WALCHEREN WAARHEEN? S inds de oorlog heeft de landbouw een ontwikkeling doorgemaakt ingrijpender dan bij de industrie. De ge middelde investeringen per man zijn in vergelijking met de industrie in de landbouw groter, maar ook de ar- beidsproduktiviteit ligt hoger in onze sektor. De verwoestingen door het oorlogsgeweld vooral in Zeeuws Vlaanderen en Walcheren hadden tot gevolg dat in Zeeuws Vlaanderen de mechanisatie in de stroom versnelling kwam. Op Walcheren kwam na de oorlog de eerste herverkaveling tot stand. Het gevolg hiervan was dat deze gebieden als trekpaarden fungeerden bij de ontwikkeling van de landbouw in Zuid West Nederland. Mechanisatie en ruilverkavelingen in het zuidwesten wa ren dan ook toonaangevend voor andere delen van Ne derland. Deze ontwikkeling werd in 1 953 op wrede wijze door de ramp onderbroken. Wederopbouw en herstel VANUIT DE Z.L.M. GEZIEN zuidelijke landbouw maatschappij Om in de fruitteelt een goede produktie per boom te behouden dient er ieder jaar vakkundig gesnoeid te worden. Dit karwei gebeurt in een tijd dat het vaak koud en guur is. Het ziet er nu naar uit dat de pneumatische snoeimethode steeds meer wordt toegepast. Het werk wordt hierdoor minder vermoeiend, de prestatie per man gaat met sprongen omhoog en de gevreesde snoeiarm zal tot het verleden gaan behoren. In dit nummer o.m.: Pachtwet en de praktijk pag. 3 Watertarieven W.M.Z. met 8% omhoog pag. 4 Testen van spuitmachines pag. 5 Zorgen om het zuiden van Europa pag- 7 Pootaardappelen 1978 pag. 8 Voederwaarde ruw voer 1977 is lager pag. 9 Amerika wil opheffing van zuivelimportbeperkin- gen pag. 10 Autoaktualiteiten pag. 11 Grepen uit het rapport "Walcheren Waarheen?" pag. 12/13 en 14 Wijziging struktuurtarief aardgas pag. 15 De teelt van spinazie in de volle grond pag. 17 Onderwijsnotities pag.17 Tuinbouwklanken pag. 19 Marktberichten pag. 21 P.J.Z. Geluid en Voor de Vrouw pag. 23 vergden grote inspanning. De ervaring opgedaan in Walcheren met de herverkaveling was belangrijk voor het herstel van de zwaar geteisterde gebieden in Tholen, Zuid-Beveland en Schouwen Duiveland. Bedrijfsvergro- ting werd mogelijk gemaakt door gronden beschikbaar te stellen in de IJsselmeerpolders. Zowel op Walcheren als in de andere herverkavelingsgebieden werden bedrijven gesticht van 10 1 5 ha. Deze bedrijven werden voorna melijk als gemengde bedrijven opgezet. De Zeeuwse boer is echter meer akkerbouwer dan veehouder. In jaren met gunstige akkerbouwprijzen verdween geleidelijk op veel bedrijven de melkveestapel. In tegenstelling tot bijvoor beeld Oost Brabant zocht men het weinig in de verede- lingssector. Intensivering heeft hoofdzakelijk plaatsge vonden in de vorm van bolgewassen en grove tuinbouw- produkten en in enkele gevallen in de fruitteelt. Op deze manier is het mogelijk gebleken dat de goede onderne mer een verantwoord gezinsinkomen verdient. Hoog oplopende produktiekosten en sterk wisselende prijzen van de vrije produkten zijn er de oorzaak van dat de gemiddelde bedrijfsresultaten een dalende lijn vertonen. Daarbij komt nog dat de laatste jaren de weersomstan digheden in het zuidwesten ongunstig zijn geweest. Maar ook de struktuur van de grond heeft vooral in 1 974 zwaar geleden. Door al deze faktoren is de groei van de produktie achter gebleven in vergelijking tot andere de len van het land. Het nadeel van de voorsprong zal hier van ongetwijfeld mede de oorzaak zijn. Toch zullen wij steeds moeten proberen de groei van de ontwikkeling van onze bedrijven op gang te houden. Verschillende bedrij ven ook met relatief kleine oppervlaktes hebben door extra intensivering het goed kunnen redden. Anderen daarentegen hebben het gezocht in nevenarbeid. Deze bedrijven hebben een veel extensiever bouwplan, waar door de gemiddelde bedrijfsresultaten in de kategorie kleinere bedrijven ongunstiger lijken dan ze in werkelijk heid zijn! Nevenarbeid in deze omstandigheden is verklaarbaar en aanvaardbaar. Wel moeten wij deze ontwikkeling in de diskussie betrekken wanneer wij over de toekomst pra ten. Veel van deze bedrijven zullen geen opvolger heb ben. Mogelijkheden moeten er komen om deze grond onder te brengen bij bedrijven die zich verder ontwikke len. Om nu een beleidslijn voor de toekomst uit te werken is er een rapport samengesteld door de Raad van Be drijfsontwikkeling op verzoek van de landbouworganisa ties in Walcheren. Het rapport heeft de naam meegekre gen: "Walcheren Waarheen"?. Deskundigen van de dienst Bedrijfsontwikkeling en Landbouwinrichting heb ben hiermee bijzonder goed werk verricht. Dit rapport zal als uitgangspunt kunnen dienen om nieuwe ontwikkelin gen op gang te brengen. Dat is niet alleen voor Walche ren belangrijk. Maar ook andere gebieden kunnen er hun voordeel mee doen. Vergelijkbare situaties zijn elders ze ker aanwezig. Wij gaan niet in op de conclusies uit dit rapport. Het woord is eerst aan de streek zelf. Wij zijn ervan overtuigd dat de ondernemer centraal blijft bij elke ontwikkeling. Geaardheid en interesse zijn daarbij van grote invloed. Men mag dan ook niet proberen zichzelf in zo n rapport terug te vinden. Het dient als leidraad ge bruikt te worden. A.J.G. Doeleman. 1 tuinbouwblad land- VRIJDAG 9 DECEMBER 1977 65e JAARGANG - No. 3410

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1