E en doodernstige zaak zo'n Z.L.M. vergadering? Vaak wel ja, want zaken zijn zelden lollig. Toch kon er zo nu en dan best een lachje af. Voorzitter Doeleman was het ook niet ontgaan dat mr. Enkele beelden van de algemene vergadering te Etten-Leur KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW VEEHOUDERIJ Niet allen altijd serieus op de algemene vergadering Ook in België neemt de wildschade toe TOT DE KERSTDAGEN kunt U wintertarwe zaaien zonder dat de opbrengst veel daalt. Moet U echter alles ten koste leggen om te ploegen, de grond met de rotorkopegge bewerken, veel zaaizaad ge bruiken, omdat de struktuur slecht is? Neem dan een kloek besluit en zaai eind februari gerst. De financiële kant van vroege gerst is meestal nog niet zo slecht. DE ON KR UIDBESTRIJDING in karwij gaat het beste in de wintermaanden als de karwij in "rust" is. Er zijn voor de diverse onkruiden verschillende middelen. Houd U aan de voorschriften van de fabrikant. Het is het eerste vereiste, om een goed resultaat te krijgen. SCHOONSPUITEN VAN MACHINES is niet moeilijk, dat kunt U allemaal wel. Zorg echter dat de lagers van de draaidelen goed voorzien worden van schoon vet. Het oude 10 vet en eventueel binnengedrongen vocht moet niet in het lager blijven zitten. Zit er "beweging" in het lager, zorg dan voor tijdige vervanging, want de draaiende delen doet een machine verslijten. Stel V-snaren bij en vervang ze tijdig. MET KONTRA KTTEELT is het altijd wat. Dit vang je zo onderweg nog al eens op. Gemiddelde kwaliteit en gemid delde opbrengst kunt U door kontraktteelt niet rendabeler maken. Opbrengsten boven het gemiddelde en betere kwa liteit en kontraktteelt geeft wel een zekerder bestaan. EMELTEN ZIJN DE GRA UW gekleurde larven van de langpootmug. Er waren in augustus - september van dit jaar veel langpootmuggen, dus de kans dat er larven zijn (emel- ten dus), is groot. Kontroleer regelmatig uw wintertarwe. Vooral op gescheurd grasland komen nog al eens emelten voor. De emelten zitten in de grond. U zult vaak wel even moeten zoeken, voordat U ze vindt. OP VELE BEDRIJVEN zijn de af- en aanvoerpaden van de stal naar de voederopslag prima verhard. Toch kunnen deze paden tijdens de winter door vorst en sneeuw spiegel glad worden. Een kleine voorraad landbouwzout, gemengd met zand, is geen overbodige luxe. Op het eenmansbedrijf is de ondernemer onmisbaar. Zorg dat U niet voor langere tijd wordt uitgeschakeld tengevolge van onachtzaamheid. BEVROREN VOER VERSTREKKEN, is voor elke dier soort een funeste zaak. Maar ook ruwvoer, waarop een flinke laag sneeuw of ijzel is gevallen, geeft zonder verwij dering even goed een slecht effekt. Neem geen risiko en dek open gemaakte kuilen zodanig af, dat zowel bevriezen als insneeuwen wordt voorkomen. Is het kuilvoer om een of andere reden toch bevroren, zet deze moten opzij en voer ze pas als ze bij gunstige weersomstandigheden weer ontdooid zijn. NU HET KOUDER IS, bestaat de neiging om de stallen potdicht af te sluiten. Wanneer er geen luchtaanvoer is, kan geen enkele ventilator vochtige lucht afvoeren. De lucht aanvoer gaat dan gebeuren door spleten en kieren. Het gevolg hiervan is: kouvatten, meer kans op uieraandoenin gen en longontsteking bij jonge kalveren. Beter een wat koude stal dan een bedompte. Oggel na een opmerkelijk goed gedragen geduld vader was ge worden. Je hebt het toch niet zo best pland hoor, vond hij. Rond gang langs de kringen, vergaderingen hier en bijeenkomsten daar. A Is het een zomerskindje was geweest was het veel gemakkelijker uitgekomen. Nou ja, de voorzitter vond dat zo'n nieuwe vader vaak veel te veel in de schaduw wordt geduwd. Presentjes voor moeder en kind, de stroom houdt niet op. Voor jouw hebben we ook wat, troostte de heer Doeleman en namens het D.B. overhandigde hij hem een flesje geestrijk nat. Overigens was de sekretaris best blij met dat presentje, van de andere kant zag hij het plannen niet zitten. "U als praktische boer zou toch moeten weten dat je de natuur niet dwingen kunt". Dan kun je tenminste nog eens lachen. Overigens vonden we de opmerking van dr.ir. Otto over de fondsen ook niet zo gek. Iemand wilde een fonds dat bijdragen kan leveren voor het verfraaien van de natuur. Maar de heer Otto zei, droogjes, nu kan het wel zijn dat de landbouwminister Fons heet, daarom wil het nog niet zeggen dat hij nu ook met fon(d)sen gaat strooien. Zo zagen we wat later tijdens een gemoedelijk samenzijn een produkt uit de heer Eelkema zijn tuin. De heer Eelkema is H.I.D. voor de landinrichting in Zeeland. Vol trots toonde hij een won derlijk gegroeide wortel. Voor hem een machtig produkt, een gril van de natuur. Voorzitter Doeleman, schudde echter zorgelijk het hoofd, want hij wist best dat de storende laag in de bodem van de heer Eelkema zijn tuintje die gekke wortel zo had doen groeien. En ik heb je destijds nog wel een spa gegeven om diep te spitten, zei hij spijtig. Maar misschien kunnen we dat tuintje nog wel eens diep- ploegen. A Is straks op deze soort grondverbetering subsidie komt, zei hij er lachend bij. Sekretaris Mr. J. Oggel proost op zijn zoon In België hebben ze ook nogal eens te maken met wildschade in de landbouw. Het zijn hier vooral de konijnen die het kwaad doen. De afgelopen twee jaar zijn de schademeldingen enorm toegenomen. Gelukkig spannen de meeste jagers zich danig in om het probleem binnen de perken te houden. Jammer is het echter dat er natuurlijk altijd bij zijn die weinig of niets doen om de wildstand onder controle te houden. Dit heeft bij de boeren en tuinders veel kwaad bloed gezet. De schade vindt voorna melijk plaats in tuinbouwgewassen, maar ook in snijmais, waar het speciaal de fazanten zijn die schade veroorzaken. Nu kan de Belgische boer een kosteloze speciale vergunning krijgen om met het geweer bosduiven te schieten. Konijnen mogen bestreden worden met stokken, honden en fretten. Ook het uitroken en dichtstampen van de holen is toegestaan. De dienst van Plantenbescherming in Brabant meent verder dat het absoluut noodzakelijk is dat de jagers de bossen die in hun gebied liggen afschermen met kippengaas dat 20 cm diep is ingegraven. De getroffen boer of tuinder kan zelf ook nog stroppen plaatsen. Blijft er toch veel schade voorkomen dan kan hij daarvoor in bepaalde gevallen een schadevergoeding voor krijgen. Die schade moet dan in principe door de jachthouder worden be taald. Overigens heeft dit nogal wat voeten in aarde. De jager en de agrariër moeten tot een akkoord komen over de mate van de schade. Dat is geen eenvoudige zaak. Ten einde raad kan de boer of tuinder dan naar de rechter stappen. Gaat het om een geval van konijnenschade dan zijn er weinig pro blemen. Men kent dan in sommige zaken een z.g. snelle proce dure, waarbij de rechter binnen 8 dagen ter plekke is met een expert. Tussen de bedrijven door heb je dan gezellig de kans om elkaar de laatste nieuwtjes te vertellen. Direkt al bij de binnenkomst werden de bezoe kers getracteerd op een best bakje Brabantse koffie. Er wordt heel wat koffie gedronken zoals U ziet. Hier van links naar rechts, mevr.Doeleman, Ir. David Luteyn en Ir.Knotnerus. Vice voorzitter S.de Visser weet precies hoe hij de dames op hun gemak moet stellen. Voorzitter A J.G.Doeleman in een onderonsje met de Brabantse gedeputeerde de heer Brug man. Mevrouw Otto die haar man vergezelde was zichtbaar verheugd toen zij uit handen van de voorzitter De voorzitter feliciteerde de leden van verdien- een fraai boeket bloemen kreeg. ste, die vijftig jaar lid zijn van de organisatie. Hier de heren C en M. Kooyck uit Werkendam.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 10