T uinbouw vakbeurs 1978 O O De glastuinbouw in cijfers H H. D e jaarlijkse Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs "N.T.V." zal gehouden worden van dinsdag 3-1 januari t/m zaterdag 4 fe bruari 1978 in de Coöperatieve Vereniging "Veiling Bleiswijk" te Bleiswijk. H et gaat er ook om, de arbeid te beperken. Zodoende wordt aan gemakkelijker oogsten aandacht besteed, met name bij bo nen en spruitkool. Ook streeft men ernaar, de machinale oogst voor zoveel mogelijk produkten dichterbij te brengen. Zo is van radijs, na een stille periode nu weer volop in de lift, een ras ontwikkeld dat speciaal geschikt is voor mechanisch oogsten. D e Nederlandse-bloemisterij wordt over de hele wereld als een wonder beschouwd. De export stijgt voortdurend waarbij percentages tot 30% per jaar worden genoemd. In datzelfde tempo stijgen de veilingopbrengsten, vooral bij de potplanten en de exotische gewassen, waarvan op de N.T.V. weer een uitge breid sortiment te zien zal zijn. Verder zal een grote verschei denheid aan bloemzaden worden gepresenteerd. Z onder grond of een ander groeimedium met de nodige voe dingsstoffen is geen groei en dus ook geen teelt mogelijk. Be zoekers van de N.T.V. zullen kunnen zien dat er weer belang wekkende ontwikkelingen aan de gang zijn. Firma's die zich specialiseren in grondmengsels voor tuinders, bloemisten en boomkwekers brengen ook andere media op de markt zoals steenwol en kant- en klare mengsels, waarin bijvoorbeeld één maal tomaten kunnen worden gekweekt. Verder zullen er spe ciale meststoffen zijn, gemaakt voor de teelt op steen wol of voor hydrocultuur. Deze worden ook wel groeiregulatoren genoemd, gezien hun sterke invloed op groei en bloei van de betrokken gewassen. De voeding is overigens een belangrijke faktor; voor vrijwel alle plantesoorten is er een speciaal recept. I n 1976 was het totale glasareaal 7910 ha. Dit is vergeleken met 1975 slechts een uitbreiding van 10 ha. In de periode 1970-1975 nam het areaal jaarlijks met gemiddeld 100 ha toe. Aan de expansiedrift is dus duidelijk een einde gekomen, hetgeen toegeschreven moet worden aan de verminderende bedrijfsuitkomsten. Dit wil echter helemaal niet zeggen dat de kassenbouwers bij elkaar maar 10 ha glas hebben gebouwd. Integendeel, de kassenbouwers hebben over het algemeen goede orderportefeuilles gehad, hetgeen eveneens het geval is geweest in 1977. De oorzaak hiervan is, dat vele van de oudere glasopstanden versleten beginnen te raken en ook omdat vele tuinders hogere teelttechnische eisen aan hun kassen beginnen te stellen, (b.v. de omschakelaars van groenten naar bloemen). I n de glastuinbouw heeft zich vanouds het verschijnsel van de centrumvorming voorgedaan. Tweederde van het glasareaal is dan ook in de grote centra gevestigd. Van het totale glas bevond zich in 1976 5064 ha in Zuid-Holland, 300 ha in Noord-Holland, OPENINGSTIJDEN: Dinsdag t/m vrijdag, dagelijks van 10-19 uur Alleen zaterdag van 10-16 uurm 's avonds gesloten. 'Deze Vakbeurs, die georganiseerd wordt door de Stichting "de Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs", heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een manifestatie die in de wereld haar weerga niet kent. Nergens anders wordt zo'n compleet overzicht geboden van alles wat een tuinder voor zijn bedrijf nodig heeft. Het is onmogelijk om in een kort bestek te vermelden wat de "N.T.V." allemaal aan de bezoekers te bieden heeft. Vrijwel alles op het gebied van de moderne bedrijfsuitrusting is aanwe- zig. Kassen, verwarmingsinstallaties, klimaatregelingen enz. nemen op de vakbeurs een centrale plaats in. Tal van nieuwe con structiedetails verlenen de kassen een grote stormzekerheid en beperken de warmteverliezen. Vele firma's zullen hun nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de kasklimaatregeling tonen, waarbij de procescomputer een steeds belangrijkere rol gaat spelen. Ketels, branders, con densors e.d. zijn erop gericht de dure brandstof met een zo hoog mogelijk rendement te verstoken. Teelten op diverse kunstmatige substraten en voedingsfilm be ginnen bredere belangstelling te krijgen. Machines en werktuigen zijn in een grote verscheidenheid aan wezig. Veel aandacht wordt besteed aan transportmiddelen, roltafels, enz. Hulpmiddelen als potgrond, meststoffen, gewasbeschermings middelen. tuinbouwbenodïgdheden, enz. zijn te kust en te keur op de N.T.V. te vinden. De groene sektor zorgt niet alleen voor een bijzondere fraaie aankleding van de expositiehal, maar toont in de eerste plaats welke nieuwe en soms bijzonder belangrijke resultaten de zaadfirma's en selektiebedrijven in de afgelopen periode heb ben bereikt. De afzet van de produkten trekt altijd veel belangstelling op de N.T.V. Sorteermachines (voor maat, kleur en gewicht), verpak kingsmachines- en materialen, fust, koelcellen, enz. zijn in di verse uitvoeringen aanwezig. Voorlichting. Als vanouds zijn de onderzoekinstituten, proef stations, tuinbouwconsulentschappen en andere instanties, aanwezig voor het geven van objektieve voorlichting. NIEUWE ONTWIKKELINGEN IZowel vakmensen als belangstellende buitenstaanders ver wonderen zich altijd weer over de snelle ontwikkelingen in de tuinbouwtechniek en de uitwerking daarvan op het vak en ook daarbuiten. De N.T.V. zal hiervan ook deze keer een overzicht geven. ENERGIEBESPARING Een belangrijk, zo niet het voornaamste punt is de besparing van energie. Het is weliswaar niet mogelijk, de kostenstijgingen op dat punt helemaal voor te blijven maar beperking is zeker de moeite waard. In de eerste plaats geldt dat voor de technische hulpmiddelen: betere branders en moderne kassen vragen minder energie. Daarnaast kunnen ook eigenschappen van de Vooral op Tholen neemt de teelt van stoksnijbonen een belang rijke plaats in. "De N.T.V. wordt gehouden in de veiling te Bleiswijk. planten invloed hebben. Kwekers van nieuwe rassen streven naar produkten die bij een grotere produktie toch met minder licht en warmte toekunnen en daarbij sneller oogstrijp zijn. Jaar najaar worden op de N.T.V. op dit gebied gemaakte vorderin gen aangetoond. MINDER ARBEID NIEUWE PRODUKTEN O, nder de nieuwe produkten zal dit jaar groenlof opvallen, een vollegrondsprodukt dat tussen andijvie en witlof kan worden gerangschikt. Verder verdienen de vlezige tomatenrassen ver melding. Al verscheidene jaren hebben pioniers ze op de N.T.V. laten zien en het ziet er nu naar uit dat de trend op grote schaal door het vak wordt overgenomen. Nieuw zijn ook lange Spaanse pepers, gele paprika, zelfblekende selderij én rettich, dit laatste voornamelijk voor de exportmarkt. JONGE PLANTEN maten af zodat de afnemers hun dure kasgrond maximaal kun nen gebruiken. Op grond van schema's, vaak door de computer samengesteld, kunnen de telers precies bepalen wanneer ze de planten willen ontvangen. Het drukke bezoek aan de stands van de jonge-plantentelers bewijst telkens weer hoe sterk de band is tussen tuinders en leveranciers van het kostbare uitgangsmate riaal. BLOEMISTERIJ Ook op dit terrein bestaat neiging tot specialisatie: het aanbod van zaaikisten met verspeende plantjes groeit voortdurend evenals dat van geworteld chrysante- en anjerstek. De stekbe- drijven, waarvan enkele tot de oudste N.T.V.-deelnemers be horen, bieden weer meer virusvrij materiaal aan van een weer groter aantal gewassen. VOEDINGSBODEM GEWASBESCHERMING pvallend gespecialiseerd is de teelt van jonge planten, nu in handen van bedrijven die wel jonge-plantenfabrieken kunnen worden genoemd. Ze leveren hun produkten ook in grotere ok in de gewasbescherming gaan de ontwikkelingen door. De daartoe bestemde stoffen zijn selektiever dan voorheen, in de eerste plaats om het gebruik veiliger te maken, maar ook omdat de prijs tamelijk hoog is en een spaarzaam gebruik voorkeur verdient; spuitbeurten en doses worden tot het uiterste beperkt. Er worden op de vakbeurs ook weer nieuwe grond- produkten getoond. De biologische bestrijding met behulp van roofmijten en sluip wespenjaren geleden voor het eerst op de vakbeurs gedemon streerd, wint nog voortdurend veld en de stand op de N.T.V. zal zeker weer tot ruimere toepassing leiden. Glasareaal Centrumfunktie 250 ha in de vier Noordelijke provincies, 600 ha in Gelderland en Utrecht, 1149 ha in de drie Zuidelijke provincies en 30 ha in de IJsselmeerpolders. Verschuivingen Een belangrijk deel van het glasareaal heeft in de afgelopen jaren een andere bestemming gekregen, waarbij vooral de ver schuiving van groenten naar bloemen erg in het oog valt. Aan deze verschuiving lijkt nog geen einde gekomen te zijn. Een en ander moge, blijken uit onderstaand tabelletje, boom- - totaal (in ha) groenten fruit bloemisterij kwekerij 1970 5375 210 1634 20 7239 1975 4683 117 3060 40 7900 1976 4524 100 3241 45 7919 Situatie in de glasgroenteteelt et aantal bedrijven waarop groenten onder glas geteeld worden nam af van ruim 13.000 in 1970 tot 9100 in 1976. Hier van kunnen er echter slechts ca. 6100 worden beschouwd als specifieke glasgroentebedrijven (d.w.z. meer dan 60% van het aantal standaardbedrijfseenheden heeft betrekking op de teelt van glasgroenten). Deze glasgroentebedrijren nemen 4060 ha voor hun rekening. De gemiddelde oppervlakte van het speci fieke glasgroentebedrijf is dus ca. 0,67 hectare. Het aantal be drijven met een glasoppervlak groter dan 1 ha bedraagt ca. 1100. Er is reeds opgemerkt dat de glasgroenteteelt in Nederland terugloopt. We telen al 1000 ha minder tomaten en komkom mers dan op het hoogtepunt. Gedeeltelijk is dit verloren gegaan aan de bloemisterij, voor een ander gedeelte echter vervangen door andere groentegewassen als paprika, aubergine e.d. Een hele reeks kleine gewassen als radijs, ramenas, koolrabi, chinese kool. ijsbergsla, courgettes enz, staat flink in de belangstelling. De financiële bedrijfsresultaten zijn in 1977 voor de glasgroen teteelt teleurstellend geweest. Volgens een voorlopige bereke ning van het Landbouw Economisch Instituut zal de rentabili teit niet meer bedragen dan 91%, d.w.z. dat tegenover elke 100,- gemaakte kosten slechts een opbrengst van 91,— staat. Het is duidelijk dat de stemming in deze branche dan ook verre van rooskleurig is. De produktiewaarde van de bloementeelt steeg de laatste zeven jaar van een half miljard gulden naar anderhalf miljoen gulden. Situatie in de bloemisterij .et aantal bedrijven waarop bloemisterijgewassen worden geteeld nam toe van 7100 in 1970 tot 8250 in 1976. De produktiewaarde steeg van 550 miljoen gulden in 1970 tot ruim 1 xh. miljard gulden in 1976. Dit komt neer op een nominale stijging van 177%, omgerekend in guldens van 1970 op een stijging vsn 74%. Bedenken we dat het areaal vrijwel verdubbeld is, dan betekent dit dat de opbrengst per m2 duidelijk is gedaald. De bloemisterij neefnt van de totale produktiewaarde van de gehele Nederlandse tuinbouw reeds meer dan 35% voor haar rekening. De exportwaarde van bloemisterijgewassen was in 1976 ca. 1,2 miljard gulden' waarvan 80% naar W.-Duitsland ging- De financiële resultaten waren in 1977 beter dan in beide voor gaande jaren. Het L.E.I. becijferde dat voor de gehele bedrijfs tak per 100 gulden kosten 99 gulden wordt terugverdiend. Hieruit blijkt dat ook de bloementelers niet slapende rijk wor den, maar bij deze uitkomsten kan de tak als geheel het nog vele jaren uithouden. vervolg op pagina 17 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 16