T reurbomen, sinds oudsher wachters over begraafplaatsen, waar ze als plaatsbekleders van de betrokkenen wenen over verloren dier baren. Treurbomen, hoogtepunten in romanti sche tuinen waar emoties en sentimenten in een soms overdadig gebruik van exotische en gril lige vormen tot uitdrukking werden gebracht. Treurbomen, nuchter beschouwd ook majes- tueus, schilderachtig en soms zeer schoon van vorm. Bomen, die mits ze de ruimte krijgen, als koningen over een tuin kunnen heersen. Ruimte is de voorwaarde om de bijzondere vorm recht te doen. Om die reden is een plaats aan waterpartijen, vijvers of op ruime gazons te verkiezen boven een situatie waar ook andere planten aandacht vragen. D e meest voorkomende van het gezelschap treurbomen is ongetwijfeld de treurwilg. Deze zo rasecht lijkende Hollandse verschijning is een Chinese bastaard. Mogelijk hebben de geelachtige twijgen nog te maken met wat ooit het "gele gevaar" werd genoemd en is de spec taculaire groei van deze boom ook vanuit deze achtergrond verklaarbaar. Wie deze Chinees wil aanplanten doet er goed aan hem zodanig te planten dat hij van alle kanten in de gaten is te houden. D e beuk heeft zich als echte Europeaan niet onbetuigd gelaten in de wedloop der treurvor- men. Drie belangrijke wapens heeft hij in de strijd gebracht. Een gewone groene, een geel achtige en een roodbladige treurboom vormen het arsenaal waaruit de machthebbers kunnen putten. Zeer fraaie bomen, die treurbeuken, maar geef ze de ruimte. D e treures is een zeer grillige figuur die tot soms bizarre vormen kan uitgroeien. Groots en schilderachtig zijn de superlatieven waarmee we de treuriep kunnen karakteriseren. Voor noemde bomen eisen vanwege hun om vang veel ruimte op. T en behoeve van de nog kleinere tuin voor zien de sierappels in enkele treurvormen. De kleinste daarvan is "Mary Potter", frêle, met W anneer appels hun treurvormen hebben, kan ook de sierkers niet achterblijven. Alszo- danig hebben zij uit het verre Japan een eoort- genoot binnengehaald. Deze treursierkers luis tert naar de nogal ingewikkelde naam Prunus serrulata "Kiku-ShidareSakura". De takken van deze boom hangen in grote bogen naar beneden. Grote gefranjerde bloemen tooien als voluptueuze corsages in zoet roze de takken. U it een oogpunt van isolatie is de tuinderskas een bedrijfs middel met een bijzondere moeilijkheidsgraad. Een kas is van glas gebouwd en geeft meer problemen bij energiebesparing. Isolatieprojekten van kassen leiden meestal tot verlies van licht in de wintermaanden. Dat is nadelig voor de produktie en ver groot de teeltrisiko's. Het Landbouwschap vindt dat voor isola tieprojekten voor kassen een hoger subsidieaandeel in de totale investeringskosten dan de huidige 20 k 25% gerechtvaardigd en noodzakelijk is. De grote wilg c.j. nouse Landbouwschap vraagt één ondersteuningsregeling voor energiebesparing H et beleid gericht op energiebesparing zal voor alles doelma tig en duidelijk moeten zijn. In plaats van twee bestaande subsi dieregelingen voor investeringen ten behoeve van energiebespa ring pleit het Landbouwschap voor één regeling met een perma nent karakter. Het Landbouwschap heeft hierover een brief ge schreven aan de leden van de Tweede Kamer der Staten Gene raal. 11 VAJ H DE, WEEK "Pirimor" rookontwikkelaar nu ook in bloembollenschuren en poterbewaarplaatsen O p school leerden we tijdens de plantkundelessen al vroeg dat planten fototropisch zijn. De met die geleerdheid smijtende leraar wist ons, eenvoudigen van geest, niet zonder moeite duidelijk te maken dat dat betekent dat planten altijd in de richting van het licht groeien. Niet naar beneden dus, maar naar boven; want daar komt, zoals al het goede, ook het licht vandaan. Toch is er een aantal planten die, hoewel ze vrij snel op aanvankelijk de weg naar het licht inslaan' hun schreden terug keren. Kennelijk teleurgesteld in het licht gaan ze de weg terug naar de moederschoot. Treurend, omdat het licht hen niet begreep, buigen ze hun onder zoveel leed gebukt gaand lichaam ter aarde. De aldus vorm gekregen frustratie zijn we treurbomen gaan noemen. T reurbomen De wilg De beuk Es en iep Berk B escheidener en verfijnder zijn de gracieuze berken. Hun omvang laat toe ook kleinere tui nen deelgenoot te maken van het verdriet der bomen. Er zijn twee typen treurberk, de ene, Betula verrucosa "Tristis" heeft een doorgaan de stam waarlangs takken en twijgen sierlijk omlaag buigen; de andere, Betula verrucosa "Youngii", heeft geen doorgaande stam. De stam wordt met wat kunstgrepen zo'n twee en halve meter hoog gemaakt waarvandaan de neerhangende takken een soort prieel vormen. Vandaar dat hij ook wel prieelberk wordt ge noemd. Appels De treurberk Betula verrucosa "Tristis" witte bloemen en talrijke kleine dieprode vruchtjes. Iets groter is Red Jade, heeft ook witte bloemen maar grotere eivormige rode vruchten. De grootste is "Cheal's Weeping" met grote licht lila-rode bloemen. Treursierkers De belangrijkste treurvormen hebben we hier mee de revu laten passeren. Niet allemaal, er zijn nog meer soorten en kultivars. Meestal echter zijn die nauwelijks in aankweek en bij gevolg ook niet verkrijgbaar. de grote wilg neigt als ze langs komt de grote wilg krijgt als ze langs komt de grote wilg zwijgt als ze langs komt de wilg heeft pret als ze koket en met gespeelde nonchalance lacht op zijn brede reverence de wilg lacht niet wanneer soms pijn verborgen achter schone schijn haar hart verdriet de wilg in stille liefd' ontbrand dingt zachtjes ruisend naar haar hand zijn brede takken, sterke armen verlangen innig te omarmen de grote wilg wacht tot ze weer langs komt Het Landbouwschap is blij met het nieuwe regeringsprogramma om 400 k 450 miljoen gulden te bestemmen ter bevordering van investeringen voor energiebesparing. In de agrarische sektor zijn produktierichtingen met een flink energieverbruik. Genoemd kunnen worden de glastuinbouw, de pluimvee- en varkenshoude rij, de champignonteelt en de bloembollenteelt. De twee be staande subsidieregelingenéén van het ministerie van Volks- II W anneer de voortekenen niet bedriegen zou het er in kunnen zitten dat we in het begin van de volgende week definitief een nieuwe regering hebben. Al te optimistisch zullen we er op dit moment nog maar niet over zijn want in het afgelopen halfjaar zijn er wat de politieke kant van onze samenleving betreft reeds vele teleurstellingen geweest. Het alternatief dat van CDA-zijde reeds werd genoemd in de nacht van 25 mei toen de verkiezings uitslag bekend werd, lijkt nu werkelijkheid te gaan worden. Men kan over de huidige situatie denken zoals men wil, maar vast staat dat het meer dan tijd is dat we een regering krijgen die zich inzet om de problemen van het land aan te pakken. De opvattin gen over de beleidslijnen welke daarbij getrokken moeten worden liggen erg verschillend en als buitenstaander kun je het dikwijls niet te best meer vatten. Demokratie is een groot goed en we moesten erg dankbaar zijn te kunnen leven in een maatschappij waarin dit voorop staat. Toch hebben we de afgelopen tijd vaak gezien dat het ook moeilijk is om werkelijk demokratisch te zijn. Demokratie is de staatsvorm waarin het volk zichzelf regeert via vertegenwoordigers die het zelf heeft gekozen. In onze Neder landse samenleving betekent dat een situatie waarin we rekening moeten houden met de ander en niet het eigen belang kunnen laten overheersen. Er wordt veel gezegd en geschreven over fou ten die door de politieke partijen zijn gemaakt in de afgelopen maanden. Wanneer de nieuwe regeringscombinatie die nu in de maak is, er komt, zal de kritiek niet zuinig zijn maar we ontko men niet aan samenwerkingsvormen bij het gestalte geven van de demokratie in ons land. Wanneer, door welke oorzaak dan ook, huisvesting en Ruimtelijke Ordening en één van het ministerie van Economische Zaken - overlappen elkaar gedeeltelijk en hebben een onzekere werkingsduur. Het Landbouwschap prefereert één regeling met een permanent karakter, die zowel de installaties als de isolatieprojekten omvat. De beperking in de huidige regeling van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening tot projekten én ge bouwen die vóór 1 mei 1975 bestaan, is niet juist volgens het Landbouwschap. Dat komt erop neer dat nieuwbouwprojekten meer investeringslasten vragen die meestal niet rendabel te maken zijn. Het Landbouwschap pleit voor een versterking van de voor de meest voor de hand liggende samenwerkingsvorm er niet kan komen, kan het niet anders of er moeten andere wegen worden gegaan. Als zelfstandigen zijn we met de huidige ontwikkeling niet ongelukkig. Er was de laatste tijd alreeds een kentering aan de gang in de gedachtengang omtrent de zelfstandigen binnen onze Nederlandse samenleving. Het ging er op lijken dat de waarde van deze groep voor het economisch bestaan meer aan dacht ging krijgen en dat was ook hard nodig want lange tijd hadden we de indruk enkel maar te zitten in de hoek waar de slagen vielen. De verkiezingsprogramma's van de groepen die thans overleg plegen over een regering hebben er nimmer twijfel over laten bestaan dat ze de zelfstandige ondernemer een be langrijke pijler vinden van ons volksbestaan en we mogen ver wachten dat ze daarvoor de geëigende maatregelen zullen nemen. Met name hopen we dan dat voorkomen kan worden dat de sociale wetgeving het antwoord zal zijn op de problemen van de kleine en middelgrote zelfstandige. Die kant is het in de afgelo pen jaren erg dikwijls uitgegaan. Zeker, er waren en zijn moge lijkheden om te blijven bestaan wanneer het tegen zit, maar juist die gang naar sociale zaken ligt voor velen binnen onze kring zo ontzaglijk moeilijk. We hopen en vertrouwen op een regeerak koord waarin het onder normale omstandigheden voor de zelf standige ondernemer mogelijk zal zijn een bestaan te hebben. Dat er dan een sluitstuk achter staat wanneer het om welke reden ook helemaal fout gaat is prettig, maar mag niet het hoofddoel van het beleid worden. anneer het juist is wat de vorige week onze medewerker "Tuinbouwklanken" voor Zuid-Beveland vertelde zullen in dat gebied de veilingomzetten van de fruittelers, behoorlijk zijn ges tegen. Toch kennen we vele fruittelers, ook in onze provincie die helemaal niet profiteren van de gunstige situatie op de fruit markt. Er is een grote groep die een veel te kleine produktie had om profijt te hebben van de hoge prijzen. Er is ook een grote groep die op het hout heeft verkocht. Zij deden dat tegen prijzen lichtingsdienst en het praktijkonderzoek, die de experimenten van energiebesparing begeleiden en kontroleren. Een goede ruggesteun van energiebesparinq in de land- en tuinbouw is volgens het Landbouwschap noodzakelijk. Het gaat er vanuit dat het nuttig effekt van de besparing voor de gebrui ker blijft. GEWASBESCHERMINGSNIEUWS De Commissie voor Fytofarmacie heeft onlangs de toelating voor "Pirimor" rookontwikkelaar van ICI uitgebreid. Behalve in groente-, fruit- en siergewassen onder glas kan het middel nu ook worden ingezet voor luisbestrijding in bloem bollenschuren en poterbewaarplaatsen. Gezien het toenemende belang dat moet worden gehecht aan gezond, virusvrij uitgangsmateriaal is dit een belangrijke aan - vulling. die in vergelijking met voorgaande jaren erg goed waren, maar in feite nauwelijks de kostprijs betekenden. Er wordt veel gepraat en geschreven over de hoge fruitprijzen. In de krant NCR-Handelsblad lazen we de vorige week ook weer zo'n ontboezeming alsof er op het ogenblik in deze sektor wel iets buitengewoons aan de gang is. Toch durven we hier keihard en onomwonden stellen dat we de fruitprijzen van dit moment nodig hebben om teler te kunnen blijven en de noodzakelijke vernieuwingen op tijd te kunnen uitvoeren. In het vakblad "De Fruitteelt" lazen we dat de vorige week de gemiddelde prijs van alle in Zeeland geveilde Golden Delicious 80 cent per kg was en de week daarvoor 82 cent. Mogelijk dat het gemiddelde iets hoger komt te liggen wanneer de appelen uit het koelhuis komen maar daarvoor heeft de teler dan ook extra kosten gemaakt die op 10 cent per kg gesteld mogen worden. Men kan wel doen alsof 80-85 cent per kg voor Golden Delicious een geweldige prijs is maar bij de loonkosten van 20,— per uur die toch normaal genoemd moeten worden en de nota's voor bestrijdingsmiddelen die er niet om liegen, moet de fruitteler een dergelijke prijs ontvangen om op tijd een nieuwe spuitmachine van rond 10.000,— te kunnen kopen en op tijd de trekker van 25.000,— tot 30.000,— te kunnen vernieuwen. De appelprijzen van dit moment komen als zeer hoog over omdat we wat dat betreft de laatste jaren absoluut niets gewend waren en moesten leven met zware verliezen wanneer we de zaak op kostprijs gingen waarderen. We deden dat niet want we waren tevreden met het minimumloon of soms nog minder voor 60-70 uur werken per week en we rekenden maar niet wanneer we vrouw en kinderen inschakelden om het fruit te sorteren. Een gezonde situatie was dat niet. Daarom kunnen we ons kwaad maken wanneer men het thans doet voorkomen alsof het een gouden tijd is voor de fruitteelt. Voor een niet onbelangrijke groep met een te kleine oogst is het dat allerminst en degenen die een normale oogst hebben en regelmatig verkopen ontvangen datgene wat nodig is om ondernemer te zijn en te blijven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 15