Onverzekerd rijden E en onderwerp waarvoor wij al dikwijls geschreven heb ben en eigenlijk in deze kolommen niet meer thuis hoort. Immers, iedere deelnemer aan het verkeer dient zijn mo torvoertuig op z'n minst tegen W.A. risiko verzekerd te hebben. En als het iemand is, die zich op de openbare weg per fiets verplaatst of per autoped of per benenwagen dient hij over een W.A. partikulierverzekering te beschikken. Dit is niet alleen een wettelijk voorschrift (motorvoertui gen) maar doodeenvoudig een morele verplichting. Onver antwoordelijk tegenover het eigen gezin; een misdaad tegenover het eventuele slachtoffer. I n "Schuttevaer" lazen wij een artikel over winterberging van pleziervaartuigen, waaruit wij enkele punten willen lichten. Na gewezen te hebben op de mogelijkheid, dat het deze winter echt wel eens kon gaan vriezen volgen een aantal tips hoe de ple ziervaartuigen opgeborgen moeten worden. W ij ontvangen via het bureau Voorlichting Schadeverzeke ring op ongeregelde tijden een knipselkrant, waarin alle artike len over welke vorm van verzekering dan ook uit alle dagbladen in Nederland zijn verzameld. Voor ons interessante lektuur M et ingang van 1978 zullen de begunstigers van de Z.L.M. éénmaal per maand het land- en tuinbouwblad gaan ontvangen i.p.v. iedere week. Een en ander levert een geweldige besparing aan papier en verzendkosten op, waardoor tegelijkertijd de kontributie van de begunstigers ook omlaag kan. Nu zullen er ongetwijfeld begunstigers zijn, die het land- en tuinbouwblad toch iedere week willen blijven ontvangen. Dat kan door een ekstra abonnement aan te vragen voor de resterende 39 weken, tegen een kostprijs van 25,— Dit ekstra abonnement dient dan aangevraagd te worden bij het sekretariaat van de Z.L.M. toestel 13, dhr. Sinke. U hoort daar overigens nog meer over. PACHTWET IN DE PRAKTIJK H et is vanzelfsprekend dat men niet zonder meer een verzoek tot de pachtkamer richt, maar eerst met de eigenaar zal zoeken naar een oplossing. In vele gevallen zal deze bespreking tot een oplossing leiden. Indien onverhoopt zich toch moeilijk heden zouden voordoen dan kan men zijn recht zoeken ingevolge bovengenoemd artikel. D e belastingadviseur b. v. kan er een heel andere opvatting over hebben dan de belastinginspekteur. V orige week schreven wij over advertenties waarin be langrijke belastingbesparingen in het vooruitzicht gesteld werden als men met een kleine eigen investering en verder het aangaan van leningen grond kocht die gelegen is in de Verenigde Staten van Amerika. Aan de akkerbouw kontrakttelers! Waarom wij dit onderwerp dan toch weer ten tonele voeren? Wel wij liepen er één dezer dagen weer tegenaan. Een aanrij ding, waarbij een onverzekerde traktor was betrokken. Geluk kig geen persoonlijke ongelukken maar wel enkele duizenden guldens materiële schade. De eigenaar reed altijd zelf met de traktor en dacht daarmede het op nul te mogen taxeren. Naïef, welnu ontzettend stom en dat vond hijzelf achteraf ook. Dus nogmaals een waarschuwing aan diegenen, die ook met onverzekerde objekten rondrijden. Winterschade pleziervaartuigen Waar het in dit artikel ons vooral om gaat is de opmerking, dat de watersporters er aan moeten denken, voordat zij hun schepen voor de overwintering achterlaten, zoveel mogelijk losse spullen van boord te halen. Dit lijkt weer zo'n overbodige opmerking maar dat is het helaas niet. Er wordt veel gestolen tegenwoordig of u mag het ook lenen noemen alleen u krijgt het nooit terug. Het is dan ook vragen om diefstal als u aan boord kostbare voorwerpen achterlaat, zoals radio's, T.V.'s, buitenboordmoto ren etc. Als u maanden niet naar het vaartuig omkijkt in de gedachte, dat deze ergens goed geborgen ligt is het onjuist daar kostbare spullen achter te laten. Zo lazen wij één dezer dagen, dat uit een zomerhuisje kostbare schilderijen waren ontvreemd. De eigenaar wist van de wereld geen kwaad want hij was de laatste maanden niet in zijn zomerresidentie geweest. Een buurtbewoner ontdekte toevallig een kapot raam en waar schuwde de eigenaar. Toen volgde de ontdekking. Ja we zijn het er over eens, dat ze van uw spullen moeten afblijven. En toch: het is beter te voor komen dan te genezen.- Ziektekosten premie omhoog omdat uit de inhoud van de artikelen dan dikwijls ook de kleur van het blad valt af te meten. De laatste knipselkranten staan vol met koppen als "premies voertuigenverzekering fors omhoog of premies opnieuw omhoog etc. Het allerlaatste nieuws is dan, dat de minister van Ekonomische Zaken een premieverhoging van 9 l/i% heeft toegestaan voor de partikuliere ziektekostenverzeke raars. Dat partikuliere is ter onderscheiding van het zieken fonds. In de ziektekostenwereld zijn maar twee soorten verze keraars n.l. a. het ziekenfonds waar iedere werknemer met een inkomen van maximaal 36.200,- zich moet verzekeren, en b. partikuliere ziektekosten verzekeraars, waar de zelfstandige ondernemer en de werknemer met een inkomen boven de 36.200,— vrijwillig kan verzekeren. Er zijn vele partikuliere ziektekosten verzekeraars, welke onder te verdelen zijn in on derlinge verenigingen en kommerciële maatschappijen. Zij, die zich vrijwillig moeten of althans willen verzekeren is er dus keuze genoeg. Voor alle juistheid zij vermeld, dat de zelfstandi ge ondernemer met een inkomen onder genoemde 36.200,- nog een keuze ekstra heeft nl. hij kan zich vrijwillig bij het ziekenfonds verzekeren. Wij zetten een dikke streep onder vrij willig d.w.z. dat u zelf keuze heeft. Over de voor en nadelen van deze keuze komen wij op een ander tijdstip terug; omdat op dit moment de premies van de vrijwillige ziekenfondsverzekering nog niet bekend zijn. Wel bekend is, dat de Ver. voor Ziékenhuisverpleging Zuid en Noord (Z.H.V.)de toegestane premieverhoging gaat toepassen. De premienota's 1978 worden al in gereedheid gebracht en deze kunt u, voorzover u bij de Z.H.V. verzekerd bent en dat zijn de meesten, binnenkort in de bus verwachten. Het zijn wel geen blauwe enveloppen maar niettemin is het wel een aanslag op uw portefeuille. Landbouwblad begunstigers de L. orige week schreven wij over de in-de-plaatsstelling na over lijden van de pachter. Een belangrijk artikel, want de belangen van de overblijvende echtgenoot en kiriderön worden veilig ge steld. Het komt ook voor dat de pachter door ziekte, ouderdom of invaliditeit niet meer in staat is het gepachte naar behoren of persoonlijk te exploiteren. In artikel 49 van de Pachtwet staat dat de pachter die de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt of tengevolge van ziekte of invaliditeit niet meer in staat is het gepachte op behoorlijke wijze te exploiteren, de bevoegdheid heeft zich tot de pachtkamer te wenden met de vordering zijn echtgenoot één of meer zijner bloed- en aanverwanten in de rechte lijn in zijn plaats als pachter te stellen. Dit geldt eveneens voor medepachters en een pleegkind. Wij schreven verder dat een aantal deskundigen op belas tinggebied er zijn twijfel over heeft uitgesproken of die fis cale voordelen er ook werkelijk zouden zijn. Naar aanleiding van de kwestie die vorige week in deze rubriek besproken werd zijn enkele vragen gesteld. Er wa ren er bij die direkt gingen over de zaak die aan de orde gesteld was. U weet misschien nog welke dat was n.l. of het aanbeveling kon verdienen deel te nemen aan de beleg- gingsprojekten die in de advertentie werden aangeboden. Wij konden dat naar onze mening niet aanbevelen. Daar was wel een vraag over, maar er was er ook één die in wezen Het komt nogal eens voor, ook al nadat de vader zijn grond zogenaamd heeft overgedaan aan de zoon, dat de vader toch de officiële pachter blijft omdat hij dat beter vindt. Wat hieraan nu beter is kunnen wij met de beste wil van de wereld niet ontdekken. Wel zijn ons gevallen bekend dat de pachter bij een pachtgeding i.v.m. zijn leeftijd, geen pachtverlenging meer kreeg, omdat de leeftijd een rol ging spelen bij het nemen van de beslissing door de pachtrechter, en bij de afweging van de belangen van beide par tijen, dus pachter en verpachter. Indien de zoon reeds officieel pachter was geweest was de beslissing wellicht anders uitgeval len. W e zijn hier eigenlijk weer systematisch aangeland bij de bedrijfsopvolging; artikel 49 heeft hier wel degelijk betrekking op. De vraag kan hier gesteld worden, wanneer doen we ons bedrijf over aan de zoon-opvolger. Misschien zegt u terecht: dat zullen wij zelf uitmaken. Wij willen u dan alleen vragen of u als zoon- bedrijfsopvolger niet blij was toen uw vader op bijv. 65-jarige leeftijd zei: "je bent de stuurmanskunst machtig; probeer het schip te behouden en zo mogelijk te verbeteren." En toen was er nog geen artikel 49. Maar daar ging het ook niet om. Wel belangrijk is dat u weet dat het er is, want het kon er eens om gaan. JM op een wat ander terrein ligt. Deze vraag kwam hierop neer. Hoe is het mogelijk dat mensen die deskundig zijn op belastinggebied niet kunnen zeggen wat de fiscale gevolgen zijn van het kopen van grond als die'in Amerika ligt en als men daarvoor in zee gaat met een Nederlandse beheer maatschappij of wat het dan mag zijn?" Het is begrijpelijk dat een dergelijke vraag gesteld wordt. Een deskundige is toch een man of een vrouw die het weet. Anders is hij niet deskundig". Zo kan geredeneerd worden en er zit een grond van waarheid in die stelling. Maar de volle waarheid is het niet. Het is toch zo dat de mens op velerlei gebied te maken heeft met onzekerheden. Dat is altijd zo geweest. Het kan best zijn dat er tegenwoordig meer onzekerheden zijn dan vroe ger. Of dit in het algemeen geldt durven wij niet zonder meer stellen. Op belastinggebied is het echter zeker het geval. Dat heeft verschillende oorzaken. Er worden in deze tijd transakties afgesloten die veel minder eenvoudig van aard zijn dan die men vroeger deed. Kontrakten bestaan soms uit vele bladzijden papier. Als buitenstaanders die moeten beoordelen op fiscale gevolgen, dan komt het meermalen voor dat de een daarop een heel andere kijk heeft dan de ander. Ook als die beiden het eens zijn over de feiten dan kan nog verschillend geoordeeld worden over de toepassing van de belastingwet. Die zijn er ook niet een voudiger op geworden. De vele processen die in belasting zaken gevoerd worden zijn er om dat te bewijzen. Er zouden immers niet zoveel procedures gevoerd worden Het is thans weer de tijd voor het afsluiten van teeltkontrak ten. Zoals gebruikelijk zijn besprekingen gevoerd met handel en industrie om te komen tot prijsovereenkomsten met bijkomende voorwaarden. Sommige fabrieken komen nu met voorstellen die een prijsver laging voor de boer betekenen en zijn daarom niet aanvaard baar. De indruk bestaat dat in de overgangssituatie tussen de oude kontrakttelersvereniging en de thans in opbouw zijnde kontraktteeltcommissie van de 3 C.L.O.'s getracht wordt het gezamenlijke boerenoptreden te breken. Langs deze weg worden alle telers in hun eigen belang gewaar schuwd legen het ondertekenen van contracten voor te lage prijzen. De 3 C.L.O.-commissie staat op het standpunt dat de minimale prijzen en voorwaarden voor de komende oogst gelijk dienen te blijven aan de voorwaarden voor kontraktteelt 1977. Dit ondanks het feit, dat een prijsverhoging van 4% redelijk zou zijn. Getracht zal worden op deze basis overeenstemming te bereiken. Is dat niet haalbaar dan wordt een beroep op de solidariteit gedaan om individueel niet te kontrakteren ten einde te voorkomen dat de boer helemaal afhenkelijk wordt van de voorwaarden van de handel en de industrie Kontraktteeltcommissie 3 C.L.O.'s als er niet zoveel onzekerheden waren, als er niet zoveel problemen opgelost moesten worden. De deskundige is, dat zal wel duidelijk zijn, tegenwoordig niet alleen maar de man die weet welke zekerheden er zijn, maar de man die ook weet welke problemen er liggen. Hij zal voor zichzelf ook een opvatting hebben over de vraag hoe ze opgelost moeten worden. Of die opvatting ook gedeeld wordt door de b. v. de belas tingrechter kan hij als het een nieuw probleem betreft van te voren niet zeggen. Hij kan niet in de harten van de rechters lezen. U kunt dat zelf ook niet en dat is maar gelukkig ook want als u precies wist wat anderen denken zou dat uw levensge luk niet vergroten. at is nu de moraal van dit verhaal. Onder andere dit. Buurman of vriend kunnen soms met grote stelligheid be weren dat een bepaalde transaktie die en die gevolgen heeft voor de belasting. Ze weten het zeker dat het zo is want ze hebben het gehoord van iemand die ermee te maken heeft gehad. Kijk met dergelijke verhalen uit. Er zijn tussen ge vallen van de een en van de ander soms kleine verschillen die op de belastingheffing toch grote invloed hebben. En die verschillen komen in de gesprekken niet aan het licht. Bovendien verandert er nogal eens iets in de wetgeving en de rechtspraak en dat weet de buurman of vriend meestal niet. Tenslotte, men moet altijd oppassen als er gezegd wordt dat men iets zeker weet. Zeker weten doe je namelijk als je zelf er niet aan twijfelt dat iets waar is. En sommigen geloven nogal gauw dat een verhaal waar is. Maar het blijkt wel eens dat zeker weten toch geen zuiver weten was. Óf hebt u dat nooit meegemaakt? Dan komt dat nog wel. Paauwe. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 3