KNLC KOMMENTAAR D e wijze waarop hier de zelfstandige agrarische ondernemer wordt benadert, zo van hij mag er blijven zolang hij niet te veel kost, miskent op ergerlijke wijze het belang en de wezenlijke funktie die we ook als agrarische zelfstandige in onze maat schappij vervullen. Aanmeldingstermijn beëindigingsregeling intensieve veehouderijbedrijven moet langer Coveco op weg naar een primaire coöperatie D e organisatie vorm van de coöperatie Coveco wordt eenvoudiger. D e plichten van het lid zijn in hoofdzaak terug te voeren tot het nemen van aansprakelijkheid. «fit DIVERSEN 17 januari Studiedag Rundveehouderij Bestemmingsplan haven- en industrieterrein Sloe Ledenvergadering 17jan. a.s. te Steenbergen Zelfstandigheid. D e zelfstandige ondernemer gaat in onze samenleving steeds meer een apparte positie innemen. Door velen wordt daarbij het zelfstandig ondernemerschap niet meer gezien als een wezenlijk onderdeel van de opbouw van ons bedrijfsleven. Maar al te ge makkelijk wordt vergeten dat de werkkracht' inventiviteit en bereidheid om risico's te nemen van de zelfstandigen de belang rijkste drijfveer voor onze welvaartsontwikkeling is geweest en zonder twijfel nog is. De agrarische zelfstandige speelde en speelt daarbij steeds een belangrijke rol. Naar mijn overtuiging is de zelfstandige ondernemer dan ook in wezen de motor waarop onze economie in belangrijke mate draait en niet een soort privilege dat, zolang er maar geen* al te grote nadelen aan verbonden zijn, wel kan blijven voortbestaan. Na alle positieve geluiden vanuit het Ministerie van Landbouw dat land- en tuinbouw ook daar duidelijk als een economische bedrijvigheid wordt gezien, hebben wij ons toch wel zeer geërgerd aan de wijze waarop onlangs vanuit datzelfde Ministerie de zelf standige agrarische ondernemer werd benaderd. Op een lezing verkondigde een van de topmensen van het Ministerie, getuige het eigen persbericht van het Ministerie, het volgende: "- onze maatschappij is dusdanig gestructureerd dat het moeilijk is voor een zelfstandige agrariër zijn activiteiten uit te oefenen. In een goede democratie is er echter ook ruimte voor minderhe den, voorzover de meerderheid daar geen schade van ondervindt. Als 5% van onze beroepsbevolking zelfstandig agrariër wil zijn, moeten zij daarvoor de ruimte krijgen, uiteraard als de scha deposten voor de belastingbetaler, overlast aan milieu en land schap) in redelijke verhouding staat tot de prestatie. De presta ties van onze land- en tuinbouw rechtvaardigen vooralsnog enige bewegingsruimte voor deze minderheid". Tot zover het citaat uit het persbericht van het Ministerie van Landbouw. Onzorgvuldig. Zeer ernstig vindt ik vooral ook hier van Ministriële zijde min of meer wordt gesuggereerd dat de wijze waarop nu de landbouw- produktie wordt bedreven schadelijk is in de zin van extra kosten voor de samenleving en overlast aan milieu en landschap. Met de daarin vervatte suggestie dat andere systemen blijkbaar positievere resultaten kunnen geven. Ook dit lijkt me volkomen in strijd met de realiteit. Wij maken ons sterk voor een agrarische produktie vanuit de zelfstandige gezinsonderneming, niet alleen omdat verreweg de meesten van ons graag zelfstandig agrarisch ondernemer willen blijven, maar zeer zeker ook omdat alle gegevens en ervaringen van de laatste eeuw bewijzen dat dit verreweg de goedkoopste en zekerste produktie van voedsel oplevert. Zeker ook ervaringen in Amerika en achter het IJzeren Gordijn bewijzen dat steeds weer. Versterking van de positie van de zelfstandige boer en tuinder met overheidsmiddelen is dan ook geen sociaal-culturele uitgave om zelfstandigen in stand te houden omwille van het zelfstandig zijn. Neen, deze uitgaven zijn nog altijd zeer verantwoord gebleken en hebben steeds voor de samenleving hun rendement dubbel en dwars opgebracht. En dat kan lang niet van alle overheidsuitga ven gezegd worden. Ik ga ervan uit dat dit kabinet in elk geval een kijk op de positie van de zelfstandige heeft die meer met de onze overeenkomt en overigens dat ook op het Ministerie van Landbouw men positie ver tegen de zelfstandigen in de agrarische sektor aankijkt dan uit het geciteerde persbericht blijkt. Zodat we kunnen volstaan met te konstateren dat in dit persbericht slechts van de nodige onzorgvuldigheid sprake was. LUTEIJN. 17 JAN. - C.A.R. GOES ZEEUWSCH-VLAAMSE STUDIE DAG IN RUNDVEEHOUDERIJ In restaurant "de Braakman" te Hoek. Aanvang 10.00 uur. Drs. J.J. Pekelder en drs. J. Uwland zullen spreken over "Gezondheidszorg en vruchtbaarheid bij het rund vee". Na de middag gelegenheid tot stellen van vragen. 18 JAN. - CEBECO ZUID WEST Voor het rayon Tholen - West-Brabant - St.Philipsland. Voorlichtingsdag in de "Wouwse Tol" te Wouw te 9.00 uur over de toepassing van gewasbeschermingsmiddelen in de landbouw. 18 JAN. - BOVAL-C.A.R. Voorlichtingsbijeenkomst in "de Prins van Oranje" te Goes, te 14.00 uur, over technische ontwikkelingen in de landbouw. Medewerking zal worden verleend door het Consulentschap voor Landbouwwerktuigen en Arbeid te Wageningen. Tijdens deze bijeenkomst zal o.a. worden ingegaan op enkele noviteiten welke aanwezig zullen zijn op de R A.I.-tentoonstelling. 18 JAN. - SUIKER UNIE KRING MIDDEN-ZEELAND Jaarlijkse kringvergadering in De Schouwburg te Mid delburg. De voorzitter of diens plaatsvervanger zal een inleiding houden over aktuele zaken aangaande het ge voerde beleid van de Suiker Unie. Aanvang 10.00 uur. 20 JAN. - C.Z.A.V. WEMELDINGE Voorlichtingsmiddag in "De Caisson" te Biezelinge te 14.00 uur. De heer J.A. van den Heuvel zal dan spreken over "Aktualiteiten gewasbescherming 1978". Daarbij zal vooral aandacht worden besteed aan het spuitplan en andere cultuurmaatregelen die tot een optimale graan opbrengst kunnen leiden. 24 JAN. - CEBECO ZUID WEST Voor het rayon Tholen - West-Brabant - St.Philipsland, fruitteeltavond in hotel "Van Tilburg" te Steenbergen te 19.00 uur. Deze zal worden gehouden in restaurant "De Braak man", Middenweg 3, te Hoek, te 10.00 uur. Programma 10.00 uur: Opening door de voorzitter, de heer Fr. v.d. Waart. 10.10 uur: Inleiding met dia's over: Gezondheidszorg op het rundveehouderijbedrijf', door de heer drs. J.J. Pekel der, dierenarts bij de Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland. Pauze. Inleiding met dia's over "Maatregelen ter verbetering van de vruchtbaarheid", door de heer drs. J. Uwland, tech- nisch leider van de K.I.-vereniging Zuid-West Neder land. 12.15- 13.30 uur: Middagpauze 13.30 - 15.00 uur: Gelegenheid tot het stellen van vragen aan de inleiders, onder leiding van de heer ir. J.A. Beu- keboom, ingenieur voor de veehouderij bij het C.A.R. te Goes. 15.00 uur: Sluiting. - Tijdens elke pauze kunnen schriftelijke vragen worden ingeleverd. - Tijdens de middagpauze kan een koffiemaaltijd genut tigd worden. Men wordt verzocht om dit vóór de verga dering op te geven. - De tijden van aanvang en sluiting van deze bijeenkomst zijn zo gesteld, dat alle veehouders deze bijeenkomst kunnen bezoeken. r a rn<.6 30 JAN. - JONGE Z.L.M.-ERS EN AGRARISCHE JONGE REN SCHOUWEN DUIVELAND. Bijeenkomst in "Het Huis van Nassau" te Zierikzee, te 20.00 uur. Ing. Damen, medewerker van de vereniging tot behoud van natuurmonumenten zal spreken over res pectievelijk "Landbouw en milieu", en "Het doel en de werkwijze van de vereniging tot behoud van natuurmo numenten". 6 FEBR. - C.Z.A.V. WEMELDINGE Technische voorlichtingsavond voor de fruitteêlt in "De Caisson" te Biezelinge te 19.30 uur. Er zullen aktualitei ten worden behandeld en er zal aandacht worden besteed aan het spuitschema 1978 met o.a. meeldauwbestrijding en perebladvlobestrijding. SUB-KRINGVËRGADERINGEN VAN DE SUI KERUNIE IN ZEEUWS VLAANDEREN Op maandag 16 januari in zaal "G. Wijffels" te Schoon- dijke, donderdag 19 januari in "De Halle" te Axel en donderdag 26 januari in "Hotel van Leuven" te Kloos- terzande. Alle vergaderingen beginnen om 14.00 uur. C.L.O.-STUDIEDAGEN 1978 Deze dagen zullen worden gehouden op 15 en 16 februari in het Jaarbeurs-Congrescentrum te Utrecht. De tijdelijke beëindigingsregeling voor bep^lde intensieve veehouderijbedrijven heeft tot nu toe onvoldoende gewerkt. Tot 1 december 1977 konden betrokkenen zich aanmelden voor de regeling. Door onvoldoende tijd voor een goede voorlichting en een aantal onzekerheden heeft een beperkt aantal bedrijven zich aangemeld. In een brief aan de ministers van Landbouw en Visserij en van Volkshuisvesting en Milieuhygiëne heeft het Landbouwschap gevraagd de aanmeldingstermijn voor de tijdelijke beëindi gingsregeling te verlengen tot medio 1978. Voor ondernemers die hun bedrijf geheel of gedeeltelijk willen beëindigen en in aanmerking willen komen voor de tijdelijke beëindigingsregeling intensieve veehouderijbedrijven is een keuze moeilijk. Het Landbouwschap vindt dat voor een derge lijke keuze en een beslissing goede en op de persoon en de bedrijfssituatie gerichte voorlichting nodig is. De korte aanmel dingstermijn (slechts enkele maanden en wel tot 1 december 1977) heeft geen ruimte gelaten voor een dergelijke voorlichting. Voorts is in de praktijk onvoldoende bekend dat de aanmelding voor de beëindigingsregeling tevens inhoudt, dat bij een Hin- derwetsaanvrage door de inspectie Volksgezondheid overleg met de direktie Bedrijfsontwikkeling plaatsvindt over toepas sing en subsidiëring van bijzondere technische voorzieningen. Enige tijd geleden is een brochure Veehouderij en Hinderwet uitgegeven. Ten aanzien van enkele punten bestaat nog grote onzekerheid (Hinderwet en rundveehouderijbedrijven, be- drijfsverplaatsing). Zowel de onvoldoende voorlichting als de onzekerheid op en kele onderdelen zijn voor het Landbouwschap voldoende reden om een verlenging van de aanmeldingstermijn te bepleiten. Dat is gebeurd door middel van een schrijven aan de betrokken ministers. INFORMATIE-AVONDEN: dinsdag 17 januari: 19.30 uur in de "Jeugdhoeve" te 's-Heerenhoek donderdag 19 januari: 19.30 uur in het Verenigingsgebouw te Nieuwdorp dinsdag 24 januari: 19.30 uur in "Vijverzicht" te Borssele. Op deze avonden zal gesproken worden over de grenszones bij genoemde dorpen, in totaal 93,7 ha groen. Hiertoe besloten de 7 aangesloten gewestelijke veeafzet - en vleesverwerkings organisaties. Op de donderdag 27 oktober '77 gehouden algemene vergadering van Coveco werden de gewijzigde statuten vastgesteld. Dit houdt ondermeer in, dat de leden van de gewestelijke organisaties nu rechtstreeks lid kunnen worden van de coöperatie Coveco. In de komende tijd ontvangen zij het verzoek hiertoe over te gaan. De deze winter te houden jaarlijkse afdelingsledenvergaderingen zullen vooral in het teken staan van ledenwerf aktiviteiten zodra voldoende leden tot Coveco zijn toegetreden gaan de veeafzetverenigingen zichzelf opheffen. De nieuwe organisatie struktuur Landelijk, uitgezonderd de provincie Brabant, zijn 100 afde lingen gesitueerd. Per 20 afdelingen ontstaat een distrikt, dat wordt bestuurd door een distriktsraad. Vanuit de distriktsraad worden vertegenwoordigers benoemd voor het Coveco bestuur. Daarnaast zal iedere afdeling met een vertegenwoordiger in de ledenraad vertegenwoordigd zijn. De ledenraad vormt de algemene vergadering van Coveco. In elke distriktsraad zullen ook vertegenwoordigers van de aan- en verkoop coöperaties worden benoemd tot een maximum van 3 bijeen totaal 9 of 11 leden. Dit zal een nieuwe samenwerking met de coöperatieve veevoedersektor bevorderen met name in de sektor van de varkenshouderij(integratie- Cofok- stallen- bouw-kredietvoorzieningen) Het distrikt West Nederland zal worden gevormd door de gebieden Noord-Holland - Zuid- Holland - Utrecht - West Betuwe en West Veluwe. De rechten van het lid zijn ondermeer. a. het recht van levering, zonder leveringsplicht, zij het zonodig onder bepaalde, door het bestuur te voorwaarden. b. het ontvangen van nabetalingen, dan wel bijschrijvingen op leden rekening. c. het gebruik kunnen maken van krediet regelingen. Ten aanzien van het onder b genoemde kan reeds genoemd worden dat voor 1977 een nabetaling over de aanlevingen van de eerste 36 weken een feit wordt, met een grote kans dat dit voor het gehele jaar zal gelden. In afwijking tot het naaste gebeuren, zal deze nabetaling voor dit jaar uitsluitend, aan le den en leveranciers worden betaald. Zodra voldoende gelegen heid is geboden voor het intekenen zal dit slechts aan leden worden voorbehouden. Plichten Deze wordt beperkt tot 3% van de jaaromzet met een minimum van 1000,— en een maximum van 5000,-. Rundveehouders komen over het algemeen in aanmerking voor de minimum aansprakelijkheid, terwijl de grotere varkensbe drijven tot een hoger bedrag komen. Daar staat tegenover dat de nabetalingen en/of bijschrijvingen leden rekeningen ook geba seerd worden op de gemaakte omzet van het lid bij Coveco. De nieuwe struktuur beoogt een grotere betrokkenheid van het lid bij zijn organisatie. In de komende ledenver gadering van de afdeling Tholen/West Brabant, welke op 17 januari a.s. gehouden zal worden in hotel v. Tilburg te Steenbergen om half 8, zal op velerlei wijze getracht wor den daar inhoud aan te geven. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 4