Suiker-Unie valt de suikerbiet niet af D e milieuzaken zijn grotendeels geregeld. Het tarraprobleem zal nu worden aangepakt. Er wordt naar gestreefd bieten met zo weinig mogelijk grond bij de fabriek te brengen. Momenteel is het gemiddelde tarra percentage 17. Dat komt neer op ruim een half miljoen ton. Wanneer die tarra met 5% naar beneden zou kunnen betekent dit al een besparing van 3 miljoen gulden. H et afgelopen boekjaar was niet zo gunstig, meer bieten, meer suiker en minder geld. Gelukkig zo zei de voorzitter werd com pensatie gevonden in de deelnemingen in andere bedrijven. Daar draaide op een enkele uitzondering na alles goed. De resultaten bij de Zuid-Nederlandse spiritusfabriek in Bergen op Zoom liepen sterk terug. Alle aandelen van de Zaadhandel van der Have zijn nu in handen van de Suiker Unie, ook de zaad- D e Suiker Unie is van mening dat de E.E.G. zich in enigerlei vorm aan moet sluiten bij een internationale suikerovereen komst. Dan zal het produktiepotentieel in voldoende mate recht moeten worden gedaan terWij 1 de mogelijkheid van export in het kader van de Lomé overeenkomst mogelijk moet zijn. De Suiker Unie heeft ten aanzien van de iso-glucose geen ge weldige ommezwaai gemaakt. De gesprekken met KSH hebben hier niets mee te maken. Wel houden we er rekening mee dat tussen 1980/81 enige ruimte komt voor iso-glucose, in zo'n geval kan de Suiker Unie niet afzijdig blijven. De Suiker Unie wil in het belang van de bietenteler ook mee doen. Dat is beter dan het veld te ruimen voor internationale concerns met anders gerichte belangen. Maar we hebben het geloof in de bietenteelt zeker niet verloren. Dit gewas zal een belangrijke plaats blijven inne men. Met KSH wordt trouwens over veel meer gepraat dan alleen de iso-glucose, al met al is het op dit ogenblik nog te vroeg om konklusies te trekken. Dit jaar zijn er 20% teveel aardappelen D e heer van Beukeringen had zijn gedachten ook laten gaan over de toekomst van de veredelingslandbouw in Nederland. Hij merkte hierover op dat een toeneming van de konsumptie alsgevolg van bevolkingsgroei niet meer zal plaats vinden. Ook lijkt een verdergaande stijging van reeële inkomens weinig aannemelijk, waardoor de konsumptie geremd wordt. De enige manier om hieraan het hoofd te bieden is zoveel mogelijk te voldoen aan de wensen van konsument. Knolselderij: goed voor U? D r. C.H.J. van Beukering, voorzitter van het Hoofdpro- duktschap van Akkerbouwprodukten zei tijdens de alge mene vergadering van Cebeco Handelsraad dat hij het betreurde dat de produktiviteitsstijging van zomergerst geschikt voor brouwdoeleinden, vooral in het zuid-westen belangrijk ten achterblijft bij die van andere granen. Hij vond dat een diepgaand onderzoek naar de oorzaak ge wenst was. D e teelt van knolselderij heeft zich in de afgelopen jaren sterk uitgebreid. In seizoen 1969/70 werd ca. 700 ha geteeld. Oogst 1977 beloopt een oppervlakte van ca. 2000 ha. Een verdrievou diging in 9 jaren. Andere landen met een aanmerkelijke opper vlakte knolselderij zijn Frankrijk en West-Duitsland. Het afzetgebied is niet groot. Bij een goede Europese oogst is er een overproduktie, die een grote prijsval tot gevolg kan hebben. Zoals de zaken er nu voorstaan lijkt de kostprijs van knolselderij voor oogst 1977 voor de vrije knollen lang niet te kunnen worden gehaald. Drs. K. C. van Kempen, Voorzitter Algemene verg. Cebeco Handelsraad T ijdens de jaarvergadering van de Suiker Unie zei de voorzitter Drs. K.C. van Kempen dat er dit jaar rond de 185.000 ton bieten aan het buitenland zijn verkocht, dat is eens zoveel als het jaar daarvoor. De suikerproduktie zal hierdoor niet 7,5% dalen maar 3-4%. Er zal nu geen suiker tegen wereldmarktprijzen moeten worden verkocht. Dit jaar zal er 7,5% minder bieten worden ontvangen als het jaar daarvoor. De kwaliteit en het gehalte zijn goed. De pulpopbrengsten zijn sterk gedaald terwijl de verwerkingskosten stegen. Om toch een nagenoeg gelijke ledenprijs voor de bieten bij een gehalte van 16% te realiseren zal genoegen moeten worden genomen met een lager saldi van de exploitatierekening. Tarra Dochters rendabel handel Mommersteeg International te Vlijmen is volledig ei gendom. Dat betekent een omzet van ruim 100 miljoen in de zadensektor. Inkomsten uit licenties zijn dan nog niet eens be kend. De heer van Kempen was het niet eens met de prijsvoorstellen zoals die in Brussel bekend zijn geworden. Een verhoging voor bieten van 1% terwijl de kosten naar verwachting met 9 Vi% zullen stijgen. Als zulke prijsvoorstellen worden aanvaard wordt de basis onder het akkerbouwbedrijf weggenomen. Investeringen in de suikerindustrie zijn hoog, daar past geen springerige suikerpolitiek bij. Niet het ene jaar zus en het andere jaar zo. In de jaren 75/76 was er een aanmoediging tot uitbrei ding, nu wil men een grote stap terug, waarbij niet moet worden vergeten dat dit jaar het areaal reeds met 5% is ingekrompen. Het is de vraag of het gerechtvaardigd is als de Europese Com missie voorstelt om de hoeveelheid B suiker terug te brengen van 35 naar 20% voor de zgn. kontraktenlanden, terwijl de landen die het mengprijssysteem toepassen slechts de helft, 10%, B suiker per jaar wordt voorgesteld. De produktie van 35% B suiker is een reeds 10 jaar durend historisch recht. Het komt er in feite op neer dat Nederland en België worden gediscrimineerd. De heer van Kempen was van mening dat het mengprijssysteem voor ons land de komende twee jaren voortgezet dient te worden, met de mogelijkheid van een uitloop in B suiker gelijk aan die van de kontraktlanden. Als dat niet mogelijk zou zijn dan minstens eenzelfde hoeveelheid B-suiker als we thans hebben. Wanneer echter besloten wordt om toch een lager B- quotom voor Nederland vast te stellen zullen we wel gedwongen zijn om over te gaan naar het kontraktenstelsel. Dan zal 1978 als een overgangsjaar worden aangemerkt. Iso-glucose niet negeren Tot slot zei de heer van Kempen nog dat hij hoopte dat een diskussie over de suikerregeling na 1980/81 spoedig op gang komt en tot resultaten zal leiden, zodat de suikerin dustrie, die zeer kapitaalsintensief is weet welke koers ze uit moeten zetten. Tevens vond hij dat er haast gemaakt dient te worden met een internationale suikerovereenkomst.... Dr. C.H.J. van Beukering Verder zei hij, dat dit afgelopen jaar de schade veroorzaakt door gele roest in tarwe geraamd wordt op 50 60 miljoen. De krachten van alle onderzoeksinstituten, waaronder ook de Landbouw Hogeschool zijn sterk gebundeld ten einde zo spoedig mogelijk tot een effektieve bestrijding te ko men. Ten aanzien van de export van aardappelen merkte hij op, dat er eigenlijk geen konstante vraag naar dit produkt bestaat. We zullen er voor moeten zorgen dat er op de EEG-markt een voorkeur vraag naar ons produkt ontstaat. Immers daar gaat 90% van onze export heen. De transportkosten bij aardappelen zijn hoog en zullen nog hoger worden. De prijzen van de afge lopenjaren zijn er mede de oorzaak van dat het areaal niet werd ingekrompen. Uitgaande van de opbrengst van dit jaar zou er 20% van de teelt moeten worden ingekrompen, wil men een redelijke verhouding tussen vraag en aanbod krijgen. Verder wees hij er op dat bij de teelt van het speculatieve gewas aar dappelen wel uitgegaan moet worden van het voortbestaan van de onderneming, ook bij een eventueel mislukken van de teelt of het werken beneden de kostprijs. Over de gemeenschappelijk EEG-aardappelregeling is nog niet veel bekend. Wel is er al twee jaar over onderhandeld. Ik vind dat er geen garantieprijs voor aardappelen moet komen. Zou dat wel het geval zijn dan bestaat het gevaar dat er telkens aardap- pelbergen zullen ontstaan, waar niemand raad mee weet. O ver de pootaardappelen zei de heer van Beukering, dat door het goede prijspeil van de laatste jaren ook hier het gevaar dreigt van overproduktie. Daar was al enigszins sprake van dit jaar, maar door het hoge percentage afkeuringen is het nog beperkt gebleven. Voor een regelmatig aanbod van pootaardappelen is toch~van belang dat de pootgoedgarantieregeling gehandhaafd blijft. Ten aanzien van het graszaad merkte hij op dat Nederland op dit gebied een vooraanstaande plaats inneemt. We hebben goede rassen die veel gevraagd zijn in Europa en daarbuiten. Daardoor hebben we een goede konkurrentiepositie. De Deense zaadfirma's konkurreren hard en garanderen in tegenstelling tot de Nederlandse' de telers geen bodemprijs, hierdoor wordt hun konkurrentie minder moeilijk gemaakt. Voor de toekomst dacht hij dat Nederland plaats had voor 16 tot 20.000 ha graszaad. Hij verwachtte ook niet dat. we in de nabije toekomst in een stabiele prijssituatie terecht zullen komen wat betreft de grond- stoffenprijzen, waardoor onzekerheid blijft bestaan en de kostprijzen niet stabiel blijven. Van Beukeringen zei dat ongenuanceerde kritiek op de inten sieve veehouderij genegeerd kan worden. Anderzijds dient on derzocht te worden waar verbeteringen mogelijk zijn. Planten 42.000 0,02 840.- Spuiten 12 x 28,- 336,— Plan machine trekker man 230,— Schoffelen trekker man (2x) 120, Rooien opladen 550,— Transport tijdens rooien: 16 uren .42,— 672,— Transportband, stortbak, boxenvullen 225,— Hoeken rooien opladen, 5 uren 72,— Hagelverzekering 45,- Rente omlopend kapitaal 145,- Knollenreiniger transporteur 400,- Losse arbeid: Planten: 10x5 x 14,50 725,- Wieden: 20 x 14,50 290. Schoonmaken: 24 x 14,50 348,— Afleveren: 9 x 14,50 131, Beregenen (gem. 1 x per jaar) 250,- 5.379,— Niet toegerekende kosten: Pacht 750,- Drainage 110, Ploegen 150,- Grondbewerking 3 uren k 14,50 44,— 3 trekkeruren a 13,— 39,— Werktuigen 3 x 26,— 78,— 3 kunstmest strooien a 2 uren a 32,— 192, Algemene kosten 150, Totaal niet toegerekende kosten 1.513 Totale kosten (incl. B.T.W.) 1978 f 8.601,- Totale kosten (incl. B.T.W.) 1977 7.954 - "Kosten" - verhoging 647,— De kostprijs van 1 ha. knolselderij kan als volgt worden benaderd: 25.000 kg./ha.: 34.40 ct. 30.000 kg./ha.: 28.67 ct./per kg geschoond produkt incl. B.T.W. 35.000 kg./ha.: 24.57 ct./per kg novemberlevering De begrote schoningskosten belopen een bedrag van plm. 2,5 ct. per kg. Ijaat elke teler deze begroting eens bekijken en nagaan of de kostenelementen voor zijn bedrijf toepasbaar zijn. Voor hem zal een andere kostprijs gelden omdat de omstandigheden per bedrijf verschillen. Telen beneden de kostprijs heeft geen zin. Elk kan dan zelf nagaan welke kontraktprijs acceptabel is. Knolselderijtelersvereniging Zuid-West Nederland. Kostprijs T en einde een inzicht te verschaffen in de kostprijs van knol selderij laten wij hier een begroting volgen van 1 ha knolselderij. Evenals elke andere begroting kan over elke post verschil van mening bestaan. Van de kant van de telers wordt aan de globale juistheid van de cijfers niet getwijfeld. Kostenbegroting voor 1 ha. knolselderij oogst 1978. Toegerekende kosten. Bemesting: 100 kg. P2 05 k 0,90 90,- 200 kg. N (kas) 1,40 280,- 100 kg. B (kalsalpeter) k 1,50 150,— 320 kg. K2 0 0,50 160,- 4 kg. Borax k 9,- 36,— B.T.W. 4% 716,- 29.- 747.- Chemische middelen: GrondbehandSling Phitosol 8 kg. 49,50 396,— Onkruidbestrijding Alinuron 1,5 kg a 44,— 66,— 964,- Een onzekere faktor is nog de houdbaarheid mede in verband met nachtvorstschade. Binnenkort zal weer de mogelijkheid open zijn om een kontrakt te sluiten voor de teelt van knolselderij oogst 1978. Aangenomen wordt, dat een prijs zal worden geboden, die de rentabiliteit van de teelt twijfelachtig maakt. 81,— 70,- 50- 144, 120- 927,- 37- Ziektebestrijding: 3 x zink 4 kg. a 6,75 per keer 3 x Manebtin 2,6 kg. k 9,- per keer Wants en luisbestrijding: Wantsen: 2 x 1 kg. 25,— per keer Luis: 3 x 2,5 kg. k 19,25 per keer Gramoxone: 4 kg. a 30,— 4% B.T.W. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 7