Wat doen we met moeder tijdens de feestdagen? G, Hoe versiert u de kerstsfeer? ■H- Kerst mis, gewoon thuis HALLELUJA? In de titel van dit boekje geschreven door Harriet Freezer, zullen sommigen een eigen probleem herkennen, terwijl anderen zich er aan zullen ergeren. Juist deze titel echter brengt een onderwerp naar voren dat lang taboe is geweest - en nog is. In onze tijd wordt het ene taboe na het andere uit de weg geruimd en dan kan menige zaak vrij en openhartig worden besproken, hetgeen vaak een verheldering, een opluchting en een beter onder ling begrip kan betekenen. Dat was ook de reden waarom in een radioprogramma van enkele jaren geleden het onderwerp van de Kerstviering werd aangesneden. Er kwamen zoveel afkeurende, instemmende, hulpvragende en met problemen geladen brieven hierop binnen, dat de soms nogal onthutsende inhoud ervan belangrijk genoeg werd geacht voor een diepgaande bestudering. Enkele briefschrijvers werden uitgenodigd voor een persoonlijk onderhoud en tenslotte stelde Harriet Freezer, de bekende, evenwichtig geëmancipeerde, nuchtere en toch gevoelige schrijfster, uit citaten uit brieven en gesprekken het bovengenoemde boekje samen. elukkig is de Kerstviering voor zeer velen helemaaë geen probleem. Vooral op het plat teland is de familieband nog hecht en men zou Kerstmis daar meestal niet veel anders willen beleven dan de traditie het ons heeft doorge geven. een feest van warmte, licht, blijheid en genegenheid, waarbij zoveel mogelijk de fami lieleden bijeen komen om als mensen van goede wil te worden versterkt of vertroost door elkaar en door het wijdingsvolle, door kaarsen, groen, rode linten en dennegeur omspeelde Kerstgebeuren. De grotere mobiliteit en het uitzwermen van de moderne mensen kunnen echter zo'n familie band doen verslappen. Velen beleven Kerstmis ook niet meer als een geheiligd religieus feest, terwijl de commercie en de welvaart er louter een overdadige eet- en drinkpartij van probe ren te maken. Er ontstaan voor de december- feesten andere wensen en daardoor voelen vele mensen de oude Kersttraditie als een knellende Denk ook eens even aan een "eenza me"; ook hij of zij zou graag eens een Kerstmis vieren in de familiekring; wellicht is er nog een plaatsje voor hem of haar aan uw dis. band; voor hen zijn die dagen helaas geen echte feesten meer. Wij kunnen dat afkeuren en betreuren, maar zo'n houding heeft weinig zin. De tijden veranderen snel en ook de fees ten. De jeugd heeft totaal andere ideeën en behoeften dan de oudste generatie, en daar tussen komt dan in menig geval de midden groep een beetje klem te zitten! Harriet Freezer toont ons allerlei moeilijkheden die verschil lende leeftijdsgroepen en mensentypen hierbij kunnen ondervinden en zij raadt ons aan, door inspraak en eerlijk onderling overleg oplossin gen te zoeken die voor ieder aanvaardbaar zijn. Zij gaat er daarbij van uit, dat de kern van de decemberfeesten bestaat uit een liefdevolle, begrijpende en aandachtige houding tegenover hen die ons lief zijn. Laten wij toch onze Kerst en Nieuwjaarsviering zó ontwerpen, dat dit voor alle betrokkenen feesten blijven. Waarom zou een bepaalde Kerstviering ook ieder jaar weer precies eender moeten verlo pen? Trouwens, de ideeën over de feestdagen zijn toch al zo vaak een aaneenschakeling van~' moeten, moeten, moeten... Moet er iets met Moeder gedaan worden? Beter kunnen de fa milieleden samen bespreken wat Moeder ei genlijk zou willen, wat de kinderen voor ogen staat en waar het hart van de kleinkinderen naar uitgaat, waarna dan in eerlijk onderling kontakt een zo goed mogelijke oplossing voor allen wordt gezocht. "Onderzoekt alle dingen en behoudt het goe de" geldt ook voor het kerstfeest. Dit boekje is zeer zeker niet bedoeld om alle tradities over boord te gooien het kerstfeest te ontluisteren. Wat in die bladzijden eerlijk en zonder over bodige emoties wordt besproken, gaat ons allen aan, en zet ons aan het denken. Liefde voor anderen houdt in, dat wij hun vrijheid van handelen zoveel mogelijk respekteren. De schrijfster heeft haar onderwerp gevoelig en behoedzaam benaderd en het lezen van dit boekje (uitgave Arbeiderspers te Amsterdam) is zeker aan te bevelen. De P.T.T. heeft drukke dagen te ver wachten. Wij zijn er zeker van dat de P T.T.'ers u dankbaar zullen zijn in dien u eventuele kerst- of nieuwjaars pakjes tijdig ten postkantore be zorgt. Zorg voor degelijke verpakking en leg IN het pakje nog een extra adres van ontvanger en van afzender. de boem de pla&ti ■In eeu.fioefe/e op tafroJL huZ Zicht A -Sz sloAkaaxt, j u echte kaaAAjzA geklemd zondeA boom de menó lfautcLU familie de ballen i cnhou ud ga&t uitnodigen [niet oveaal u> een keut-iii) een kesutveAhaal o$platen oven mensen ju 4* die oandaag ook hongeA hebben. beAlii>6cn om een 6tukje eigen welvaant aan ju een oenden. te geven. Jezus is geboren, voor het lijden van ons, mens, zodat wij zouden horen: "God heeft je van de aanvang reeds gekend"! Jezus leerde in Zijn aardse leven ons liefde, door zichzelf te geven. Hij leerde ons verdraagzaam zijn. Hij hield en houdt van ons ondanks de pijn, die Hem het aardse leven gaf Hij droeg hier onze straf Hij leerde ons zachtmoedigheid en alle tegenslag ten spijt, bracht Hij ons uitzicht in dit leven, door helemaal zichzelf te geven. Maar nu de Kerstnacht is gevallen, ontdekken wij weer met z 'n allen, Zijn geboorte en Zijn sterven, heeft aan ons nog niets geleerd, nog niets doen erven! Wat hebben wij met Zijn leer gedaan? Na alles wat Hij moest doorstaan? Wij houden nog niet van elkaar! Wij zoeken zelf het beste maar. Wij geven nooit, echt iets aan een ander, wij gunnen gewoon niets aan elkander! Elk gebeuren, groot of klein zal altijd ver van ons bed weer zijn! Nu in de Kerstnacht gaan we weer ontdekken, we laten Christus nog verrekken! Zijn eindeloze pijn en last, heeft ons nog de liefde niet gebracht! Wij willen die niet geven, wij moeten zelf zo nodig leven; Mochten wij echt als Christus willen zijn, dan is de pijn van anderen ook onze pijn. Dan is de vreugd van anderen onze vreugd en zijn we met die anderen verheugd. Dan, is 't verdriet van anderen ons verdriet en ontlopen wij hem daarom niet! Dan zullen we moeten troosten in plaats van narigheid maar weg te proosten. Maar, ach, we houden zoveel van ons eigen Ik, dat we steeds weer laten merken, Jezus stik; In deze Kerstnacht ontdekken wij weer ons falen en weten, God!, we zullen het nooit halen Hoe kunnen we zoveel liefde terugbetalen? Jezus, door God gezonden, in ons leven, om te kunnen leven, wat hebben wij aan U terug gegeven? A Is wij niet veranderen in deze tijden, dan zal de Christus eeuwig blijven lijden! Wat ik ga schrijven is geen verhaaltje. Het is iets, dat je meemaakt, dat niet schokkend, sentimen teel of geweldig is. Het is een ervaring van een gewone huisvrouw en moeder in een gewoon ge zin onder normale omstandigheden. De periode, dat de dochter en zoon basis en middelbare scholieren waren, ging zonder veel problemen voorbij. De zomervakanties werden afwisselend doorgebracht. Dat varieerde van logeren bij oma tot huisje huren aan zee en wat later met de jongelui in de auto een appartement in mooie wandelgebieden, waar we genoten van de natuur en fijne wandelingen, weer later bepaalde ieder voor zich het vakantiedoel en beleefde ieder die tijd op z'n eigen manier. Intussen stonden de jongelui door hun studie al enkele jaren op eigen benen en hoewel ze niet bewust als super zelf standig opgevoed waren, bleken ze zich wonder- goed te kunnen schikken en aanpassen in hun andere woon- en leefsituatie. De kontakten wa ren altijd goed, maar ieder weekênd naar huis was er al heel gauw niet meer bij. Maar de. Kerstvakantie kwamen ze thuis, elk jaar. En de Kerstdagen verliepen tot vorig jaar altijd het zelfde. Oma kwam logeren, er was een kerstboom en het huis werd gezellig gemaakt. Kerstmis had een vast, vertrouwd patroon. Een voorstel van mij om eens iets anders te doen of te ondernemen werd steeds als onnodig beschouwd. Zoals het was, was het goed. Gewoon gezellig bij elkaar, gelegenheid om te praten, om deze dagen rustig over je heen te laten komen. Misschien voor een buitenstaander een beetje saai, maar voor ons toch waardevol. En dan is er ineens een andere Kerst. De dochter, die inmiddels al enkele jaren in het onderwijs werkt, moet de keus maken tussen de huiselijke kerst of een wintersportvakantie (door haar werk op deze periode aangewezen). Ze kiest voor een vakantie in de sneeuw, waar wij het volkomen mee eens zijn. De zoon is inmiddels in z'n 5e jaar medicijnen studie en heeft de kerstdagen dienstin het ziekenhuis. Na heel veel jaren werd het een an dere Kerst voor ons allen. Hier in huis was de verandering het minst ingrijpend. Oma werd ge haald, het huis werd weer gezellig gemaakt en de plaats van de jongelui werd ingenomen door een alleenstaand familielid. Naderhand de reaktie van de dochter: ze had genoten van sport, sneeuw, zon, gezelligheid en vriendschap. Het was geweldig geweest, maar.... het zou voor haar ideaal zijn als er een winter sportvakantie mogelijk zou zijn buiten de kerstdagen. Ze had deze dagen iets gemist. De zoon: ik heb aan jullie gedacht, maar niet echt gemist. Ik was bij mensen, die me nodig hadden en ik betekende daar iets voor. Ik had het niet willen missen. Wij waren voor allebei de uitspraken dankbaar. Ik zei het al: het is niet schokkend, sentimenteel °f geweldig, maar het was toch een andere Kerstmis voor ons allen. R.M. 1!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 11