dit ogenblik vrijwel geheel stil. Het wordt nu wel de tijd om het bouwplan volledig rond te zetten en dan in de volgende weken, mogelijk aan de hand van het volgende rassennummer uw 'keuze te bepalen Waren de pootgoedprijzen enkele weken terug wat lager ge worden, thans blijken ze weer aanzienlijk te zijn gestegen. Wanneer dit zo door blijft gaan, worden we toch wel benieuwd naar de oppervlakte aardappelen waar we volgend jaar mee te maken zullen krijgen. Ook de suikerbietenteelt staat weer in de belangstelling en voor een grote beslissing; blijft het de mengprijsregeling of wordt het een kontraktenstelsel. Gaat dit laatste door dan zou de opper vlakte misschien wat kleiner worden, hoewel voor het eerste jaar de veranderingen zeer beperkt worden geacht. Ook de opzet van het bemestingsplan moet weer bekeken wor den. Hoewel de kunstmest zeker gezien tegen de inkomsten uit aardappelen en uien van oogst 1977 die op een behoorlijk aantal bedrijven te gering waren duur is, dient toch nooit of te nimmer op de kunstmest bezuinigd te worden. Alleen bij suikerbieten zou een voorzichtige, wat kleinere N-gift wellicht toch via een hoger suikergehalte nog een verbetering van de ha-opbrengst kunnen geven. Thans wordt het de hoogste tijd om Uw opgave te doen voor het laten nemen van grondmonsters voor de bepaling van het N- gehalte in de grond. Zorg dat U zeker voor de wintertarwe de basis meet, waarop U de juiste hoeveelheid N en het juiste tijdstip van toediening geadviseerd kan worden. Ook voor an dere gewassen als bijv. suikerbieten en aardappelen zijn de mogelijkheden aanwezig. Ga met de N-bemesting geleidelijk aan de zelfde richting uit als bij de kali- en de fosfaatbemesting. Hier gaat U toch ook af op de analyses van het grondonderzoek. We beginnen op Walcheren weer met volle moed aan het nieu we jaar. Daarbij zal de blik gericht moeten zijn op hetgeen wat komt. De voorbereidingen voor het nieuwe oogstjaar moeten weer getroffen worden. Een gedeelte van die voorbereidingen zijn reeds uitgevoerd o.a. wintervoorploegen en wintertarwe zaaien. Wat de verdere gewassenkeuze betreft zijn er niet veel gewassen erg favoriet gezien de prijsontwikkeling. We zijn ook geen voorstander van achter de markt aan zaaien, maar het gebeurd toch nog dikwijls. Het beste is, het gewone patroon van het bouwplan weer te volgen. Door de jaren heen komt men hiermee het verste. We zullen in ons gebied wel een tamelijk gevarieerd bouwplan behouden gezien de struktuur van veel van onze bedrijven. Mogelijk komt er als gevolg van de huidige lage prijzen weer wat meer belangstelling voor de teelt op kon- traktbasis. Ieder voor zich zal hierover een beslissing moeten nemen. Deze beslissing dient echter wel goed overdacht te zijn. De kringen van onze landbouworganisaties hebbèn een plan ontwikkeld voor de behandeling van het rapport "Walcheren waarheen". Verwacht wordt dat alle plaatselijke afdelingen dit rapport op hun bijeenkomsten zullen bespreken en hiervan ook verslag zullen uitbrengen bij de kringen. Ieder die kommentaar heeft op de inhoud van dit rapport, dient dit op de bijeenkom sten van de afdelingen mondeling of schriftelijk naar voren te brengen. Na verwerking van de verslagen van de afdelingen zullen de resultaten besproken worden op een gezamenlijke bijeenkomst te houden eind februari a.s. Alvorens een dure machine te kopen is het noodzakelijk om met de loonwerker te overleggen wat hij gaat doen Sommige kollega's hebben plannen voor het storten van beton platen voor bietenopslag.'Er is wel eens gesproken over geza menlijke aankoop van betonmortel. Over deze zaak horen we echter momenteel weinig. Wat informatie hierover op korte termijn lijkt wel gewenst. Zo af en toe horen we een klacht over de geringe kommunicatie die er in de winterperiode is, tussen de loonwerker en zijn klanten. Er zijn diverse klanten die ook in de winter overleg met hun loonwerker op prijs zouden stellen wat betreft de aanschaf van bepaalde werktuigen. Straks begint de RAI werktuigen- beurs weer. Wat gaat de loonwerker kopen, of niet. Zijn de inzichten van de loonwerker afgestemd op de wensen van zijn klanten. Wat gaat de klant of gaan de klanten nog kopen. Kopen ze iets waarvan ze later horen dat een dergelijke machine ook door een loonwerker is aangeschaft. De machines zijn nu zo duur dat een luxe van grote overkapaciteit nu zeker niet meer verantwoord is. De rentabiliteit komt dan zeker in het gedrang. Overleg tussen loonwerkers onderling en tussen loonwerkers en hun klanten is een eerste vereiste. Over twee jaar zullen de eerste koolwaterstoffen zijn gecom mercialiseerd die met plantaardige afval zoals stro, maisstengels of bieten werden verkregen. De Westduitse vennootschap Deutsche Planzen Krafstoff, die pas te Karlsruhe werd opge richt, zal dan haar eerste verwerkingsfabriek in dienst nemen. Vanaf 1981 zal ze 300.000 ton nafta en 200.000 ton methanol produceren. De onderzoeksfase die over verschillende jaren liep, heeft be wezen dat 1.000 ton suikerbieten 12.000 liter benzine, 15.000 liter stookolie, 5.500 liter olie en 8,5 ton suiker konden opleve ren. Voor de bietplanters is er maar het procédé zou de bedus nieuwe afzet in het zicht' langstelling van nog andere landbou wers kunnen opwekken. Uit de studie is immers gebleken dat het verwerkingsproces toepassing vindt op alle afval met houtig weefsel als koren- of maisstengels, graangewassen en hout zelf. Volgens de leiders van de vennootschap zal de verkoopprijs zeer konkurrerend zijn ten opzichte van die van de thans in de handel te verkrijgen koolwaterstoffen. Afwachten is de boodschap! e donkerste en kortste dagen zijn weer voorbij en 's avonds gaan we het nu al weer merken dat het wat langer licht blijft. Na het barre stormachtige weer kunnen we ons eigenlijk nog niet voorstellen, dat het-binnen twee maanden weer half maart is en wie weet zijn we dan weer aan het zaaien van de voorjaarsge wassen toe. Ongelofelijk was het zware onweer in de eerste week van ja nuari. Blikseminslag midden in de winter is ongekend en de windstoten daarbij waren zo hevig, dat vele gebouwen en bo men het zwaar moesten ontgelden. Aan storm zijn we het afge lopen seizoen wel gewend geraakt en vlak voor oudejaarsdag zijn we als dijkwacht nog een paar keer uitgerukt. Het water was toen wel niet zo hoog, maar wel erg wild. Ontzettend hoge golven sloegen over en tegen de perkoenpalen te pletter en dat is een geweldig maar toch angstig schouwspel. Bij beperkte dijkwacht loopje maar met enkele mensen, maar je weet nooit hoe het afloopt. Je hoopt steeds, dat je voor niks loopt en die hoop is ook wel gegrond bij het zien van die grote watermassa wat de Schelde toch is. Zelf ben je aan de dijk; je kent de zwakke plekken; je kijkt op je horloge of het getij al moet gaan keren en je denkt aan je gezin thuis zonder auto en alleen een telefoon welke als schakel tussen de mobilofoonpost kan dienen. Op zulke momenten dwingt de ervaring en de kennis van de wa terstanden van onze dijkbaas werkelijk alle respekt af, want mede daardoor zijn we in staat, wanneer er iets dreigt mis te gaan. om de bewoners in de aangrenzende polders tijdig te waarschuwen. Het is nu weer bijna 25 jaar geleden dat de ramp heeft plaatsgevonden en dat zijn we en kunnen we niet vergeten. Iedere keer als het 's nachts dijkwacht is, dan zien we nog in vele woningen de lichtjes branden en dat is het bewijs, dat vele Zeeuwen weten welke gevaren er op zulke momenten kunnen dreigen. e publieke belangstelling voor de Zeeuwse spuitdag was ook deze keer weer ontzettend groot. In de Prins van Oranje te Goes was de grote zaal geheel bezet en in de straten van de stad was praktisch geen parkeerplaatsje meer te vinden. Vlakbij ligt ech ter het grote evenemententerrein, maar de meeste vreemde be zoekers weten de ingang daarvan niet te vinden en dat is bij zonder jammer, want daar is plaats genoeg. Tijdens de mid dagpauze hebben we zo eens deze en gene gesproken en dan kom je tot de ontdekking, dat vele bezoekers van buiten onze provincie komen. In hun gebied kennen ze deze vorm van stu diedag niet, maar wel hebben ze daar spuitavonden waar voor lichting door diverse firma's wordt gegeven in meerdere plaat sen. Onder de bezoekers te Goes ontmoet men vooral veel handelaren voorlichters, loonspuiters en boeren welke zelf spuiten. Wanneer men zich niet intensief met deze materie bezig houdt, dan is het op*den duur niet meer te volgen. Spuiten is een vak geworden waarbij de kennis ieder jaar weer bijgespijkerd dient te worden en waarvoor de ingewijden op de Zeeuwse spuitdag te kust en te keur aan hun trekken kunnen komen. Op het podium is veel werk verzet en we kunnen de leiding en de bemanning daarvoor niet dankbaar genoeg zijn. Alleen aan chemische middelen verspuiten we thans gemiddeld zo'n 300,— per ha en dat bedrag is nog steeds in beweging en deze gewasbescherming valt niet meer weg te denken. Volgend jaar op vrijdag 5 januari hopen we de zilveren ZEEUWSE SPUIT DAG te mogen vieren ei( dat zal beslist een groot spuitfeest gaan worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 5