Sluwe Russen draaiden Amerikanen rad voor de ogen D e hele zomer door hadden agrarische des kundigen en CIA-experts die voortdurend de oogstverwachtingen in Rusland in de gaten houden verklaard dat er een topoogst in de Sovjet Unie voor de deur stond die zeker de 215 miljoen ton zou gaan overschrijden. Dit hield in dat Rusland dit jaar geen graan op de bui tenlandse markt zou hoeven te kopen. Maar de mededeling van Brezhnev maakte duidelijk, dat het juist andersom zou zijn. De Russen zouden zeker 10 tot 15 miljoen ton nodig heb ben veel meer dan iemand zich tot voor de geruchtmakende verklaring in kon beelden. T ijdens de grote graanovereenkomst van 1972 kochten de Russen graan tijdens een pe riode dat er op de wereldmarkt een tekort was en er in de States zelf nauwelijks voorraden waren. Tengevolge van de Russische aankopen stegen in sommige gevallen de prijzen met 100 tot 200%. Dit had weer een ongunstig effekt op de inflatiebestrijding. Erger nog was toen het feit dat Amerikaanse ambtenaren niet in de gaten hadden dat de Russen graan kochten dat gesubsidieerd was door een agrarische steun maatregel. Hierdoor kwam het er op neer dat de Amerikaanse belastingbetaler voor het grootste deel opdraaide voor die Russische aankopen. D e vraag rijst onmiddellijk hoe kon dan dit jaar de zaak zo uit de hand lopen. Men ver moedt dat het komt door een kombinatie van Russische sluwheid en zakeninstinkt en Ame rikaanse onnozelheid. M aandenlang hadden Russische landbouw deskundigen gesproken over een te verwachten gemiddelde of zelfs topopbrengst van graan. Landbouw deskundigen van het Amerikaanse ministerie werden tijdens inspektie reizen door de Sovjet Unie steevast naar die bedrijven ge bracht waar de graanoogst er inderdaad veel belovend uitzag' Nu echter weten ze dat dit soort beelden veel meer uitzonderingen dan regel waren. Zelfs de C.I.A. (Amerikaanse ge heime dienst) was om de tuin geleid. Voortdu rend was men daar in de weer geweest om door middel van satelietfoto's een overzicht te ver zamelen van de oogstverwachtingen en de stand van de gewassen. In het verleden was deze "blik uit de lucht" methode betrekkelijk betrouwbaar gebleken. .Maar dit jaar kwamen de fotografische indrukken verkeerd uit. De CIA zegt dat de reden hiervoor de verkeerde informatie was die doorgegeven werd door de Amerikanen die naar de z.g. prima bedrijven werden gebracht. Het één stond in lijnrechte tegenstelling met het andere. Overigens moet toegegeven worden dat er nauwelijks tekenen Soviets kochten in het geheim 18 miljoen ton graan Een Russische topoogst die er niet was BESTEMMINGS PLANNEN Naar Amerika voor een agr, studiereis Er zijn zo van die stereotype zakenfïguren als de bankier, de ondernemer of de sluwe advocaat. Tegenwoordig lijkt het er op of daar een nieuw stereotype aan toegevoegd kan worden, n.l. de Russische graaninkopen Het is nog maar een jaar of vijf geleden dat Sovjet Russische agrarische inkopers scheepsladingen graan kochten in Amerika. Ze slaagden er toen niet alleen in om dat graan tegen een spotprijsje te bemachtigen maar ze profiteerden ook nog van Amerikaanse landbouwsubsidie, waardoor de tarwe nog extra goedkoop voor hen werd. In de U.S. spreekt men nog steeds over die dagen in termen van de "Grote Graan Roof'. Maar nu tot opperste verbazing van Washington hebben de Russen weer toegeslagen op de Amerikaanse graanmarkt. De zaak kwam aan het licht toen onlangs president Leonid Brezhnev verklaarde dat de Russische graanoogst slechts 194 miljoen ton zou bedragen. De laagste opbrengst sinds 1975. Deze poeslieve mededeling veroorzaakte een daverende schok in de gelederen van het Amerikaanse ministerie van Landbouw, maar ook bij de Central Intelligence Agency (C.I.A.). Russische topoogst werd een flop Het grootste deel van dit graan zou uit Amerika moeten komen. Geheime kontrakten Beschamend was dat bleek dat de Russen deze aankopen reeds lang van te voren hadden geregeld. Ze hadden daarbij handig bepaalde Amerikaanse handelsvoorwaarden weten te omzeilen met betrekking tot buitenlandse graanaankopen. Tegelijkertijd hadden ze reeds schepen gecharterd tegen een zeer scherpe vervoersprijs. Toen Leonid Brezhnev medede ling deed van de lage Russische graanoogst hadden de Russische handelslieden in het ge heim reeds kontrakten getekend met Canada, Australië, India en Amerika voor het versche pen van 18 tot 20 miljoen tarwe. In 1972 dede de Russen ook sluwe zet Om een dergelijk fiasco te voorkomen dwong Amerika Rusland er toe om een kontrakt te tekenen waarin werd vastgelegd dat Rusland zich verplichte om ieder jaar 6 miljoen ton --V- - graan te kopen. Men hoopte hierdoor de Rus sische aankopen enigszins te stabiliseren en te vens de sluier van geheimzinnigheid rond deze handel op te heffen. Zodra echter Rusland meer dan 8 miljoen ton graan wil kopen moet dat gerapporteerd worden aan de regering in Washington. Slimme Russen en onnozele Amerikanen Reeds omstreeks half juli waren er inkopers op de markt die via Europese dochteronderne mingen van Amerikaanse firma's graan op kochten in opdracht van de Russen. Dat bleek later officieel allemaal in orde, want in naam werden de aankopen gedaan binnen het kader van de Russisch/Amerikaanse overeenkomst. Bovendien werden deze z.g. officiële aankopen gedaan tegen een lage schikkelijke prijs. Tijdens een bespreking op het departement nog maar enkele weken geleden hield een Russische graanhandelsmissie vol dat zij iedere aankoop nauwgezet en volgens de regels had den ingeschreven en geregistreerd. Later gaf iemand van het ministerie als kommentaar: "Ze hebben technisch volkomen gelijk, maar tegelijkertijd was het een "grove leugen". Ze hebben ons er in laten tippelen. Ook satelietfoto's hielpen niet waren die er opwezen dat Rusland met een graantekort zou komen te zitten. Door het charteren van schepen rees de vracht prijs met 15% In Chicago hoorden de groothandelaars in graan pas een week of negen geleden van de enorme Russische aankopen. Half juli reeds charterden de Russen vrachtschepen. Dit ge beurde in het geheim via Russische handels kanalen in Parijs. Vrachtpapieren werden her schreven tijdens de zeereis. Was er eerst sprake van bestemming Rotterdam, later werd dit tussenhaven Rotterdam laatste bestemming U.S.S.R. De grote vraag naar vrachtschepen was in feite al een voorteken dat er iets op til was, tevens veroorzaakte die grote vraag een internationale vrachtprijsverhoging van 15%. Deze beide zaken zouden toch iedereen wak- kergeschud moeten hebben. Tot slot ging ge heel tegen de gewoonte in op die tijd van het jaar de prijs van tarwe en mais in Amerika omhoog. Augustus september en oktober zijn nooit maanden waarin de prijs aantrekt, in tegendeel ze zakken tijdens die oogstperiode vaak. Ook dat had een teken aan de wand moeten zijn, want de enige reden kon slechts zijn, omvangrijke buitenlandse aankopen. Geheimzinnigheid levert winst van 100 mil joen dollar op L andbouwsekretaris Robert Bergland blijft er overigens bij dat de tegenvallende Russische graanoogst mogelijk werd veroorzaakt door slechte weersomstandigheden tijdens het bin nenhalen van het produkt. Hij wil er niet aan dat de schuld voor deze misrekening zomaar in de schoenen van de geheime dienst of andere informatiebronnen kan worden geschoven. Nu zeggen landbouwdeskundigen dat zij reeds voor de rede van de Russische president hun ramingen naar beneden herzagen. Bergland voegt er nog aan toe dat hij de Russen wil vragen om in de toekomst nauwkeuriger te willen zijn met hun wensen ten aanzien van graanaankopen. Ze vertellen ons nooit wat ze precies willen. Gelukkig naar het zich laat aan zien zal deze laatste sluwe graanaankoop van de Russen geen nadelige invloed hebben op de Amerikaanse economie. Deze keer wordt het graan niet gesubsidieerd waardoor er via de aankopen meer in het laatje komt dan toen in 1972. De Russen betalen het graan overeen komstig een prijs die ten tijde van de transaktie werd vastgesteld. Toch ziet het er naar uit dat ze nu zeker 100 miljoen dollar winst binnen halen door hun geheimzinnige handelsdiplo- matie. Ook de graanspeculanten kregen de kous op de kop Als men in Amerika geweten had hoe hard de Russen het graan nodig hadden dan was dat zeker wel in de prijs tot uitdrukking gekomen. Overigens zijn de Amerikaanse graanboeren blij met deze buitenlandse aankopen. Ongekende topoogsten hebben dit jaar de prijs zwaar gedrukt tot een niveau dat men sinds 1972 niet meer heeft gekend. De voorraad in de U.S.A. wordt nu weer wat min der waardoor mogelijk ook de prijzen weer iets aan kunnen trekken en daardoor het boeren inkomen kunnen helpen verhogen. Degene die het meeste verrast waren door deze Russische handel waren de graanspeculanten. Zij sloten kontrakten af tegen lage prijzen in de verwachting dat die prijs zeker nog lager zou worden. De Russische taktiek veranderde de hele toestand. In ieder geval hebben de specu lanten en de regeringsambtenaren waarschijn lijk weer iets meer geleerd over de sluwe Rus sische graanopkoper. (Time). Zierikzee. Vanaf 23 november ligt gedurende een maand ter inzage de vastgestelde 2e gedeeltelijke herziening van het bes temmingsplan "Poortambacht II". Zij die tijdig bezwaren heb ben ingediend zowel bij de gemeenteraad als bij G.S., kunnen beroep instellen bij de Kroon. Deurne. Vanaf 28 november liggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde bestemmingsplannen "Deurne-centrum I, herziening I" en "Schutsboom-de Romein, herziening II". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, kunnen bezwaren indienen bij G.S. Tilburg. Vanaf 25 november ligt gedurende een maand ter in zage het vastgestelde bestemmingsplan "Verspreide terreinen Oude Stad." Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S., kunnen beroep instellen bij de Kroon. Breda. Vanaf 28 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-struktuurplan "Binnenstad-Breda". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Raamsdonk. Vanaf 28 november ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Hooipolder I zuid oost, herziening B". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S.,kunnen beroep instellen bij de Kroon. Vlissingen. Vanaf 28 november liggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde bestemmingsplannen "Beschermd stads gezicht I en II". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad, als bij G.S.kunnen beroep instellen bij de Kroon. Bruinisse Vanaf 29 november ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Buitengebied". Zij die tijdig bezwarert hebben ingediend, zowel bij G.S., alsmede zij die bezwaren hebben tegen de onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen beroep instellen bij de Kroon. Deurne Vanaf 29 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Oude Peelstraat" (Helenaveen). Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. De P.J.Z. organiseert in drie CJ.O.verband een agrarische stu diereis naar Amerika. Hieraan kunnen maximaal 35 personen deelnemen. Het aandeel van de P.J.Z. hierin is 20. De reis gaat drie weken duren van 19 juni tot en met 10 juli, eventuele wijzigingen worden voorbehouden. Het is wel nodig dat U bij opgave eerst overweegt of u de Engelse taal wel voldoende machtig bent, daar er anders veel indrukken aan u voorbij kunnen gaan. U moet zich opgeven vóór 15 december bij de P.J.Z. te Goes, tel. 01100 - 21010. De kosten zullen alles inbegrepen ongeveer 2.100,— bedragen. Een ruime begroting die geen onaange name verrassingen later in petto heeft. Nadere inlichtingen bij Kees Schipper, tel. 01100 - 21010. Westerschouwen Vanaf 29 november liggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde "bestemmingsplannen" "Haamstede Kom, 2de herziening" en "Buitengebied Oost, 2de herziening". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen bezwaren indienen bij G.S. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 7