min VOOR ml YROIIW G errit. in 't Thoolse en Westbrabantse land beter bekend als de "pottenbakker" werd 40 jaar geleden geboren in Zwolle als zoon van een politieagent, die afkerig stond tegenover zijn kunstzinnige plannen om beeldhouwer te worden. Hoewel aangenomen op de kunstacademie te Arnhem doorkruiste zijn A Is je zijn gedichten leest en de werkstukken bekijkt komt onwillekeurig de vraag op "Zitten we allemaal eigenlijk niet te slapen? Wat doen we aan al die problemen en vraagstukken? Zijn oplossing voor de gevolgen van een neutronenbom moge dan onwerkelijk lijken maar is het wel zo gek? IP.J.I of 11 1)1 SEMINAR AARDENBURG Agrarische aktiviteiten Politiek, jjfl religie en I symboliek in keramiek en in gedichten 1 I k wil met deze expositie niet laten zien. kijk eens hoe mooi ik vormen kan maken, ik weet dat hieraan nog veel mankeert en geloof dat het nooit volmaakt kan worden omdat er weinig volmaakts is in het leven. Het is mijn bedoeling van deze expo sitie een dialoog tot stand te brengen tussen de kijkers, bezoe kers. de mensen en mijn werk (ikzelf). Aktiviteiten-Agenda R.A.K. TH0LEN-WEST BRABANT Praktijkschool Schoondijke Uitslag ZESKAMP Geestelijk gehandicapten kunnen wel wat REDAKTIE KEES SCHIPPER 13 JAN.-GOES Algemene ledenvergadering om 19.45 uur in de Caisson 13 JAN. - NRD. BEVELAND Algemene ledenvergadering om 19.30 uur in de Koren beurs te Kortgene. 14 JAN. - WEST ZEEUWS VLAANDEREN Grote avond: Toneel: "Als het kindje binnenkomt" met bal na. Om 19.30 uur in "Du Commerce", Oostburg. 15 JAN. - OOST ZEEUWS VLAANDEREN Schaatsen in Brugge. Vertrek: 9.00 uur ('s morgens) plein Zaamslag (kunstschaatsen meenemen). 19 EN 20 JAN. - 'S H.ABTSKERKE Toneelavond: "Gast op de boerderij". 19 jan.: om 20.00 uur in "Irene", 's Heer Abtskerke en 20jan.: om 19.30 uur in "'t Dorpshuis" te Nisse. Bal na! 20 JAN.-FIJNAART Grote avond: Toneelstuk: "Het hing in de lucht" om 19.30 uur in "de Schakel" te Fijnaart. Bal na in de Graanbeurs. 20 JAN. - SPRANG-CAPELLE Feestavond met toneel: "Zeeman pas op", verloting bal. Om 19.30 uur in "Zidewinde" te Sprang. 20 JAN. - BLADEL Uitwisselingavond met Linschoten (PJGU). 27 JAN. - THOLEN Avond Binnenhuis-architektuur. Spreker: dhr. W. van Doorn. 28 JAN. - SCHOUWEN-DUIVELAND Grote avond: Toneel: "Gevaarlijk Snoepgoed" met bal na. Om 19.30 uur in 't "Tonnenmagazijn". Brouwersha ven. Via de regionale pers hebben we reeds kennis kunnen nemen van de internationale bijeenkomst van plattelandsjongeren, welke plaatsvond van 29 nov. tot 2 dec. in het Van Eeghenhuis te Aardenburg. Ook de P.J.Z. was daarbij betrokken. Ter verduidelijking nog even wie en wat: En dan beginnen we gemakshalve even bij de P.J.Z. afdelingen. Deze zijn vertegen woordigd in het provinciaal bestruur. De P.J.Z. is op haar beurt weer vertegenwoordigd in de P.J.C.N. De P.J.G.N. tenslotte is op haar beurt weer vertegenwoordigd in het Europees Komitee. Jaarlijks wordt een 3-tal aktiviteiten door het Europees Komitee ontwikkeld: In het voorjaar een kursus in Straatsburg. In de zomer de ralley. In het najaar een studieweek. Zowel de ralley als de studieweek vinden afwisselend in een van de aangesloten landen plaats. Dit jaar dus Nederland. Het thema van de stu dieweek: "De veranderende plattelandssituatie". De organisa tie: P.J.G.N. in samenwerking met Dick Eveleens die driejaar geleden in hetzelfde kader een studieweek over de 3e- wereldproblematiek leidde. De opzet was om het thema zo konkreet mogelijk te behandelen. Startpunt was een uitwisseling van achtergrondinformatie en de wijze waarop elk der organi saties inspeelde op de specifieke plattelandssituatie in hun land. Vervolgens kennismaking met de Nederlandse plattelandsge meente Oostburg. Ontvangst op gemeentehuis, diaserie over gemeente, gesprek met gemeenteambtenaren. Afsluitend een rondrit door de gemeente. Algemene informatie over de Nederlandse samenleving: Spel: Ontwerp je eigen dorp. Vraaggesprekken met diverse mensen uit de gemeente Oost burg. De deelnemers werd gevraagd uit en aan de hand van de opge dane ervaringen en gesprekken enerzijds en de eigen ideeën anderzijds een programma samen te stellen voor de P.J.Z. af deling West Zeeuws Vlaanderen. Tenslotte een ontmoeting met P.J.Z. afd. W.-Zeeuws Vlaande ren en daaruit voortvloeiend een uitwisseling van gedachten ten aanzien van de plaats die het plattelandsjongerenwerk inneemt in het maatschappelijk gebeuren, agrarisch jongerenwerk, be trokkenheid van leden bij de vereniging, de invloed van oudere vrijwilligers in de vereniging.... Plattelandsjongeren uit geheel Europa hebben zich gebogen over een bepaald thema maar tegelijkertijd heeft men de kans gehad naar elkaar en eikaars organisatie te kijken. Onderzoek en zelfonderzoek maar ook een wezenlijke bijdrage aan Europa. Jos Akkermans AGRARISCH THEMA WEEKEND over de vraag WAAROM WIL JE BOER WORDEN? a. Hoe kijk jij aan tegen het zelfstandig ondernemersschap. b. Wat verwacht je van de toekomst. Het weekend zal gehouden worden in het "Van Eeghenhuis" te Aardenburg te Zeeuws Vlaanderen. Het initiatief hiertoe is ge nomen door de Provinciale Agrarische Kommissie van de 3 C.J.O.'s in Zeeland. Opgave vóór 15 januari bij Sophia Vermue, tel. 01106-2080. De kosten zijn 25,— per persoon. Op 9 en 23 januari 1978 en 13 en 20 februari organiseren we een kursus over verzekeringen en belastingen. Op 9 en 22 januari praten we met dhr. Cevaal van de Z.L.M. over sociale verzeke ringen en 1 middag over alle andere verzekeringen die je als ondernemer voor je bedrijf of voor jezelf dient te sluiten. Ook zal b.v. de vergelijking vrijwillige ziekenfondsverzekering of particulier ziektekosten verzekering aan de orde komen. Op 12 en 20 februari praten we met iemand van de S.E.V. van de Z.L.M. over belastingen vooral gericht op de problemen rond de bedrijfsovername. De middagen worden in 't Cromwiel in Steenbergen gehouden van 13.45 uur. tot 16.00 uur. Van 16 t/m 20 januari zijn de kursussen in Schoondijke voor elektriciteit en hydrauiiek, en van 23 t/m 27 januari is de kursus voor motoren. Deze kursussen beginnen 's morgens om 10.30 uur en worden gehouden in de Landbouwpraktijkschool "Prins Willem", Prinses Beatrixstraat 66 te Schoondijke. Je moet dan de boot van 5 voor 10 in Vlissingen nemen. De les- en logeer- kostenzijnj 120,— maar als je een werknemersverklaring hebt. moetje die meebrengen, want dan krijg je reduktie. Opgeven bij Niels Moors, tel. 01670-4868. le. Zevenbergen (51 punten); 2e. Tholen (45 p.); 3e. O.Z.-V1. Schouwen-D. (44 p.): 5e. Sprang C. (40 p.); 6e. Fijn. II (37 p.); 7e. 's Heer A.-kerke (36 p.); 8e Fijn.I (35 p.); 9e Goes W.Z.- VI. (29 p.) en 1 le. Nrd. Bev. (27 p.). i onder redaktie van de Redaktiecommissie mL I Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland \JÊ 'en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1. Wissenkerke. tel.: 01107-610 Het is- mij dan ook wel duidelijk dat als je op deze manier exposeert, je niets te verbergen moet hebben en als het ware bloot staat ten opzichte van de ander. Mijn levensvisie en mijn kijk op politiek, religie en gevoefens zoals angst en geluk, ver driet en eenzaamheid kunnen misschien op deze manier weer klank vinden bij de ander. Als dat lukt is de opzet geslaagd." Aan het woord Gerrit v. Engelshoven, die in de Gasthuidskapel te Tholen tot en met donderdag 19 januari a.s. eigen werk exposeert onder de titel "Politiek, religie en symboliek in kera miek". Een titel, die mogelijk uitgebreid kan worden met "en in gedichten". De gedichten begeleiden de werkstukken als per soonlijke gedachtenweergaven van de kunstenaar. Ze zijn enerzijds aanleiding geweest voor het vervaardigen van een werkstuk, anderzijds zijn er ook gedichten geschreven naar aanleiding van een objekt. In de sfeervolle bovenverdieping van het uit 1500 daterende historische pand "De Dragonder" in de Hoogstraat te Tholen, domein van de familie van Engelshoven sprak ik met Gerrit naar aanleiding van zijn tentoonstelling. Biografie vader zijn plannen met het standpunt dat "daar toch geen droog brood in te verdienen viel". Via allerlei omzwervingen zoals analist op een aardappelmeelfabriek, op de grote vaart vanaf zijn 21ste, in de gezondheidszorg eerst op Vrederust en later op de Viersprong te Halsteren kwam hij uiteindelijk toch terecht op de kunstacademie St. Joost te Breda. Beeldhouwen is het niet geworden maar wel een bonte schakering van kreatieve uitingen zoals het schrijven van gedichten, kleibewerken, filmen en schilderen. Met veel succes exposeerde hij in Steenbergen in 1972 schilderwerk en in 1975 gebruiksaardewerk. De uitdruk king 12 ambachten 13 ongelukken is zeker van toepassing op Cerrit waar het de eerste 30 jaar van zijn leven betreft. Na zijn dertigste kwam hij tot de konklusie datje eigenlijk maar een stipje in het universum bent. Hiervan getuige een van zijn gedichten. Wie ben ik, voortjagend in onzekerheid fractie van oneindigheid, kleine stip, kloktik in de tijd voortsvtizend, naar de eeuwigheid? Drie jaar geleden verhuisde Gerrit met zijn vrouw Tiny en zoon Aone naar Tholen, waar ze een winkel begonnen in zelfgemaakt aardewerk. In de avonduren werd aanvankelijk op bescheiden schaal les gegeven in kleibewerken in de werkruimte van Gerrit achter de winkel. Sinds september j.l. is Gerrit als docent verbonden aan het Zeeuws Instituut voor kunstzinnige Vorming en als zodanig geeft hij in de Dragonder wekelijks les aan zo'n 100 mensen. Het is door deze kursussen dat de familie van Engelenhoven boven woont, immers hun woonkamer werd verbouwd tot kursus- ruimte. "Met plezier" zo zegt Gerrit "Een open huis, waar de mensen overal kreatief bezig zijn is juist ons ideaal". Politiek, religie en symboliek Een vreedzame revolutie. Gewoon allemaal thuisblijven, niet meer werken, de economie plat leggen. Maar dan alle mensen, heel West Europa, de Ver. Staten, de USSR. "Immers" zo zegt hij "wat doen we met onze wereld gaan we door en blijven altijd kleine groepen protesteren? Slapen we op de vulkaan?" De kreet "baas in eigen buik" althans waar het de abortus provocatus betreft vindt hij tegenstrijdig omdat "je nooit in vrijheid kunt kiezen, als je moet kiezen ben je al niet vrij meer." In een zijner gedichten legt hij een verband tussen de abortus en de euthanasie: Abortus (symbolische vormgeving) Heeft de vrouw in vrijheid kunnen kiezen? Haar ongeboren vrucht te verliezen? Is gedwongen door omstandigheden, een van onze vrijheden? A Is gedwongen zijn een vrijheid is, is gevangenschap dan een belevenis?! A Is omstandigheden tot de dood leiden van een mensenvrucht klein of groot wie zal zich dan nog verbazen? A Is in de toekomst omstandigheden er toe bijdragen, dat wij in onze oude dagen, in een gedwongen vrijheid moeten kiezen. ons eigen leven te verliezen De expositie duurt tot en met donderdag 19 januari a.s. en wordt gehouden in de Gasthuiskapel te Tholen. De openingstijden zijn: 's middags van 14.30 - 18.00 uur. Vrijdagavond van 19.00 - 21.00 uur. Zaterdag van 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 -18.00 uur. V oor de tweede keer in korte tijd werd mijn aandacht getrok- ken door een krantebericht: expositie van kreatieve werken van geestelijk gehandicapten. Zo'n bericht valt op, want al worden er dagelijks door het hele land tentoonstellingen gehouden van het werk van allerlei soorten mensen, dat geestelijk gehandicapten ook kreatief kun nen zijn is voor de "normalen" iets bijzonders. Meestal komt degene die nooit iets met geestelijk gehandicapten te maken heeft, niet verder dan "ze zijn zo muzikaal". Maar, een geestelijk gehandicapte is heus niet meer of minder muzikaal (kreatief) dan een "normaal" mens! Het is dan ook erg leuk dat al twee dagverblijven voor oudere gehandicapten (vanaf 15 jaar) het idee hebben gehad een tentoonstelling op te zetten van werk stukken. Vorig jaar gebeurde dat in Hilversum, door mensen van het dagverblijf De Hoeve. Dit jaar is goed begonnen met een expositie in Goes met wanddekoraties gemaakt door be zoekers van het dagverblijf De Windroos te Middelburg. Wie gelegenheid heeft moet eens gaan kijken in de voorhal van lunchcafé Stadhuis aan de Markt in Goes (dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18.00 uur). Tot 31 januari. Een expositie van werkstukken van geestelijke gehandicapten is iets bijzonders. Niet alleen omdat het niet zo vaak voorkomt, maar ook omdat we zoiets niet verwachten van geestelijk ge handicapten. Je kunt je afvragen of zo'n tentoonstelling niet beter aangekondigd ka'n worden zonder die toevoeging "van gehandicapten", dan gaat iedereen er wat neutraler naar kijken. Of is dat juist goed, moet je er niets bijzonders in zien dat geestelijk gehandicapten zulke originele dingen kunnen maken? Hoe het ook zij, dat dagverblijven met zulke dingen naar buiten treden is weer een stapje verder op de lange weg van de inte gratie. Anke de Jonge

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 23