VOOIt ie VROIIW Hoe het ledenweekend van Sch.Duiveland was: Verslag half kaderweekend in het Van Eeghenhuis te Aardenburg 11 en 12 november jl. G. Aktiviteiten-Agenda Evaluatie Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen D Algemene vergadering 24 november 1977 RECEPT BESTEMD VOOR 4 PERSONEN Onderzoek naar beloning vrouwen 9 (13 deelnemers; 18,19 en 20 november; thema: de verstedelijking van Schouwen-Duiveland) provinciaal: AL 13 PJZ-ERS DIE MEEGAAN met de V.S.-agrarische studiereis (totaal 36 man: 21 PJZ-ers; 8 KPJ-ers en 7 CPJ-ers). Deelnemers: Ad v:d- Wede, OöiijïïSpiaai; Cors V.U. Weeie, Kortgene; Piet Is rael, Kortgene; Peter de Vrieze, Scharendijke; Wim Minnaard, 's H.Abtskerke; Mart. v. Nieuwenhuyzen, Kruiningen; Hans de Meester, Groede; Rein v.d. Berg, Numansdorp; Daan de Vrieze, Kloetinge; Piet Vijver berg, Ouwerkerk; Adrie van Westen, Zierikzee; Lieneke van Westen, Zierikzee; Kees Maris, Zevenbergen (KPJ). Wie volgt Alle twijfelaars: nu opgeven: doen!!! 7 JANUARI - ZESKAMP voor alle PJZ-afdelingen (max. 12 teams) in de veilinghal te Bergen op Zoom. Afdelingen: OPRICHTING DONATEURSCHAP - FIJNAART Oud PJZ-leden, ZLM-ers, enz. Boven 30 jaar. Kosten: 15,— per jaar. Dan zijn ze welkom op alle PJZ-aktivi- teiten. 2 DEC. - FIJNAART Dropping vanaf fa. Verhagen (Loods, Molenstraat) om 18.30 uur. 2 DEC. - 'S H. ABTSKERKE Sint Nicolaas-avond. Om 20.30 uur Dorpshuis te Nisse. Muziek m.m.v. Duo Bontekoe. 2 DEC. - O.Z.-VL. Ledenvergadering in "de Poort" te Zaamslag. Na pauze: mosselmaaltijd. Voor pauze: o.a. samenstelling jaarpro gramma. 16 DEC. - W.Z.-VL. Opera-bezoek. "La Traviata" in Gent. Vertrek: 18.30 uur. Markt Oostburg. Opgave (20 plaatsen): Betty Rosseel, 01177-1932. (n.a.v. uitgereikte vragenlijst) 1) Algemene indruk vormingsweekend: 1 x 't ging wel; 5 x goed en 7 x fijn, leerzaam. 2) Goed thema, goede werkvorm? 13 x ja. Omdat thema: aktueel is, aansluit bij je omgeving, aanspreekt, iedereen heeft er mee te maken (nu of later); iedereen wist er iets van (niet-vervreemdend). 3) Het weekend was: "te zwaar" 2 x; "niet te zwaar" 11 x omdat: het afwisselend genoeg was' 'n goed onderwerp was, er speels gewerkt werd (methodisch), er goed groepsgericht ge werkt is, er genoeg "breaks" waren, er genoeg werd bijgestuurd i.g.v. dreigend "te zwaar" worden, er op 't gemak (relax!) werd gewerkt en toch niet oppervlakkig. Genoeg vrije tijd (strand, uitgaan). 4) Op/aanmerkingen: goede groeps/samenwerkingssfeer (6 x); voor herhaling vat baar (2 x); weekend is te kort (2 x); veel interesse/inzet (2 x); zeer leerzaam; te weinig (jonge) deelnemers; te heftige diskussie; erg inspannend; iets te kunstm. leuke sfeer; rol lenspel: moeilijk i.v.m. onbekendheid methode; meer achter grondinformatie. 5) Leerpunten (watje eraan hebt gehad) •een bredergezichtsveld krijgen, andere meningen horen/toet sen (7 x); mensen beter leren kennen (3 x); aan het denken gezet worden (3 x); 't leren eigen mening naar voren te brengen (3 x); 't leren werken in teamverband (3 x); PPD zeer nuttige informatie (4 x); lerèn lüisierên naar eikaar (2 x); leren komen tot gezamenlijke besluitvorming (2 x). r ebleken is dat er naast technische bestuursinstruktie 1ok tober jl.) nog veel te sleutelen valt aan teamvorming, jaarpro gramma's, wel/geen vorming, besluitvorming, diskussietechniek, voorzitterschap, voortgang van de klub etc. Dit was een reden voor de prov. vormingskommissie om een half-weekend te organiseren voor P.J.Z. en R.A.K. bestuursleden. Uit 8 afdelingen waren 14 bestuursleden gekomen. Jammer was het dat er geen mensen rechtstreeks uit de R.A.K. 's waren. Na eerst gezellig koffie te hebben gedronken begon het program ma met een kennismakingsspelletje, waarna een rollenspel rondom een bestuursvergadering werd gespeeld. Een bestuur, bestaande uit 17 DEC. - SPRANC Zaalvoetbaltoernooi: in "Zidewinde" te Sprang. Voor PJZ-afd. Om 9.00 uur (tot 17.30 uur). 23 DEC. - GOES/NRD.-BEVELAND Bowling-avond te Goes. Van 20.00 - 22.00 uur. Kosten: 10,— p.p. Opgave vóór 15 december bij Cora, 01108-551 of Janny, 01180-27968. R.A.K. THOLEN WEST BRABANT organiseert 6 december bijeenkomst (discussieavond over het Landbouwbeleid) in café Koch te Welberg. Aanvang 19.30 uur. Inleiders: dhr. Doeleman en dhr Voortman (Landb. spec. P.v.d.A.). 10 personen, moest een keuze maken uit 2 jaarprogramma's nl. met: a) alleen ontspanning erin; b) ontspanning vormingsaktivitei- ten. 6 bestuursleden hadden een vaste rol en de andere waren twijfe laars. De andere 4 deelnemers waren observators. Doordat de mensen met een vaste rol hiervan niet afweken werd het geen gesprek (met diepgang) maar maakte er wel een leerzaam rol lenspel van. In de evaluatie werd het en gesprek, waardoor het voor en tegen t.a.v. vorming beter naar voren kwam. De avond werd afgesloten met een afzakkertje en er werden ook nog leuke inter- vieuws van bestuursleden opgenomen op een videoband, waarna ze weer werden afgedraaid. De zaterdag begon waf later door gebrek aan een kok en mensen die de warmte van het bed aantrekkelijk vonden. Aan de hand van de evaluatie-uitslag hadden Kees en Dick leer punten voor ons opgesteld. Hierna volgde een stellingenspel ron dom bestuursleden. Na eerst de stellingen individueel te hebben beoordeeld werden ze in kleine groepjes besproken waarna ze in de grote groep kwamen. Er is voor de oplossing van bestuursfouten veel ervaring tussen bestuursleden uitgewisseld. Kwamen die er niet uit dan hadden Dick of Kees nog wel wat achter de hartd. Tot slot stelde iedereen dat het weekend leerzaam verlopen was, wat toch wijst op een behoefte hieraan. M'n dank aan Dick en Kees voor de begeleiding. Daniël Dekker (vormingskommissie) onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1. Wissenkerke. tel.: 01107-610 e presidente, mevrouw A.F.H. Lourens-Schagen, heette allen hartelijk welkom, speciaal de gasten onder wie mevrouw Verdam, eerste burgeres van de prov. Utrecht. Mevrouw Lourens benadrukte in haar openingswoord de doelstelling van de bond, waar alle 76.000 leden met hun verschillende achtergrond en karakter achter staan: her bevorderen van de belangen, in de ruimste zin van de bevolking van het platteland. Velen van die 76.000 gebruiken hun talenten en mogelijkheden om anderen hun talenten en mogelijkheden te laten ontdekken en ontplooien' Veel stedelingen hebben ontdekt hoe goed het leven buiten de stad geleefd kan worden. Wij stellen ons op algemeen nederlands standpunt en onthouden ons van partijpolitiek. Dat legt beperkingen op. Maar we kunnen wel helpen onze leden strijdbaar te maken, zodat zij hun persoonlijke standpunt kunnen verdedigen. Vorming en ontwikkeling staan dan ook centraal bij de bond. Respekt voor eikaars overtuiging en aanvaar ding van eikaars eigenaardigheden zijn onmisbaar, en, zo heeft het hoofdbestuur gemerkt, in de bond in grote mate aanwezig. Het motto van het ACWW-kongres: "Bouwen aan de toekomst" vraagt wereld-wijd denken. Zo ver, aldus de presidente, zijn we nog niet. Laten we echter volgend jaar beginnen te denken. Het is onze plicht ons zoveel mogelijk te informeren' opdat wij bij de europese verkiezingen een bewuste keus maken. Gehuldigd werden het 75.000e en 75.001e lid, de zusters G. en A. de Winter uit Wissekerke. Inmiddels is het aantal leden gestegen tot 76.000. Het wandkleed gemaakt door mevrouw J. HiddemaNoordenbos kreeg terecht applaus. In hun gezamenlijke jaarverslag brachten A. Swierstra-Sikma, benoemd mevrouw W. van Giessen-Dekker, IJsselmeerpolders G. Idenburg-Meertens en M.Vroon, ondermeer naar voren, dat en als plaatsvervangend lid mevrouw G.C.G. GlazenburgEng- vorming en meegaan met maatschappelijke ontwikkelingen centraal stonden. De oprichting van de kommissie Vorming kontakten met andere organisaties, besprekingen met CRM het zich verdiepen in de kwestie rijksbijdrageregeling. Plaatse lijke Edukatieve Netwerken en de Kaderwet Welzijn, waren hier voorbeelden van. Het werk in de diverse kommissies werd in diezelfde trant aangepakt. Ook dit jaar werden de konsulen- tes samenlevingsopbouw gesubsidieerd. Er werd een nieuwe versie samengesteld van het boek "Werken in de afdeling". Gebruik dit boek, afdelingsbesturen! Het hoofdbestuur zal zich blijven inlaten met problemen' die te maken hebben met de vrouw, het platteland en maatschappe lijke ontwikkelingen. Mevrouw N. Köster-Constandse gaf een kort verslag over hoe het maandblad "de Plattelandsvrouw" tot stand komt. Het HOE-blad een speciaal nummer, vergde enorme inspanning. Typisch voor een vrouwenorganisatie is dat men boordevol ideeën zit, maar het mag niets kosten. Ondanks de hoge porto kosten blijft de Plattelandsvrouw elke maand verschijnen. Penningmeesteresse D.J.S. Haikens-Kelderman gaf rekening en verantwoording over 1976. De definitieve begroting 1977 en de voorlopige begroting 1978 werden toegelicht en goedgekeurd. De kontributie voor 1978 werd trendmatig verhoogd tot 31,— Namens de kas kommissie brengt mevrouw I. Kerkstra-Henne- veld verslag en wordt besloten de penningmeesteresse décharge uit' te verlenen. Als lid van de kas kommissie voor 1978 wordt bers. Bestuursverkiezing: herkozen werden: S.M.E. Wentholt- van Rhijn, A.S. Brans-Takens, R. Timmer man-Meilink (plv.), A. Baarens-van Aalst en A.A. van Malde- gem - de Vos (plv.). Tot nieuwe hb-leden werden gekozen: J.Dijkstra-Nijboer (plv.), J.F. Roodzant-Tonckens, G. de Haan-Hagedoorn. Afscheid werd genomen van: H. Gaastra-van Aarsen (plv.), H.Z. Idema-Buiten, J.Breedveld- Hoogenboezem. Als welkome afwisseling was het goed luisteren samengesteld uit leden van de naar het zangkoor' plaatselijke koortjes. Het koor stond onder leiding van mevrouw Jansen uit Oosterwolde. Het was de moeite waard om met drie oren te luisteren. Mevrouw L.C. de Groot-Keijser vertelde over het ACWW- kongres, dat van 10-21 oktober werd gehouden in Nairobi, hoofdstad van Kenya. Voor het eerst dit kongres in Afrika. Belangrijk voor de vrouwen daar, die meestal een onderschikte rol spelen. Het motto "Bouwen aan de toekomst" betekent daar zeer veel. Er waren veel zinvolle gesprekken, diskussies, ontvangsten en exkursies, die vooral in het teken stonden van het leven in de derde wereld. Er werd o.a. besloten het "save sight" projekt te verlengen, er bij de VN op aan te dringen uniforme druk op labels op bestrij dingsmiddelen aan te brengen' gezondheidsorganisaties uit te oefenen om te komen tot vroege opsporing van borstkanker Onze vorige presidente, mevrouw Terpstra, werd gekozen in het dagelijks bestuur van de ACWW. Tot één van de wereld vice-presidentes werd gekozen mevrouw Westebring van de Nederlandse vereniging voor Huisvrouwen. Het volgende kongres zal worden gehouden in WestDuitsland. Lunch: Hoera, voor de bruine bolletjes! Rondvraag: Naar aanleiding van vragen uit verschillende afde lingen werd het volgende telegram verstuurd aan de minister van CRM. Telegram Aan de minister van CRM. "De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, in jaarverga dering te Utrecht bijeen, spreekt haar grote verontrusting uit over de toename van geweld en agressie in films op de televisie. Het hoofdbestuur deelt deze, door vele afdelingen geuitte, ern stige verontrusting en wil er bij u met klem op aandringen de vertoning van dit soort films aan banden te leggen of stappen te nemen, die tot een beperking van de uitzending van dit soort films zullen leiden". Het middag programma had tot thema: "Wat is de betekenis van de Europese Gemeenschap en wat is de rol van de vrouw in de politiek". Drs. F. Wijsenbeek, sekretaris-generaal van de Federatie van Liberale en demokratische partijen in de Europese Gemeen schap en mevrouw Mr. V.N.M. Korte- van Hemel, CDA-ka- meriid, hielden een inleiding over dit onderwerp, waarna men vragen kon stellen. De presidente sloot de vergadering en wenste ieder wel thuis. GESTOOFDE PREI Bureau va" 06 Tuinbou" I a 2 kg prei, zout, 30 g boter, 30 g bloem, peper, scheutje azijn. Maak de preien schoon, snijd ze in kleine stukjes en kook ze in water met zout in ongeveer 25 minuten gaar. Laat ze uitlekken en vang het kookvocht op. Smelt de boter, voeg er de bloem aan toe en roer goed dooreen tot een samenhangende massa ge vormd is. Giet bij scheutjes tegelijk 3 dl van het kooknat erbij en laat de saus steeds doorkoken. Breng de saus op smaak met peper, zout en een scheutje azijn en laat de prei hierin nog even stoven. In plaats van azijn kunnen ook 2 eetlepels tomatenpuree door de saus worden gemengd. In Nederland heeft een onderzoek aangetoond, dat in 1976 in negenhonderd bedrijven de beloning van vrouwelijke werkne mers twee procent lager lag dan die van manlijke werknemers twee procent lager lag dan die van mannelijke kollega's in ge lijkwaardige funkties. De Europese Commissie heeft deze cijfers in haar bezit, zo heeft zij laten weten aan de Nederlandse so cialist W. Albers. Dergelijkepnderzoeken worden ook in andere lidstaten uitgevoerd. De Commissie hoopt dat zij een vollediger overzicht van de toestand in haar bezit kan krijgen, dat dan wordt verwerkt in het verslag over de uitvoering van de richtlijn die hierop slaat. Aan de hand van het toepassingsverslag zal de Commissie beoordelen welke nieuwe aanvullende akties op het niveau van de Gemeenschap moeten worden gevoerd om na de juridische verwezenlijking ook tot een feitelijke uitvoering het beginsel van gelijk loon te komen. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 19