Bloementeelt in Zeeland M oeilijkheden met de afzet hebben altijd al remmend ge werkt op de ontwikkeling van de glastuinbouw en de intensieve vollegrondsteelt. In Zeeland zijn een aantal fruitveilingen en enkele kleine groenteveilingen. De drang tot fusie is nooit groot D e groenteteelt was vergeleken met andere gebieden van bescheiden omvang. Met de bloementeelt was dit nog in ster kere mate het geval. Rond Middelburg zaten enkele bekende bloemisten, die een beperkte oppervlakte met bloemen beteel- den. Rond 1970 liep de rendabiliteit van de glasaardbeien terug door de buitenlandse konkurrentie. Er ontstond bij de aard- Mogelijkheden en moeilijkheden in een buitengebied B. Baijense Consulentschap voor de Tuinbouw "Zuid-West Nederland" Het oogsten van lelies in Oudelande Dit zijn hoofdzakelijk chrysanten die op de voormalige wacht- bedden voor aardbeien worden geteeld. Ook zijn er een aantal bloembollentelers, die bij goede prijzen een gedeelte van hun percelen snijden voor de bloemen. Ondanks enige specialisatie op bedrijven rond Kapelle naar anjerteelt en enkele genoemde genoemde gespecialiseerde be drijven is er nog een grote verscheidenheid aan teelten. Er zijn nog vrij veel bedrijven met meerdere bloementeelten en met bloementeelt naast groenteteelt. Ook de kombinatie met kleinfruit komt nog op tal van bedrijven voor. Er is zelfs een aantal telers dat naast bloemen ook nog groot fruit teelt. De'afzet geweest. Het feit, dat er nog 7 veilingen zijn met een gezamen lijke omzet van ruim 50 miljoen gulden, zegt reeds genoeg. De meeste telers op Zuid-Beveland zetten hun produkt af op de V.B.A. via een vrachtrijder. Dit loopt goed, het probleem is echter, dat het kwantum vooral in de winter uitbreiding van de teelt is zal dit wel een probleem blijven. Een aantal telers, verspreid uit de provincie, zet hun produkt af op de veiling "Flora" te Rijnsburg. De veiling laat de bloemen zelf ophalen. Verder brengt een aantal telers zelf hun produkt naar de veiling Berkel of de V.B.A.dit gebeurt soms in samen werking. Tenslotte is er de afzet regelrecht aan de handel, de aan huis verkoop en het uitventen. Bij bolbloemen komt men zelfs deelbouw tegen met een bollenhandelaar. Remmingen op de ontwikkeling B ehalve genoemde versnippering en afzetproblemen zijn er nog een aantal dingen, die een goede ontwikkeling in de weg staan, o.a. a. Het ontbreken van een centrumfunktie b. Een minder goede bedrijfsopzet met weinig of geen uitbrei dingsmogelijkheden op een aantal bedrijven. c. Een huivering om te investeren bij een aantal ondernemers d. Op een aantal bedrijven ontbreekt een bedrijfsopvolger Een centrumfunktie heeft vele facetten, zoals afzet, kontakten, voorlichting enz. Er is in Zeeland één studieklub die zich met bloementeeltakti- viteiten bezig houdt voor heel Zeeland, de studieklub Kapelle e.o. Verder is er een aantal ondernemers van gespecialiseerde bedrijven die zich regelmatig oriënteren in andere gebieden. Maar de verspreide ligging en versnippering werkt het zich aan elkaar optrekken niet in de hand. De ruilverkaveling Kapelle-Wemeldinge geeft voor een aantal bedrijven weer perspektieven voor vergroting en bedrijfskor- rekiie. Op een aantal bedrijven zijn de warmeluchtkachels vervangen door buisverwarming. Er zijn ook hier en daar nieuwe glasop standen gebouwd. Jammer is echter dat er in het gebied ook nog vrij veel tweedehandskassen worden gebouwd. Er is ook vrijwel geen uitbreiding van de totale glasoppervlakte in het gebied. Luctor et Emergo Toch zijn er in Zeeland ook bedrijven die kunnen wedijveren met vooraanstaande bedrijven in een centrum. Voor een aantal andere bedrijven dienen ze als een soort voorlichtingsbedrijf. Gelukkig is er meer specialisatie dan vijf jaar geleden, de on dernemers gaan inzien dat men daar niet onderuit kan. Er zijn tuinders die een keus maken tussen handel of teelt. Men krijgt steeds meer kontakten met kollega's uit ae centra en andere gebieden. Door de ruilverkaveling krijgen een aantal bedrijven nieuwe kansen. Kleinere bedrijven zullen waar schijnlijk afvallen maar anderen gaan met volle moed verder. Luctor et Emergo Kaktussenteelt op Tholen c. Tholen met sla-tomaten (later ook snijbonen en radijs) ook .gestookt met warmeluchtkachels. Verder komen er verspreid ook op Schouwen-Duiveland en in Zeeuws-Vlaanderen nog een aantal bedrijven voor. Aan het eind van de zestiger jaren stagneerde de ontwikkeling in de glastuinbouw in Zeeland. Bloementeelt Ook wordt de teelt Vaak gekombineerd met handel, door ver koop aan huis, uitventen of het vormen van een tuincentrum. totaal groenteteelt bloementeelt fruit 1965 38.7 33.3 02.0 3.4 1970 58.7 52.0 04.0 2.5 1975 60.7 41.1 17.4 2.2 1976 63.0 38.0 21.6 1.3 1977 57.6 34.3 22.0 1.3 Per teelt zijn de oppervlakten als volgt in ha: anjers potplanten chrysanten perkplanten fresia's overige 7.8 3.1 1.6 2.4 1.8 5.3 totaal 22.0 De bloementeelt komt voor op 100 glasbedrijven. Verder komt er nog op 50 bedrijven bloementeelt voor in de vollegrond. Trosanjers zijn belangrijk Kapelle-Biezelinge gingen 'n aantal telers van kleinfruit glas opstanden bouwen voor de teelt van glasaardbeien. In die pe riode kwam er ook belangstelling voor glasteelten op Tholen. Op dit eiland waren veel vollegrondsbedrijven van rond de 5 ha, die uien, vroege aardappelen en landbouwgewassen teelden. Door mechanisatie en chemische onkruidbestrijding werden deze teelten minder arbeidsintensief met het gevolg dat grotere bedrijven deze produkten gingen telen. Het gevolg was een mindere rentabiliteit van het kleinere bedrijf. Er ontstonden een 40-tal glasbedrijven gestookt met warmeluchtkachels die toma ten en sla teelden. Op Walcheren waar reeds eerder wat sla werd geteeld, kwam er toen ook wat uitbreiding. Er kwamen dus drie gebieden in Zeeland met wat glastuinbouw, n.l.: a. Walcheren met een veelheid van teelten en bedrijfstypen b. Kapelle-Biezelinge met glasaardbeien gestookt door war meluchtkachels Buitenchrysanten te Yerseke Tj eeland is vanouds een fruitteeltgebied. Ook de gladio- lenteelt is belangrijk met meer dan een kwart van het landelijk areaal. Behalve de teelt van wat grotere produk ten als uien, vroege aardappelen, slabonen en knolselderij is de groenteteelt er nooit belangrijk geweest. Bloemen werden er vrijwel niet geteeld. Iets over de ontwikkeling Eeuwen geleden was er al groenteteelt op Walcheren. Er was zelfs export per schip naar Engeland. Maar deze groenteteelt is nooit tot behoorlijke ontwikkeling gekomen. Tussen 1960 - 1970 is er wat glastuinbouw gekomen. Rond beientelers belangstelling voor bloementeelt. Op een aantal be drijven op Zuid-Beveland en enkele bedrijven Walcheren en Tholen werd de bloementeelt ingevoerd. Er werd gestart met een veelheid van teelten, n.l. najaarschry santen, anjers, fresia's, gerbera's, perkplanten en het trekken van bolgewassen, zoals irissen, tulpen, gladiolen, lelies en ane monen. Vaak kwamen meerdere teelten voor op hetzelfde be drijf. Intussen is er wat meer specialisatie ontstaan. De meeste ex-aardbeientelers nu anjers, zowel grootbloemige als tros anjers. De trek van tulpen en irissen is weer vrijwel verdwenen. Wel komen gladiolen en lelies nog voor op een beperkt aantal bedrijven. Op Walcheren zijn een paar gespecialiseerde fresiabedrijven ontstaan. In Zeeuws-Vlaanderen zijn twee gespecialiseerde be drijven met azalea's en te Yerseke is een teler van groene pot planten. Genoemde ontwikkelingen kunt u aflezen uit onder staande cijfers: Oppervlakte tuinbouw onder glas in Zeeland in ha

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 17