De dag niet prijzen voor het avond is! Fraaie hoge bomen maar wie betaalt de opbrengstderving Niets kost meer dan een kreupele koe Wateroverlast in polders zonder gemalen November, de maand met abnormaal veel regen ■w- 5 In deze "Uit de Praktijk"' zult u twee bijdragen vinden uit het oosten van Noord-Brabant. De ene uit de Peel en de andere uit de Kempen. We zijn blij met deze nieuwe korrespondenten en we hopen dat ze door hun bijdragen deze rubriek voor nog meer mensen interessant zullen maken en houden. (Red.). Het zit tegen met de laatste veldwerkzaamheden op Tholen en St.-Phiiipsland. Het gezegde "dat je de dag niet kunt prijzen voor het de avond is" geldt zeker voor 't najaar 1977. Tot begin november is alles op rolletjes gelopen, maar sindsdien hebben de weergoden niet veel werk meer op de akker toege staan. Veel regen en ook sneeuw heeft de grond goed nat ge maakt. In de twee laatste volle weken van november hebben we ruim 80 mm neerslag gehad. Het suikerbieten rooien stremde volledig en ook voor goed ploegwerk was het veel te nat. Dat je rond deze tijd van het jaar van alles kunt verwachten met het weer blijkt ook nu. Momenteel, terwijl we dit schrijven worden we geconfronteerd met lichte vorst, die ook zijn belemmeringen meebrengt. Wel abnormaal vinden wij dat eind november nog ruim 10% van het areaal bieten gerooid moet worden. Waarbij we moeten vermelden dat dit voornamelijk op Tholen het geval is, op St.- Philipsland is praktisch alles gerooid, daar heeft een vroegere voorraadvorming op de bedrijven plaats gehad. Geen wonder dat door deze situatie de bieten en speciaal het rooien daarvan het gesprek van de dag is geweest onder onze collega's. Waarbij duidelijk te merken was aan welke kant van de streep men verkeerde, aan de beoordeling of de veroordeling van het areaal te rooien bieten. De vragen of de bietenrooicombinaties niet te groot zijn opgezet of dat o.a. de loonwerkers niet te veel hooi op hun vork hebben genomen, om naast de bestaande combinaties nog bij derden te rooien staan ter discussie, en zullen ook beslist aan de kaak gesteld worden. Hoewel uw rubriekschrijver die ook bietenteler is, eveneens van mening is dat het niet mag voorkomen dat rond 1 december nog bieten in de grond zitten vragen we ons toch wel af, of wij de hand ook niet in eigen boezem moeten steken, de kansen zijn er geweest dit najaar, maar om eerlijk te zijn vonden we het met zijn allen te vroeg om eind oktober met toen nog hoge temperaturen, bieten op voorraad te rooien. Wij zijn dan ook van mening dat we beslist niet alleen de vinger naar de loonwerkers mogen wijzen, met zijn allen; zowel bie tentelers als loonwerkers zullen lering uit dit seizoen dienen te trekken, om volgende jaren omstreeks 1 november meer bieten aan de hoop te hebben, dan nu het geval was. We hopen alleen dat dit latertje niet afgestraft gaat worden, maar het weer zó meewerkt, dat wanneer u deze bijdrage onder ogen krijgt, het rooien een heel eind is gevorderd. De rooicombinaties, die mijn inziens in ons gebied zo voortref felijk hebben gewerkt, tot voordeel van beide partijen, verdie nen beslist geen negatieve kritiek. Het ziet ér naar uit dat het toch nog vrij laat gaat worden met de laatste werkzaamheden in het Walcherse land. Sinds onze vori ge bijdrage zijn de werkzaamheden niet veel gevorderd. De hoeveelheid neerslag in de vorm van regen, sneeuw of hagel bedroeg in onze omgeving in die periode ongeveer 90 mm. Enkele dagen stond het water in de laagstgelegen gebieden in de sloten ongeveer gelijk met het maaiveld. Daarna kon weer vrij vlot een redelijk peil worden bereikt omdat de neerslag-inten siteit aanzienlijk verminderde. In zulke neerslag perioden is het wel van het allergrootste belang dat afwatering en ontwatering van de percelen optimaal is. Hoe vlotter het water afgevoerd is, hoe vlugger de werkzaamheden weer uitgevoerd kunnen wor den. Van.de natte periode zijn xe nu overgestapt op de koude periode. Hoewel het in onze gebieden nog niet veel vriest, moeten we toch maatregelen treffen om vorstschade aan de bietenhopen te voorkomen. Laten we hopen dat het bij lichte vorst blijft zodat ook de schade beperkt zal blijven. Nu de bedrijfsvoering tijdelijk weer wat minder aandacht vraagt, zijn er wel weer andere punten waarover we onze ge dachten eens laten gaan. Zo vernamen we dezer dagen van een collega, dat hij zijns inziens nogal een grote bijdrage leverde aan het mooie natuurschoon van ons gebied. Een langgerekt perceel van zijn bedrijf ligt langs een fraaie weg met veel en hoog geboomte. Deze weg is beslist een sierraad in het gebied. Een schaduwzijde er van, is de aanzienlijke oogstderving die er bij de gewassen optreedt door de schaduw van de bomen. De grond droogt veel minder goed op en de gewassen hebben te weinig direkt zonlicht om optimaal te kunnen groeien. Wanneer men als boer alleen de schade moet dragen voor de vele mensen die ervan genieten, dan zou men zich af kunnen vragen of het mogelijk is hier middels één of andere regeling wat aan te doen. Het boven aangehaalde is niet beperkt tot een geval, maar zo zijn er diverse gevallen in ons gebied waarbij schade door scha duw optreedt. De verkiezingen voor de hoofdingelanden waterkwaliteit zijn gedeeltelijk achter de rug. Helaas moet er nog een "tweede ronde" volgen om te komen tot verkiezing van de negende kandidaat. Acht personen haalden in de eerste ronde voldoende stemmen. De plattelandsbevolking heeft zich in de eerste ronde goed geweerd, zo is onze indruk. Laten we hopen dat er ook voor de tweede ronde nog belangstelling overgebleven is. De laatste weken hebben ook in de Peel veel regen gebracht. Hier hebben we 132 mm afgetapt. Het grondwater zal zo toch wel weer op peil komen. Nu kun je weer zien hoe belangrijk het is dat sloten en greppels goed schoon gehouden worden. Op het moment is de winter ingevallen een paar dagen geleden vroor het 5 gr. C. Regeninstallaties en motoren enz. zullen moeten worden afgetapt en verzorgd voor de winter. Weidepompjes zijn weer in de schuren gehaald. Velen plegen in 'n verloren uur in de winter het nodige onderhoud. In menig perceel grasland komt veel muur voor, vooral de jong ingezaaide, zodra het weer het toelaat zal hier weer gespoten moeten worden, evenals tegen emelten die weer op vele plaatsen aanwezig zijn.-De onder grondse werkers zijn ook op veel plaatsen weer aktief. We be doelen daarmee de mollen. Hier en daar ziet men collega's al bezig om ze te vangen met schop of klem. Het is onbegrijpelijk dat zulke kleine diertjes in 'n korte tijd 'n goede weide totaal kunnen vernielen. Vele bedrijven hebben de klauwen van de koeien tijdens of voor het opstallen laten bekappen. Dit is wel heel belangrijk daar ze weer 'n half jaar op stal op harde vloeren moeten blijven. En niets kost meer dan 'n kreupele koe. Van het Brusselse prijzenfront wordt ook al niet veel positiefs vernomen. Er schijnen geen indrukwekkende prijsverhogingen in te zitten. Zo als de berichten nu zijn, zal de 3% wel niet gehaald worden. De boeren zullen dus ook dit jaar in hun inkomen er op achter uit gaan, want de kostenstijgingen zullen wel hoger uitkomen. Als het geluk 'n beetje meezit kan het wel eens gebeuren dat er met St. Nikolaas 'n nieuw kabinet is. Voor de zelfstandige on dernemers kan deze kombinatie wel eens beter zijn dan de voorgaande. Vol verwachting blijft ons hart kloppen. Gedurende de maand november hebben we zeer veel regen gehad per 27 november al meer dan 140 mm, dat is duidelijk al meer dan de 130 mm in de maand oktober van 1974. In die delen van Zuid-Beveland die nog zonder gemaal hun water moeten lozen blijken de uitlozingsmogelijkheden in een periode met veel regen juist in een periode met hoge waterstanden buiten dijks onvoldoende te zijn. Polders gewijze komen er nu duidelijk veel te hoge waterstanden voor. In deze maand zijn niet veel veldwerkzaamheden uitgevoerd kunnen worden. Er is nog wat geploegd ep plaatselijk nog wat wintertarwe gezaaid. Van de oppervlakte suikerbieten, knolselderij; gladiolen en wijnpeen die er nog lag is in deze maand weinig geborgen. De oppervlakte is op zichzelf wel niet zo groot, maar voor dit moment - einde november - echter veel te groot. Is men nu op een aantal be drijven toch eigenlijk niet al te gemakkelijk geweest? Veelal zal het nu extra dol en moeite kosten en soms extra kosten met zich meebrengen, terwijl de verliezen dikwijls snel groter worden. Bovendien gaan ook de risiko's van schimmel, rot en bederf vooral bij gladiolen en wijnpeen nu snel toenemen. Hoewel er heel wat wintertarwe is gezaaid is toch nog volop de wil aanwezig om nog meer te zaaien. Het gaat er nu om wanneer men hier de kans voor krijgt. Op reeds lang geploegd land zal dit nu niet gemakkelijk meer gelukken. De opbrengsten van de suikerbieten vallen mee, ook het sui kergehalte is eveneens nog behoorlijk gestegen. De afvoer van de suikerbieten had men liever wat vlotter zien verlopen. Door hier en daar wat grote voorraden op de stortplaatsen is het rooien dan ook wel enigszins vertraagd, waardoor er nu eind november nog te veel in de grond zitten. Op veel bedrijven zal men nu toch nog moeten zorgen om de suikerbieten vorstvrij te bewaren. Bij alle risiko's die een bie tenteler neemt moet hij dit risiko toch ook zeer klein kunnen houden. Deelden we de vorige week reeds mede dat in West Zeeuws Vlaanderen op een aantal bedrijven het veldwerk beslist nog niet ten einde was; nu kunnen we zeggen dat we sindsdien nog bijna geen stap zijn verder geraakt. In de 4 weken van de afgelopen maand viel er maar liefst zo'n 200 mm regfen. We hadden er zelfs een dag bij met veel sneeuw en gladde wegen (21 november) wat ongeveer 45 mm vocht opleverde. Het was vooral gedurende de 4e week van november dan ook vrijwel overal een triest beeld op de akkers. Grote en kleinere plassen water, stukgereden kopak- kers en natuurlijk een groot aantal zorgelijke collega's. De ene boer is klaar; de andere moet nog veel ploegen' wat bieten, witlof of knolselderij rooien enz. Het lijkt erop dat we op het moment van schrijven wat droger weer zullen gaan krijgen, waarbij nachtvorsten niet uitblijven. Het is dus oppassen gebla zen. Het vergaderseizoen is ook al weer begonnen. Zowel onze kringvoorzitter(s) alsook de voorzitter van onze Z.L.M.organi satie zien de toekomst vooral van de prijsontwikkeling van ak- kerbouwprodukten met veel zorg tegemoet. En teëecht. Want met de prijzen gaat het voor de meeste produkten ronduit zeer slecht. De kosten stijgen zeker met 10% en Brussel lijkt dit hooguit met 3% te kunnen compenseren. Daarbovenop krijgen we dan ook nog met een pachtverhoging te maken. Als dan ook nog de toeslag van 80% voor de zgn. vollegrondsgroenteteelten doorgang gaat vinden hebben we er een probleem bij, want dan zal de animo voor deze gewassen weer teruglopen, terwijl die de laatste jaren stijgende was. Op de financiële moeilijkheden in de akkerbouw heeft ook het L.E.I. intussen gewezen in haar prognose 1977/1978 die dan voor het Zuidwesten een ondernemersinkomen verwachten van 1000 gulden negatief tegenover 8300 gulden positief het jaar ervoor. Zowaar een zeer trieste situatie. Waarbij dan speciaal de pas begonnen boer en de aspirant boer de nodige zorgen te verwerken zullen krijgen. Nationale maatregelen zullen nog weer nodig blijken te zijn willen we de boerenstand in leven houden. Ook hierover zal deze winter veel worden gediscus sieerd. Doet U hier ook aan mee. grens kan ze daarvoor beter slagen. Zelf ben ik nog bij een waarzegster binnengestapt, want buurman wilde er na zoveel weken van ellende niets van weten. Je gelooft er niet aan en toch doe je het en je staat er verstomd van wat zo'n dame je allemaal kan vertellen. Nadat ze de kaarten geschud had pakte ze mijn hand, keek er heel diepzinnig naar, ging er mee langs haar neus en mompelde: "argrariër". Voor volgend jaar zag ze wat prijs verbeteringen bij de E.E.G. en een oplopende markt voor aard appelen en uien. Op mijn vraag of ze kon zien of buurman voor zijn aardappelselektiekursus geslaagd was, nam ze heel gewillig wat koffiedik en na lang aarzelen zag ze, dat het serologisch nweer is het dorre hout, maakt de winter nat en koud", is een oud gezegde waar we nog steeds veel geloof aan blijven hechten. De laatste weken was het weer zo en achtereenvolgens hebben we storm, regen, natte sneeuw, hagel en lichte vorst bij de vleet gehad. Op het land was het voor alles te nat en daarom zijn we maar eens een dag met de buren op stap gegaan. Buur man is ruim 10 weken uit de vaart geweest vanwege een gebro ken been. In die periode hebben we zijn bedrijf verzorgd en we hebben hem ook eens voorgerekend, dat hij gezien zijn uitkering beter allebei zijn benen had kunnen breken. Zo'n uitkering is niet waardevast en ook niet eenvoudig meer te verhogen voor de wat oudere generatie. Waarnemen was geen probleem, maar winst voor hem maken was wel de grootste opgave. Toch heb ben we die dag op zijn kosten in en om Brussel op een nette manier de bloemetjes eens buiten gezet. Hij had nog wat losgeld over van vorig jaar en die heeft zijn vrouw voor een nieuwe japon besteed. Zij heeft dat zogenaamde 8-model wat in wezen niets met onze oud-minister uitstaande heeft, maar over de Buurman brak een been. onderzoek van het examenwerk nog niet geheel was afgerond. Als ik er nog 1000 frs. tegenaan gegooid had, dan had ik mis schien meer geweten, maar een serieuze kandidaat wil toch wel meer zekerheid. Een diploma is tenslotte meer dan een vel papier alleen en daarom is het te begrijpen, dat een poosje op de uitslag gewacht moet worden. 5 december. Sinterklaas mijn waarde vriend, 'k ben als steeds weer erg benieuwd, wat U dit jaar weer aan ons hoopt te schenken, is een vraag waar ik soms nachten over lig te denken. Een kleine zelfstandige zoals U en tevens hoogbejaard, doet Uw werk nog vlot met knecht en paard. Prognoses wijzen uit dat dat niet kan. De kosten stijgen immers uit de pan. Een minimum aan basisinventaris is te duur, als men het omrekent naar een gemiddeld arbeidsuur. De hoge kosten worden slechts ten dele gecompenseerd en door geldontwaarding en inflatie weer gereduceerd. Uw positie wordt daardoor wel zeer precair, doch PIET ontslaan is ook bepaald niet fair. De schimmel echter een eenheid die wel weinig kost, maar per seizoen drukt als een te zware post. Bedrijfseconomisch kan U Uw taak niet lang meer doen. Het kost te veel zorg en heel wat poen. In andere branches worden genoemde aspecten bestudeerd en veelal worden er oplossingen voor geformuleerd. Doch voor een zelfstandige tegen zijn pensioen, valt er in de regel niet veel meer te doen. Kijk daarom mijn Waarde niet te veel in het verschiet, want zelfs ook de economen weten het soms niet. Mocht U echter wat slecht bij kas zitten een enkele keer, dan is dat geen schande in het huidig zakelijk verkeer. Daarom kop op, er tegenaan en weet, 't was goed zoals U het alle jaren steeds deed. Houdt daarom Uw knecht en Uw schimmel in eer, dan hebt U nog plezier in Uw werk keer op keer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 5