Mogelijkheden voor het oplossen van knelpunten E en vergroting van de huiskavel tot 60% van het totale areaal kan alleen gerealiseerd wor den bij een gezamenlijke aanpak door waar nodig over te gaan tot herindeling van de grond. De over het algemeen verspreide ligging van de bedrijfsgebouwen op Walcheren is hierbij een goed startpunt voor het bereiken van het gestelde 60% kriterium. N aast de toepassing van de huidige O.- en S.-fondsregelingen zijn een aantal aanvullende maatregelen nodig om de gewenste ontwikke ling op gang te brengen. De volgende moge lijkheden verdienen nadere overweging: H et rapport beperkt zich niet tot het^yangeven van de knelpunten, maar geeft ook een overzicht van de mogelijkheden die eventueel tot een oplossing van de problemen kunnen leiden. De centrale doelstelling daarbij is steeds geweest de verbetering van de inko menspositie van de ondernemers in de landbouw op Walcheren. Het accent is hierbij komen te liggen op de "Middengroepen" die qua inkomen en ontwikkelingsperspektieven in een moeilijke positie verkeren. D, M, H et stimuleren van de produktie in rationele eenheden met een gunstige produktiviteit van de arbeid verdient de volle aandacht. Ni ïr J *V":V - -j .•*-• -v - - -v«. „-■ - V"'' ,5,.... rV. r-..;i *V -, V.*. ":**- - V De mogelijkheden ter verbetering van de inkomens hebben zowel betrekking op de inrichtingssituatie als op de mogelijkheden binnen de bedrijven. Kostenverlaging als de verhoging van de opbrengsten kunnen beide een gunstige invloed uitoefenen. Kostenverlaging is mogelijk door besparing op arbeid en door betere mogelijkheden van mechanisatie en samenwerking, maar ook door het produceren in rationele produktie- eenheden met een hoge arbeidsproduktiviteit per volwaardige arbeidskracht; opbrengst verhoging door betere kg opbrengsten als gevolg van betere produktie-omstandigheden voor diverse gewassen. In de eerste plaats zullen de mogelijkheden ter verbetering van de inrichtingssituatie van het gehele gebied aan de orde komen. Vervolgens zullen de mogelijkheden van aappas singen in bedrijfsverband worden besproken in samenhang met de inrichtingssituatie. Tenslotte volgt een opsomming van maatregelen, die ter ondersteuning en stimulering van de gewenste ontwikkeling nadere overweging verdienen. W aterbeheersing Een mogelijkheid om te komen tot een ver betering van de opbrengsten is gelegen in de verlaging van de grondwaterstanden. Hiervoor is een verlaging van de polderpeilen noodza kelijk. gevolgd door een verbetering van de drainage. Voor enkele gebieden met droogte- gevoelige gronden is een verhoging van het polderpeil gewenst. De laag gelegen gedeelten van Walcheren die nen te worden gevrijwaard van wateroverlast als gevolg van de afvoer van overtollig water uit hoger gelegen gebieden. Een verlaging van het polderpeil is door uit diepen en verruimen van het bestaande stra mien van watergangen en sprinken mogelijk. Om een maximaal profijt te kunnen trekken van een eventuele verlaging van de polderpei len is vereist, dat de drainage vernieuwd wordt. Als gedraineerd kan worden op watergangen en sprinken kunnen voor de ontwatering over bodig geworden drainagesloten gedempt wor den. Een aanzienlijke afname van de sloot- lengte is mogelijk als waar nodig een herzie ning van de waterbeheersing gekombineerd wordt met een herindeling van het grondge bruik. Verkaveling Een verbetering van de verkaveling zal tot gevolg hebben een verlaging van de kosten en een verhoging van de gewasopbrengsten. Daarnaast zal een intensiever grondgebruik mogelijk zijn. Perceelsgrootte onderhoud als op het funktioneren van het waterlopenstelsel. - Vermindering van de slootlengte per ha in samenhang met een herindeling van het grondgebruik. Een andere mogelijkheid is dat eerstgenoemde werkwijze waar nodig wordt gekombineerd met herindeling van het grondgebruik. De ze werkwijze biedt de beste mogelijkheden voor het benaderen van de optimale per ceelsgrootte voor alle produktietakken. Een beperkende faktor voor het bereiken van een optimaal resultaat wordt gevormd door de ongunstige bedrijfsgroottestruktuur. Uit een globale verkenning naar de mogelijke resultaten bij deze werkwijze is naar voren gekomen, dat de gemiddelde perceels- agegaan is welke perceelsgrootte haalbaar is door het dempen van sloten resp. het dempen van sloten in kombinatie met het terugbrengen van de versnippering door daar waar nodig een herindeling van het grondgebruik toe te pas sen. - Vermindering van de slootlengte per hek- tare. In dit geval is de maximaal haalbare perceelsgrootte gelijk aan de kavelomvang in de huidige situatie, namelijk ca. 4 ha. Om dit resultaat te bereiken is het nodig om de slootlengte van ca. 65 m/ha (exkl. niet schouwplichtige wegsloten) met ca. 'A te verminderen en bovendien de aanwezige perceelssloten te dempen. Hiervoor is het noodzakelijk daar waar mogelijk te draine ren op sprinken en watergangen. Een aan pak als deze kan echter niet los worden ge zien van een eventuele aanpassing van het gehele waterlopenstelsel. Deze aanpassing heeft zowel betrekking op het beheer en het grootte voor bedrijven groter dan 19 ha van ca. 5 ha op 7 a 8 ha gebracht kan worden. Deze perceelsomvang stemt globaal overeen met de resultaten die in vergelijkbare ge bieden in Zeeland zijn bereikt. Huiskavel Melkveebedrijven in de komgebieden e grote kavelafstand van een relatief grote oppervlakte grasland in de komgebieden heeft tot gevolg, dat dit grasland vooral wordt ge bruikt voor het weiden van vleesvee of jongvee. Een herindeling van deze komgebieden en eventueel het verplaatsen van bedrijfsgebou wen biedt de mogelijkheid tot verkorting van de kavelafstand. De arbeidsextensieve vle'es- veehouderij zal daar vervangen kunnen wor den door intensieve melkveehouderij, waar door een aanzienlijk beter arbeidsinkomen per ha kan worden behaald. Het stichten van een beperkt aantal melkvee houderijbedrijven, die hetzij individueel of ge zamenlijk van opzet zijn, verdient in deze ge bieden ernstige overweging. Voor akkerbouw zijn deze gronden in de huidige situatie als re gel minder geschikt. G rond verbeteri ng Een verbetering van profielopbouw is in een aantal gebieden noodzakelijk. Het beschikbaar komen van nieuwe typen mengrotoren biedt wellicht mogelijkheden voor de verbetering van de zogenaamde kleiplaatgronden. Een be- kalking van de daarvoor in aanmerking ko mende gronden kan mede een bijdrage leveren om meer gronden geschikt te maken voor bouwland. Bedrijfsvergroting in oppervlakte et alle beschikbare middelen zal er wor den gestreefd naar vergroting van de opper vlakte grond van de levensvatbare bedrijven, omdat de oppervlakte grond voor de akker bouw- en rundveehouderijbedrijven in be langrijke mate het inkomen bepaalt. De gewenste oppervlaktevergroting kan ener zijds worden beïnvloed door het stimuleren van bedrijfsbeëindiging en anderzijds door het adviseren bij bedrijfsovername van minder le vensvatbare bedrijven. De voorlichting en begeleiding van de onder nemers in de landbouw zal in Walcheren het accent op deze kernpunten kunnen leggen. Overigens oefenen externe faktoren als werke loosheid en grondprijzen hierop grote invloed uit. Binnen de bestaande bedrijfsoppervlakten is enige vergroting van de beteelbare opper vlakte te realiseren door het dempen van niet voor drainageafvoer of anderzins noodzake lijke sloten. Bedrijfsvergroting in omvang innen het bestaande bedrijf kan door in tensivering van de grondgebonden produktie of door het aantrekken van intensieve veehou derij het arbeidsinkomen op peil worden ge houden of worden verbeterd. Welke van deze vormen van bedrijfsaanpassing op het indivi duele bedrijf in aanmerking komen, is afhan kelijk van de omstandigheden op dat betref fende bedrijf. Deze mogelijkheden dienen dan ook te worden afgestemd op het individuele bedrijf. Enkele mogelijkheden zijn nader uit gewerkt in Aktualiteiten 6 van december 1976 van de Direktie Bedrijfsontwikkeling. De behandelde onderwerpen zijn: akkerbouw melkvee' houderij, vollegrondsgroenteteelt, varkenshouderij, rundvleesproduktie en scha penhouderij. Kortheidshalve wordt naar deze publikatie verwezen. Een intensivering van het grondgebruik door toepassing van vollegrondsgroenteteelt en ver groting van de melkveebezetting heeft tot ge volg dat hogere eisen aan de afwatering en de ontwatering (grondwaterstanden) gesteld moeten worden. De grotere arbeidsbehoefte die gepaard gaat met intensivering van bet grondgebruik, kan waar nodig ten dele ge compenseerd worden door een vergroting van de percelen en huiskavels en verkorting van de kavelafstand. Specialisatie in akkerbouw en melkveebedrij ven Door gerichte bedrijfsvoorlichting op de be drijven kan aan deze gewenste ontwikkeling een bijdrage worden geleverd. Een aantal regelingen van hetOntwikkelings- en Saneringsfonds en het Borgstellingsfonds voor de landbouw kunnen daarbij worden gezien als belangrijke hulpmiddelen. Ook de bij drageregeling voor de samenwerkingsverban den kan bij deze rationele produktie een ver antwoorde samenwerking en mechanisatie be vorderen. Daarbij zal de ontmenging van de gemengde bedrijven met een geringe omvang van de be staande produktietakken bijzondere aandacht opeisen. Voor de bedrijven, die de voorkeur geven aan specialisatie in de akkerbouw, is het van belang, dat de mogelijkheden voor omzet ting van grasland in bouwland toenemen. Voor een deel lijkt dit mogelijk door verbetering van de waterbeheersing en de drainage. Omdat de ontwikkeling van de voortgaande mechanisatie en het aangaan van samenwerkingsverbanden veelal gepaard zal gaan met de toepassing van grotere machines, nemen de eisen die gesteld worden aan de perceelsomvang toe. Aanvullende maatregelen - Het beschikbaar stellen van grond in de Flevopolders aan agrariërs, die in Walche ren hun bedrijven willen inleveren voor de uitvoering van struktuurverbetering van bestaande bedrijven. - Stimuleren van bedrijfsbeëindiging door middel van een extra vergoeding van tien keer de pachtwaarde voor degenen, die hun bedrijven willen inleveren voor de uitvoe ring van struktuurverbetering van bestaan de bedrijven. - Het toepassen van de regeling voor boer derijverplaatsing voor alle daarvoor in aanmerking komende aanvragen voor een verbetering bij de herinrichting van het gebied. - Verlenen van een bijdrage voor het bevor deren van een gekoördineerde uitvoering van grondverbeteringswerken in het kader van de P.C.W.regeling. - Het instellen van een kommissie van advies die bovengenoemde ontwikkeling kan be geleiden. vervolg op pag. 14 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 13