Luisteren „ZEGGE EN SCHRIJVE' V olgende week vrijdag 9 december is het weer alge mene vergadering van de Z.L.M. Op zichzelf is dat al reden genoeg om daar naartoe te gaan. Een algemene vergadering is toch vooral ook een ontmoetingsplaats voor de leden. Je kan er in eigen kring weer eens bijpra ten. Het feit dat de directeur-generaal van de landinrich ting dr. ir. W. Otto daar een inleiding zal houden over het onderwerp "ontwikkelingen in landelijke gebieden" is een reden temeer om de algemene vergadering bij te wonen. D e rondgang langs de kringen zit er voor dit jaar weer öp. Je kan wel zeggen dat het weer een ware uitput tingsslag is geweest. Maar dat is het zeker waard. Het directe contact met het kring- en afdelingskader is bij zonder waardevol. En de bestuursleden hebben ons niet in de steek gelaten, de vergaderingen werden over het algemeen erg goed bezocht. Met de bestuursleden heb ben we de afspraak gemaakt dat we elkaar over en weer op de hoogte zullen houden van alle ontwikkelingen waar de land- en tuinbouw belang bij heeft of kan hebben. Gewoon door een telefoontje. Datzelfde geldt natuurlijk voor alle leden: is er wat, of denkt u dat er wat is: bel dan even, we zitten ervoor. H et lijkt nu eindelijk toch nog te gaan lukken met de kabinetsformatie. Hoewel, de ervaring heeft geleerd dat je met dergelijke voorspellingen bijzonder voorzichtig moet zijn. Als het deze keer doorgaat zal het overigens wel een wankel evenwicht zijn. De smalle marges van de Nederlandse politiek zogezegd. Maar in ieder geval kan er dan weer echt geregeerd gaan worden. Voor hoelang zal dan wel blijken. Mijn belangstelling gaat met name ook uit naar de nieuwe minister van landbouw. Ik heb al eens eerder geschreven dat dat voor mij niet persé de huidige bewindsman hoeft te zijn. Wat mij betreft mag best een ander het eens gaan proberen. Dat moet dan beslist wel iemand zijn die de land- en tuinbouw kent. Iemand die welbewust om zijn verdiensten op dit gebied wordt aan gezocht. De tijden zijn te moeilijk om op deze post iemand neer te zetten omdat dat politiek zo aardig uitkomt. zuidelijke landbouw maatschappij z. .m VRIJDAG 2-BECÉTV1BER 1977 65e JAARGANG - No. 3409 land- tuinbouwblad Van zaterdag 10 tot en met zondag 18 december wordt in Amsterdam een nieuw record bezoek verwacht aan de Caravan RAI 1977. Ceen wonder, want nog nergens in Europa is de caravan dan wel vouwwagen zo populair als rekreatiemiddel als juist in ons land. Voor vele tienduizenden gezinnen is de caravan het rekreatiemiddel bij uitstek om vakantie en vrije tijd zo plezierig mogelijk te besteden. De foto is van het Polar Centrum Nederland te Spijkenisse, de Polar 420 met een afleveringsgewicht van ca. 770 kg. Enkele bijzonderheden over de Caravan RAI '77 op pagina 10,11 en 12. H et moet beslist gezegd: de vorige week woensdag in Utrecht gehouden studiedag landinrichting van de Heide Mij. "Landelijk gebied, landbouwgebied?" was perfect georganiseerd. Voortreffelijke sprekers, goede zaal en - ook belangrijk - uitstekende koffie. En een uitermate be langwekkend onderwerp natuurlijk: over de verdeling van de ruimte, ook wel genoemd het gevecht om de ruimte met als opponenten landbouw en milieu. Aan alle voorwaarden voor een geslaagde studiedag leek derhalve voldaan. Geen wonder dus dat er een talrijk gehoor was waaronder behoorlijk veel vertegenwoordigers uit de wereld van de land- en tuinbouw. Dat beloofde wat. Wat mij betreft is die belofte weer niet ingelost. Zoals zoveel studiedagen en congressen op dit vlak heeft ook de studiedag van de Heide Mij. niet kunnen brengen wat ik er stilletjes van gehoopt had namelijk het verlossende antwoord op de hamvraag: hoe moet het nu verder met dat landelijk gebied? Geen antwoord tenminste waarmee je uit de voeten kunt. Geen werkelijk nieuwe ideeën. Ik denk dat dat vooral komt omdat iedereen bij een derge lijke gelegenheid te veel in zijn eigen kringetje blijft ronddraaien. Men richt zich teveel naar de eigen achter ban waardoor de betogen veelal resulteren in een herha ling van de standpunten. Er komen geen nieuwe ge zichtspunten en dus kom je geen stap dichter bij elkaar. Voor alle duidelijkheid: het gaat er mij niet om daarvan iemand in het bijzonder de schuld te geven. Ik constateer alleen, in een poging opbouwende kritiek te leveren. Blijkbaar zijn dergelijke studiedagen en congressen dan toch niet de aangewezen gelegenheden om oplos singen ie brengen. Voor mij staat echter als een paal boven water dat er op zo kort iïïCgS.'.'jkS termijn een oplossing gevonden zal moeten worden voor het vraag stuk van de verdeling van de ruimte. Want de ontwikke lingen gaan door, steeds sneller. En als niemand iets doet om tot een werkelijke oplossing te komen dan vrees ik dat er uiteindelijk slechts verliezers zullen overblijven. Ik ge loof daarom dat we met z'n allen ermee moeten beginnen goed naar elkaar te gaan luisteren. Dat we elkaar de volle gelegenheid moeten geven de standpunten over en weer uiteen te zettenHet komt teveel voor dat de een niet weet waar de ander het over heeft. We moeten zoals dit in moderne politieke termen heet "het onderwerp be spreekbaar maken". Op het congres van de Heide Mij. kwam dat in ieder geval duidelijk naar boven. De vol gende stap is dat er de bereidheid moet zijn eikaars standpunten te overwegen om de redelijkheid daarvan, voorzover aanwezig, durven erkennen. Maar vooral goed luisteren. Dat is om te beginnen al moeilijk genoeg. Algemene vergadering Het is tenslotte een onderwerp waar iedere boer en tuin der vroeg of laat mee te maken krijgt. Het lijkt me dan ook dat veel Z.L.M.-leden de tocht naar "de Nobelaer" in Etten-Leur zullen maken. Al was het alleen maar eens om te luisteren. Rondgang Kabinetsformatie Oggel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1