De maand december op het Zuid-Westelijk landbouwbedrijf Akkerbouw D oor het gunstige najaarsweer kon het vee dit jaar bij volop gras vrij lang in de weide blijven lopen zonder dat de grasmat werd stuk getrapt. Door het stormachtige en gure weer dat rond half november optrad, noopte toen tot opstallen van het vee. In de stalpe- riode vraagt de voeding en verzorging meer arbeid en aandacht dan in het weideseizoen. Veehouderij Wintertarwe Graszaad Consumptie-aardappelen Suikerbieten Bouwplan 1978 Pootaardappelen Grondonderzoek Bemesting Grondbewerking Diversen Graslandverzorging Emeltenbestrijding W e zitten alweer in de laatste maand van het jaar. Elk jaar kent zijn bijzonderheden. Enkele bijzonderheden uit dit jaar die waarschijnlijk in onze herinneringen zullen terug komen zijn: De zaai- en poottijd. Het langdurige slechte weer deed de zaai- en poottijd in tweeën uiteenvallen. De eerste periode was gedurende de eerste 10 dagen van maart en de tweede periode pas na 18 april. De nachtvorstschade in de tweede helft van maart aan vlas en suikerbieten. Hierdoor moesten een aantal percelen overgezaaid worden. Een koele, weinig zonrijke en een toch vrij regenarme zomer gaf een late afrijping van de graanoogst (precies 4 weken later dan in de droge zomer van 1976). De graanoogst is verlaat door de regen. Hierdoor was het lang wachten, waren er veel droogkosten en was de kwaliteit minder door schot. Tot en met de 4e bemonstering van de suikerbieten werd gerekend op een matige kg-opbrengst en een laag suikergehalte. De hierna volgende gunstige weersomstandigheden en het aanwezig zijn van gezond bietenblad gaf een lang en gezond doorgroeien van de suikerbieten waardoor de kg-opbrengst en het suikergehalte flink zijn verhoogd. Er waren problemen in verband met de gele roest in de wintertarwe bij de keuze van het uit te zaaien ras. Als laatste de uitzonderlijke lage prijzen voor aardappelen en uien. Dit laatste punt zal het langst blijven heugen, omdat dit het allerduidelijkst samengaat met de hoogte van het inkomen. De laatste bodjes Indien er nog wintertarwe gezaaid moet wor den. dan zal de rassenkeuze veelal wel erg be perkt zijn. Het gebruik van wat meer zaaizaad is aan te bevelen. Het snel uitvoeren van een chemische onkruidbestrijding is gewenst om dat door neerslag later er minder kans is om het uit te voeren. M. van Gastel, M.A. de Hond. In de wintertarwe wordt al weer graszaad voor de oogst 1979 uitgezaaid. Een goede verdeling van het graszaad bij een voldoende vlakligging van de grond is belangrijk. Het toepassen van bodemherbiciden kort na het zaaien, is dan als regel niet mogelijk. In het graszaad voor oogst 1978 kan nu reeds een chemische onkruidbe strijding nodig zijn. Tegen kamille en muur gebruik gemaakt worden van 3 L Basagran vloeibaar of 4 L Basagran P vloeibaar. Overleg piet de deskundige van de contracterende fir ma is noodzakelijk. Kweekplekken dient men radikaal op te ruimen, door spuiten met dala- pon of strooien van een granulaat zoals Prefix, Fydulan-G, Kombifix en.Casoron-G. Ondanks de lage prijzen zullen we onze con sumptie-aardappelen zo goed mogelijk moeten bewaren. Voor chips is een bewaartemperatuur van 8 k 10 C gewenst, voor frites van 5-7 C en voor de gewone consumptie-aardappelen mag de temperatuur wel tot de 4-6 C dalen. Tracht de temperatuur zo korrekt mogelijk in de hand te houden. Niet overmatig ventileren in verband met mogelijk gewichtsverlies. Het gebruik van vochtige lucht is aan te bevelen. bewaring al op het eigen bedrijf geschiedt, moet getracht worden om de temperatuur zo laag mogelijk te houden. De knollen moeten voorlopig zo goed mogelijk in kiemrust blijven. De suikerbieten zijn inmiddels gerooid. Het afleveren zal nog wel een aantal weken voort duren. Voorkom bevriezen door ze voldoende af te dekken. Dit kan goed met plastic (van 0,15 mm dikte), waarop wat stro wordt aangebracht. Begin tijdig met de voorzorgsmaatregelen. Be vroren bieten verwerken zeer moeilijk en heb ben dan eigenlijk al hun waarde zowel voor de teler als voor de fabriek verloren. Tegenwoordig zijn er niet veel bedrijven meer die nu het pootgoed al thuis hebben. Zo de Het lijkt er op dat op dit moment (half no vember) al ongeveer evenveel wintertarwe is gezaaid als het vorige najaar in totaal. Op dit moment zal men toch al een idee moeten heb ben over de rest van het bouwplan van 1978. Het is wel moeilijk om dat nu al geheel vast te leggen. Het prijsverloop van de nu nog te ver kopen produkten van oogst 1977 speelt hierbij mede een rol. Toch zullen we het echt niet moeten zoeken in grote veranderingen. Wilt U voldoende informatie over bemesting en/of de mogelijkheden van bieten- en/of uienteelt in verband met het voorkomen van aaltjes, dan is het nu de hoogste tijd om nog grondmonsters te laten nemen. Wacht niet te lang. De kosten zijn niet gering, toch is het Ook drainage moet regelmatig worden onderhouden gewoon noodzakelijk om dit soort gegevens van uw grond in uw planning op te nemen. Voorkom risiko en pas de juiste bemesting en de meest zekere gewassenkeuze en vruchtop volging toe. Stel nu reeds een bemestingsschema op. Benut zo mogelijk de gelegenheid om over de vorst al kali (en fosfaat) te strooien. Al enkele jaren wordt op een aantal bedrijven gebruik gemaakt van silo's. Aan het gebruik zijn zowel voordelen als nadelen verbonden. Voordelen van het los verwerken zijn het ge makkelijker en sneller werken en een korting op de prijs voor losse aanvoer. Als nadeel kan worden g'enoemd het moeilijker vaststellen van de gestrooide hoeveelheden en een geringe keuze. Op de zwaardere gronden is thans vrijwel alles geploegd. Op de lichtere gronden is men ook al een heel eind gevorderd. Zorg dat de groenbe- mesting voldoende ondergeploegd wordt, maar toch niet zo dat alles als één laag onder in de voor terechtkomt. Na nachtvorst is het wellicht mogelijk de ploegsneden met de cultivator uit elkaar te trekken om de grond vlak te leggen. Voor gewassen als zomergranen en aardappe len mag dit vrij diep uitgevoerd worden. Voor gewassen als vlas, suikerbieten en uien is een ondiepere bewerking gewenst. Bij aanwezigheid van kweek kan op perce len waar volgend jaar bieten komen nu nog TCA toegepast worden. Op vroeg geploeg de percelen wordt hiermee tegelijk ook duist bestreden. Het is noodzakelijk om nu te zorgen dat de uitmondingen van de drainreeksen in orde zijn. Houdt ook de waterafvoerende sloten schoon. Maak de dammen in orde. Zorg dat bij een eventuele verbreding ervan ook de water afvoer voldoende gewaarborgd is. Als het veldwerk kiaar is, kunnen trekkers, werktuigen en transportmateriaal schoon gemaakt worden. Behandel ze eventueel met roestwerende middelen. Geef trekkers en machines zonodig een on derhoudsbeurt. Vervang tijdig beschadigde en versleten onderdelen. Nu komt er een periode dat er tijd is voor reparaties en revisie. In de periode dat er met deze machines gewerkt moet worden mag geen tijd verloren gaan door zaken die men had kunnen voorkomen. Beschouw grond afkomstig van onder de sorteermachine in aardappelbewaarplaat sen als afval dat alleen geschikt is voor het ophogen van terreinen. Breng het in elk geval niet op het bouwland. Deze grond vormt een bron van ziekten. Op uw bedrijf voert U het grootste aantal technische werkzaamheden zelf uit. Daar naast laat U voor een groter of een kleiner deel een aantal werkzaamheden uitvoeren door de (oonwerker(s). Wat de administra tie en de boekhoudkundige gegevens van uw bedrijf betreft, verzamel deze en geef ze tijdig door aan uw boekhouder. Doe dit re gelmatig en geef hem bovendien voldoende informatie. Schuif niet alles zo maar van U af. Geef hem de gegevens zo juist mogelijk in handen opdat hij U zojuist mogelijk van advies kan dienen. Een gericht gesprek over financiële zaken kan dan soms meer op brengen dan een dag van zware lichame lijke arbeid. Om het grasland goed door de winter te krij gen, mag het niet lang zijn. Te lang gras moet worden afgemaaid tot op een stoppellengte van 6 k 7 cm. Om verstikking van het gras te voor komen, moet het afgemaaide gras worden af gevoerd. Ook mestflatten spreiden verdient aanbeveling. Het gras kan ook afgeweid wor den door schapen. Naast het overtollige gras ruimen de schapen veel onkruiden op. Voor kom piasvorming op de percelen door te zor gen voor een goede waterafvoer. In sommige percelen grasland komt veel muur voor. Muur kan het gras doen verstikken. Tijdig bestrijden voorkomt dit. Een bespuiting met 3 k 4 liter MCPP per ha of als temperatuur wat laag is met 1 1,5 liter, 2,4,5-TP per ha geeft als regel succes. Om bevriezing te voorkomen, dient de water leiding in het weiland tijdig te worden afgeslo ten; maak ook de drinkbakken leeg. De electrische schrikdraadapparaten dienen goed opgeborgen te worden en tijdig door een erkende installateur te worden nagezien. De schade door emelten in grasland valt in Zeeland óver het algemeen wel mee. Mogelijk 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 8