w. A fscheid J.A.v.d.Wee! W, DINGEN VAM DE WEEK BOUW KEN Hoe hebben wij geboerd? Terugblik op het oude jaar Di Bij het schrijven van de laatste Thoolse tuinbouwklanken in 1977, gaan onze gedachten onwillekeurig terug, naar wat fcet afgelopen jaar ons heeft gebracht. Via een betrekkelijk vroeg zaai- en pootbegin, kregen wij een volle maand regenachtig en koud weer, zodat uiteindelijk het grootste deel nog laat aan de grond toevertrouwd kon worden. De achterstand in de groei van de gewassen heeft de teler de gehele zomer dóór, parten ge speeld. Slechts in de nazomer werden de groeiomstandigheden beter, zodat de toen nog niet geoogste gewassen, een redelijk tot goed beschot konden geven. Bezien wij het financieel resultaat van de diverse ondernemingen, speciaal bij de vollegrondstuin- bouw,£lan heeft véél ons teleurgesteld. Bij de gladiolen te weinig grote maten, met gemiddeld te lage afzetprijs. Aardappelen verlate groei met slechts zéér in het begin, een bevredigende prijs, welke daarna met sprongen naar beneden ging. In het bijzonder is bij afzet na eind juli, de kostprijs bij deze teelt, er niet meer uitgekomen. De klap op de vuurpijl was echter de verkoopprijs van de zaaiuien die momenteel de afleveringskos- ten praktisch niet kunnen dekken. Gelukkig kunnen wij nog een paar teelten memoreren, die toch een wat gunstiger resultaat laten zien, en dat is de bloemzaadteelt en de witloftrekkerii Degene die zich de laatste jaren wat in deze teelten hebben verdiept, ontvangen nu hiervoor toch een alleszins bevredigend arbeidsresultaat. De glasgroenteteelt heeft bij nog wat prijs- schommelingen, toch nog wel een redelijk goed inkomen kun nen geven, ofschoon ook hier individueel toch grote verschillen in voorkomen. Speciaal in de vollegrondsbedrijven, zullen ech ter veel ondernemers dit afgelopen jaar, niet aan een lonend, bedrijfsresultaat kunnen komen, wat ergens ook voor een deel zijn oorzaak vindt, in de sterk gestegen bedrijfsuitgaven. Als wij nu de vraag stellen, "hebben wij in het afgelopen jaar goed geboerd", dan zullen wij dat in zijn algemeenheid op financieel gebied helaas niet kunnen beamen. In hoeverre wij onze arbeid, en vakkennis in ons bedrijf hebben besteed, dient ieder per soonlijk onder ons hiervoor een zelfonderzoek te doen. Bij het einde van een jaar gaan meestal bij iedereen, de gedachten terug naar wat in 1977 weer is gepasseerd, en ieder die leeft en werkt; elk op zijn eigen terrein, kijkt eens achterom, of hij resultaten heeft geboekt, en waar hij heeft gefaald. Jonge ondernemers, kunnen dikwijls veel leren, wanneer ze gemaakte fouten terdege inzien, en in de toekomst trachten naar verbetering, in hun bedrijfsopzet. Een ieder jaar weer terugkerend verschijnsel is ook, dat er weer een lichting afzwaait, hetzij door leeftijd, min der' validen of verandering van beroep. Verder door mutatie's in onze bedrijfsorganisatie's en of verenigingen waar weer de ou dere generatie plaats moet maken voor de opvolgers. Zo zal er óók in Z.L.M.-verband, een bekende voorlichter, na een 25-jarig dienstverband, zijn Thools werkgebied verlaten. Het is ieder zijn persoonlijk recht om zelf te kunnen beslissen, wat hij het nuttigst acht, in de hem gegeven omstandigheden en overwegingen. Dit is zeker te respekteren wanneer hij er van uitgaat, dat hij met het aannemen van een nieuwe funktie, zijn kennis en werkkracht nóg meer kan ontplooien ten bate van agrarisch Zeeland. Niet temin zal het ook zéér veel Thoolse boeren en tuinders spijten dat zo'n bekend, en konstruktief werkend persoon, uit het ge zicht verdwijnt. Het is hier niet de plaats om alles te memoreren, in hoeverre hij óók de Thoolse bedrijfsgenoten met raad en daad terzijde heeft gestaan, speciaal met de Thoolse herverkave- lingsproblematiek. Het werk hieraan verbonden, én de in de zestiger jaren begonnen uittocht van bedrijfsgenoten, in land- en tuinbouw, voor wier moeilijkheden hij zich wel bijzonder heeft ingespannen, zullen een niet te vergeten tijdperk in zijn leven vertegenwoordigen. Misschien dat ook bij hem, bij het achterom Goudkleurige uien, die nog geen koperen cent waard zijn. zien; de gedachte opkomt "hoe heb ik op Tholen geboerd", en hoe zijn de resultaten van mijn werk. Waarschijnlijk zal voor hem niet alles voor 100% aan zijn verwachtingen hebben vol daan, maar het is een feit, dat, wijkers én blijvers", veel steun van hem hebben ontvangen, om te doen wat moest gedaan worden. Rest ons nog, om bij het eind van dit jaar, alle bedrijfsgenoten in Z.L.M.-verband, een in alle opzichten, een gelukkig en voors- spoedigl978^o^e^ensen^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ De Bedrijfsvoorlichter J.A. v.d. Weel uit Haamstede, heeft na bijna 40 jaar de fruitteelt in Schouwen Duiveland, Noord-Be- veland en Tholen te hebben gediend, zaterdagmiddag in re staurant "Burghstede" tijdens een receptie afscheid genomen van het bedrijfsleven. Een groot aantal fruittelers, oud-fruitte lers, landbouwers en familieleden woonde de receptie die onder leiding stond van de heer P. Flikweert, voorz. der NFO afd. Noord-Zeeland bij. Veel sprekers waardeerden de werkzaamheden van dhr. v.d. Weel die het vooral na de watersnood in 1953 niet gemakkelijk heeft gehad. Dankbaar waren ze voor de vele adviezen die hij de toekomstige fruittelers gaf en ook suggesties voor de reeds be staande bedrijven werden gaarne aanvaard. Namens de NFO sprak dhr. P. Flikweert. De Ver. van Oud- Leerlingen "Pemona" te Haamstede had voorz. J.C. de Feiter afgevaardigd en dhr. J.P.C. Booy deed het woord namens de oud-NFO afd. Westerschouwen. Verder voerden het woord de heren C.J. Boet (Corso-Comité Haamstede), Jac. Steur (Ver. tot Bevordering van Tuinbouwonderwijs op Schouwen-Duive- land), W.C. v. Kampen (Thóólse fruittelers),ik L. de Nooijer (Fruittelers van Noord-Beveland), L. Hack (Oud-hoofd Tuin bouwschool Haamstede), L.J. v. Gastel (Kring Schouwen-Dui- veland der Z.L.M.), J.M. v.d. Velde (Ver. v. Oud-Leerlingen v. Tuinbouwinterkursussen te Zierikzee), en de burgemeester van Westerschouwen, dhr. H.P. Everwijn. De heer v.d. Weel sprak na afloop een dankwoord voor de vele lovende woorden en geschenken. Op Zuid-Beveland is er sprake van een kerststemming. Het jaar 1977 zit er weer bijna op. We zijn bezig aan de bekende donkere dagen voor kerstmis. Men zegt wel eens de dagen gaan maar open en toe' waarmee bedoeld wordt dat de tijd tussen zonsop komst en zonsondergang maar heel erg kort is. Van nu af wordt het 's avonds alweer wat langer licht, maar de morgens blijven nog een lange tijd tot laat donker. Het is weer een veelbewogen |aar geweest. In de fruitteelt bracht de oude oogst van 1976 de eerste maanden vrij lage en zelfs lage prijzen op, maar in mei/ juni kwam er plotseling een opleving waarbij de Golden het tot ongekende hoge noteringen bracht. Inmiddels had het voorjaar voor de nodige verrassingen gezorgd. Door late wintervorst eind maart leek bijna alle bloesem bij de Cox's Orange bevroren te zijn, terwijl ook de meeste andere appels flink schade hadden opgelopen. Uiteindelijk viel het toch nog wat mee, maar vooral op Zeeuws-Vlaanderen was de oogst van appels dooreengeno- men toch abnormaal klein. Ook elders was er plaatselijk sprake van een misoogst. Merkwaardig was dat de peren veel minder schade opliepen. Er was zelfs een vrij normale oogst, terwijl na de hoge produktie van 1976 eerder een matige oogst was te verwachten. Achteraf bleek dat de late vorst in een zeer groot deel van de EEG had toegeslagen, Alleen het noordelijk deel (Denemarken, Noord Duitsland) kwam er goed vanaf. Ook in ons land was het noorden beter dan het zuiden. Het zwaarst getroffen werden Zuid-Engeland, België en midden Duitsland. Doch ook Frankrijk en zelfs diep in Spanje was er nog veel vorstschade. Daardoor was er een kleine appeloogst in de EEG en tevens een matig tot kleine perenoogst. Dat alles resulteerde in een gunstig prijspeil. Wie een jaar gele den had durven voorspellen dat de James Grieve verscheidene weken tot boven de twee gulden zou noteren en dat de Beure Hardy 1,40 a 1,50 op zou brengen zou voor gek verklaard zijn. Maar toch hebben we dat beleefd. Het was hard nodig dat de fruitteelt eens zo'n jaar zou meemaken en helaas vallen ook nu nog velen buiten die prijzen. Maar het merendeel van de ZuidBevelandse fruittelers heeft toch een goed jaar, dat geeft weer moed voor de toekomst wantje zou bijna niet meer in een rendabel jaar gaan geloven. Dat de prijzen tot nu toe gunstig waren valt ook af te leiden uit de statistische gegevens. Tot 1 december was de middenprijs van alle geveilde appels 1,- per kg en voor de peren 0,85 per kg. Voor Zeeland met relatief veel zomerfruit ligt dat wellicht nog iets gunstiger. Minder goed ging het in de groenteteelt. De eerste maanden van 1977 liep het nog goed als uitloop van het droge jaar 1976, maar al vrij snel was de room eraf en later waren de prijzen duidelijk te laag of zelfs zeer slecht. Vooral bij de vollegrondsgroenten liep het slecht. Er was veel uitbreiding (beter gezegd); er werd veel achter de markt aangezaaid en de groeiomstandigheden waren gunstig. Gevolg: overproduktie en afbraakprijzen. Uien bijna onverkoopbaar, niet gekontrakteerde knolselderij even eens. Behalve bloemkool zeer lage prijzen voor de diverse koolsoorten, zeer lage noteringen voor wijnpeen enz. Bij de kasgroenten lagen-de komkommers slecht in de markt, stond de prijs van sla vaak onder druk en was ook de teelt van tomaten amper lonend Beter ging het met de teelt van snijbloemen. Ondanks toenemende konkurrentie uit vele delen van de wereld (o.a. Kenya, Columbia en Israël) was er overwegend sprake van bevredigende prijzen. Bij de bloembollen was er sprake van hoge prijzen voor de tulpen en irissen. De gladiolen hadden een wat te kort groeiseizoen, waardoor op menig bedrijf de maat"niet meevalt. Het verkoopseizoen zette aarzelend in, doch later was er sprake van een vastere stemming. De tendens van het oude jaar pleegt zich in de eerste maanden van het nieuwe jaar voort te zetten. Dat zou dan nu neerkomen op aanhoudende bevre digende prijzen voor de bewaarappels en peren, maar tevens aanhoudende te lage prijzen voor de vollegronds groenten, in- klusief de uien. Wellicht dat het witlof het beter doet. Voor de glastuinbouw begint al vroeg een nieuwe oogst, met mogelijk gunstige prijzen. We hopen dat het nieuwe jaar voor iedereen goed zal zijn,. De kleine zelfstandige heeft dat nodig om zich te kunnen handhaven. it wordt weer onze laatste bijdrage voor dit jaar. Het is bestemd voor het Kerstnummer van ons blad en wanneer men zich neerzet om hier voor enkele gedachten op papier te zetten, dan is dat meer dan anders een moeilijke zaak. Iedere week opnieuw waren er vele dingen die de aandacht vroegen en waarover we mochten schrijven binnen deze rubriek. Er komt zoveel op je af in het dagelijks gebeuren anno 1977. WëJiadden onze geregelde zakelijke beslommeringen, die overigens de één beter wist op te vangen dan de ander. Deze week willen we niet voorbij gaan aan de zakelijke kant van ons bestaan, maar toch ook weer niet al te diep er op in gaan. U krijgt dit onder ogen in de dagen rond Kerstmis, een tijd waarin we toch wel willen proberen met iets anders bezig te zijn dat met datgene wat ons gedurende het gehele jaar voortdurend in haar ban had. De meesten van ons sluiten weer een jaar af waarin ze het ontzaglijk druk hadden. Het Kerstfeest is het feest van de rust, van de stilte die over je komt. Er zijn mensen die dat moeilijk kunnen verdragen. Zij zoeken naar dingen om zich mee bezig te houden, met dingen die "vul ling" geven aan de Kerstdagen. De reklame media helpen daarbij een handje. Kerst en Nieuwjaar vieren in de wintersportgebieden raakt steeds meer "in". In de kranten lazen we in de afgelopen weken de advertenties van de restaurants met een omschrijving van de Kerst menu's en het advies om toch vooral tijdig te reserveren om teleurstelling te voorkomen. De Kerst-kommercie draait op volle toeren en er is keus genoeg. Gelukkig leggen ook velen de na druk op het beleven van het Kerstfeest in eigen kring. Ook dat lukt de ene keer beter dan de andere en we weten heus wel dat het beslist niet alleen gaat om de sfeer op die dagen, maar het is toch wel van belang. Zeker is dat er over de viering en de betekenis van het Kerstfeest zeer verschillend wordt gedacht. Op welke wijze we echter ook proberen de betekenis van deze da gen Er waren groepen binnen de tuinbouw die in 1977 een goede beloning mochten ontvangen voor hun inzet. Er waren ook ondernemers die net zo hard hebben gewerkt en genoegen moes ten nemen met geringe inkomsten. e hadden ook in 1977 weer te maken met een overheidsbeleid dat nog altijd niet voorop stelde het gezond maken en houden van het bedrijf van de zelfstandige ondernemer. Het wordt als een vanzelfsprekende zaak beschouwd dat de loontrekkende rondom wordt omringd met alle mogelijke zorgen. Dat de zelfstandigen een gelijke behandeling verdienen wordt lang niet zo vanzelfsprekend geacht. We zullen maar hopen dat hierin enige verbetering zal komen in 1978. We hopen ook dat we de nodige moed zullen kunnen opbrengen om beslissingen te nemen die van belang zijn voor het ondernemer zijn en blijven. Dat kan betreffen het doen van investe ringen die te lang zijn achter gebleven of het aanpassen van het bedrijf aan zich wijzigende omstandigheden. Dat kan zijn het zoeken en aanvaarden van samenwerkingsvormen met kollega's of in groter verband om sterk te staan in de strijd om het bestaan. Dit alles gaan we hier en nu niet uitwerken. Er is op al deze terreinen heus nog al wat te doen. e kwamen er toe ze te noemen in dit over zicht waarin we eigenlijk centraal hadden willen stellen de diepere betekenis van het Kerstge beuren in haar oorspronkelijke zin. We begon nen met te wijzen op de bezinning die nodig is omtrent deze dingen. Daarmee willen we dit overzicht ook besluiten. We hopen dat u goede Kerstdagen zult hebben. Het is niet aan ons te bepalen op welke wijze u dit Kerstfeest moet vieren. Er worden zeer verschillende betekenis sen aan gegeven. Van harte hopen wij dat u bij de viering van Kerstfeest 1977 iets zult ervaren van de verwondering die is omschreven in het prachtige Kerstlied: Komt, verwondert U hier, mensen ziet, hoe dat V God bemint, ziet vervuld der zielewensen, ziet dit nieuwgeboren Kind, Ziet, die 't woord is zonder spreken ziet, die vorst is zonder pracht, ziet, die 't al is in gebreken, ziet, die 't licht is in de nacht, ziet, die 't goed is, dat zo zoet is, wordt verstoten, wordt veracht. Gaarne wensen wij U allen en Uw gezin een gezegend en gelukkig Kerstfeest en een voors poedig Nieuwjaar. 35

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 19