W\ 9 De moeilijke keuze van het suikerbietensysteem H et hoofdbestuur heeft vorige week een moeilijke keuze moeten maken tussen het mengprijssysteem, en het kontraktenstelsel. D e laatste 10 jaar is er in Nederland een uitbreiding van het bietenareaal geweest in verhouding van 100 in D it jaar heeft de suikerindustrie een gedeelte van de "overbieten" aan België verkocht. Hierdoor zal er in Ne derland minder C suiker geproduceerd worden. Door een gezond beleid zal de korting op de uitbetalingsprijs min der zijn dan aanvankelijk volgens de berekeningen werd verwacht. zuidelijke landbouw maatschappij VANUIT DE Z.L.M. GEZIEN W ij moeten ons wel realiseren dat een overgang van het mengprijssysteem naar het kontraktenstel sel bij de uitvoering geen eenvoudige zaak is om voor ieder een aanvaardbare regeling te treffen. Het Brusselse suikerbeleid wordt dan ook als bijzonder onrechtvaardig ervaren. In Nederland heeft het mengprijssysteem goed gewerkt. Waarom dan geen gelijke voorwaardön voor het mengprijssysteem, als die van het kontraktenstelsel. 9 z.l.m VRIJDAG 13 JANUARI 1978 66e JAARGANG - No. 3414 land- en tuinbouwblad U weet, bij de huidige vooruitzichten is er gekozen voor het kontraktenstelsel. Een beslissing die zeer in de belangstelling staat bij de bietentelers. Logisch, omdat het systeem, waarvoor nu gekozen is, rechtstreeks voelbaar wordt bij de individuele teler. Wanneer in het verleden een wijziging kwam in de toe wijzing van de gegarandeerde hoeveelheid suiker (A- quotum), met daarnaast een uitloop in B-suiker' was dat niet rechtstreeks van invloed op ons bouwplan. Immers door het mengprijssysteem werd het effekt geëgaliseerd over de totale Nederlandse suikerproduktie. Het resultaat is geweest, dat de bietenteelt zich in ons land rustig heeft ontwikkeld en aangepast aan de mogelijkheden van de bedrijfsvoering en de grondsoort. Van een extra uitbreiding door de toepassing van het mengprijssysteem is dan ook geen sprake. De cijfers be vestigen dit. De vruchtbaarheid van alles wat groeide en bloeide werd vroeger zeer hoog aangeslagen. De grond moest veel opbrengen om een snel groeiende bevolking van voedsel te voorzien. Nu iedere akkerbouwer het bouwplan opmaakt terwijl in zijn schuur nog grote hoeveelheden spotgoedkope produkten liggen krijgt die vruchtbaarheid een bittere smaak. In de Westelijke wereld verloopt de bevolkingsgroei traag. Zal de vruchtbaarheid van grond en dier zich hierbij aan moeten passen?.... In dit nummer o.m. De pachtwet is uiterst belangrijk pag. 3 Nogmaals het trekkerrijbewijs Pa9- 3 K.N.L.C.-kommentaar pag. 4 Nieuws uit de Praktijk pag. 5 en 6 Water als vriend en vijand pag. 7 Waarheen met het suikersysteem pag. 8 De graszaadmarkt is rustig pag. 9 Inleveren restanten bestrijdingsmiddelen pag. 10 Kwaliteitsverbetering bedrijfsgebouwen pag. 11 Landbouwhuis Zevenbergen opgeknapt pag. 12 Mechanisatie, Arbeid en Bouwplan pag. 13 Najaarskeuring op de Goese Markt pag. 14 Kalveropfok, een voortdurende zorg pag. 15 Nieuws over de tuinbouwvakbeurs '78 pag. 16 Belagers van een goede witloftrek pag. 17 Tuintips over Toverhazelaars pag19 Marktberichten Pa9- 21 P.J.Z. en voor de vrouw pag. 23 '67/'68 tot 125 in '76/'77. In de E E G. van de zes zijn deze getallen respektievelijk 100 en 1 30. Ook in '74/'75 hebben de telers zich niet extra op laten jagen, al heeft landbouwkommissaris Lardinois in een periode van een wereldsuikertekort de bietenteelt duide lijk gestimuleerd. Extra uitbreiding van de bietenteelt in die jaren zou tot gevolg hebben gehad dat de fabrieken de kapaciteit hadden moeten uitbreiden. Deze investeringen zouden de exploitatiekosten nu extra ongunstig beïn vloed hebben. Nee, er is in Nederland een evenwichtig beleid gevoerd, evenwichtiger dan in Brussel! Een beleid door middel van het mengprijssysteem, wat de E.E.G. niet meer geld heeft gekost dan het kontrakten stelsel. Wel heeft de suikerindustrie door een aktieve kommer- ciële opstelling de telers een relatief hoge bietenprijs kunnen betalen. Zo zijn de suikervoorraden (C-suiker) bij gunstige wereldmarktprijzen verkocht. Bijna zijn we vergeten dat in die periode Brussel verbood deze vrije suiker op de wereldmarkt af te zetten. Deze suiker moest ingeleverd worden tegen de richtprijs van de gegarandeerde suiker die toen lager lag dan de prijs op de vrije markt. De E.E.G.-kas werd hier door bevoordeeld ten koste van de Nederlandse bietentelers. Voorlopig hebben wij rekening te houden met de nieuwe prijsvoorstellen. Deze houden o.a. in dat het B-quotum verlaagd wordt, met weer een halvering van dit quotum, wanneer er voor het mengprijssysteem wordt gekozen. Voor het hoofdbestuur bleef er geen andere mogelijkheid over dan voor het kontraktenstelsel te kiezen. Immers door verschil in groeiomstandigheden kunnen de op- brengstverschillen van jaar tot jaar sterk uiteen lopen. Opbrengstverschillen die veel groter kunnen zijn dan 171/2%. De vooruitzichten op de vrije wereldmarkt zijn weinig hoopgevend voor de afzet van C-suiker, terwijl er geen garantie is dat er volgend jaar weer bieten aan België kunnen worden verkocht. Wij hopen dat minister V. d. Stee bereid is dit alsnog in Brussel te verdedigen. De bietentelers rekenen daarop! DOELEMAN 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1