KNLC K0MMENTAAR MIEUWS UIT MRUS SET Gundelach (E.E.G.) kondigt landbouw magere jaren aan \Vz/ 1977 was moeizaam jaar U itsmijter van het jaar is tenslotte het prijsvoorstel van Gun delach geworden zoals dat op 8 december werd bekend gemaakt. Na eerst een noodzakelijke verhoging van 4,2 procent berekend te hebben komt er nu dus minder dan 2 procent uit. Struiken kamp gaat elders in dit blad uitvoerig op één en ander in. Wij kunnen in een eerste kommentaar dan ook kort zijn. Volstrekt ontoereikend en op vele onderdelen zonder meer onaanvaard baar. Het is duidelijk dat we er in de komende tijd hard tegenaan zullen moeten gaan, om dit percentage om hoog te krijgen. Wij hopen daarbij ook op de volle inzet van de Minister van Land bouw in Brussel bij de verdediging van de Nederlandse bóeren- belangen daar. Niettemin lijkt handhaven en uitbreiding van een aantal lastenverlichtende maatregelen nu al zonder meer nodig. Op korte termijn zullen we daarvoor voorstellen moeten uitwer ken. Wel moeten we er ons van bewust zijn dat ook met betere markten prijsbesluiten het zonder meer een feit is dat de ont wikkeling van de markt voor een aantal belangrijke produkten zorgelijk blijft. In gezamenlijk overleg met EG en nationale au toriteiten zullen we in de komende tijd daarvoor naar oplossingen moeten zoeken. Al met al staat ons dus direkt na de jaarw isseling weer heel wat als georganiseerde landbouw te doen. We hopen dan weer in grote eensgezindheid en met hernieuwde energie en moed er met allen die zich bij de boerenzaak betrokken voelen, tegenaan te gaan. C.O.P.A. ontevreden inzake de prijsvoorstellen voor 1978/1979. (Van onze correspondent in Brussel E.G.-landbouwkommissaris Finn Olav Gundelach kondigt de Europese boeren en tuinders een reeks magere jaren aan. Hij wil de prijzen zo weinig mogelijk verhogen en zou ze eigenlijk nog liever iets verlagen. Tegelijk gaat hij pro beren om de monetaire kompensaties af te schaffen. "De agrariër moet net als iedere andere ondernemer zelf leren de waardeveranderingen van de munten te volgen", zo is zijn redenering. De Deense diplomaat maakte één en ander duidelijk bij de presentatie van de prijsvoorstellen voor het komende oogstseizoen. In tegenstelling tot vorige jaren was de perszaal van de Europese Commissie te Brussel daarvoor niet te klein. Het globale cijfer van 2 procent waarover wij u al op 11 no vember informeerden is sedertdien veel besproken en met va riaties naar boven of beneden herhaald, maar is uiteindelijk echter niet veranderd. Een beetje sarcastisch zei de landbouw- kommissaris tegen de pers: "Ik geloof dat u dit jaar over de ontwikkelingen gedurende de voorbereidende besprekingen net zo goed geïnformeerd was als mijn sekretaresse". Alvorens af te dalen in details gaf de heer Gundelach enkele algemene beschouwingen weg. Ze betroffen zowel de prijs voorstellen voor het nieuwe seizoen als het ontwikkelingsplan voor de gebieden rond de Middellandse Zee dat tegelijk werd geopenbaard. Dit plan wordt overigens afzonderlijk door de Raad van Ministers behandeld. De heer Gundelach ziet zijn uiterst magere prijzenronde als een middel om de bedreigde gemeenschappelijke landbouw-poli- tiek te redden. "Wij moeten dit kostbare goed beter beheren en op de realiteiten van morgen ingrijpen. Ondanks de economisch slechte situatie, gekenmerkt door tekorten op de betalingsba lansen en inflatiepercentages van gemiddeld nog altijd 9, moe ten we toch blijven streven naar een groei-economie. Dat geldt ook voor de landbouwers, want wij kunnen deze bevolkings groep zeker niet missen. Het is niet de bedoeling om haar de lasten te laten dragen van de huidige krisis. Aan de andere kant kan ook de boerenstand daarvoor niet helemaal gespaard blij ven", aldus de heer Gundelach. Hij schetste vervolgens waarom de agrariërs op grond van de erkende berekeningsmethoden van "Brussel" 4,2 procent zou den kunnen eisen. "Aan de andere kant is het zo, dat zij Vöor driekwart van hun afzet zijn gevrijwaard tegen de gevolgen van marktverstoringen. Dit betreft de melk, zuivelprodukten, vlees en granen. Bovendien zijn de agrarische producenten via de monetair kompenserende bedragen ook nog eens beschermd tegen de monetaire fluctuaties. Dit alles ten laste van de begro ting"' aldus kommissaris Gundelach. Overschotten De economische sitautie, de overschotten en de noodzaak om de inflatie te bestrijden maken een prijsverhoging lager dan 4,2 procent wenselijk. Het verdrag van Rome zegt immers dat be halve de producent ook de konsument aan zijn trekken moet komen. Bovendien zijn er onmiskenbare tendenzen om bij de produktie van boter, melk, vlees en suiker blijvende overschot situaties te verwachten. De produktie groeit en de vraag van de konsument blijft dalen. Zelfs wanneer het economisch getij keert zal dat zo blijven, aldus verwacht Gundelach. Conjucturele - tijdelijke - overschotten ziet hij in de sektoren vlees, wijn en olijfolie. "De landbouw mag nooit een interven- tie-beleid gaan voeren, dus produceren voor de opslag in pak huizen. Er is een absolute noodzaak om het evenwicht op de markten te herstellen". Gundelach zei dit als een zaak van lange adem te zien. Hij beseft dat het om politieke redenen (sociale komen kennelijk niet zo snel bij hem op) niet haalbaar is de prijzen nog strakker te beperken. "Het gaat om een konStante' niet te zeer politieke of provocerende koers te volgen", zo note ren we. Onze eerste reaktie is dat het niet moeilijk zal zijn hiertegen het één en ander in te brengen, maar dat deze kommissaris wel eerlijk en recht door zee voor zijn bedoelingen uitkomt. De kleine magere man met zijn forse grijze haarlok is als zodanig wel een witte raaf in een Europees politiek klimaat waar draaiers en formuleerders van mooie maar nietszeggende ver halen nog maar al te vaak de sfeer bepalen. Enkele cijfers. De interventie-prijs van melk gaat 2 procent omhoog, met een kontinuering van de heffing en van het aktie- programma voor de beheersing van de produktie en de afzet. Granen blijven tezamen beneden het gemiddelde van de 1,9 procent verhoging. Durumtarwe gaat zelfs in prijs omlaag; rog ge niet omhoog, behalve wanneer er brood van gebakken wordt. Rundvlees plus slechts 1,25 procent vanwege de overschotten; de basisprijs van varkensvlees mag wel met 3 procent stijgen. De interventie-prijs voor suiker stijgt 1,16 procent, maar het maximum quotum wordt verlaagd van 135 naar 120 procent van de basis-hoeveelheid. In de landen rond de Middellandse Zee komen de voorgestelde prijsverhogingen gemiddeld iets boven de 2 procent uit. De landbouwkommissaris kondigde verder aan dat de beslis singen van de Raad van Ministers niet voor einde maart ver wacht mogen worden. Omdat de Commissie daartoe nu een maal verplicht is had hij zijn voorstellen in december opgesteld. Maar het uitstel om politieke redenen van de werkelijke be sluitvorming (Gundelach noemde de Franse verkiezingen ui teraard als zodanig niet) tot over enige maanden leidt er wel toe dat ik het achterste van mijn tong hier nog niet heb kunnen laten zien' aldus de heer Gundelach in wat onduidelijker bewoor dingen. Kompensaties afschaffen Tenslotte kwam de heer Gundelach toch nog met nieuws voor de dag. Hij wil de bescherming van de landbouw tegen de gevolgen van monetaire verschuivingen afschaffen. Niemand gelooft hier in Brussel dat dit centrale bestanddeel van het landbouwbeleid ooit kan vervallen, maar dat is wat anders. "Het zeven jarenplan dat ik voor afschaffing van de kompensaties 1. Het C.O.P.A. heeft met teleurstelling kennisgenomen van de voorstellen van de Europese Commissie inzake de landbouw prijzen en daarmee samenhangende maatregelen, met name op monetair gebied, voor het seizoen 1978/1979. Het C.O.P.A. constateert dat de monetaire verstoringen de vaststelling van de gemeenschappelijke landbouwprijzen meer en meer bemoeilij ken. Deze prijsvoorstellen zijn de helft lager dan de verhoging van het algemene prijsniveau in rekeneenheden, die voortvloeit uit de toepassing van de objectieve methode, welke door de Com missie zelf is toegepast. Het C.O.P.A. wijst de door de Commis sie naar voren gebrachte argumenten af inzake het niet in de prijsvoorstellen verwerken van de door de objectieve methode gegeven aanwijzingen. heb opgesteld is trouwens een minimum", zo zei Gundelach dapper. In de paperassen die ter perskonferentie werden verspreid stonden de afbraakpercentages voor de verschillende landen nergens vermeld. Voor de Beneluxlanden gaat het zoals bekend om 0,2 procent, zodat van de voorgestelde gemiddelde verho ging met 1,9 procent uiteindelijk 1,7 procent resteert. De schrif telijke informatie was trouwens in het algemeen geringer dan enkele jaren geleden en bovendien alleen nog in het Frans beschikbaar. Terug naar de M.C.B.'s. "Persoonlijk ga ik ervan uit dat mijn voorstellen op dat terrein aanvaard worden. Gebeurt dat niet dan behoud ik mij het recht voor om nog tijdens deze onder handelingen met wijzigingen te komen. De M.C.B.-kwestie is in de Ministerraad ook nog nauwelijks besproken. Wel staat het voor iedereen vast dat die kompensaties de hele begroting van de E.E.G. scheef kunnen gaan trekken", aldus de heer Gunde lach. Hij vervolgde: "Stel je nu eens voor dat ook de industrie zoiets kende. Ik heb nooit begrepen waarom de landbouw als enige sektor beschermd moet worden tegen de gevolgen van re- en devaluaties. Dit is eén van de grootste vergissingen die er bij de gemeenschappelijke landbouw-politiek ooit gemaakt zijn. Er zijn daardoor binnen de E.E.G. voor hetzelfde produkt nu al prijsverschillen ontstaan van 40 procent. Daar moeten wij van af, al zal dat wel veel tijd kosten. Een verlaging van de land bouwprijzen zal in dat kader ook wenselijk kunnen zijn, maar is om politieke redenen nu eenmaal niet te realiseren". Het totale pakket prijswijzigingen en de daaraan gekoppelde maatregelen kosten de Europese schatkist dit jaar nu 'ns niets extra. De lasten van de eventueel boven de begroting uitgaande prijsverhogingen worden ruimschoots vergoed door de op brengsten van de suiker-restituties en de afbraak van monetaire kompensaties. Voor het budget 1978 komt één en ander neer op een nettobesparing van 25,5 miljoen gulden. "Dat bedrag ver tegenwoordigt O'l procent van de uitgaven van het FEOGA (landbouwfonds) afdeling prijsgaranties", zo voegt de Nota over de prijsvoorstellen hier een tikkeltje geringschattend aan toe. Middellandse Zee Met haar voorstellen voor de landbouw in de landen rond de Middellandse Zee probeert de Commissie een beter evenwicht tot stand te brengen tussen het rijke noorden en het armere zuiden. Het gaat om gebieden die ook na de voorgenomen modernisering hun agrarisch karakter zullen blijven behouden. "In ons plan verwijzen wij ook naar andere beleidsinstrumen ten, dus het regionale, het sociale en het industriële beleid", aldus de landbouwkommissaris. Zijn struktuurplan omvat de irrigatie van 200.000 ha land in de Italiaanse Mezzogiornio en de Franse Languedoc, verbetering van de afzetkanalen en van de agrarische strukturen. Kosten in vijfjaar bijna 3 miljard gulden. Op te brengen door de afdeling oriëntatie van het landbouw fonds. De garantie-afdeling stort zich, als het voorstel door de Minis ters wordt overgenomen, op een verbetering van de marktrege lingen voor produkten als olijfolie, groenten en fruit. Midden volgend jaar wil Gundelach Italianen en Fransen die zo jaloers naar het noorden van de gemeenschap wijzen, nogmaals zo'n e toewerpen. Deze voorstellen zijn dit jaar wederom lager dan de noodzake lijk geachte verhoging ter dekking van de gemiddelde kosten stijging, en ter verwezenlijking van een stijging van het land bouwinkomen, vergelijkbaar met dat van andere beroepsgroe pen. 2. In samenhang met de aangekondigde verzwakking van de garanties voor bepaalde produkten, welke het C.O.P.A. afwijst, zullen genoemde voorstellen het landbouwinkomen en het ver trouwen van de producenten, alsmede hun investeringsmoge lijkheden ernstig aantasten, waarbij het gevaar bestaat dat de werkgelegenheidssituatie in de landbouw en de daarmee ver bonden industrie verergert. 3. Het C.O.P.A. verzoekt de Europese Commissie een aanzien lijk grotere afbraak voor te stellen van de uitzonderlijk hoge monetaire compenserende bedragen en is van oordeel dat dê aanpassing van de positieve monetaire compenserende bedra gen niet mag leiden tot een verslechtering van de situatie van de producenten. 4. Het C.O.P.A. doet een dringend beroep op de E.G.-Raad om de voorstellen van de Commissie te verbeteren. 2Ü onder tot een uitgebreid jaaroverzicht te komen, lijkt het me toch nuttig terug te zien op een aantal zaken die dit jaar aan de orde zijn geweest, alvorens weer de blik vooruit op 1978 te rich ten. Uiteraard heeft het gebrek aan een tol besluiten bevoegde regering zijn stempel op 1977 gedrukt, ook voor wat de land- en tuinbouw betreft. En waar stilstand (ook in de beleidsvorming) nu eenmaal achteruitgang betekent, dus een slechte zaak. Van de vele zaken die op land- en tuinbouw afkomen, heeft vooral de grondpolitiek en de relatie landbouw tot natuur en landschap wel zeer veel aandacht opgeëist. Juist deze komplexe materie vraagt om een kabinet dat tot konkrete besluiten kan komen; mede gezien het gegeven dat zoveel ministeries hierbij betrokken zijn. Door de stapels nota's en de vele beschikkingen die nu met name ten aanzien van beheersgebieden zijn afgekondigd, zal al te ge makkelijk de indruk kunnen ontstaan dat adequate oplossingen in het kader van landbouw - landschap nu gevonden zijn. Niets is evenwel minder waar. Immers waar het op aankomt is nu de toepassing in de praktijk. En dan zal naar onze overtuiging blij ken dat toepassing van de gedachten in de relatie nota maar op zeer beperkte schaal mogelijkheden biedt. Over de inkomens ontwikkeling in de land- en tuinbouw is na het verschijnen der LEI-prognose al veel gezegd. Praktisch elke sektor (akkerbouw, veehouderij, glastuinbouw, vollegronds groenteteelt, fruitteelt) bevindt zich in de tegenovergestelde positie ten opzichte van vorig jaar. "Het kan verkeren" is meer dan ooit op de resultaten van 1977 van toepassing. Zo ook wat de kabinetsformatie betreft. Minister a het gemodder van deze zomer en begin dit najaar lijkt er dan nu eindelijk een kabinet te komen en een minister van land bouw. Wij willen bij het feit dat van der Stee zoals het er op het moment dat we dit schrijven naar uitziet blijft zitten' enkele kanttekeningen maken. In de eerste plaats hebben we in elk geval niet een volledige buitenstaander op landbouw gekregen en dat is, gezien alles wat ligt te wachten, zonder meer een pluspunt. Wij verwachten daarbij van van der Stee, als oud-gediende, zonder meer een aanzienlijk grotere invloed in dit kabinet, dan naar onze indruk in de vorige periode het geval was. Wij hopen verder dat in de komende jaren, ook bij de minister, de instelling wat meer op de boerenpraktijk gericht zal worden. Regelmatig bezoek aan de provincies en meer oor voor de stem uit de praktijk daar, zou misschien een beter inzicht geven in wat er bij de boeren en tuinders leeft dan een (dure) enquête met niet al te sterke vragen, die hooguit een moment-opname weergaf van de stemming dit voorjaar. De antwoorden in deze enquête zouden nu wel eens heel anders kunnen liggen. Overigens is het uiteraard een goede zaak dat binnen het kabinet meer mensen met belangrijke kennis van zaken aangaande de landbouw zijn opgenomen. Wij willen van deze plaats af Danny Tuynman van harte feliciteren met zijn te verwachten benoeming tot minister van Verkeer en Waterstaat. Landbouwprijzen 1978 LUTEIJN. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 6