I k heb heel wat speculaasjes, doch vooral "sükerwaofeltjes" gekregen op Nieuwjaarsdag, toen ik kind was in Zeeuws-Vlaanderen en wij familie en vriendenvan-thuis, maar ook wild vreemden Nieuwjaar gingen wensen. De be doeling was natuurlijk: een paar centjes te krijgen, doch dat lukte niet altijd. In het oude boerenland van Cadzand gaf men op Nieuw jaarsmorgen de armen, meestal bedelaars, iets van de slacht van nov-dec: een varkenspoot uit het zout, kaantjes (heerlijk, ik proef ze nog, maar ik kan ze nergens meer vinden!), allerlei varkens- "knuivelinge", samen met brood, soms wat reuzel, enz. De vrome wens van die Nieuwjaarwensers was: - 'k Wens je véé' zegen in 't Nieuwe Jaor. Véé gezonde dagen binnen 't jaor. Da'je lange meug' leven en zaolig meug sterven; 't Koninkryk in den Hemel mag erven! (Zo heb ik het van mijn moeder geleerd, die uit De Groe kwam). Uit die "geschenken" blijkt duidelijk, dat "varkensvlees" ook dan nog, tot 1914 toe, het geliefde, eeuwenoude Nieuw jaarsgeschenk was. Zingt men niet nog op de Bevelanden, bij de "koenkelpot" (refrein): Vrouwtje geef me dit, vrouwtje geef me dat, geef me een stikje van 't verken zijn gat!? W aarschijnlijk is het waar, dat de kerstboom voor het eerst in Duitsland in de huizen werd geplaatst (of: opgehangen aan de zolder met gekleurde linten en appeltjes "versierd"), in de 17e eeuw. Het zou een soort symbolische "le vensboom" zijn geweest, en die appelen zou den "de appel van Eva" voorgesteld hebben. Bij gebrek aan appelen (vaak) in midwintertijd, gebruikte men dan maar rode bollen van glas... Nu: in Nederland was de Kerstboom voor 1914 slechts in weinige (rijke) huizen te vinden. Ik heb "de mijne" voor het eerst in 1917 mogen versieren. Het was volop oorlogstijd (eerste Wereldoorlog, en het was in Sluis, vlakbij de Belgische grens, waar je de frontkanonnen bij zuidenen vooral bij zuid-westenwind altijd ho ren kon); van geschenken was geen sprake. Wij D e ouderen herinneren zich nog uit de geïl lustreerde bladen van 1914 - 1918 in Neder land, hoe Duitsers, Fransen, Engelsen en Bel- D at er zo'n "verbroedering" in Brugge in 1917, Kerstavond, plaats vond, tussen Duitse soldaten en krijgsgevangenen gemaakte En gelse "Tommies", is vrijwel onbekend! Die Tommies waren gevangen genomen in- de laatste dagen van het enorme offensief dat van juli tot midden november 1917 duurde in de streek van Passendale-Ieper. Engelse krijgsge vangenen, tijdelijk in Brugge in een oude ka zerne ondergebracht, wachtend op transport naar Duitse gevangenkampen, mochten de DUITSE KERSTVIERING een paar uur bij wonen, die gehouden werd in het voormalige Huis der Genuese Kooplieden, Schouwburg plein, waar de bezetters hun "Matrosenheim und Garnisonsbücherei" hadden! Zelfs de op perbevelhebber, von Schroder, admiraal, ver- Maar men wist toen nog lang niet, dat iedere sneeuwdag zijn "eigen" sneeuwkristallen heeft; ook niet dat er slechts drie "hoofdsoorten" van sneeuwkristallen zijn, alle zeshoekig, maar (evenals de vingerafdrukken van de mensen): er zijn geen twee sneeuwkristallen die precies eender zijn. Reeds in de jaren 1920 tot 1945 legde een zekere mr. Bentley uit de Ameri kaanse staat Vermont, 5.300 verschillende sneeuwvlokken vast op de gevoelige plaat, met zijn zelfvervaardigd foto-toestel! Het geboortehuis van Guido Gezelle (1830 -1899) in de sneeuw, op het einde van de Rolweg, maar voor de restauratie van de woning (het Gezellemuseum, al van 1926), in 1975-'76. waren toen al blij met wat borstplaatjes of "kerstkransjes" van chocolade. In België vond men voor 1914 alleen een Kerstboom in de woningen der rijke Duitse kooplieden, die bij tientallen in Antwerpen, Luik en Brussel woonden toen. Maar de Duitse soldaten in bezet België, ook aan het IJzerfront, vierde hun "Weihnachten" algemeen. Zo is het gekomen, dat ook de Vlaamse mensen de Kerstboom leerden ken nen. En in 1920 vond dan te Brugge de eerste Kerstviering rond een reusachtige boom plaats, in een paardenstal, die gevestigd was in de voormalige, schone kapel van het Ambacht der Smeden van die stad! blijvend te Brugge, die aan het hoofd stond van het "Marinekorps Flandern", kwam een kijkje nemen! ISJ a de tweede Wereldoorlog, 1948 en 1949, vond te Brugge, op straat, naast die oude Am bachtskapel der Smeden, toen allang garage geworden, de Kerstviering plaats, bij een grote "Kerstkribbe" met levende figuren: Maria en Jozef, de Drie Koningen, de Herders enz. Al leen "het Kindje" was een pop.... En voor de Kerststal zong het gewone volk van de wijk zijn zeer oude Brugse Kerstliederen. Iets meer on troerends op een Kerstavond heb ik nooit meegemaakt! In de jaren tussen 1932 en 1937 vierden wij (mijn vrouw en ik), eerst in Den Haag, later in Sluis, maar in en na 1937 in Brugge, het Kerst feest met wat kaarslicht, wat groen en een paar Tegen de achtergevel van de voormalige St.-Elooiskapel, van het Ambacht der Smeden te Brugge, vond o.m. op deze grote houten "kribbe" met levende personen, die "de Geboorte in de Stal" uitbeeldden, terwijl de mensen van het volkskwartier nabij de Smedenpoort er zeer oude Brugse Kerstliederen bij zongen. gen het feest van de verbroedering op Kerst avond ook in de loopgraven "vierden". Zij los ten geen schot en wensten elkaar een "Geluk kig Nieuwjaar", Vrolijk Kerstfeest en "Vrede op Aarde" toe. De Duitsers hadden kerst boompjes in hun loopgraven, zij werden ver sierd met slingers, geknipt van krantenpapier. gekleurde glazen bollen. De geschenken moesten eenvoudig zijn, het was volop krisis- tijd. Maar een pakje sigaretten kostte toen 15 of 20 cent. ("Faroka", of "Cocktail"), een Kerst kransje of boterstaaf vergde niet meer dan 50 75 cent. Een (Belgisch) Kerstbrood kosste toen ongeveer 5 frank (30 cent). Een boek (voor mijn vrouw) kocht ik voorl5 fr. (90 cent), en de heerlijkste koffie kostte niet meer dan 11 frank (66 cent) 14 fr. per kilo, terwijl een fles rode Bordeaux al voor 4 fr. te koop was, maar dat was "eenvoudige landwijn". Een "fijne fles" kostte niet meer dan 8 10 fr (48 k 60 ct). Dat was in de periode dat in Nederland een zeer goed herenkostuum 40 gld. kostte, schoenen ongeveer 7 gld., zeer mooie herenschoenen 10 gld., maar een koffergrammofoon was duur: van fl. 85 tot 100 of zelfs 125 gulden. En een radiotoestel (puik merk) was ook niet goed koop het onze kostte in 1937: 3.200 frank, of ruim 190 gld. Maar een kilo suiker had je in Brugge al voor 3 fr., 18 ct. Een citroen voor 0.50 fr., 3 cent. Sinaasappelen: 20 ct. per kilo, en bananen: 3 voor één fr., of 2 ct. p. stuk. E* n dat was dan allemaal al duur, vergeleken bij de (Nederlandse) winkelprijzen in 1870 on geveer. Toen een half pond beste kaas 20 ct. kostte (ik heb het rekeningsboek van een Zeeuwse kruidenier bij mij liggen). 13 "eyeren" kostten 29 ct., een halve kilo boter: 37,5 ct, een groot brood 12 k 13 ct. Een paar klompen: 18 ct. 100 gram koffie: 8 ct.; een ons reuzel: 9 ct., een kwart liter olie: 11 ct., een eenvoudig stuk zeep: 2,5 ct.; 200 gram stroop: 4,5 ct.;en een borrel (jenever, want de kruidenier schonk een "neutje" in de keuken achter de winkel!): 3 ct. "voor een pikketanussie". Tenslotte: een pakje cichorei "deed" 2 cent, en aangezien de kruidenier ook koster van de r.k.-kerk was, verkocht hij o.m. paternosters: 5 ct. voor een "gewone" en 10 ct. voor een heel mooie! oor een hard turfje betaalde men rond 1870: 1 cent, en er waren ook toen barre winters naast zachte winters. En: ik wens U allen een Vrolijk. Zalig Kerst feest toe en een Gelukkig Nieuwjaar! Een "wenskaart" kan ik u allen niet zenden. De posterijen, in alle westerse landen, hebben het al druk genoeg. In de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, België, Duitsland en Nederland sa men werden vorig jaar een half miljard Kerst en/of Nieuwjaarskaarten verzonden! Drie zeer oude speculaasvormen (speculaas planken) van de in 1948 rond Kerstmis overle den Sluisse bakker: mijn goede vriend Jan Ley- sennaar. Hij had ze van zijn vader geërfd, die reeds rond 1850 - '60 in hetzelfde huis op de Hoogstraat, tegenover de voormalige brouwerij "De Stad Sluis", zijn bakkerij en winkel had. j Maar de "planken" links en midden zijn veel ouder dan uit 1850. De oude Leysennaar had het bakkersvak geleerd in Dordrecht, en van "zijn baas" daar kreeg hij de speculaasvormen toen hij er wegging. De speculaasvorm links, met militair tamboer en fluittist, moet al rond 1810-'15 (volgens kenners) gemaakt zijn!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 13