M en kan dus stellen, dat het Waarborgfonds opdraaft in die gevallen, waarbij geen verzekeraar is betrokken. A .pacht een bedrijf van 20 ha, hij heeft een vrouw en drie W ij kunnen ons bijzonder boos maken op mensen die schade veroorzaken en er stiekem vandoor gaan. Als u dat overkomt mag u zich ook boos maken maar daar moet u het niet bij laten. Als u geluk hebt melden zich getuigen, die hebben gezien, dat een motorvoertuig uw auto beschadigde en die bovendien het kenteken van de aanrijder hebben genoteerd. In dat geval is de dader snel op te sporen. Maar stel nu, dat er geen getuigen opdagen, wat dan? Dan laat u uw auto ter plaatse staan en stelt u zich ogenblikkelijk met de politie in verbinding. Kijk als de politie dan ter plaatse komt en kan of wil vaststellen, dat de beschadiging aan uw auto is toegebracht door een ander mo torvoertuig bent u ook klaar. Immers met dat rapportje van de politie kan bij het Waarborgfonds aangeklopt worden voor schadeloosstelling, mits de schade althans hoger is dan 200,— Kunt u namelijk niet aan de hand van getuigen of politierapport aantonen, dat de beschadiging door een ander motorvoertuig is berokkend dan keert het Waarborgfonds niets uit. Dan wordt het erg beroerd voor u want bent u uitsluitend W.A. verzekerd dan draait u zelf voor de schade op. Bent u ook tegen kasko- schade verzekerd dan draait uw kaskoverzekeraar voor de schade op met dien verstande, dat zij het eigen risiko aftrekken en uw no-claim korting geheel of gedeeltelijk laten vervallen. Dan bent u dus ook de sigaar. U it dagbladpublikaties hebt u kunnen lezen, dat per 1 januari 1978 weer allerlei premieverhogingen zullen worden doorge voerd. Niet alleen de premies voor motorvoertuigen gaan om hoog, maar ook de W.A. partikulier en bedrijfspremie, de ziek tekostenpremie en de A.O.V.. sarfKwr Het Waarborgfonds D at over de advertenties. V. 'M'/7h v v RCJVAL SLUIS PACHTWET IN DE PRAKTIJK *V* ,-crtV^ *eC° pieetvao«9P 'r/.i POSTBUS 22-ENKHUIZÊN O ver de werking van het Waarborgfonds blijkt nog steeds misverstand te bestaan. Vandaar, dat wij een poging wagen nog eens duidelijk uiteen te zetten hoe het Waar borgfonds werkt. Na de invoering van de Wet Aansprakelijkheid Motor voertuigen (W.A.M.) per 1 januari 1965 werd een ieder verplicht gesteld zijn motorvoertuigen tegen W.A. risiko te verzekeren. Uitzondering werd gemaakt voor gemoeds bezwaarden, die konden aantonen geen enkele vorm van verzekering te hebben. Met invoering van de W.A.M. werd en wordt uiteraard beoogd het slachtoffer van een verkeersongeval schadeloos te stellen. Voor het moment van invoering in 1965 bleek, dat een aantal lieden aan het verkeer deelnamen zonder verzekerd te zijn, en aangezien die lieden meestal niet over een gevulde bank- of girorekening beschikken was het slachtoffer langs alle kanten de sigaar. De wetgever nu was zo realistisch om gelijktijdig met het in voeren van de W.A.M. een Waarborgfonds in te stellen. Men ging er vanuit, dat na het verplicht stellen van een W.A. verze kering er toch een aantal onverlaten zouden zijn, die aan het verkeer bleven deelnemen zonder W.A. dekking. Nogmaals, dat was een realistische kijk want inderdaad rijden er vandaag aan de dag nog zo'n honderdduizend onverzekerde auto's-rond. Wanneer aankloppen bij fonds? Dat doet zich voor in het geval, dat de schade is veroorzaakt door iemand: a. die er als een haas vandoor gaat zonder zijn naam en adres achter te laten of af te geven; b. die zijn verzekeringsplicht niet is nagekomen; c. die zich de macht over het motorvoertuig door diefstal of geweldpleging had verschaft; jEr wordt vaak gezegd, dat wanneer iemand een overtreding heeft begaan, of iets heeft nagelaten waar hij later nadelen van ondervindt: "iedere Nederlander hoort de wet te kennen". Deze uitspraak is natuurlijk maar gedeeltelijk waar, omdat het bijna onmogelijk is alle wetten en rechten die in Nederland gelden te kennen. Naast de vele wetten die er in Nederland zijn voor iedere burger, heeft de land- en tuinbouwer hiernaast nog te maken met wetten die specifiek betrekking hebben op onze land- en tuin bouw. We noemen de pachtwet, de ruilverkavelingswet, de on teigeningswet en nog vele andere. Nu komt het nogal eens voor dat wij in ons werk moeten zeggen: "Ja, zo staat het nu eenmaal in de wet en iedere Nederlander Het was beter dat u zich voordien op de hoogte had gesteld. Een voorbeeld kan dit wellicht verduidelijken. In een aantal dagbladen verschijnen in de laatste tijd grote advertenties met zeer aantrekkelijke koppen, zoals "Hoge belastingaftrek, beperkte irileg" of "De oplossing voor de koopsompolis", etc. Als u die advertenties leest ziet u dat men u adviseert deel nemer sbewij zen te kopen, die rechten geven op grond, gele gen in: A merika. Dat is niet de plaats America, gelegen in het mooi Peel- landschap, maar de Verenigde Staten. Ver weg dus en dan weten wij allemaal dat de waarde van wat men koopt, heel moeilijk is vast te stellen. Er zullen dan ook weinig mensen gevonden worden die er op zichzelf voor voelen om hun geld te steken in onroerend goed dat zover buiten onze grenzen ligt. De ervaringen die zijn opgedaan met het kopen van gronden en gebouwen in het buitenland zijn niet altijd even gunstig d. vrijstelling heeft wegens gewetensbezwaren; e. die met een rijksmotorvoertuig rijdt en waarvoor het rijk overigens bijdraagt in het Waarborgfonds. Met name onder a. genoemde schadegevallen komen frequent voor. De veelvuldigste is een beschadiging aan uw auto terwijl deze ergens geparkeerd stond en u niet ter plaatse was. De dader heeft geen adres achtergelaten en daar staat u dan. Wat moet u dan doen? U hebt er zelf dus groot belang bij om in een schade onder a. genoemd, getuigen op te sporen en de politie ter plaatse te roepen. U mag zelf niet naar de politie rijden want dan is voor de politie niet meer vast te stellen waar het ongeval plaats vond. kinderen. Pachter A komt te overlijden terwijl de kinderen nog minderjarig zijn, dus zonder dat een daadwerkelijke opvolger genoemd kan worden. Artikel 54 van dé pachtwet zegt dat de pachtovereenkomst niet van rechtswege te niet gaat door de dood van de pachter en van de verpachter. De rechten en ver plichtingen uit een overeenkomst gaan bij de dood van één der partijen over op diens erfgenamen. Wanneer er dus in dit geval niets zou worden ondernomen dan worden de weduwe met haar drie kinderen automatisch pachters. Dit kan later tot moeilijk heden leiden. Het bijzondere van artikel 54 is echter dat de pachtkamer één of enkele van de nabestaanden in de plaats van de overleden pachter kan stellen en de anderen uit de pacht kan ontslaan. De vordering tot in de plaatsstelling dient te geschie den binnen zes maanden na het overlijden van de pachter. Het is vanzelfsprekend dat eerst overleg gepleegd wordt met de eige naar en slechts de pachtkamer wordt ingeschakeld indien de verpachter de gewenste medewerking niet verleend of zich niet tijdig heeft uitgesproken om één pachter aan te wijzen. In dit voorbeeld is het wellicht aanbevelenswaardig dat de pachtove- geweest. Dat is bekend en maant tot voorzichtigheid. De advertenties bevatten echter een heel verhaal om die aankopen aantrekkelijk te maken. Dat komt hierop neer, dat men de grond voor een belangrijk deel van de aankoopprijs financiert met geleend geld. De rente die op de lening verschuldigd wordt, wordt voor twee of meer jaren vooruitbetaald. Ons Nederlandse belastingstelsel brengt mee, dat rente af trekbaar is in het jaar van betaling. Bovendien zo lezen wij in de advertenties, zijn aftrekbaar de beheerskosten, dat zijn de kosten die aan de N. V. of B. V. die de gronden beheert, betaald moeten worden. Op die manier zou een belangrijk belastingvoordeel behaald kunnen worden. Bovendien zal als de grond met winst verkocht wordt, kapi taalwinst worden behaald, die voor de inkomstenbelasting onbelast is. A It hans volgens de advertenties, waaruit te lezen valt, dat die winst er altijd inzit! Maar er staat meer in de krant. Het zeldzame verschijnsel doet zich voor dat men in de zaterdagnummers van "De Telegraaf', in het gedeelte dat de ondertitel "De Financiële Telegraafdraagt, de ene week op dezelfde pagina als waarop de advertentie staat en de andere week op de volgende, een waarschuwend artikel kan lezen, waarin hij de fiscale verhalen uit de advertentie een aantal vraagtekens geplaatst worden. Bovendien wordt erop gewezen dat de in uitzicht gestelde waardestijging niet veel meer is dan een vogel in de lucht. Vermeld wordt b.v. dat in de streek waar de American Land Program B. V. zijn grond koopt de waarde van die grond, die niet ontgonnen en niet bouwrijp is, een waarde heeft van Premieverhogingen U hebt intussen in ons' land en tuinbouwblad kunnen lezen, dat wij eveneens, maar dan op zeer bescheiden schaal, een aantal verhogingen moeten toepassen. Dat betekent, wanneer u rtog elders polissen lopende hebt, u straks een mededeling thuis krijgt waarop een premieverhoging wordt aangekondigd. Dat is o.i. tevens het moment, dat u er verstandig aan doet bij onze vertegenwoordiger in uw distrikt nadere informaties in te winnen o.a. wat de premie bij de Ver zekeringen van de Z.L.M. dan wel bedraagt. U kon dan wel eens tot knappe verschillen komen. Om het u wat gemakkelijker te maken volgt hieronder een lijst van onze vertegenwoordigers met telefoonnummer. Een tele foontje kost niet veel maar kan wel veel opleveren. G.P. Blok, Rijksweg 83, Kruiningen, 011301415 Fa. Iz.P. Boidin, Postbus 20, Oostburg, 01170 - 2355. J.B.L. de Brouwer, Janseniuslaan 8, Hulst, 01140 - 2220 Rabobank Goes, Postbus 33, Goes, 01100 21260 D.J. Dees, Axelsestraat 43, Terneuzen 01150 4469 Fa. J. Don, Kromme Weele 16, Middelburg, 01180 13855 F.J. Duine, Postbus 501, Bergen op Zoom, 01640 33053 J.W. van Dijke, Schoolstraat 19, Poortvliet, 01662 - 509 M. Hanse, Postbus 97, Zierikzee, 01110 - 4275 G.C. Huizing, Vaarle 1, Nuenen, 040 - 831469 J. Overbeeke, Postbus 20, Tholen, 01660 - 2888 S.M. Timmers, Postbus 50, Zevenbergen, 01680 23979 Rabobank Werkendam, Merwestraat 10, Werkendam, 01835 - 2700 A.M. Verbrugge, de Bossen 8, Raamsdonkvee*01621 2924. De L. reenkomst blijft doorlopen op naam van de vrouw. Indien later één kind op wil volgen kan dit wellicht bewerkstelligd worden via pachtoverneming. I ndien er niets gebeurd, en we herhalen het hier nogmaals, worden alle erfgenamen medepachter, indien er later bijvoor beeld twee kinderen aanspraak maken op de overneming van de pacht, kan dit wel tot moeilijkheden aanleiding geven en de vrede in de familie wordt er weieens door verbroken. Van de mogelijkheid tot in-de-plaatsstelling wordt nog niet altijd ge bruik gemaakt. Een ieder zal voor zichzelf uit moeten maken of er gebruik gemaakt zal worden van deze mogelijkheid. Het is dan wel nodig dat men probeert vooruit te zien. Bij de registratie van de pacht in ruilverkavelingsgebieden, komt het nogal eens voor dat men niet aan deze zaken heeft gedacht en de erfgena men allen pachter zijn, wat meestal in de omstandigheden toen de in-deplaatsstelling moest worden gevraagd, werd vergeten. Op tijd deskundig advies inwinnen is wel het minste wat men kan doen. JM. tweehonderdvijftig tot zeshonderdvijftig dollar per acre (een acre is ongeveer 40 are). De belegger in dat American Land Program heeft echter een kostprijs van drieduizend dollar: Als de Telegraaf dat goed weet, en op dit punt hebben we geen verweer gelezen, dan scheelt dat dus nogal wat en dan kan de winst nog wel even op zich laten wachten. Wat de fiscale kant van de zaak betreft liggen er meer onzekerhe den dan de advertenties ons willen laten geloven. In de eerste plaats bestaat de mogelijkheid dat de rente uiteindelijk toch niet aftrekbaar zal blijken te zijn, maar als verhoging van de kostprijs van het aangekochte onroerend goed beschouwd zal moeten worden. Verder is het ook mogelijk dat bij verkoop van de grond, als er winst op gemaakt wordt, deze zal worden belast als in komen uit arbeid. Het betreft n.l. grond die ontgonnen moet worden en daar is meer arbeid voor nodig dan voor normaal vermogensbeheer. A Is men dat doet of laat doen, dan is er een goede kans dat er van de "winstbelasting betaald moet worden. Vee, onzekerheden dus, waarbij nog komt dat wetswijzi ging in deze soort gevallen ook nog eventuele voordelen in nadelen kan doen verkeren. Men loopt ook de kans, als de grond niet in waarde stijgt, uiteindelijk voor een schuld te zitten gezien de verplichtin gen die men aangaat. Wat moet ik nu doen Dat is de vraag die gesteld wordt. Van mij krijgt u daarop geen antwoord. Alleen wil ik u vertellen, dat ik aan deze zaken niet meedoe, want ik zie er niets in. Paauwe.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 3