Van het Proefstation voor de Rundveehouderij Najaarskeuring te Goes op de Grote Markt D e Schouwenaars lieten zich ook weer niet onbetuigd.A.N. Steendijkte Nieuwerkerk. Drie dikke merries, mooi in de maat, stonden er best voor, waarbij Grada van Steenzwaan opviel met type en gespierde benen. W e zijn er dus nog lang niet, en wensen zullen er blijven. Het zou voor de hand liggen dat het splitsen de maatindeling zou bevorderen, maar dat klopte ook weer niet. Het meest gedu peerd waren de dweilnatte veulentjes, vooral de jongere, schaars in-'t vlees en praktisch geen verweer tegen zulk boos weer. We zien ze graag van de zomer terug en dan zal er ook meer teke ning in komen. Gezien het feit dat een kleine 50 nummers voortkwamen uit de 3 grootste stallen comb, de Buck, de Werd, A.L.C. Brooymans en Stal te Zande bespreken we de paarden per stal omdat we anders teveel in herhaling vallen. H et is langzamerhand traditie geworden dat het PR begin januari met een verslag over het afgelopen jaar uitkomt. Ook nu is dat weer het geval: PR 1977. Veel nieuws in beknopte vorm in een boekje van 128 pagina's met'veel foto's. In verband met de tijd voor het drukken ontbreekt het laatste stukje van het oude jaar, maar het PR tilt daar kennelijk niet zwaar aan. Dat komt er volgend jaar wel weer bij. Het verslag bevat 17 hoofdstukken over aktuele onderwerpen op het gebied van de rundvee- en schapen houderij en voorts een aantal overzichten over de organisatie van het PR, een lijst van PR-publikaties en een lijst van onderzoek- projekten, waaraan het PR werkt. Hier volgt een greep uit de inhoud. Straatgras: Vermijden beter dan bestrijden Het PR laat er geen gras over groeien (Jaarverslag 1977) S lecht getroffen met het weer, alles verregend, de mensen, de paarden en de banen, plus een echte autochaos, dat alles werkte wel tegen, maar 't had nog erger gekund, want de kou viel wel mee. Waren er dan geen positieve kanten? Jazeker. In Gerwen-Nuenen was het nog wel Venijniger. We hadden verder meer en betere paarden, heel behoorlijk bezoek, waaronder ook wat Belgen die wel eens wilden zien hoe hun produkten het er hier afbrachten. Awel zunne, dat viel niet tegen. Echt veel Brabanders, die zoals altijd voor wat vraag zorgden. Maar paarden verkoopt men liever droog. Ze komen er wel weer op terug. Verder waren er heel weinig absenten. Er moet natuurlijk handel zijn, maar laat ons trachten de betere te behouden, want we hadden vooral in de staartjes van de rubrieken vaak paarden die te min waren en waarmee niets viel te bereiken. Dit beeld zagen we niet in Gerwen-Nuenen. Stoffel M. v.d. Veldete Zonnemaire, een mooi stel uniforme paarden die nog de haver verdienen. Ook al een zeldzaamheid. A.C. Remeeüs te Dreischor een nieuwe klant, en een gewaar wording. "drie bruinen" eerste prijs stalgroepen, leeftijd ge mengd. C. v.d. Houten te Kerkwerve. Twee behoorlijk zeer goede 30 mnd. beide 1B. de Bart-dochter is de beste, J. de Visser v. Sluijs te West Souburg had het kampioen veulen, een beste Duc- dochter, redelijke 18 maanders en een behoorlijke stalgroep, terwijl v. Sluijs te Zoutelande IA bij de stammoeders was, en verder IA met een 18 maanderhengst die gezien mocht worden. Deze inzenders zijn familie, de paarden ook. Samen sterk, combineren Jan M. Maris te Grijpskerke had wel eens meer succes. Hij had een wat onregelmatig stel dat 5e werd. Zijn Bea IA kin. 4!/2-8'/2 jaar liep eruit maar hij had ook de la kin. 18 mnd. en die mocht gezien worden. Verder waren er nog enkele alleenstaande inzenders die succes hadden. We noemen hiervan: C.P.Oele te Kloetinge met Klaartje uit de Linde, een uitgesproken kl. formaat, en daarin ook IA. Overal een blikvangster, typisch en felgebeend vlot met voeten en van prima bloed. (Gamin v. Wooldink x Jenny van Blauwhof)- Van Marcel Suij te Absdale is Idoena van de Gavers, een op vallende bruine door Barnum van 't Geushof uit een bdfcte moeder, ook al een blikvangster! Alles bij elkaar al heel wat import in Zeeland. Jan Dees te Sas van Gent had, naast een goede, nu niet direct opvallende import, zijn oude (16 jaar) Anja van de Statendijk nog best bewaard en behoorlijk vlot. Met een tweede prijs krijg je zulke mensen niet meer naar Goes! C.Maurice te Wolphaartsdijk. 1B bij de 18 maanders grote maat met Brendy van de Havenweg, 'n Oventje uit Ylyia, overbekend, merrie met veel volume, rijp genoeg, achter wat stijl toch op vallend! Alzoo verloren een kampioenschap en een dressuurzweep. "Paerdenvriend" Stal A.L.C. Brooymansals steeds groot-inzender, en tevens handelaar wat een voordeel is, met aardige veulens waaronder een beste en typische 18 maander die vlot kampioen werd. Ze is door Wodan 4'/2-8'/2 jarig a IA mm Brigitte van Reigersbosch. Kathy van St. Vickers K 675/76. Bosch geb 1/6 73. Vader Super du Vallon Bs 73/74. IA merrie geb 69/73 gr maat, en reserve kampioen Goes 77. Eig. Stal te Zande" Simonse en Schrier. Heinkenszand en Kapelle De markt in Goes gaf weer het zo lang gemiste, vertrouwde beeld. C omb. de Buck en de Werd.Prima inzending dooreen, best van type. vlot, niet overzwaar maar courant en veelbelovend voor de toekomst. Vooral hun 15 mnd. hengsten hadden het goed ge daan, daaronder de kampioen Castor door Alexander van Aar denhof uit Carla van 't Legast (Gebr. Rijk) ook moeder van twee Brabantse topnummers. Ze hadden ook een beste 30 mnd. Ze is door Bart uit een dochter van Alex van den Elzenburg. Ze hadden ook het beste hengstveulen. Hoewel in mindere mate zijn ook Vera uit de Linde IA mm VA jarig en Coquette 11 de la Bonne Maison paarden die er mogen zijn. Evenals de ter op luistering ingezonden Elvira van de Linge en Regina de la Bonne Maison. Bij door Expo delafille uit een import moeder, wel een nette verschijning maar te weinig macht. Dat ze later 3e op tal werd zagen we niet zitten. In de mm oudere had de import Monique van Struineberg het wel gemakkelijk, opvallend paard, zuiver van type. Zo ook Greta van Bazel, een dochter van Tom v 't Kruis ook al kampioen, klasse merrie rondom, maar ze hoorde thuis in de klasse, ter opluistering als zijnde kampioene van de Dag van het Paard. Ook hadden we het gepaster gevonden als Margriet v. Malland enkel ter opluistering was getoond. Mar griet werd weer eens Ere Kampioene. Ook Beatrix was er weer, als altijd een nette verschijning. Zodoende was met zo'n over schot aan puik materiaal de IA in de stalgroepen (oudere) wel grondig verzekerd en veelbelovend voor Den Bosch. Maar waar blijft de eigen fok van zo'n illustere verzameling? Stal te Zandehad die wel, goede groene veulens op 1B en 18 maanders met goede toekomst. In hoofdzaak Duc-produkten uit import merries. IA bij de VA jarig gr. maat was Mireille du Vallon door Super du Vallon en in diens type gebouwd, d.w.z. bred, diep en gesloten. De 4'/2 t/m 8'/2 jarig gr. maat leek wel een klasse apart van deze combinatielagCathy veruit op kop. Pro messe 1B. Mimi van Noordhoute IC alle als kweekmerrie ge bouwd. Lady van Zedelgem, evenals Kathy, ook al een Super, IB in de middenmaat. Courant, wat gerekt mooi kruis, vlot en best beenwerk. Kathy is een paard met rondom overschot, nog steeds'meegroeiend en bovendien bij velen favoriet. Amanda van de Schaapstelle werd IA bij de oudere grote maat, gewel dige kast en goed over de baan. Met Kathy en Mireille vingen ze onbetwist de 1B bij de>talgroepen. Door hun macht en unifor miteit kwamen zij ook nog binnen de stalgroepen(jong) en de fokgroep plus het reserve kampioenschap. Evengoed zijn we er nog niet, we blijven ons best doen. Voor de jonge dieren was het een koude ervaring. T Sommige gronden zijn zwaar besmet met resten van DDT en andere bestrijdingsmiddelen, die vroeger in de tuinbouw werden toegepast (bijv. boomgaarden). Als deze gronden nu voor rundveehouderij worden gebruikt is snijmais daarop het meest veilige gewas. - Steeds vaker krijgen melkveehouders te maken met natuur behoud. Dit kost geld. In bijvoorbeeld een weide-vogelreser- valat zal men veel extensiever moeten boeren. Uit bereke ningen voor een bepaalde situatie bleek dat dit de melkvee houders ongeveer 1400,- tot 2000, - per ha zou gaan kosten. - In Zegveld loopt al twee jaar een proef met kalveren die vanaf de geboorte worden opgefokt in een open veldschuur. 's Winters daalde de temperatuur in de stal herhaaldelijk beneden het vriespunt. Resultaat: tot nu toe geen proble men. - Welk tijdstip van afkalven is het voordeligst? In een oriën terende studie is geprobeerd alles wat daarmee te maken heeft eens op een rijtje te zetten. De konklusie is dat een verschuiving naar meer herfstkalvende koeien veel voordeel zal opleveren. - De prijzen voor lamsvlees hebben zich de laatste jaren guns tig ontwikkeld. Maar, staat waarschuwend in het jaarver slag, we moeten er rekening mee houden dat in de toekomst in ons land lamsvlees voor een lagere prijs geproduceerd zal moeten worden dan nu het geval is. - Van de totale melkveestapel op de proefboerderij van het PR was de gemiddelde produktie in het laatste boekjaar ruim 6200 kg melk per koe. - In een jaar tijd kwamen op de Waiboerhoeve ruim 14.000 bezoekers, waarvan 5200 buitenlanders. - Pr-medewerkers gingen ook naar het buitenland. Van een tiental reizen naar verschillende landen van de wereld staan hun ervaringen in het verslag vermeld. In PR 1977 staat nog veel meer dat voor velen in de rundveehouderij van belang is. Men kan het boekje verkrijgen door 10,— te storten op giro 23.07.421 van het Proefstation voor de Rundveehouderij Runderweg 6 te Lelystad, met vermelding van: Zend mij PR 1977. Wie alle publikaties van het PR wenst te ontvangen kan het beste dona teur worden. Dat kost 50,— per jaar, te betalen omstreeks september. Men krijgt dan het laatst verschenen jaarverslag en alle publikaties, die na de aanmeldingsdatum verschijnen, zonder verdere kosten thuisbe zorgd. Het PR heeft al ruim 1500 donateurs, maar er kunnen er nog meer bij. D oordat in veel grasland in Nederland te veel straatgras voor komt, bereikten ons vragen in hoeverre daar iets tegen te doen is. Na een uitgebreid literatuuronderzoek ten aanzien van straat gras, bleek een aantal aspekten de moeite waard om te onder zoeken. Deze aspekten werden in de jaren 1972 t/m 1976 in samenwerking met het ROC Heino in de Giethoornse polder onderzocht. Het onderzoek had betrekking op grondbewerking, zaaizaadhoeveelheid, doorzaaien, mengsel- en rassenkeuze en de chemische bestrijding. De resultaten van dit onderzoek staan in rapport nr. 54 x) van het Proefstation voor de Rundveehouderij. Wanneer er veel straatgras in de grasmat voorkomt, kan dit bestreden worden door herinzaai. Ploegen geeft hierbij een be ter resultaat dan frezen. Een dubbele hoeveelheid zaaizaad laat in eerste instantie minder straatgras toe dan een normale hoe veelheid (25 - 30 kg per ha), maar het effekt is van korte duur. Ook met een normale hoeveelheid zaaizaad is een goede gras mat te verkrijgen. Monocultures Engels raaigras geven minder straatgras in het bestand dan mengsels bij hetzelfde gewicht aan zaaizaad per ha. Tussen de rassen is er een duidelijk verschil. Persistente rassen van Engels raaigras gaven het minste straatgras, uitgezonderd een laag blijvend sportveldentype. Hierin kwam nogal wat straatgras voor, fijn verdeeld door het bestand. Chemische bestrijding van straatgras met doorzaaien kan wor den toegepast als grondbewerking problemen geeft. De beste resultaten werden hierbij bereikt met 2 liter gramoxone (para quat) per ha. Selektieve bestrijding van straatgras gaf of te veel zodebeschadiging of te weinig bestrijding. Alleen prebetox (en- dothal) gaf een redelijk goed resultaat, maar hierbij blijft teveel residu in het gras achter. Jaarlijks 3 kg dalapon per ha spuiten na een kuilsnede in juli, aangevuld met extra stikstof 'biedt weinig perspektief. Het geeft opbrengstverlies en een zeer geringe ver betering. Pas als de goede grassen verdwijnen komt straatgras naar voren. Het is sterk afhankelijk van de behandeling van de grasmat in hoeverre straatgras voorkomt. x) Verkrijgbaar door storting van 5,— op gironummer 23.07.421 van Proefstation voor de Rundveehouderij, onder vermelding van: Zend mij ex. van rapport nr. 54. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 14