3P®el® UtlD ,firTIP)¥ oT I jt 3D Een wereldreis van één jaar: N. w H. H. Provinciale Aktiviteiten tot de zomer Toneeluitvoeringen van de PJZ-afd. Zeskamp Fijnaart: Oprichting Oonateursschap Een jaar met de I.A.E.A. rond de wereld; een tijd om nooit te vergeten Thailand Het warme Manilla Trainee op een Australische boerderij REDAKTiE I KEES SCHIPPER^ 4 JAN. 1978 - R.A.K. N. EN Z. BEVELAND organiseert een avond voor de tarweteelt. Aanvang 20.00 uur in de Caisson te Biezelinge. Spreker: de heer v. Gas tel. 7 JAN. - ZESKAMP veilinghal te Bergen op Zoom. 27/28 JAN. - HALF AGRARISCH THEMAWEEKEND v. Eeghenhuis te Aardenburg 18 MRT. - JUWEEL BAL NA Koorenbeurs te Bergen op Zoom 22 OF 29 APR. - 3 CJO-VOLLEYBALDAG bal na te (Zierikzee??) 13 MEI-PJGN- JAARVERGADERING Kulturele Selektie te Friesland 13 JUNI - PJZ-SPORTDAG I 17 JUNI- PJGN- SPORTDAG bal na te Steenbergen te Lochem (Gld.) 17 JUNI t/m 10 JULI - PJZ AGRARISCHE STUDIEREIS TE AMERIKA (tot nu toe: 28 deelnemers!!!) TUSSENDOOR: drie of vier ledenweekenden van afd. Tholen. Fijnaart, Bladel en (door Kees Schipper) en vier film/gesprek- savonden (door vormingskommissie) t.b.v. afd. Zeven bergen, O.-Z.Vl., Tholen en tenslotte 23 24 JUNI - ZLM-MANIFESTATIE (Z.L.M.: 135 jaar) in de Wilhelmina Polder. afd. datum stuk plaats West. Z.V1. 14 jan. Als het kindje binnenkomt Oostburg 'sHeerAbtsk 20 jan. Gast op de boerderij Nisse Fijnaart 20 jan. Het hing in de lucht Fijnaart Schouwen 28 jan. Gevaarlijk snoepgoed Brouwershaver. Oost Z.V1. 3 febr. De polyester polka Axel Goes/Nrd.Bev. 10 febr. Hartjes aan het spit Kamperland Zevenbergen 17 febr. Het blondje uit het Kur-hotel Zevenbergen Bladel 18 febr. Zo heeft men gerre het gewild Hoogeloon Tholen 4 mrt. De grote versierder St. Maartensdijk Opgave teams: vóór 24 december 20,— betaling); maxi maal 12 teams; Bel je afdelingssekretariaat; Supporters, kom 7 januari naar de veilinghal!; MEDEDELING AFD. Dit houdt in, dat personen, die ouder zijn dan 30 jaar en volgens de statuten geen lid meer mogen zijn (uitgezonderd wedstrijd ploegers, die tot hun 35e jaar lid zijn), donateur kunnen worden van onze vereniging. Het is de laatste tijd nl. gebleken dat er ook bij de (oud-)leden boven de 30 nog belangstelling bestaat om de aktiviteiten bij te wonen en/of de vereniging te steunen. Voor deze donateurs is een bijdrage vastgesteld van minimaal 15,— per jaar. De donateurs hebben geen stemrecht. Ze zijn op elke aktiviteit van harte welkom. Leden-die de leeftijd van 30 jaar bereikt hebben, kunnen zich als donateur opgeven bij het bestuur van de P.J.Z. Tot en met hun 35e jaar kunnen donateurs lid zijn van de Agrarische Kommissie. Inl./opgave: Bram Huitkar, 01686-2559. dl. 1.: Bangkok, Manilla, Australië, Nw. Zeeland. door Corrie van Oeveren, P.J.Z. Sch. Duiveland. Let was ongeveer juni '76 dat ik voor het eerst van de I.A.E.A. uit Denemarken hoorde. Waarschijnlijk is het nu voor velen de eerste maal dat ze deze naam lezen, daarom zal ik eerst proberen uit te leggen wat deze organisa tie inhoudt. De International Agriculture Ex change Association organiseert werkvakanties evenals hier de Stichting Uitwisseling te Bergen doet. Zij maken het dus mogelijk voor 19 t/m 28 jarigen om in het buitenland te werken, zowel in Europa als Australië en Canada. Het is niet speciaal nodig dat de deelnemers van het plat teland komen, maar wel gewenst dat ze iets van land-, tuinbouw en/of veeteelt afweten. Boven-' dien bestaat er de mogelijkheid voor iedere trainee, dat is de naam waaronder wij nl. aldaar op de boerderijen en ook door de organisatie genoemd worden, zelf het soort werk en streek van te voren uit te kiezen. Men kan een keuze maken uit de volgende bedrijven en werkzaamheden: akker-, tuin-, bosbouw en voor de meisjes bestaat nog de mogelijkheid om alleen in het huishouden en/ of gecombineerd in het huishouden en buiten op het land of met vee te werken. Aan deze wensen wordt zoveel mogelijk door de organi satie tegemoet gekomen. Toen ik dit alles voor het eerst hoorde en in middels enige malen naar Amersfoort geweest was om met enkele andere a.s. deelnemers van de tour kennis te maken en tevens een Film over - de hele reis gezien had, was mijn enthousiasme erg groot. Daar ik al enige tijd met het verlan gen rondliep toch nog eens naar Australië en/ of Canada te gaan, was dit wel de kans om in groepsverband deze landen te bezoeken. Vol gens het gekregen programma zouden we via Bangkok, Manilla naar Australië gaan, daar enkele maanden werken en zo mogelijk daar wat rondreizen en dan vervolgens via Nieuw- Zeeland, Fiji en Hawaii naar Canada gaan. Op vrijdag 5 november '76 vertrok ik dan, door familie naar Schiphol gebracht. i a ruim 16 uur vliegen, kwamen wij zaterdag 6 november om 12.00 uur 's middags in Bangkok aan. Van het vliegveld werden we direkt per bus naar ons hotel gebracht, waar we de eerste vijf dagen zouden blijven. Daar onze bus kris-kras door het drukke linksrijdende Thaise verkeer reed, waar volgens ons geen voorrangsregels waren, maar alleen het motto: "Wie het eerst komt, neemt gewoon voorrang" geldt, hoorde je alleen geregeld kreten van verschrikte Euro peanen in onze bus. Gelukkig kwamen we heel huids bij ons hotel aan en kregen we ons pro gramma voor de eerst volgende dagen. Het eerste wat we allen natuurlijk deden was: onze warme winterkleren van thuis uit doen, want toen we Holland verlieten was het bar koud en stormde het ontzettend en in Bangkok kwamen we ineens in de hitte van 30 C; 's Avonds gingen we met z'n allen naar een Thais diner waarbij enkele mooie Thaise dansers en danseressen, hun dansen vertoon den. Dit alles was reuze gezellig, daar we nu ook de mogelijkheid kregen om met alle reis genoten kennis te maken. Het aantal was totaal 59, hieronder waren maar liefst ±30 Denen, 1 Fransman, 2 Duitsers, 6 Engelsen, 1 Schot, 1 Ier, 5 Zweedsen, 2 Noren, 3 Zwitsers en 8 Ne derlanders, dus ons landje was goed vertegen woordigd. Gelukkig werd niemand buiten de groep gesloten en waren we binnen de kortst mogelijke tijd allen goede vrienden. De volgende morgen vertrokken we allemaal naar de floating market (drijvende markt), per boot werden we door het troebele water, waar in niet alleen boten voeren, maar de aan het water wonende winkeliers ook hun kleren en haar wasten, hun voedsel schoonmaakten en bovendien de kinderen en zelfs de honden in rondspartelden. We zagen dat de Thaien onder zeer armoedige omstandigheden leefden, hun huizen erg vervallen zijn en ze van weinig geld rond moeten komen. Tevens leven er ook vele bewoners op armoedig uitziende woonboten, met als dak alleen een stuk golfplaat. Vooral de vluchtelingen uit Vietnam, leven er vaak alleen maar van water en rijst, want ook daar zijn de sociale voorzieningen niet zoals in Nederland. Een groot verschil was het dan ook toen we, nadat we door deze markt gevaren waren en van enkele verkopers die met hun bootjes langs kwamen uit medelijden wat fruit gekocht had den, de tempels gingen bezoeken. Deze waren erg mooi van bouwvorm en de bewoners offe ren meestal hun laatste cent voor het in stand houden van deze tempels, terwijl hun voorva deren er waarschijnlijk nog aan meegeholpen hebben ze te bouwen. Na dit alles vertrokken we 's middags naar de Rose Garden (Rozentuin) waar we geen enkele roos zagen, maar wel enkele demonstraties van o.a. Thais boksen, een hanengevecht, van boomstammen uit het water halen door oli fanten en natuurlijk het Thais dansen. De laatste dag in Bangkok bestond er de mo gelijkheid een bezoek te brengen aan een kro- kodillenboerderij. Daar zagen we dan 20.000 krokodillen, die voornamelijk voor hun huid gekweekt werden. Tevens werd er nog een show door een-"krokodillentemmer" gegeven, waar wij doodangstig naar keken, daar de man in het water tussen alle krokodillen stond. Dit was dus voor ons de afsluiting van ons bezoek aan Thailand. e vertrokken de volgende morgen om 10.00 uur per vliegtuig naar Manilla, waar we rechtstreeks, door het wat beter geregelde ver keer, naar ons zeer luxe Holiday-Inn hotel ge bracht werden. Ook daar kregen wij weer een programma en hadden we nog steeds dezelfde reisleider die wij in Bangkok gehad hadden, al leen waren er nu weer 2 andere gidsen. Vrijdag 12 november stond er 's morgens een bezoek aan de International Rice Research In stitute (instituut voor het onderzoek van allerlei rijstsoorten) op het programma. Dit in 1960 opgericht projekt, beslaat een gebied van 250 ha. Eerst werden ons een aantal dia's vertoond over het verbouwen van verschillende soorten rijst en de resultaten, die proeven hebben uit gewezen. Vervolgens werden we rondgeleid op het bedrijf, waar je op de rijstvelden vooral zag onder welke slechte omstandigheden de Filip pijnse arbeiders moesten werken. Zondag gingen we per boot voor enkele dagen naar Maya-Maya, een Filippijns eiland, waar De floating market (drijvende markt) in het we heerlijk konden genieten van het warme weer, zwemmen, snorkelen, barbecuen, feestjes bouwen etc. Dinsdag werden we weer per bus naar het vliegveld gebracht. En nu was het voorlopig de laatste keer vliegen, want via Sydney kwamen we in Geelong bij Melbourne, waar wij voor de eerst volgende 5 dagen in een college onderge bracht werden. Hier kregen we onze adressen van de gastfamilies, voorzover enkele die nog niet ontvangen hadden. Verder stonden op het programma allerlei informatielessen over o.a. de Australische economie, politiek, belastingen en levensgewoonten. Terwijl we daar ook nog een aantal boerderijen bezochten en ons uitge legd werd dat, hoewel de bedrijven veel groter zijn dan in Europa, wij er toch rekening mee moesten houden dat er veel land niet ontgon nen was en soms te droog is om er ook maar iets op te verbouwen. Ook werd ons verteld dat er vooral in New South Wales en Victoria veel tarwe en gerst verbouwd wordt, terwijl er na tuurlijk overal veel schapen worden gehouden. Naast dit alles \yerd er ook nog een internatio nale avond gehouden, waarop door alle ver schillende landen iets^voorgedragen werd, en er was een barbecue-avond. Maandag 22 november was het toen afscheid nemen van allemaal om te vertrekken naar onze gastfamilies. Voor mij betekende dat 10 uren in de bus zitten naar Cowra in N.S.Wwat 300 km ten westen van Sydney ligt. Daar werd ik afgehaald door m'n gastfamilie Bour- chier, die op de boerderij "Torrington" woon de. Het bedrijf was 500 ha. groot, waarvan 150 ha voor akkerbouw gebruikt werd en op het overige land, waar gras groeide en het nogal heuvelachtig was, graasden de 3.000 schapen en 200 stuks vee. Het graan liet Mr. Bour- chier meestal combinen door een buurman, want aangezien hij geen vaste knecht had, kon hij zelf alleen voor het vee zorgen. Waarvan de prijzen, na de toetreding van Engeland en Ier land in de E.E.G. nogal gedaald waren, alleen leverde de wol van de schapen voor hem nog behoorlijk wat op. Let werk voor Julia, een Australisch meisje die 2 maanden stage op deze boerderij liep, en mij bestond voornamelijk uit het volgende: de schapen verweiden en sorteren, deze dippen; dit houdt in dat alle schapen door een waterbad, waarin een desinfecterende vloeistof zit tegen luis, vlooien en vliegen, moeten zwemmen en ondergedompeld worden. Tevens moesten de schapen ingeënt worden tegen inwendige in- troebele water van Bangkok in Thailand. sektenaandoeningen, wat vooral in Australië erg nodig is, daar er veel insekten zijn die veel schade aan deze dieren verrichten. Ook moes ten wij natuurlijk bij het schapenscheren helpen en o.a. de wol controleren en sorteren, vervol gens in grote zakken doen zodat ze direkt per trein vervoerd konden worden. Verder waren er nog de Australische slangen die op verscheidene plaatsen aangetroffen worden en ontzettend giftig zijn. Gedurende ons verblijf van 3 maanden op de boerderij, kwam er 1 maal een supervisor op bezoek, dit is meestal een trainee die zelf eerder aan een programma van de I.A.E.A. heeft deelgenomen. Deze heeft dan een gesprek met zowel gastfamilie en trainee, mochten er zich problemen voordoen kan men ten alle tijde met hem of het I.A.E.A.-kantoor in Australië kon takt opnemen. Trouwens schriftelijk had den wij als trainees toch wel kon takt, daar wij gedurende ons verblijf twee rapporten, over je werkzaamheden en de omgang met de gastfa milie, moest schrijven. Verder kregen wij in formatie over o.a. de vertrekdatum bij de gast familie en de mogelijkheid van deelname aan de Safari-tour die 9 maart vanuit Melbourne vertTok. Hiervoor hadden bijna alle Europese trainees zich laten inschrijven. Per bus trokken we al kamperende, drie weken door Australië. Via Adelaide, Port August reden we naar Coober Pedy, waar veel opalen gevonden worden en door de enorme hitte de mensen in woningen onder de grond wonen. Hier zagen wij voor het eerst aboriginals dit zijn de oorspronkelijke bewoners van Australië, welke onder zeer pri mitieve en armoedige omstandigheden leven. 1 april '76 vertrokken we naar Christchurch op het zuidelijk eiland van Nieuw-Zeeland. Op dit eiland tourden we per bus 5 dagen rond en bezochten o.a. Mount Cook, Queenstown, en kele boerderijen en Milford Sound, waar we een boottocht maakten over "The Sound" waar vele watervallen in uitkomen en waarvan het water bij het havenhoofd niet zo diep is als dicht bij de kade. Ten zuiden van het centrum van Rotorua be zochten we het Whakarewarewa Thermal Re serve, waar de Maories, de oorspronkelijke bewoners van Nieuw-Zeeland wonen. Het bij zondere van dit oord is dat er overal warme bronnen en/of geisers zijn. Men kan zelfs in het water wat erg schoon is, de aardappelen koken en iets verderop waar het water wat lauwer is een bad nemen of gaan zwemmen, dit is mo gelijk omdat deze bronnen niet met elkaar in verbinding staan. Dezelfde avond kregen we nog een demon stratie van verschillende Maori-dansen, welke geheel anders zijn dan de onze en waarbij de dansers veel krijsen en als groetsymbool hun tong uitsteken. 39

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 23