■IIID IBI9I9IIJ3D vnoi: ie VROII w 40 jaar plattelandsvrouwen Vele stage- en uitwisselingsmogelijkheden in 1978 T wee o's zitten in het woord Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, de o van ontwikkeling en de o van ontspanning. Dit werd gezegd door een 84-jarig lid van de afd. Dinteloord die haar veertig jarig jubileum vierde. In de westhóek van Noord Bra bant vieren dit najaar de meeste afdelingen hun veertig jarig bestaan. Steenbergen opende de rij. Willemstad zal in januari het sluitstuk zijn, want Werkendam kan nog enige jaren sparen. Hoge en Lage Zwaluwe, Zevenbergen en Fijnaart, zij allen maakten er een feestelijke dag van. Afdeling Sprang-Capelle 40 jaar Aktiviteiten-Agenda Agrarische studiedag (prov. Agr. Komm.) (Dl KEES SCHIPPER Provinciaal: 7 JANUARI - ZESKAMP te Bergen op Zoom (veilinghal aan de Moerstraatsebaan). Van 13.00 - 17.30 uur. Maximaal 12 teams elke afd. één team Een team 7 spelers captain. Opgave: vóór 24 december bij Z.L.M.-telefoniste én 20,— betalen vóór 24 dec. Jury: Jan Muller Jaap Goossen. Hulpjury: Kees van Nieuwenhuizen Cees Timmermans. Hulpteams: Fijnaart, Sprang en O.Z.-V1. Géén waterspelen i.v.m. de temperatuur (neem warme sportkleding mee). Koördinatie: de sportkom- missie. Prijzen: alleen le prijs (wisselbeker bioskoopbonnen). Spelers: geef je op bij de afdelingssekretariaten. Internationaal: Stichting Uitwisseling (02208-6144). Afdelingen: W.Z.-V1.Kursus pech onderweg. Vier avonden (18, 25 januari, 1, 8 februari) te Schoondijke. Opgave: bij Theo Salomé, 01176-1419. Kosten: 50,— p.p. Schouwen: 17 DEC. - Puzzelrit. Inschrijving 19.15 - 19.45 uur in de kantine van Camping Sluitgat, te Ouwerkerk. Start: 19.45 uur. Na afloop: bingo, snacks, dansen en prijsuitreiking. Kos ten: 5,— per auto. Tholen: vrijdagavond 16 DECEMBER een spelavond in de Vossenkuil te Oud-Vossemeer, aanvang 8 uur. Je kunt er sjoe len, schaken, dammen, biljarten, enz. We maken er gewoon een gezellig avondje van. Ideeën van jullie kant zijn van harte wel kom. In de kerstvakantie zijn we van plan een dropping te organise ren. Wie van jullie wil ons helpen bij het organiseren hiervan. Datum: 29 dec. 19.30 uur vertrek. Opgave Wim v. Engelen: 01667-794, Jan de Wilde 01663-366. Op Nieuwjaarsdag, 1 januari dus, wordt er weer gebowld in de Luxor te Roosendaal. We hebben 3 banen gehuurd van 10.00 - 12.00 uur, opgave van te voren is niet nodig, iedereen is van harte welkom. In het voorjaar van 1978 wordt er weer een ledenweekend georganiseerd. Nu is het de bedoeling dat we een werkgroepje samenstellen. Deze personen bespreken dan wat er dat weekend gaat gebeuren. Dit groepje bestaat uit 3 of 4 gewone leden en 2 bestuursleden. Dus als jullie belangstelling hebben bel dan één van de bestuursleden op. Ledenweekend: wellicht 29/30 april. Wegens omstandigheden wordt de grote avond verzet van 21 januari naar 4 maart. 16 - 20 MAART: Tegenbezoek aan Tholen van groep Engelsen (die van vorig jaar) Gastgezinnen gevraagd!! Opgave: Wim en Jan. Bladel: 20 JAN. uitwisselingsavond met afd. Linschoten. JAN. start danskursus in Eindhoven. 21 december: GRONDPOLITIEK in De Caisson te Kapelleü! 's middags: 14.30 uur: Openingswoord: Jos de Regt, voorzitter van de Pro vinciale Agrarische Kommissie. 14.45 uur: Inleiding over de grondproblematiek door Mr. J. Oggel. 15.30 uur: Mogelijkheid tot het stellen van vragen aan Mr. J! Oggel. Geen diskussie! 15.45 uur: Koffiepauze. 16.00 uur: Diskussie in groepjes van 5 6 personen aan de hand van een aantal stellingen vragen. 16.45 uur: Algemene bespreking van hetgeen in de groepjes naar voren is gekomen. 17.30 uur: Borrelpauze. 18.30 uur: Koffietafel. 's avonds: 19.30 uur: Openingswoord: Jos de Regt. 19.40 uur: Forumleden houden ieder een inleiding vari 10 mi nuten. De forumleden zijn: dhr. Voortman, P.v.d.A., dhr. de Koning, C.D.A., dhr. Tuijnman, V.V.D. Mr. J. Oggel, sekretaris Z.L.M. en Marinus Geuze, jonge boer. 20.30 uur: Pauze. 20.45 uur: Diskussie met de forumleden. Diskussieleider: Jos de Regt. Kosten: Voor de hele dag 15,00. Voor enkel 's middags of 's avonds f 3,00. Punten die o.a. aan de orde komen: De sterk gestegen grondprijzen. Mogelijke oplossingen om de grondprijs te drukken. Helft van de boeren verdwijnen? Landbouwkundige toetsing? Grond nationaliseren' Het invullen van de criteria's bij landbouwkundige toetsing. De Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het Platteland te Bergen NH heeft haar programma voor 1978 gereed. Er zijn weer vele mogelijkheden voor jongeren tussen de 18 en 30 jaar om gedurende enkele maanden tot een jaar een stage te doen in een ander land. Deze stages bieden een unieke kans om door te leven in gezinnen het wonen, werken en denken in een ander land beter te leren kennen. Voor de meeste programma's is een agrarische opleiding en/of ervaring noodzakelijk. Voor een aantal programma's, zoals b.v. Noorwegen en het IFYE programma is dit niet vereist. Enkele mogelijkheden E.E.G. stage Stage op een agrarische bedrijf in een van de EEG landen (Frankrijk, Duitsland, Engeland, Ierland, Italië, Denemarken, België en Luxemburg). Deze stages beginnen en eindigen met een gezamenlijke bijeenkomst van de stagiaires bij de EEG in Brussel. Dit is een programma, waarbij de reiskosten, alsmede het verblijf in Brussel worden vergoed. De duur van deze stages is 3 of 6 maanden. Programma's in de Verenigde Staten van Amerika - IFYE programma en 4-H caravan programma. Een verblijf van een halfjaar of 2 maanden in verschillende gezinnen en verschillende staten van Amerika. - Stages op een agrarisch bedrijf voor 3 tot 12 maanden. - Minnesota work study program. Een stage van 12 maanden waarbij men 9 maanden meewerkt op een agrarisch bedrijf en 3 maanden een kursus volgt aan de universiteit. Jonge Boeren Programma naar Canada Deze stage kan vanaf april 1978 worden georganiseerd voor een periode van 9 tot 12 maanden. Het biedt de gelegenheid om kennis te maken met het leven en werken op een Canadees bedrijf. Werkvakantie op een Noorse boerderij Stages in Canada, Nieuw Zeeland, of Australië Agrarische stages in een kibbutz in Israël Stage in Polen Individuele stages in Europa zoals b.v. Griekenland, Oostenrijk, Zwiterland. Voorlichtingsbijeenkomst: 18 januari om 19.30 uur, HLS, Groenezoom 400, Dordrecht. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redakiieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1. Wissenkerke, tel.: 01107-610 Wij als P.B. leden vinden het fijn dat de afdeling besturen er zoveel werk van maken. Omdat ik zelf naar Steenbergen en Dinteloord geweest ben zal dit verslag hoofdzakelijk om deze 2 afdelingen draaien. Maar omdat onze doelstelling overal de zelfde is, ga ik er vanuit dat deze omschrijving alle jubilerende afdelingen omvat. Steenbergen was gestart met een bijzondere mooie uitnodiging, een paar leden hadden bloemen gedroogd en deze op de uitno diging geplakt. Ik zie ze overal nog op de schoorstenen staan, een goed begin is het halve werk. 5Sï: ,,:S i m<mjm ■tfSHMRRVIPIii Rond de verschillende felicitatiós' was er ook het "40 jaar in vogelvlucht" waarvan ik kleine stukjes heb overgenomen. In november 1937 werd onze Plattelands Vrouwenbond opgericht. Wat wilden we werken, en wat voelden we de plicht. Het lid maatschap was 1,— per jaar. En elke maand kwam men een keer bij elkaar. We ruilden wat boeken, en er werd veel gepraat. Je weet hoe het op een vergadering gaat. Maar 't werd wel degelijk vergaderen hoor geen "onder-onsjes", nee stel je toch voor. Een handwerkkursus werd belangeloos gegeven. Per lid werd 1 dubbeltje lesgeld geheven. 't Bestuur had weer een vergadering gepland, dat werd weer werken, ongekend. Voor de laatkomers: "Dat Steenbergskwartier" werd een premie gegeven, wat een plezier. Want een ieder die kwam goed op tijd, werd met een doosje zeep verblijd. En tot stot, op naar de volgende 50 jaar, dan komt het heus wel voor elkaar. Er waren in Steenbergen nog 3 oprichters, en in Dinteloord 5, die nog steeds lid zijn en het wel en wee van de bond meege maakt hebben. Zij werden gehuldigd en hen werd een aanden ken aan deze dag aangeboden. Door de leden werd ook dank gebracht voor het vele werk door de besturen gedaan. In Steen bergen werd het bestuur een kleed, aangeboden, en voor ieder bestuurslid was er een bos chrysanten. Het bestuur van Dintel oord werd heel origineel in de bloemetjes gezet. Op de wijs van "Tulpen uit Amsterdam" werd door een koor een lied gezongen, het refrein zong heel de zaal mee, en er werd iedere keer een roos aan de bestuursleden gebracht. Op de foto ziet u hoe het voltallige bestuur heerlijk in de rozen zit. Een stukje uit het vers: De dag is nu dan gekomen, veertig jaar plattelandsvrouw. Dinteloord ging heel goed lopen, dat groeide heel gauw. Zo zaten diverse mensen in het bestuur al die tijd. Maar U zit er nu en u jubileert dus wordt U vanavond geëerd, refr. Bij dit jubileum daar hoort bij "Bloemetje van de bond. Want aan elk bestuurslid schenken wij "Bloemetje van de bond. Voor uw tijd aan ons bestuur besteed "Bloemetje van de bond. "Vele woorden, vele danken, zeggen wij in deze klanken. Zingen wij uit volle mond U krijgt bloemetjes van de bond. 5 coupletten, ieder 5 rozen, een bloemenmandje en een plak boek, het was geweldig feestelijk en een van de hoogtepunten van deze dag. Dank besturen, dank aan alle leden, het was leuk en feestelijk, op naar de vijftig. De afdelingen die ik bezocht zijn springlevend en bruisen van aktiviteiten, zij willen werken aan onze doelstelling. Het welzijn van het Platteland, de twee o's van ontwikkeling en ontspanning zullen twee pijlers blijven in ons bondsleven waarmee ook straks de komende generatie kan werken. C.J.O. Verbeeke-Breure Het 40-jarig jubileum van de afdeling Sprang-Capelle werd ge vierd op vrijdag 18 november jl. Begonnen werd met een gezellige Brabantse koffietafel. Het brandewijntje met suiker was niet vergeten, er genoten 125 dames van deze feestelijke dis. Ver schillende leden werden gehuldigd, aangezien zij 40 of 25 jaar lid waren van de Bond. Met een geestige toespraak door de presidente, mevrouw Win kelman, ontvingen allen een tegel met het embleem van de Bond, de 40-jarigen uiteraard een grotere tegel. Ons oudste lid, mej. Uithoven (zij is 97 jaar) ontving nog een mooie corsage. Enkele leden brachten een bloemenhulde aan de bestuursleden, en zongen voor ieder persoonlijk een passend lied. Door de be stuursleden werd deze geste zeer op prijs gesteld. De feestelijke avond werd verzorgd door de cabaretgroep "Ca- pritholen" uit Tholen. We hebben hartelijk gelachen om hun geestige en bij de tijdse sketches. Van diverse gasten mocht het bestuur geschenken in ontvangst nemen, in de vorm van bloemen en in een couvert. De afd. Sprang-Capelle kan terug zien op een goed gevierd jubi leum. J.C. Rempt 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 23