VOO It ne V ItO IIW Wel en wee op de boerderij rond kerstmis Hoe deze kerstpagina's klaargestoomd werden H et wordt steeds stiller op de boerderij, de laatste akkers zijn omgeploegd. Ook de laatste bladeren zijn van de bomen gevallen, de nachtvorst ontnam hen het laatste restje leven. Ze liggen te rotten op de grond. Geel met bruin, een mooie kombinatie. OVER DE DANKBAARHEID "]VXens, hang helemaal geen ballen in de kerstboom. Dan kunnen ze zéker niet kapot vallen"! Deze kreet kwam uit de mond van een perscommissielid, 't Was naar aanleiding van binnengekomen tips zoals "glazen ballen zijn erg gevaarlijk voor kleine kinderen". En: "Zet een kaars niet te dicht bij de gordijnen, anders vatten die vlam." Het (veiligste) anwoord hierop is dan natuurlijk: "Waarom zet je kaarsen in huis? Houdt ze in de kast, dan gebeurt er helemaal niets." 't Klinkt allemaal misschien een beetje negatief. Maar ja, twee kerstpagina's samenstellen op een stormachtige novembermid dag; We waren op het eerste moment echt nog niet in een kerst stemming. Maar uiteindelijk, heel knus geschaard om het open haardvuur, borrelden de ideeën naar boven. Eén had haar huiswerk al klaar. Recht uit haar hart had zij over een kerstervaring uit haar eigen leven geschreven. Een beetje aarzelend liet zij het ons lezen. "Een fijne impressie" vonden wij. De volgende kwam met het plan elkaar eens te intervieuwen. "De meeste lezeressen kennen ons niet en nu is er misschien een gelegenheid daar iets aan te doen," zo vond zij. We werden er allemaal stil van. Onszelf bloot geven in een stukje in de krant, dat is wat! Want laten we eerlijk zijn, we willen wel andere mensen het hemd van hun lijf vragen, maar zelf blijven we liever buiten schot. Hoogstens de naam voluit onder het stukje. Maar liever nog de initialen of helemaal niets. Tja, het is misschien ontzettend jammer voor de plannemaakster, maar u zult uw redaktie toch niet "uitgekleed" op deze pagina's terugvinden. Alleen hun hoofden wilden de redaktieleden wel bloot stellen aan uw nieuwsgierige blikken. Iemand anders kwam met het idee eens te schrijven over het begrip dank baarheid Haar idee was dat dankbaarheid in deze moderne tijd een beetje een "oudbakken" woord was. Zij vond "erkentelijkheid" een prettiger uitdrukking. Op kerstpagina's hoort natuurlijk ook een kerstboom. Een van ons bood aan die alternatief te versieren. Hoe zou die geworden zijn? Op die middag kwam ook nog het idee van een gedicht met een foto van een plastiek naar voren. Maar dit alles zijn alleen enkele ingrediënten die in het "redaktiepannetje" gegooid werden. Wat er uiteindelijk voor een gerecht uitkwam, ziet u nu. Smakelijk lezen! We hopen dat u er enkele ogenblikken voor kunt vinden. Prettige Kerstdagen! Gebruikt u kaarsverlichting, zorg er dan voor, dat de kaarsen rechtop staan. Denk er om, de brandende kaarsen niet onder takken of te dicht bij gordijnen te plaatsen, opdat brand achterwege blijft. Aan deze kerstpagina's werkten mee: Els Deurloo, Lucie van den Hoek, Anke de Jonge, Adri van Maldegem, Riek Mouthaan, Sien Overbeeke, Riet Spoor, E.J. van der Weele- Schipper (boekbespreking) en Gerrit van En gelenhoven (gedicht en plastiek). KRACHT HU IJhoR Serveer rode wijn niet te warm, deze moet ongeveer 14 15 graden zijn. Dan komt het bouquet beter tot zijn recht. Droge witte wijnen mogen hooguit 'n uur voor het diner in de koelkast gezet worden. Halfzoete of zoete en mousserende wijnen mogen wel "koud" gedronken worden. Deze kunnen best 'n paar uurtjes in de koelkast gezet worden. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, Wissenkerke. tel.: 01107-610 de harmonie in je gezin bijvoorbeeld, en laat dat dan blijken door die te koesteren met ge negenheid. het feit, dat je zo bent, dat anderen je in ver trouwen nemen bijvoorbeeld, en laat dat dan blijken door bescheidenheid, het gevoel van intense bezieling, geluk, dat elk mens af en toe kan doen stralen. Sommigen noemen die ervaring God. Laat dat dan blijken door intense stilte. l. Laten alle huisgenoten helpen opdat moeder vroegtijdig klaar is met het gereedmaken van alles wat op de kerstdagen gebruikt moet worden. Ze zal er extra dankbaar voor zijn. Het mooiste gebak krijgt u als de oven voldoende voorverwarmd wordt. Plaats de bakblikken in het midden van de oven. Het voorgerecht moet zich van kleur en smaak van het hoofdgerecht on derscheiden. Dus nooit een kipsala de voor een kippehoofdschotel. HEID Recvvrvn pn.OiuNE»o De smaak van kip of jonge haantjes komt het best tot zijn recht wanneer bij het bakken of grillen niet te veel scherpe kruiden zijn toegevoegd. Hoe donkerder het buiten wordt, des te lichter binnen. Het is Advent, voorbereiding op het kerstfeest. De kaarsen worden opgezocht en aangestoken. Ieder jaar bedenk ik hoeveel moeite het mij zou kosten om in een warm land kerstfeest te vieren. Het is onzin natuurlijk, maar ik geloof dat ik een traditie-mens ben. Het hoort allemaal zo'n beetje bij elkaar. De koude, de korte dagen, rust op de akker. Je hoeft niet zo intensief naar het weerbericht te luisteren, 't is gewoonweg een rust in huis, dat het je gelijk blijft of het wel of niet regent. In maart begint het al weer: "wat voor weer morgen?" Je kan het niet laten naar die weers verwachtingen te luisteren, omdat je porte monnee nu eenmaal buiten ligt; maar 't komt de helft van de tijd niet uit. De kerstboom moet nog naar binnen, maar niet te vroeg, want dan valt hij zó uit dat ik met Pasen nog naalden uit het kleed moet zuigen. Verleden jaar hebben we een boom gekocht met kluit. Die heeft het goed gedaan in de tuin, ondanks de klei. Maar ik kan het niet over mijn hart verkrijgen, hem nu weer binnen te zetten. Ik zal een nieuwe met kluit kopen, dan heb ik er volgend jaar mis schien twee. En ik beloof het gezin dat als die één in de tuin groot genoeg is, er buitenver- Het eeuwige lijden van Christus (keramisch wand plastiek) 10 God schiep de hemel en de aarde, de planten en de vissen, de dieren en de mensen en schonk hen overvloed. De mens was dankbaar en offerde een lam. En God, die goed is, bleef overvloed schenken en de mens was dankbaar en offerde weer een lam, want hij dacht: "als ik dat doe dan blijft God misschien wel overvloed schenken." Maar God, die niet denkt aan dankbaarheid omdat Hij goed is, schenkt immers altijd overvloed? Toen dacht de mens: "Ik offer een lam, dan zal God zeker weer overvloed schenken. Misschien nog wel méér;" Dat was ook zo, want God heeft de aarde en al haar bewoners lief. Hij schenkt immers overvloed zonder voorbehoud? "God", zei de mens, "als ik een lam offer, dan vraag ik overvloed van U terug. Ik ben U immers dankbaar, want ik offer immers elk jaar een lam? Wie offert krijgt er altijd wat voor terug, namelijk dankbaarheid. Dat hoort zo." Ondanks dat blijft God de aarde en haar bewoners overvloed schenken. Maar met dezelfde vreugde? lichting in komt. Hebben we gelijk niet meer zo'n prikding binnen. Engelenhaar hebben we verleden jaar al afgeschaft. Hoewel de winter pas is begonnen, is het voor jaar al weer te zien bujten. In de tuin is geen struik te bekennen waaraan je geen knoppen kan vinden. De Dwergkee heeft zelfs al hart verwarmende rode knoppen en ik neem me voor morgenvroeg forsythiatakken af te snij den. In de schuur dartelen kleine kalfjes rond. De veearts is al twee keer geweest. Het geeft je een voorjaarsgevoel, al leven we pas in de kersttijd. Maar het echte kerstfeest betekent toch ook licht in de duisternis. Het is modderig, koud en nat, zal het deze keer een witte kerst worden? Wel en Wee op de boerderij staat boven dit stukje. Wel en wee zijn twee begrippen die in elkaar over kunnen gaan en die zonder elkaar onbestaanbaar zou den zijn. S.O. Dankbaarheid, zoals we dat veel om ons heen zien, kan ik niet uit staan. Het leidt enerzijds tot tirannie, anderzijds tot slaafsheid. Waarom moet iemand, aan wie je een dienst bewijst, je dankbaar zijn. Waarom moet iemand, aan wie je dankbaarheid blijft betonen, je weer een dienst bewijzen? Een dienst bewijs je immers ook, omdat het je plezier doet of bevredigt? Het streelt het ego, als je voor iemand iets doet. Als je voor die persoon niets zou voelen, dan zou je je er ook niet voor uitsloven. Eigenlijk moet het zo zijn, dat je de ander dankbaar bent, dat hij je het vertrouwen geeft om hem uit de moeilijkheden te mogen helpen. Moet daar dan dankbaarheid tegenover staan? Als dat zo zou zijn, dan gebruik je je hulp vaardigheid als middel om de ander aan je te verplichten. Je gebruikt je hulp om zijn vrijheid te beknotten. Nee, hulp is alleen dan goed, als het voor jou geen offer betekent. Geen erger soort dan de mens, die zich eeuwigdurend opoffert. Wat je er ongevraagd wél voor terug krijgt is erkente lijkheid in de vorm van onverplicht vertrou wen, bescheiden genegenheid, die je voelt in kleinigheden zonder woorden. Waarom zouden de ontwikkelingslanden de rijke landen zo dankbaar moeten zijn. Die be hoeven zich er echt niet voor te generen om ervoor uit te komen, dat ze hulp verlenen, die eens aan henzelf ten goede zou kunnen komen. Dan behoeft geen der partijen gebukt te gaan onder de onvrijheid der dankbaarheid. De partijen kunnen met dezelfde fierheid tegen over elkaar staan en elkaar recht in de ogen kijken. Helpen moet alleen gebeuren in vol strekte eerlijkheid. Anders is het schijnheilig. En kent U ook die kruiperig dankbaren met in hun ogen de blik der verwachting? Nee, dankbaarheid hoort te staan tegenover heel andere dingen. Tegenover de je gegeven gezondheid bijvoorbeeld, en laat dat dan blij ken door er zuinig op te zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 10