ALGEMENE VERGADERING VAN DE 9Cz.l.m. OP 9 DECEMBER TE ETTEN-LEUR Het Z.L.M.-ledental groeit D e laatste jaren bent u gewend geraakt aan wisselingen achter de bestuurstafel. Het lijkt mij dan ook niet zinvol hierop in te gaan op deze vergadering. Belangrijk is het dat niet verandert, de belangenbehartiging van de leden. Na bijna een jaar geza menlijk optrekken heb ik ervaren hoe groot de inzet is van de medewerkers van de Z.L.M. en van de instellingen. Wij zijn daar zeer erkentelijk voor. Bij de rondgang door de kringen is opnieuw gebleken dat er wederzijds sterke banden bestaan binnen onze organisatie. Daarnaast blijkt dat het ledental nog steeds groeit. En dat alles nu is een stimulans om verder te werken. Het vertrouwen van de leden in hun organisatie is onontbeerlijk. Wij leven in een gekompliceerde samenleving waar de landbouw niet afzijdig van kan en mag blijven. W ij raken de laatste tijd haast bedolven onder nota's, waarbij wij na lezing ons dikwijls afvragen of de draagwijdte van het geschrevene nog wel te overzien valt. D e landbouw blijft onmisbaar in de samenleving. Boerenge zinnen voelen zich nauw verbonden aan hun bedrijf en hun grond. Deze verbondenheid kan niet in harde economische cij fers vertaald worden en evenmin in woorden; dat kan men slechts beleven. Toch hoeft deze gevoelsmatige benadering niet lijn recht te staan tegenover natuur- en milieugroepen. zuidelijke landbouw maatschappij Openingsrede A Igemeen voorzitter der Z.L.M. A.J.G. Doeleman vervolg op pag. n z.l.m VRIJDAG 16 DECEMBER 1977 65e JAARGANG - I land- tuinbouwbla In dit nummer o.4- Pachtwet in de praktijk pag 4 Uit de praktijk P»g 5 Nieuws uit Brussel pag 6 Vlasfabriek te Dinteloord gaat dicht pag 7 Het stikstof gebruik in Nederland pag 8 De toetreding van jongeren tot de landbouw pag 9 Ontwikkeling'landelijke gebieden pag 12/13/14 Bijdrage regeling koeltanks verlengd pag 15 Het gebruik van melkcontrolegegevens pag 16 Bloemenzaden in de tuinbouw pag 17 Tuintips pag 19 Voor de vrouw pag 23 toekomst beëindiging van het bedrijf tot gevolg hebben. [Cultuurlandschap, zoals wij die in Nederland kennen, heeft verzorging nodig. Houtopstanden, met name populieren, heb ben een beperkte levensduur. Rooien en herinplant blijven steeds noodzakelijk. In de herverkavelingsgebieden moet ook aan tijdige vervanging gedacht worden. Tijdens de pauze op de algemene vergadering van de Z.L.M. te Etten-Leur wisselden Dr.Ir.W.M. Otto, directeurgeneraal van de landinrichtingen en Dr.C. Boertien, commissaris der Koningin in Zeeland, onge dwongen van gedachten. Zo'n pauze is een fijne gelegenheid om onofficieel b.v. de inrichting van het Zeeuwse land te bespreken D e vorige week vrijdag 9 december in "De Nobelaer" te Et ten-Leur gehouden algemene vergadering van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) mag zonder meer geslaagd genoemd worden. De vele bezoekers - leden en genodigden - hebben in ieder geval een interessante en vlotte vergadering bijgewoond. Er past dan ook een bijzonder woord van dank aan al diegenen die aan het welslagen van deze vergadering hebben bijgedragen: de medewerkers van het Z.L.M.sekretariaat die al les tot in de puntjes voorbereid hebben, de inleider dr.ir. Otto, de bezoekers en de direktie en medewerkers van "De Nobelaer" (uitstekende akkomódatie!). Voor iedereen die er niet was maar wel belang stelt in de gang van zaken tijdens de vergadering, laten wij hieronder een gedetailleerd verslag volgen. De vergadering begon traditioneel met de openingsrede van de algemeen voor zitter van de Z.L.M. de heer A J.G. Doeleman: Hierin zei hij het volgende: Overeenkomsten met duidelijke afspraken Gevolgen voor de gemeenschap, maar ook voor de individuele mens. En juist in deze samenleving gaat bet toch vooral ook om het welzijn van iedereen. Als landbouworganisaties hebben wij de taak de gang van zaken kritisch te volgen en de belangen van de landbouw en van onze leden te behartigen; daarbij wel rekening houdend met alge mene belangen. Op de diskussiebijeenkomsten over de nota Landelijke Gebieden is gebleken dat wij bereid zijn rekening te houden met landschappelijke belangen. Tenminste wanneer ons dat mogelijk wordt gemaakt. En dat vervult ons met zorg. Bepaalde groepen menen dat de landbouw alleen maar wil nationaliseren zonder rekening te houden met het landschap en zijn daardoor niet bereid naar ons te luisteren. Omgekeerd wordt de boer argwanend en de diskussie wordt daardoor geschaad. De landbouw wordt gevraagd beslissingen te nemen. Beslissingen over nieuwe ontwikkelingen waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn. De provincies maken een voorrangsinventarisatie met betrekking tot de relatienota. Zij loopt daarbij vooruit op de ontwikkeling van de beheersove reenkomsten. De landbouw is bereid met beheersovereenkom sten ervaring op te doen, op vrijwillige basis. Wij vragen ons af, of er nog sprake is van vrijwilligheid wanneer deze voorrangs- gebieden eenmaal hun bestemming hebben. Bij het afsluiten van beheersovereenkomsten is het van belang dat er duidelijke afspraken gemaakt worden, wat de beperkingen inhouden en wat de vergoedingen zullen zijn. Ook het waarom van bepaalde beperkingen of het opleggen van bestemmingen moet duidelijk zijn. Wij hebben ons dat afge vraagd voor de hoge gronden grenzende aan de landschappe lijke natuurmonumenten langs het Dommeldal. Het is voor de landbouw en het landschap belangrijk dat er met beheersovereenkomsten ervaring wordt opgedaan. Zij mogen echter de basis van de bedrijfsvoering niet aantasten. Een algehele beperking van de bedrijfsvoering zal zeker in de Zuinig met landbouwgrond Ruilverkaveling blijft een belangrijk instrument bij de herin richting van het land. Ruilverkavelingen zijn niet alleen gericht op rationalisering maar zijn evenzeer belangrijk voor het be houd van het landschap. Voor het Middengebied van de Yerseke Moer wil dit niet ver pauperen, is het belangrijk dat rond dit natuurgebied gezonde bedrijven aanwezig zijn, waardoor beter beheer mogelijk is. Wij zijn verheugd dat de verkavelingen in Willemstad en Oud Gastel - Oudenbosch uitgevoerd kunnen worden. Dit is een stimulans om op verantwoorde wijze met andere voorbereidingen verder te gaan. Het is van groot belang dat er zuinig met landbouwgronden omgesprongen wordt, ook om landschappelijk waardevolle ge bieden te beschermen. Over bescherming van landbouwgron den lezen wij echter niet in de nota Landelijke Gebieden. Ruimte kan er ook beschikbaar komen door uitgifte van be drijven in de IJsselmeerpolders. Het is absurd wanneer deze ontwikkeling afgeremd of zelfs stopgezet wordt (Markerwaard). In de IJsselmeerpolders is een eigentijds landschap tot ontwik keling gekomen, dat uniek is in de wereld. Uniek door de ruimte en de openheid, afgewisseld door boerderijen met uitgebreide erfbeplantingen' waardoor een machtig coulissen landschap is ontstaan. Bij de diskussie over de nota Landelijke Gebieden wordt on voldoende de totale problematiek aan de orde gesteld; wij den ken daarbij ook aan de financiële gevolgen. Daarom zijn wij bijzonder blij dat hierop vanmiddag nader wordt ingegaan door de heer Otto. Landbouw is trekpaard van de E.E.G.-wagen Wel is er het verschil dat de boer zich genoodzaakt ziet zich te handhaven in een keiharde maatschappij, zowel nationaal als in E.E.G.-verband. Ondanks dat de Nederlandse landbouw een vooraanstaande positie inneemt, verkeren wij toch in een on gunstige konkurrentieverhouding. Nederland kent een hoge inflatie met daar tegenover een rela tief sterke gulden. De waardeverschillen in munteenheden zijn binnen de E.E.G. hoog opgelopen. Monetair heeft er dan ook een uiteengroeien van de E.E.G. plaatsgevonden, terwijl er ook een steeds sterker nationalistisch denken is ontstaan. De landbouw moet kost wat het kost als trekpaard blijven die nen om de E.E.G.-wagen op gang te houden. De landbouw heeft daarbij ook nog de taak de inflatie te be perken doordat het prijsbeleid op het konsumentenbelang wordt afgestemd. Bij landbouwkommissaris Gundelach preva leert het konsumentenbelang wel heel sterk, waardoor het ge vaar bestaat dat een zorgvuldig opgebouwd landbouwbeleid steeds meer uitgehold wordt. Met deze wetenschap zien wij met weinig optimisme de onder handeling in Brussel over de prijsvoorstellen tegemoet. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1