l.m land- en tuinbouwblad i i i i Rond de jaarwisseling f f -V» JU Wijziging verzending Z.L.M. Land- en Tuinbouwblad N u wij in 1 977 voor de laatste maal in ons blad schrij ven lijkt het zinvol een balans op te maken over het afgelopen jaar. W anneer wij tevens de balans opmaken van onze or ganisatie dan is er naar mijn gevoel dit jaar bijzonder veel aan de orde geweest. Dat zal echter in het verleden wel niet anders zijn geweest, terwijl er voor het komende jaar weer wel veel aktiviteiten in voorbereiding zijn o.a.: De manifestatie in juni, waarbij de Z.L.M. zich na 5 jaar opnieuw naar buiten zal presenteren. Laten wij met zijn allen proberen er een groot Z.L.M.-feest van te maken. De nieuwbouw plannen van onze steeds groeiende O.V.M. Met voor de Z.L.M. de keuze mee verhuizen met E en nieuwe opzet die ruimere mogelijkheden biedt bfj de voorlichting over de steeds ingewikkelde fiscale pro blemen. Bericht aan onze lezers VANUIT DE Z.L.M. GEZIEN Oggel. zuidelijke landbouw maatschappij 19 f De laatste dagen van het jaar hebben iets mystieks. De klokken overal in de wereld zullen weldra galmend 1978 inluiden. Een nieuw jaar maakt nog geen nieuw mens. Je zou dat soms wel willen maar er zijn zaken die gewoon doorgaan wat die klok of kalender ook aanwijzen. We leven in jaren gemeten een firaktie van een eeuwigheid. I leder in een wereldje waar we altijd menen dat we tijd tekort komen, tot het klokje stopt en tijd weer eeuwig wordt. O V f wc k»j[ In de landbouw is het echter moeilijk op een bepaald tijdstip tot een afronding te komen. Een balans dus, met veel voorbehoud die wij opmaken nu het wat rustiger is geworden op onze bedrijven. In de akkerbouw is het werk onder vrij gunstige omstan digheden klaar gekomen. Opmerkelijk is het dat ondanks de uitzonderlijk natte novembermaand het werk in het algemeen zonder al te grote problemen is kunnen verlo pen. Goede bedrijfsuitrusting en het gunstige weer van oktober en van de laatste weken hebben daar sterk toe bijgedragen. Deze goede uitgangspositie voor volgend jaar is in ieder geval mooi meegenomen, want verder is er weinig optimisme op te brengen over de gang van zaken in de akkerbouw. Op de veehouderijbedrijven blijft het vee ook in de winter veel aandacht vragen. De gunstige voorraadpositie van het veevoer draagt er toe bij dat de stemming in deze sektor heel wat beter is dan vorig jaar. De fruitteler heeft het druk met het snoeien. De pneuma tische snoeischaar brengt voor velen een welkome ver lichting bij dit werk. De goede fruitprijzen zorgen er voor dat menig fruitteler heel wat vrolijker kijkt dan in voor gaande jaren. Bij de grove tuinbouw en de veredelings- sektor is er ook in de winter volop werk. Dit jaar met sterk wisselend resultaat. Vanaf 1 januari 1978 zal er een wijziging optreden in de toezending van het Z.L.M. land en tuinbouwblad. Vanaf die datum zal het landbouwblad, aan diegenen die geen lid zijn van de Z.L.M., maar daar wel verzekerd zijn, uitsluitend maandelijks worden toegezonden. De daardoor verkregen besparingen zullen geheel in mindering gebracht worden op de begunstigers kosten. De leden van de Z.L.M. blijven het blad gewoon wekelijks ontvangen. Begunstigers die er prijs op stellen het blad ook wekelijks te blijven ontvangen dienen dit te melden bij het sekretariaat van de Z.L.M. Tegen een extra vergoeding van 25 gulden (voor 19 78) zullen zij dan het blad wekelijks in de bus krijgen. Voorts zal er naar gestreefd worden de inhoud van het maandnummer voor de begunstigers aantrekkelijker te maken: meer en uitgebreider verzekeringsnieuws, meer algemene wetenswaardigheden en meer algemeen agrarisch nieuws. Wat dit laatst betreft zullen de verslagen van de hoofdbestuurvergaderingen in principe steeds in het maandnummer worden geplaatst. De begunstigers blijven daardoor op de hoogte van de ontwikkelingen in de land- en tuinbouw. De vorm van het blad zal niet gewijzigd worden. Ook de leden van de Z.L.M. zullen niets tekort komen omdat aktuele land en tuinbouwzaken ook in het maandnummer steeds zullen worden meegenomen. haar dochter of op de Grote Markt blijven wonen. De gewijzigde vorm van verschijning van het Z.L.M.-blad, met éénmaal in de vier weken toezending aan de begun stigers. De fusieplannen van het boekhoudbureau v/d ZLM met de bureaux van de Hollandse Mij van Landbouw en de C.B.T.B. afd. Zeeland. En dan de vraag onder wiens leiding Gropatax de land bouwbelangen van de C.B.T.B. en Z.L.M.-leden in de toekomst gaat behartigen. Na een jaar samen optrekken binnen de Z.L.M. organi satie heb ik ervaren dat deskundige medewerkers het mogelijk maken, dat de Z.L.M. en de instellingen op effi ciënte wijze kunnen werken. Op beleidsniveau is het helemaal ondoenlijk een balans op te maken. Er blijft een veelheid van problemen liggen die in de nabije toekomst wel om een oplossing vragen. De veelheid van nota's, visie's, verkenningen, rapporten en overeenkomsten, maken het bijzonder moeilijk duide lijke beleidslijnen aan te geven. Hierdoor ontstaat er een mate van wantrouwen en onze kerheid die voor de verdere ontwikkeling nadelig is. Gelukkig is er uiteindelijk toch nog een nieuwe regering tot stand gekomen voor de jaarwisseling. Wij hopen dat Min. v.d. Stee voldoende voor ons zal kunnen bereiken in Brussel en op nationaal niveau. In Brussel gaat de minis ter zeker een moeilijke tijd tegemoet. Volgend jaar zullen wij daar meer van horen en hebben wij voldoende gele genheid op de veelheid van problemen in te gaan. In de dagen rond kerstmis is het goed enige tijd afstand te nemen van het werk van alle dag en het samen met het gezin enkele dagen wat rustiger aan te doen. Wij hebben dan de gelegenheid ook de goede kant van het leven en van ons beroep te bezien. Van onze kant wensen wij U daarbij goede kerstdagen toe en een prettige jaarwisseling met hoop en vertrouwen in de toekomst van een gezonde boerenstand. Doeleman 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1