VIIO It BE VltOIIW OVER DE DINGEN DIE MIJ TROFFEN OP DE 24e NOVEMBER IN UTRECHT "Jongeren verdienen een steuntje in de rug Aktiviteiten-Agenda Agrarische studiereis V.S. (laatste aankondiging) Kursus: "Vierweekse" Kursussen: Jongeren en landbouw beleid Het P.A.K. gebeuren TELEFONISCHE HULPDIENST Een filosofietje om over na te denken De wereld is een wonderboek Afdelingen 9 DEC. - SPRANG-CAPELLE Bowling-avond te Kaatsheuvel. Van 20.00 - 22.00 uur. Verzamelen om 19.30 uur bij Bax. 16 DEC. - W.Z.VL. Opera-bezoek te Cent. Vertrek 18.30 uur. v.a. de Markt te Oostburg. 16 DEC. - ZEVENBERGEN Algemene ledenvergadering met film. De film begint om 19.30 uur. In pauze: algem. ledenvergadering (o.a. jaar programma, evaluatie afgelopen jaar). Hotel Tholenaars. Film: Bud Spencer (Terence Hill) 17 DEC. - SPRANC-CAPELLE Zaalvoetbal-toernooi in "Zidewinde" 23 DEC. - GOES/NRD.-BEV. Bowling-avond te Goes. Van 20.00 - 22.00 uur. Nog maar 17 deelnemers voor de V.S.-reis (pjz kpj) (cpj-ers moeten zich nog aanmelden). We zijn nu op de helft: er (moeten) kunnen 35 personen mee. De opgave-termijn sluit 20 december. Twijfelaars: kom op. Wie volgt?? Deelname: max. 35 personen: 20 P.J.Z.-ers, 8 C.P.J.-ers, 7 K.P.J.-ers jongens èn meisjes (ook Z.L.M.-ers tot 30 jaar). Lei ding: Kees Schipper en John (en Grace) Schafer (leraar aan de agrarische universiteit van Ames, Iowa). Opgave: Vóór 20 de cember 1977 bij de P.J.Z. (01100-21010/14509). Duur/tijdstip: Drie weken: 19 juni t/m 10 juli (wijziging voorbehouden). Bij wijziging: nooit later dan 12 juli terug en nooit eprder dan 14 juni weg. Vertrek: Amsterdam of Brussel. Vervoer: Naar de V.S.: per vliegtuig (charter). In de V.S.: per bus (aircondioned kitche nette voor koffie). Voorwaarden: lid zijn van P.J.Z., K.P.J., of C.P.J.; op tijd betalen. De engelse taal wat machtig zijn (anders gaat er veel aan je voorbij). Overnachtingen: a. In motels (18 nachten): 4 persoonskamers met 2-2-persoons bedden: kleuren t.v., zwembad, bar als dagelijkse ingrediënten, b. Bij een gast- familie (weekend - farm-visiting) of/en op een universiteit. Kosten: 2000,— (bij 35 opgaves!!!): vliegtuig, bus, motels (exklusief zakgeld eten). Route: Chicago - New-Orleans (noord-zuid), New:Orleans-Texas (zuid-west), Texas-Iowa (zuid-west-noord), Iowa-Chicago (noord). Dus een groot vier kant, waar veel aspekten van het landschap en de gewassen aan de orde komen. Objekten: Aardappels, bieten, tarwe, maïs, eorgham, alfalfa, rijst, katoen, pinda's, subtropisch fruit, sui kerriet enz. Vee (vlees/melk), landbouwmachines, bierbrouwe rij, pioniersstadje, museum, kolonie enz. "Waar het op aan komt is naast een redelijke overnameprijs van grond, gebouwen en inventaris, het creëren van extra mogelijk heden om reeds voor de overname voldoende eigen vermogen te vormen," aldus voorzitter Luteijn in zijn rede voor de algemene vergadering van het KNLC. Het heeft de P.J.G.N. deugd gedaan, dat- Luteijn de jongeren een steuntje in de rug heeft willen geven. Dat kunnen we best gebruiken. Zonder het hele verhaal van de KNLC-voorzitter hier te herhalen, dat heeft al uitvoerig in de landbouwbladen gestaan, wil ik toch wel op een aantal punten uit zijn betoog ingaan. Hij heeft het voorstel gedaan de wettelijke mogelijkheid te scheppen de gekwalificeerde opvolger de grond op pachtbasis te laten overnemen. Dat lijkt me een prima voorstel. Nu plaats ik wel vraagtekens bij de haalbaarheid ervan. Het is een ingreep in de eigendomsverhoudingen waarmee de wetgever best wel eens moeite zou kunnen hebben. Maar als het Landbouwschap dit voorstel overneemt en zich er voor inzet, dan moet bij een nieuw kabinet toch het een en ander bereikt kunnen worden. Het kost de overheid tenslotte niets. Dat is wel het geval bij een ander voorstel wat hierboven in de eerste zin staat: "extra mogelijk heden om reeds voor de overname voldoende eigen vermogen te vormen." Het voorstel komt in beginsel aardig in de richting van NAJK-voorstellen op dit punt. De uitwerking die Luteijn er aan geeft bevredigt minder: hij acht het gewenst, dat de toekomstige boer eerst elders, buiten het ouderlijk bedrijf dus werkzaam is. Behalve andere voordelen die het werken buitenshuis biedt, zou de opvolger op deze manier ook makkelijker (belastingvrij) kunnen reserveren om eigen vermogen te vormen. Aan die mo gelijkheid kun je twijfelen. Het is nog niet zo eenvoudig om pakweg 7500,— per jaar te sparen van een buiten (of binnen) het ouderlijk bedrijf te behalen inkomen. Daarom zou je kun nen overwegen in de toekomst, in het kader van de W.I.R., •beginnende agrariërs een zodanig extra investeringspremie toe te kennen, zodat bij bedrijfsovername hetzelfde effekt bereikt wordt als met het sparen van 7500 gulden. Dan krijgt ook iedere jonge boer of tuinder een bedrag onafhankelijk van het daar voor behaalde inkomen. In zijn rede heeft Luteijn in ieder geval aanknopingspunten geboden die hoop geven voor een binnenkort vermoedelijk te verwachten standpunt van het Landbouwschap over de proble men van jonge agrariërs. Heb je in januari de mogelijkheid om je vier weken lang vrij te maken? Dan moetje dat zeker doen en naar deze kursus komen. Om met leeftijdsgenoten die ook boer(in) worden, na te denken, te praten, te diskussiëren over jouw toekomst in de landbouw en op het platteland. V Wat daar allemaal aan de hand is. Watje plaats daar nu is en straks zal zijn. Maar ook zal ik nu boer worden of niet? Een fijne, intensieve en vrolijke, maar ook leerzame kursus, die van belang kan zijn voor je verdere leven. Voor agrarische jongeren (ook meisjes) van 17-25 jaar. Tijd: 9 jan. - 3 febr. 1978; Plaats: Volkshogeschool "Allardsoog" te Bakkeveen (Fr); Aantal deelnemers: max. 25; Kosten: 600,— (het is mogelijk om 300,— subsidie te krijgen); Op geven bij: Volkshogeschool "Allardsoog" (tel. 05169-241). Een kursus van een week, vol informatie over het E.E.G.-land bouwbeleid. Prijsbeleid, struktuurbeleid, ontwikkelingsbedrij ven, middenbedrijven, marginale bedrijven, overschotten. Maar ook: wat verwachten wij als jonge boeren zelf van het land bouwbeleid? Hoe kunnen wij boer worden, boer zijn, boer blij ven! In de kursus is een tweedaags bezoek aan de E.E.G. in Brussel opgenomen. Tijd en plaats: 16 r 21 januari 1978 op de Volkshogeschool "Ons Erf' te Berg en Dal. 13-18 februari 1978 op de Volkshogeschool "Bergen" te- Bergen (NH); Aantal deelnemers: maximaal 25; Kosten: 180,— (met 3 CJO-subsidie 80,— Opgeven bij: Volkshogeschool "Ons Erf' tel. 08895-1744, en Bergen 02208-4541. Op 21 december organiseert de P.A.K. een studiedag over de Grondpolitiek in de Caisson te Kapelle, aanvang half drie 's middags. Er is 's avonds een forum (aanvang 19.30), waarin o.a. de agrarische deskundigen van de drie grootste partijen zitting nemen t.w.: A. Voortman - P.v.d.A.; J. de Koning - C.D.A.; D. Tuynman - V.V.D. De inleiding 's middags zal verzorgd worden door Mr. J. Oggel, sokretaris van de Z.L.M. Hij zal 's avonds ook in het forum plaatsnemen. Tevens zal Marinus Geuze, vice-voorzitter van het N.A.J.K. en een jonge praktiserende zeeuwse boer ook in dit forum plaats nemen om de mening zoals die onder de jonge agrariërs leeft t.a.v. de grondpolitiek te verdedigen. Al met al zal het dus een zeer leerzame en spannende dag worden. Dat de grondprijzen uit de pan zijn gerezen weten wij allemaal. Ook is men het er grotendeels over eens dat dit niet langer zo kan doorgaan. Voor de toekomstige jonge boer wordt de bedrijfsovername daardoor/zeer problematisch. Maar ook de doorsnee boer, die boer wil blijven heeft niets aan die hoge grondprijzen. Maar meer aan betere prijzen voor zijn produk- ten. Over de oplossingen heerst er echter een grote verdeeldheid ook onder de boeren. Dit terwijl het zo belangrijk is dat juist in deze de boeren als één front met een bepaald standpunt naar voren komen. De problematiek is echter ingewikkeld. "Oplossingen" worden er van verschillende kanten aangedragen. Welke oplossing is het beste? Wie zal het zeggen! Diepgaande studie om meer inzicht te krijgen is noodzakelijk. Daarom ook is juist zo'n verdieping in de problematiek op zo'n studiedag ontzettend belangrijk. Hoe meer jonge maar ook oudere boeren aanwezig zijn hoe beter. De Grond ligt ons allen na aan het hart. Bij deze zijn dan ook alle belangstellenden uitgenodigd voor deze dag. De kosten bedragen voor de hele dag 15,— inklusief koffietafel en 3,— voor enkel 's middags of 's avonds. Opgave is niet nodig, kunt gewoon komen. 0 Kom. U dus ook die dag? c_, Soph,. Vennue b Sekretaresse v.d. P.A.K. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jónge-Jansen, Bosdijk 1, Wissenkerke. tel.: 01107-610 "Er staat een ideeënbus in de hal. Hier kunt u uw ideeën kwijt; of kritiek of een zure opmerking. Vooral dat laatste kan ons zo lekkèr opluchten!" "De Plattelandsvrouwen zitten boordevol ideeën. Maar het mag niets kosten!" Twee opmerkingen van 2 verschillende spreeksters op de alge mene vergadering van de Plattelandsvrouwen in het jaarbeurs- kongrescen trum. En er is wat opgemerkt, gepraat en zuinigheid aan de dag gelegd. Dat laatste kwam vooral tot uitdrukking in het aanbieden van een roos aan elk lid van het zangkoor. A ttentie en zuinigheid vormden hier een uitstekende kombinatie. Wij hebben immers bijzonder genoten van binnenuit en met onze 2 oren (zoals de presidente van de landelijke zangkommissie ons vroeg). "A lie menschen werden brüder" zongen de stemmen uit de verschillende delen van het land; een belevenis om nooit te vergeten, vond het koor. "Zij hebben ons een bijzonder mooi en prettig moment gebracht", zei de landelijke presidente mevr. A.F.H. Lourens-Schagen. Dat "alle menschen" nog geen "brüder" zijn liet ons mevr. de Groot blijken over het A.C.W. W.-kongres in Nairobi, waar men bij het volgende kongres de afgevraardigden uit Zuid-Afrika en Rhodesië niet wilden toelaten. Uren werd er over dit onderwerp gediskussieerd. Uiteindelijk werd gesteld dat de regering van het land waar de volgende vergadering plaats zal vinden, een schrifte lijke verklaring moest overleggen waarbij alle leden uit de A.C.W. W. welkom zijn. Een kongres overigens dat verder bijzon der interessant was met zinvolle gesprekken. In de EEG in Brussel was het nog steeds geen "botertje tot de boom liet drs. Wijsenbeek blijken. Wat te denken over het dagenlang geharrewar op welke dag er vozend jaar gestemd moet worden over de samenstelling van een Europees parlement. In plaats dat we nu eens blij zijn dat we kunnen stemmen, dacht ik zo bij mezelf. De heer Wijsenbeek liet ons even kijken in het keukentje van de EEG. Geboeid luis terde de volle zaal met plattelandsvrouwen. Op de vraag uit hoeveel leden het toekomstig parlement zal bestaan antwoordde het libe raal parlementslid: "deze zal gevormd worden uit 410 leden, waarvan 81 afgevaardigden uit 4 grote Europese landen, Frank rijk, Engeland, Duitsland en Italië. Nederland komt met 25 leden, België met 24, Denemarken 16, Ierland 15 en Luxemburg 6. Alles bijelkaar een heel stel dames en heren, 't Is wel te hopen dat bij het vormen van een Europees kabinet sneller en efficiënter gehandeld zal worden dan hier in Nederland! A Is laatste spreekster stak mevr. de Korte CDA -kamerlid) ons nog het hart onder de riem met: "bij alles wat wij doen moeten wij goed onze eigen verantwoordelijkheid beseffen Verder gaf zij ons nog 3 belangrijke punten mee in dit leven: ten eerste vertrouw op jezelf, ten tweede blijf jezelf en ten derde blijf lachen. Een goed besluit van een fijne dag. R.S. Mensen die in geestelijke en/of sociale nood verkeren, kunnen zich telefonisch en anoniem richten tot nummer 01180-15551, tussen 09.00 en 01.00 uur (ook in de weekends). Aspirant vrij willige medeverkers kunnen onder nummer 01180-15553 tijdens de normale kantooruren kontakt opnemen met de koördinator van de THD, de heer C. Wolters. Dit is overigens ook schriftelijk mogelijk via postbusnummer 89 te Middelburg. Er zijn nu 34 getrainde medewerkers beschikbaar om het groeiende aantal hulpvragen van mensen in geestelijke nood aan te kunnen. Gestreefd wordt naar een 24-uurs bereikbaarheid, naar dit kan alleen als zich nog meer vrijwilligers aanmelden. O nderstaande tekst werd gevonden in de oude kerk Van Bal- timore gedateerd in 1692. Het is treffend, dat deze woorden nog zo goed passen in deze tijd. "Wees kalm temidden van het lawaai en de haast en bedenk welk een vrede er in stilte kan heersen Sta op goede voet met' andere mensen, zonder jezelf geweld aan te doen. Zeg de waar heid rustig en duidelijk, luister naar anderen, ook zij hebben hun verhaal. Mijd luidruchtige en agressieve mensen, zij belas^ ten de geest. Wanneer je je met anderen vergelijkt zou je ijdel en verbitterd kunnen worden, want er zullen altijd grotere en klei nere mensen zijn dan jezelf. Geniet zowel van wat je hebt be reikt als van je plannen. Blijf belangstelling houden voor je eigen werk, hoe nederig dat ook moge zijn, het is werkelijk bezit in het veranderlijke fortuin van de tijd. Betracht voorzichtigheid bij het zaken doen, vant de wereld is vol bedrog. Maar laat dit je niet verblinden voor de bestaande deugd veel mensen streven hoge idealen na, en overal is het leven vol heldendom. Wees jezelf, Veins vooral geen genegen heid, maar wees evenmin cynisch over de liefde, want bij alle dorheid en ontevredenheid is zij eeuwig als het gras. Volg de loop der jaren met gratie, verlang niet naar een tijd die achter je ligt. Kweek geestkracht om bij onverwachte tegenslag be schermd te zijn. Maar verdriet jezelf niet met spookbeelden. Vele angsten worden uit vermoeidheid en eenzaamheid gebo ren. Leg jezelf een gezonde discipline op maar wees daarbij lief voor jezelf. Je bent een kind van het heelal, niet minder dan de bomen en de sterren, je hebt het recht hier te zijn. En ook al is het je wel of niet duidelijk, toch ontvouwt het heelal zich, zoals het zich ontvouwt en zo is het goed. Heb daarom vrede met God, hoe je ook denkt dat Hij moge zijn, en wat je werk of aspiraties ook moge zijn. Houd vrede met je ziel in de lawaaierige verwafring van het leven. Met al zijn klatergoud, somberheid en vervlogen dromen is dit nog steeds een prachtige wereld. Wees voorzichtig, streef naar geluk." Overgenomen uit: "Zegt 't verder", mededelingenblad Zeeuwse Vrou wenraad. De wereld is een wonderboek, het maakt zijn lezer wonder kloek, maar wie het zonder oordeel leest, die blijft gelijk hij is geweest. Vader Cats (Dit wijze woord lazen wij ook in "Zegt 't Verder").

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 23