sowèT De bedrijfsverzorgingsdienst verdient alle aandacht Ook andere karweitjes vragen veel tijd Pionier op het gebied van de maisteelt in Amerika overleden vj oed bezocht was de algemene vergadering van de Z.L.M. vorige week vrijdagmiddag te Etten-Leur. Om beurten wordt de algemene vergadering in Brabant en in Zeeland gehouden en deze keer zelfs weer wat verder Brabant in dan voorheen. De accomodatie in het cultureel centrum "De Nobelaer" aldaar is werkelijk uit de kunst en komt heel de sfeer van zo'n middag ten goede. Het onderlinge kontakt van de leden in de wandelgangen van deze grote ruimte was een ware belevenis en verstevigt de band onder elkaar. Ontmoetingen van oude bekenden van be stuurscolleges, van oud-leerlingen van de landbouwschool en van het kader van de Z.L.M. doen bijzonder prettig aan en zijn van grote betekenis nu we als landbouw gebukt gaan onder de economische druk en waarvan we vooral dit oogstjaar zo erg te lijden hebben. Praten met elkaar en luisteren naar en in dis- kussie treden met het bestuur zijn het doel van een algemene vergadering. Deze kansen zijn ons weer ruimschoots geboden en daarom juichen we het van harte toe, dat er vanuit de vergade ring vragen werden gesteld over het kontraktenstelsel voor de suikerregeling, over de verdeling van de ruimte en over de aankleding van het landschap. Dergelijke op- en aanmerkingen zijn van wezenlijk belang voor de besluitvorming van ons Hoofdbestuur. Laatste loodjes wegen weer het zwaarst Z.L.M.-EXCURSIES 1978 I H, Voor we met de laatste karweitjes klaar zijn in de Westhoek is het toch laat geworden. Met de vorst is het gelukkig nog mee gevallen. De bieten in de grond hadden niets geleden. Met de Knolselderij daarentegen was het op het nippertje. Zo hier en daar schijnt er toch wel lichte vorstbeschadiging gekonstateerd te zijn, vooral nu het met dit gewas niet zo best gaat, kan dit bij aflevering weer extra moeilijkheden veroorzaken. Op dit mo ment zijn er trouwens wel met meer gewassen moeilijkheden. Je bent haast geneigd te zeggen met welk produkt zijn er geen moeilijkheden? 1977 valt voor de akkerbouw in 't zuid-westen wel heel slecht uit. 't Verschil met '76 is enorm. De belastingwetgeving helpt de zelfstandigen ook te weinig om goede en kwade jaren te helpen overbruggen. Het zgn. "middelen" biedt niet veel mogelijkhe den. 't Helpt wat, maar toch te weinig. Misschien dat de nieuwe regeringsploeg hier ook eens wat verbetering in aan kan bren gen. 't Lijkt er echter op, dat deze ploeg nogal wat oneffenheden moet proberen glad te strijken Het iedereen naar de zin maken zal ook wel niet gelukken. Evenals iedereen, die aan een week begint de kans gegeven moet worden om het uit te voeren. Zo verdient ook deze ploeg van een ieder een eerlijke kans. 't Gaat tegen kerstmis en 't zou er wel passen in deze dagen. We schreven in 't begin al, dat de werkzaamheden toch later zijn klaar gekomen, dan we verwacht hadden. Met de geringe ar- beidsbezetting is dit ook wel te verklaren. Er moet niet teveel tegenzitten of we zijn later klaar dan ons lief is. En al staat de ploeg dan wel netjes ingevet in de schuur, dan nog zijn er heel wat zaakjes die nog klaar moeten. De kanten moeten klaar voor de schouw. Ook aan de kweekbezetting langs de slootkanten willen we wat doen. 't Erf en de tuin wil ook nog een extra beurt. Juist in de dagen voor Kerst zijn 't allemaal zaken die moeten gebeuren. Niet voor niets noemen we het donkere dagen en dat betekent ook, dat ze maar kort zijn en dat de nacht lang is. De laatste loodjes wegen misschien nu niet meer 't zwaarst, maar ze moeten wel gebeuren. Op 79-jarige leeftijd is Roswell Garst overleden. Hij had een boerderij in IOWA in de Verenigde Staten van Amerika. Toen Nikita Khrushchev in 1959 de U.S. bezocht was Rosswell de gastheer tijdens een exkursie naar zijn bedrijf. Hij was een pionier in het ontwikkelen van nieuwe hybride maisrassen en speciale veevoedings technieken. Toen Nikita de boerderij bezocht en hij het reilen en zeilen daar had gadegeslagen merkte hij op: "Ik heb vandaag gezien hoe de slaven van het kapitalisme leven. Ik moet toegeven dat ze het nogal goed hebben. Na die tijd kwamen er nog met de regelmaat van de klok Russen op exkursie, hetgeen Garst de opmerking deed maken dat hij de "Brigitte Bardot" van de Amerikaanse graanstreek voor de Russen was. We schrijven alweer half december. Nog enkele dagen en de koude dag van deze winter kunnen we weer beleven. Ondanks de vergevorderde tijd van het jaar zijn de veldwerkzaamheden op Walcheren nog niet helemaal klaargekomen. Mogelijk moe ten sommigen nog op de tenen gaan staan om de bieten tijdig gerooid en afgevoerd te hebben. De vorstperiode in de afgelo pen tijd heeft ons toch nog wat hoofdbrekens verzorgd en de plastikhandel nog wel wat geld in 't laatje gebracht. Nu zijn op veel bedrijven de laatste restanten van de bietenhopen geruimd. Dat zal voor velen weer een verademing zijn. De vorstschade is dachten we wel meegevallen, maar dat weet niemand beter dan de bietenontvangers zelf. Een trieste zaak is nog het feit dat er een aantal percelen niet gerooide of verzamelde uien liggen. Deze zijn intussen onver koopbaar of zelfs niet weg te geven. Het resultaat zal wel zijn dat deze percelen nu op korte termijn zullen worden omgeploegd. Het lijkt ons een trieste bezigheid die helaas zijn sporen nog lang zal nalaten wat betreft de financiële gevolgen. De vereniging "De bedrijfsverzorgingsdienst Walcheren" heeft een aktief bestuur. Wij ontvingen deze dagen een schrijven waarin nog eens gewezen werd op een aantal rechten en plichten die men heeft bij het lidmaatschap van deze dienst. Ieder die een landbouwbedrijf van behoorlijke omvang heeft, zal zich moeten afvragen of het verantwoord is om niet tot deze dienst als lid toe te treden. Het laatste half jaar zijn in ons gebied diverse voor beelden te zien waarbij de hulp van deze dienst uitkomst geeft. De regeling dat bij volledige arbeidsongeschiktheid als gevolg van ziekte of ongeval, een flinke reduktie wordt verleend op het in rekening te brengen uurloon, is toch wel een goede zaak. Nadere inlichtingen en aanmelding als lid is mogelijk bij de sekretaris de heer J .Janse, Noordweg 39, Oostkapelle, tel. 01189 -1603. De koppen van de spruitenplanten vormen gehakseld een goed veevoer. Het rapport "Walcheren waarheen" zal naar verwachting nog voor de Kerstdagen aan elk lid van de landbouworganisatie worden toegezonden. Wij bevelen dit rapport tenvolle in uw belangstelling aan. Voor de komende vergaderperiode kan het op de vergaderingen zeer zeker dienst doen als diskussiestuk. De knelpunten zijn aangedragen, over de oplossingen zal nog veel gepraat kunnen worden. Verder hebben we ook weer de vraag punten van onze organisatie zodat er alle reden is om de afde lingsvergaderingen te bezoeken zowel voor onze eigen inbreng als om bij te blijven. 'Gedurende de laatste dagen van november waren in West Zeeuws-Vlaanderen de weersomstandigheden weer redelijk te noemen, zodat de laatste bieten en knolselderij konden worden gerooid, zij het dat de grond er niet op vooruit ging. Maar dit zal met enige droogte en vorst in de komende maanden wel weer een eind goed komen. In het grensgebied staat er overigens nog steeds witlof in de grond. Een gewas wat de laatste paar jaren weer in areaal toeneemt en voor de over het algemeen wat kleinere gemengde bedrijven daar een gewas is met een goed saldo. De kg-opbrengsten zijn dit jaar zeer hoog, terwijl de kosten in vergelijking met veel andere rooivruchten aan de lage kant liggen. Toch schijnt de afzet niet altijd vlekkeloos te verlo pen. Een verschijnsel wat je vaak ziet als het aanbod hoog is; zelfs bij kontraktteelt. Hetzelfde zou ook bij andere volle- grondsgroenteteelten spelen. Een goed op papier vastgelegd kontrakt is een eerste vereiste die we moeten stellen. Voor volgend jaar lijken de mogelijkheden voor de uitzaai van stamslabonen ook weer ruimer te zijn, terwijl ook de machinale pluk zal gaan veranderen in die zin dat de zes-rijige machine het van de 1-rijige machines over zal nemen. Ook Belgische kon- servenfabrieken willen hier stamslabonen gaan kontrakteren. Een zaak die ook al in voorgaande jaren mogelijk was. Zo te zien dus voor volgend jaar war lichtpuntjes bij de opstel ling van het bouwplan. Een bouwplan waar steeds meer boeren overigens toch weer ieder jaar mee zitten, van welk gewas wel en wat niet. We weten dat er veel wintertarwe is gezaaid. Zelfs de eerste dagen van deze maand ging er nogal wat zaaizaad de grond in. Met de prijzen van aardappelen en uien gaat het nog steeds niet en we hebben ook weinig hoop dat dit nog enigszins goed komt. De animo voor deze gewassen zal wel flink verminderen. Het zijn een paar gewassen die veel geld kosten, veel zorg en kennis vragen en waar veel uren aan moeten worden besteedt. Gele genheidstelers zullen dus weer wel voorlopig "genezen" zijn. Maar zij die aardappelen en uien jaar in jaar ui telen zitten eveneens met een grote financiële strop. Zouden we de gemid delde prijs van deze produkten over de laatste 5 of 10 jaren gaan bepalen dan blijkt wel dat het gewassen zijn met een goed saldo. We zullen dan ook niet bang hoeven te zijn op grote inkrimping. Landelijk gezien is een inkrimping voor uien echter geen slechte zaak. Het areaal is gewoonweg veel te groot geweest voor een artikel als dit, gezien het feit dat wel 80 - 90 procent moet worden geëxporteerd. En van een teveel aan aardappelen zijn wij hier zeker niet debet aan, gezien het geringe percentage wat in ons gebied wordt verbouwd. Dit dient alleen maar hoger te worden. Als u dit leest hebben we dan eindelijk weer een kabi net. Laten we hopen dat er positievere invloeden voor de boe renstand uit voortvloeien. REIS PORTUGAL: VOLGEBOEKT. Hiervoor kunnen dus geen aanmeldingen meer worden geaccepteerd. Voor de reis naar het ZWARTE WOUD kunnen nog enkele personen zich opgeven, doch het is wel zeker, dat ook deze reis vóór de in dit blad opgegeven sluitingsdatum (20 januari) zal zijn volgeboekt. n de grote zaal was het opvallend, dat het aantal dames onder de bezoekers ieder jaar weer toeneemt. De voorzitter was het in zijn debuut ontgaan om hen speciaal welkom te heten, maar hij wist al gauw zoals het een heer betaamt deze leemte aan te vullen. Het is echt geen reclame maken voor de emancipatie, doch veel meer het trekken van een konklusie dat in de huidige bedrijfsvoering de boer zich steeds meer eenzaam voelt, maar gelukkig niet alleen. Het is daarom van belang, dat zijn dage lijkse gesprekspartner weet waar onze standsorganisatie mee bezig is. Dit kwam vooral tot uiting in de openingsrede van de voorzitter, waarin hij speciaal aanstipte een hele reeks van be langrijke punten waarmee we als landbouw direkt te maken hebben en tevens ging hij nader in op de Nota Landelijke Gebieden. De landbouw is bereid rekening te houden met de landschappelijke belangen, mits dat de landbouw mogelijk ge maakt wordt. Dit laatste vervulde juist de algemene vergadering met grote zorg. et landschap kan niet bestaan zonder boeren en zonder beheer door boeren was een zinsnede uit het betoog van inleider dr. Otto. Zijn slotadvies was dan ook, dat de landbouw duide lijke opvattingen op tafel moet leggen over landschapsvernieu wing en zich niet in de hoek moet laten dringen van de land schapsvernieling. Het gebied waar wij wonen en werken ligt ons zeer na aan het hart en daar kunnen en willen we ook graag over meepraten. De geschiedenis van de aardappels kent vele ups en downs en ook thans schept de aardappel nog veel stof tot gesprek. Wat wij er over lazen in het landbouwblad van 2 maart 1933 willen we u niet graag onthouden en geven we weer in het hieronder vol gende artikel. '"t KAN VERKEEREN". Aardappelnood voorjaar 1917 Klacht van den Burger: Na dagen lang wachten is 't eindelijk gelukt Een heele bak aardappelen, nu ben ik verrukt. Dit kostelijk bezit, ik zal het besparen, En tot de laatste toe in mijn brandkast bewaren. (een ansichtkaart uit de mobilisatietijd). Aardappelnood voorjaar 1933 Klacht van den Boer. Wij zijn gezegend met een rijken oogst. Niemand weet raad, noch regeering geeft troost. Een brandkast was toen is thans overbodig. Voor 't bergen van aerpels is deze niet noodi'g. Dat ding dient alleen om gelden te bewaren, De boer krijgt ze niet en heeft dus niet te sparen. Voor een kilo aerpels krijgt hij een halve cent. En wat betaalt de steed'ling, als consument? Een groote oogst, lijkt voor den boer gewin, Maar ditmaal, heeft hel ganseh geen zin.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 5