TOVER HAZELAARS U it Amerika stamt tenslotte de Hamamelis virginiana. De bloemen van deze virginische toverhazelaar zijn tamelijk onop vallend in vergelijking met de oosterse soortgenoten. Niettemin mag deze plant zich in grote belangstelling verheugen. Dat komt door de geneeskrachtige werking van de plantedelen. Zalf en extrakten gemaakt van plantedelen van deze bij de Indianen al bekende toverstruik, hebben een helende werking bij ontste kingen en wonden. In de homeopathie maakt men er alszodanig gebruik van. De kosmetische industrie verwerkt extrakten in middelen die een huidversterkende invloed heten te hebben. U it de Japanse bergbossen hebben we de Hamamelis japoni- ca ingevoerd. Deze struik is bescheidener van omvang dan zijn Chinese broer. Hij wordt ongeveer twee en halve meter hoog. De gele bloemen zijn eveneens keiner, maar wel veel talrijker dan die van de Hamamelis mollis. Behalve sierwaarde als.bloem- heester dragen ook de opvallende herfstkleuren van deze heester bij tot de roem die ze op de wereld mocht vergaren. Een zeer fraaie culfivar van de Hamamelis japonica is "Zucoarinia- na". De Japanse toverhazelaars plegen wat later te bloeien dan de Chinese. H et meeste aangeplant wordt de Hamamelis mollis. Deze uit China afkomstige heester wordt vrij groot, drie tot vijf meter hoog. De struik bloeit in de periode januari-maart met goud gele welriekende bloemen. Van deze soort zijn enkele kuituur aanwinsten in aankweek waarvan "Pallida" met grotere bloemblaadjes wel de fraaiste is. DINGEN VAN DE WEEK W e feliciteren het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen met het feit dat ze door de reklameraad in het gelijk is gesteld met betrekking tot het protest tegen de Vitaminereklame op televisie en radio. J n de periode waarin de tuin nog maar weinig te bieden heeft verschijnen plotseling als bij toverslag, de bloemen van de toverhazelaar. De geurende bloemen die gedurende de zachte tijden van de winter tevoorschijn komen zijn als een te vroeg geschenk van planten, die na hun repatriëring uit andere werelddelen hun besef van tijd wat zijn kwijtge raakt. Uit Japan, China en Noord Amerika hebben we de toverhazelaars of Hamamelis, zoals ze in het zondagse latijn heten, hierheen gehaald. Goed jaar voor Zuid-Bevelandse veilingen C.J. Nouse Beveland B.V. De Chinese toverhazelaar Kruisingen K ruisingen tussen de Chinese en Japanse soorten hebben geleid tot Hamamelis intermedia. Deze tussenvorm heeft weer "Feuerzauber", een sterke groeier met opvallende koperkleuri ge bloemen en een warme geelrode herfstkleur. "Jelena", met genuanceerde oranje-achtige bloemen en een prachtig oranje- brons-karmijnrood geschakeerde herfstkleur. "Oranje Beauty", een brede struik waarvan de grote bloemen oranje-gele lintblaadjes hebben met een karmijnrood hart. De herfstkleur is geel. Geneeskrachtige toverhazelaar Dicht bij huis houden Toverhazelaars zijn in de winter dierbare planten. Omdat de kale wintertuin weinig achtergrond geeft waartegen de bloemen afsteken en ook om tenvolle van de geur te kunnen genieten, plante men de struiken dicht bij huis. De toverhazelaars stellen geen bijzonder grote eisen aan hun - groeiplaats, maar voor een voorspoedige ontwikkeling is een lichtzure grond en enige beschutting gewenst. Uit de Japanse bergbossen Hamamelis int. Jelena enkele fraaie kultuurvormen voortgebracht waarvan we de vol gende noemen. Hamamelis mollis Door de gunstige fruitprijzen steeg de geldelijke omzet van de Zuid-Bevelandse veilingen tot een hoogte die nooit tevoren was bereikt. De grootste winst werd geboekt door de veiling Kapelle. Dit was vooral te danken aan de peren die een flinke oogst gaven en tegen zeer bevredigende prijzen aan de man werden gebracht. De veiling te Goes was een goede tweede. Ook hier was de vooruitgang ten opzichte van voorgaande jaren zeer aanzienlijk. Veiling Krabbendijke bleef relatief iets achter. Wel kwam men weer aardig wat hoger uit dan in 1976, maar het verschil was minder spektakulair dan te Kapelle en Goes. Er moet daarbij echter rekening mee worden gehouden dat in O.Z.-Beveland in 1976 minder droogteschade was dan elders in Zeeland, wat de veilingomzet ten goede kwam. De veiling Terneuzen die het ook in hoofdzaak van fruit moet hebben heeft vrijwel geen vooruit gang geboekt. Dat ondanks het feit dat de Golden Delicious van oogst 1976 tegen hoge prijzen werd verkocht, waardoor men in juli een flinke voorsprong had op het voorgaande jaar. Die voorsprong ging echter verloren doordat er wegens zware vorstschade vorig najaar erg weinig werd aangevoerd. Vooral de Cox liet het zitten, bij dat ras kon men in Z.-Vlaanderen spreken van een misoogst. Hierdoor is het verschil met b.v. veiling Ka pelle wel schrijnend groot. In cijfers weergegeven komt een en ander op het volgende neer. r b Omzet in miljoen gulden. 1976 1977 omzetstijging Kapelle 12,0 17,5 46 Goes 11,5 15,5 35 Krabbendijke 8.7 10,0 15 Terneuzen 4,7 5,0 6 Totaal 36,9 48,0 30 gem. De veiling te Kapelle boekte de grootste winst. olgende week dinsdag zal de nieuwe regering met haar pro gramma in de Tweede Kamer komen en daarna volgt het debat naar aanleiding van datgene wat de nieuwe bewindslieden voor stellen. Met belangstelling zien we dit tegemoet. Met name vra gen we ons af wat er zal gebeuren om de kleine zelfstandige ondernemer weer wat grond onder de voeten te geven. In het regeerakkoord van C.D.A. en V.V.D. hebben we kunnen lezen dat het voornemen bestaat een klimaat te bevorderen waarin de zelfstandigen hun belangrijk werk zo goed mogelijk kunnen ver richten. Gezegd wordt verder dat het bestaan van gezonde mid delgrote en kleine bedrijven van belang is voor de gehele maat schappij omdat deze bedrijven een belangrijk deel van de werk gelegenheid leveren en bovendien een goed arbeidsklimaat bie den. Het regeerakkoord omschrijft dan verder dat het fiscaal beleid voor zelfstandige ondernemers wordt afgestemd op drie funkties van het ondernemersinkomen namelijk konsumptie, investering en reservering. Het beleid zal er op gericht zijn voor zelfstandi gen een inkomensontwikkeling mogelijk te maken die in beginsel gelijkwaardig is aan die van de werknemers. Dat ziet er veelbe lovend uit en het is te begrijpen dat velen hoge verwachtingen hebben naar aanleiding van deze voornemens. Wanneer het nieuwe kabinet kans ziet deze voornemens van het regeerak koord ook tot uitvoering te brengen zal dat een nieuwe stimulans betekenen voor een belangrijke groep binnen onze samenleving die de laatste tijd dikwijls in de hoek heeft gezeten waar de slagen vielen. Een groep die in veel opzichten aanzienlijk achter kwam bij de werknemers die op alle mogelijke manieren bescherming kregen. We denken daarbij met name aan de fiskale aspekten rond het ondernemer zijn en verder op de wijze waarop het voor de zelfstandige ondernemer mogelijk is een oudedagsreserve op te bouwen. Wat dat laatste betreft liggen de werknemers dikwijls in de watten, zeker in fiskale zin gezien en zijn er vele belemme ringen voor de zelfstandige ondernemer. We hopen dat de verwachtingen die we hebben van onze nieuwe regering, bewaarheid mogen worden. Daarbij moeten we beden ken dat het voeren van een beleid onder de omstandigheden zoals die thans in ons land aanwezig zijn, met zich mee brengt dat grote veranderingen onmogelijk op korte termijn doorgevoerd kunnen worden. De eerste maatregelen van de nieuwe bewindslieden wijzen er al op dat ze voor een groot deel verder gaan in de richting die ook hun voorgangers voor ogen hadden. Met name in de sociaal-economische sektor zijn er weinig mogelijkheden en zal het veel stuurmanskunst en wijsheid vragen van hen die thans tot regeren zijn geroepen om de klippen te omzeilen die op hun weg verwacht mogen worden. We zijn uiteraard zeer benieuwd wat de nieuwe regering voor land- en tuinbouw in petto heeft. Zeker nu op Landbouw de oude bewindsman aanblijft, mag op een voortzetting van het huidige beleid worden gerekend en we hebben begrepen dat hierover in onze kringen voldoening heerst omdat minister Van der Stee bij vele gelegenheden toch heeft getoond op de bres te willen staan voor de gerechtvaardigde belangen van de ondernemers in onze bedrijfstak. Met name rekenen we op zijn steun bij het weren van de oneerlijke kon- kurrentie op de West Europese markt door de lage lonen landen en zo zouden nog wel een aantal zaken te noemen zijn. Na 15 januari a.s. mag de gewraakte reklame voor Davitamon 10 met de daarbij gebruikte tekst c.q. afbeelding niet meer worden uitgezonden. De Reklameraad overwoog dat de gesproken tekst van de rekla me voor Davitamon 10 en het daarbij gebruikte t.v. beeld onmis kenbaar de suggestie wekken dat in bepaalde tijden van het jaar verse groenten niet in voldoende mate voorhanden zouden zijn. De reklamemakers voor het vitaminepreparaat erkenden deze onjuistheid. Verder vond de Reklameraad deze boodschap mis leidend en kwam op die gronden tot haar uitspraak dat ze niet meer uitgezonden mag worden. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen zegt verheugd te zijn over de uitspraak omdat er nog altijd volop verse groenten te koop zijn in ons land en dat bovendien tegen prijzen welke in veel gevallen voor de telers allerminst lonend zijn. De firma welke Davitamon 10 in de handel brengt heeft de toezegging gedaan dat ze alvorens opnieuw re klame te maken eerst kontakt zal opnemen met het Centraal Bureau, opnieuw een bewijs van de noodzaak dat er een instantie is die er bovenop zit wanneer er dingen gebeuren die de afzet van onze produkten kunnen schaden. orige week schreven we in dit blad over de oniwikkeling van de veilingomzetten in Zeeland in '77, 'n ontwikkeling die tot voldoening stemt en waarvan cverigens ook terecht wordt gezegd dat ze niet tot verkeerde konklusies mag leiden voor wat betreft de in de toekomst te volgen lijn bij de afzet van fruit. In Groenten en Fruit lazen we dat de groente- en fruitveilingen in Zuid-Hol land in 1977 een omzet hebben behaald van 953 miljoen gulden tegen het jaar daarvoor 960 miljoen gulden. De grootste omzet had de veiling Westland Noord met 222,7 miljoen gulden, even veel als het jaar daarvoor. Zuid Holland Zuid kwam aan 129,4 miljoen tegen in 1976 131,6 miljoen gulden. De bloemenveilingen in Zuid Holland behaalden in 1977 een omzet van 740,9 miljoen gulden dat was 16,7% meer dan het jaar daarvoor toen voor 634,7 miljoen gulden aan bloemen werd ge veild in Zuid Holland. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 19