De tuinbouw staat voor moeilijke beslissingen pNiiiM Ixonnirs T ijdens het overzicht van de verschillende tuinbouwsektoren kwam naar voren dat de fruitteelt Oost Zws.Vlaanderen het meest getroffen werd door de vorst einde maart. In genoemd gebied is de oogst klein met veel misvormde vruchten. In andere delen van Zeeland en N-Brabant is er veel verschil van bedrijf tot bedrijf. Opgemerkt werd verder dat de peren veelal een goede opbrengst hebben gemaakt, zowel wat betreft produktie als prijspeil. W at de bloembollen betreft hadden de telers van tulpen en irissen een best jaar. Met de gladiolen leek het minder goed te gaan. De sortering valt tegen en de prijs stond onder druk. Maar de laatste weken is er een opleving in de prijs en voor de grovere maten is er nu sprake van een vriendelijke markt. De heer Neele ziet redelijke kansen voor vakbekwame gladiolentelers die zich op een beperkte oppervlakte toe willen leggen op selektie (de massateelt, gemechaniseerd, leidt tot degeneratie) en op de teelt van dure soorten die met de hand moeten worden gerooid. De "kleine" warme bakker draait vaak beter dan de grote brood fabrieken met hun massa - produktie. De Heer P.Dekkers kwam met vrij gunstige berichten over de bloementeelt. De kosten stijging kan worden opgevangen door een wat hogere prijs. Voor de afzet was het koele weer gunstiger dan de tropische warmte in de voorgaande zomer. Kort verslag jÊmzim. tuinbouwcommissie Tegemoetkoming studiekosten voor het schooljaar 1978/1979 D e heer C.W.Bos, voorzitter van de hoofdafdeling Tuinbouw van het Landbouwschap op het K.N.L.C.,tevens hoofdbe stuurslid van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen ging in op diverse beleidspunten. Allereerst overrompelde hij de vergadering door de mening te vragen over opslag en afzet van importfruit via de veilingen. ,A.an het slot van de vergadering werd afscheid genomen van de heren C.Davidse, JJ. Lako; J.Steur en A.H. v.d. Zande, omdat die in de kommissie nieuwe stijl geen zitting meer hebben. De voorzitter dankte hen voor hun aktiviteit en sprak de hoop uit voor een verdere samenwerking in de regionale tuinbouwkom- missies. Hierna sloot hij de vergadering. O p maandag 28 november j.l. vergaderde de tuinbouwcommissie der Z.L.M. onder leiding van de heer M.J.Goud. Deze heette in zijn openingswoord speciaal de heren C.W.Bos en Ir.H.Sytstra welkom. "Het is een historische bijeenkomst", aldus de heer Goud, "want we vergaderen voor het laatst als kommissie oude stijl". Verder wees de voorzitter op de wisselvallige uitkomsten in de tuinbouw. Het fruit brengt goede prijzen op, maar bij velen is de kg-opbrengst zo laag, dat ze toch een matig of zelfs slecht jaar hebben. In de groentensektor begon men in het voorseizoen met goede prijzen, maar daarna ging het in dalende lijn met vrij veel doordraai. Mede gezien de stijgende kosten is het algemene beeld dan ook niet rooskleurig. Veel misvormde Golden Delicious; De heer J.A. Vogelaar meende dat de kansen op stijgende prij zen van het bewaarfruit gunstiger zijn voor de appels dan voor de peren. Dat vooral omdat de Conference nu al zoveel hoger wordt gewaardeerd dan o.a. de Golden Delicious, dat deze peer vlugger aan het plafond zit. Anderzijds is de kwaliteit van de Nederlandse Golden dit jaar matig door de vorstschade; er is landelijk gezien zeer weinig klasse I en veel dat we anders als fabrieksfruit zouden bestempelen. Ups en downs bij de groenteteelt B ij de glastuinbouw was het koele weer niet gunstig voor de afzet van, komkommers. De prijs was in het hoog-en naseizoen laag. De tomaten lagen wat beter in de markt, maar de produk tie viel tegen. De sla prijs stond voortdurend onder druk. Afge zien van bloemkool bracht ook de vollegrondsgroente lage prijzen op. Er was na de goede prijzen van voorgaande jaren veel uitbreiding en dat wreekt zich nu. Niet alleen de gelegen heidsteler heeft hiermee een strop, maar hij sleurt de "gevestig de" teler met zijn normale bouwplan mee naar de afgrond. De heer Kesteloo sprak overigens de volgende wijze woorden: "Wat hier naar voren wordt gebracht is een momentopname. Het is thans inderdaad verre van best en als je denkt dat het zo zal blijven kun je het beste zo vlug mogelijk stoppen. Maar mis schien trekken de prijzen binnenkort weer aan en dan slaat ook de stemming direkt om. Daarom moeten we de gang van zaken over een langere periode bekijken, dan is het totale beeld min der somber!" Specialisatie biedt kansen *^^Ondei^^dakt^^var^L^Andei^on, Het begin van het nieuwe schooljaar lijkt op dit moment nog betrekkelijk ver weg. De ouders van kinderen die ko mend schooljaar voortgezet onderwijs zullen volgen, die nen er echter rekening mee te houden dat een tegemoet koming in de studiekosten van hun kinderen voor het schooljaar 1978/1979 bij voorkeur vóór 31 januari aan staande moet worden aangevraagd. Voorkom teleurstelling. Het is beter nu een aanvraag in te die nen die eventueel later kan worden ingetrokken, dan te laat aan te vragen. Wie voor een tegemoetkoming in aanmerking wil komen moet: de Nederlandse nationaliteit bezitten (in principe, er zijn enkele uitzonderingen); toegelaten zijn /worden tot het gekozen onderwijs; bevredigende studieresultaten hebben behaald;1 14 Zaadtelers vragen om voorlichting anuit Tholen was het verzoek gekomen om de vraag naar voorlichting aan telers van bloem- en groetenzaden onder de aandacht te brengen. Door een funktiewijziging van de Heer Baaijense gebeurt hieraan nu niets meer. De heer Sytstra lichtte toe dat de zaadteelt in Zeeland en op de Z.H.-eilanden inderdaad belangrijk is (ca.800 ha) Landelijk ge beurt er van de rijksvoorlichting vrijwel niets, mede omdat er geen onderzoek wordt verricht, zodat men als voorlichter niet op stap kan met gegevens van een proeftuin of proefstation. Een voorlichter voor zaadteelt met een volledige dagtaak zit er in elk geval niet in. Misschien komen erin de toekomst mogelijkheden in kombinatie met voorlichting voor andere vollegrondstuin- bouw. Er zijn echter in die afdeling bij het consulentschap twee vakatures. Eerst moeten die vervuld zijn en moeten de nieuwe voorlichters zijn ingewerkt, voor bezien kan worden in hoeverre er iets aan zaadteeltvoorlichting kan worden gedaan. Nogmaals, de teelt is belangrijk, maar het eerste jaar kunnen we er niets aan doen, aldus de heer Sytstra. Fruithandel via de veilingen De verkoop.op 't hout en aan huis neemt toe. Een toenemend aantal telers ziet de veiling alleen als nuttig als men 't fruit niet miïidels andere kanalen kwijt kan. Daardoor wordt de exploi tatie van de veilingen moeilijker. Vooral in de jaren met een kleine oogst kan de aanwezige kapaciteit(opslagruimte, inven taris, personeel e.d.) niet voldoende worden benut. Plaatselijk is er nu al sprake van een min of meer aktieve rol van de veilingen bij importfruit. Hoe moeten we tegenover dit alles staan? Moet het Centraal Bureau studie maken van een en ander en even tueel coördinerend en regulerend optreden? Zoals gezegd, de kommissieledenwerden duidelijk verrast door deze vragen. De eerste reaktie was dat dan de "vijand" de helpende hand werd geboden. Collaboratie dus. Een deel der aanwezigen meende dat de fruittelers er weinig voor zullen voelen om hun veilingen, gesticht en uitgebreid met hun geld, ter beschikking te stellen aan de konkurrentie, die dan dankbaar profiteert van hun koelruimte en hun afzetsysteem. Anderen meenden dat het fruit toch niet kan worden teruggehouden en dat men er dan maar aan moet proberen te verdienen. Dat voordeel komt dan bij de telers via de veilingprovisie. De heer Vogelaar zag nogal wat bezwaren van telerszijde. Hij meende dat eventueel in hoofdzaak het fruit uit het Zuidelijk Halfrond (Granny Smith) in aanmerking zou komen. Het an dere fruit, zoals nu b.v. uit Polen, Roemenië enz. wordt slechts incidenteel ingevoerd, daar kun je niets mee opbouwen. De handel in Granny Smith zit momenteel echter nogal vast in de handen van een klein aantal importeurs uit Rotterdam. financiële steun nodig hebben op grond van de financiële omstandigheden van zijn/haar ouders. De aanmelding voor een tegemoetkoming kan op één van de volgende manieren plaatsvinden: a. Ouders van leerlingen voor wie reeds eerder een tegemoet koming is verstrekt, ontvangen eind november/begin de cember van de Centrale Direktie Studiefinanciering óf een aanmeldingskaart óf een mededeling dat hun een financieel vragenformulier-B zal worden toegezonden. b. Degenen die een dergelijke aanmeldingskaart of mededeling niet hebben ontvangen, moeten een tegemoetkoming aan vragen d.m.v. een aanmeldingsformulier-A. Deze aanmeldingsformulieren zijn vanaf begin januari 1978, verkrijgbaar bij alle scholen voor voortgezet onderwijs. De aan meldingskaart of het aanmeldingsformulier moet, zo volledig mogelijk ingevuld, bij voorkeur vóór 31 januari worden terugge zonden aan de Centrale Direktie Studiefinanciering, afdeling TS, Postbus 30050, Groningen. Aanmeldingsformulier-A of aanmeldingskaarten die né 15 september 1978 worden ingezonden, kunnen niet meer in be handeling worden genomen. In welke kosten wordt bijgedragen? Voor thuiswoneüde leerlingen kan een tegemoetkoming in de direkte studiekosten (boeken en leermiddelen) worden gegeven. Deze varieert van 170,— tot 520,— Eventueel kan voor thuiswonende leerlingen bovendien een tegemoetkoming in de reiskosten worden verleend als de school die zal worden bezocht, gevestigd is in een andere plaats dan de woonplaats en de afstand tussen de centrums van die plaatsen meer dan 8 km bedraagt. De maximale afstand waarmee rekening wordt gehouden is gesteld op 30 km; bij deze afstand bedraagt de tegemoetkoming hiervoor ten hoogste 960,— De heer Neele wees erop dat sommige bloemenveilingen met name Aalsmeer als koploper, ook een aktieve rol spelen bij de import en afzet van bloemen uit vele landen. Men verdient er op die manier als veiling nog aan, men heeft een beter overzicht, men heeft kontrole op de kwaliteit en men kan enigszins rege lend optreden. Er van uitgaande dat de import er toch komt, kan men het beste zelf de zaak ter hand nemen. In 't begin was hij ertegen, maar gaandeweg is hij ervan overtuigd geraakt dat afzet via de veiling het beste is voor importen. De heer Bos stelde hiertegenover dat het idee van de import in een tijd dat men zelf weinig kan leveren wel juist lijkt, maar straks kan men wellicht in die tijd de markt wel zelf voorzien, doordat de ontwikkelingen doorgaan. Dit is nu ook zo bij de groente en min of meer ook bij het fruit. Maar nu geeft men die toekomstige afzetruimte uit handen. Een ander punt: hoe kun je bij de overheid een afremming van import uit derde landen bepleiten als je de produktie zelf bin nenhaalt? Kortom men kwam er niet uit. Begrijpelijk, want bij de bloemen heeft veiling Aalsmeer wel voor import gekozen, maar ook daar zijn niet alle bloementelers er blij mee BTW problemen erder ging de heer Bos in op de BTW verhoging voor aardgas en olie en de gevolgen daarvan voor de glastuinbouw. Over schakelen op de ondernemingsregeling kan in overweging wor den genomen maar ook dat zal voor velen een nadelig effekt op het inkomen opleveren. Het gaat vooral de kleine bedrijven geld kosten. Er wordt nog getracht voor de tuinbouw een uitzonde ring te krijgen maar het is zeer de vraag of dat zal lukken. Ook de tariefstruktuur voor aardgaskontrakten kwam aan de orde. Een voorgestelde wijziging die het doel had de "kleinere groot gebruiker" beneden de 100.000 kubieke meter in een minder nadelige positie te brengen, zal nogmaals onder de loep moeten worden genomen, omdat anders het beoogde doel niet wordt bereikt. Tenslotte ging de heer Bos in op de financiering van de (rijks) tuinbouwvoorlichting, het onderzoek op proefstations en proeftuinen en de bijdrage van de tuinbouw in de kosten van het Landbouwschap. Met het aanstellen van voorlichters op 50-50 basis, verhoging van het aandeel van het bedrijfsleven in de kosten van het onderzoek is er sprake van een toenemende lastenverzwaring, soms ten koste van het inkomen van de telers. Het uitgangspunt moet blijven dat voorlichting en onderzoek zeer overwegend door de overheid moet worden gefinanciëerd. Ook de bijdrage aan het Landbouwschap moet kritisch worden bekeken waarbij er op moet worden gelet dat de tuinbouw niet onevenredig zwaar wordt belast. De heer Neele wees er op dat via de BTW zeer grote bedragen renteloos maandenlang moeten worden voorgeschoten aan het Rijk. Die bedragen worden door de BTW verhoging voor aard gas nog aanzienlijk groter. Is het mogelijk om dit meer te con cretiseren en t.z.t. bij het overleg met de overheid naar voren te brengen?.. De heer Bos beloofde dit punt aanhangig te maken. Uitbreiding EEG O ndertussen was het zo laat geworden dat er weinig tijd meer was voor de bespreking van de uitbreiding van de EEG, het derde landen beleid en de nieuwe pachtnormen. Betreffende de toetreding van Spanje Portugal en Griekenland werd vastge steld dat de overgangsperiode lang .genoeg moet zijn om de inpassing zonder grote problemen te laten verlopen. Opgemerkt werd dat Frankrijk en Italië wellicht nu meer onze zijde zullen kiezen dan voorheen. Die landen hadden tot nu toe de laagste lonen en produktiekosten, maar worden nu op hun beurt be dreigd door landen met nog lagere lonen en kosten. Misschien is er nu b.v. te praten over een interventieprijs die niet is afgestemd op de kosten tot en met de pluk, maar op de kosten tot de aflevering in de konsumptiecentra. Dat zou voor Nederland met zijn gunstige geografische ligging voordelig zijn. Afscheid Uitwonende leerlingen kunnen boven de direkte studiekos ten een tegemoetkoming ontvangen in de meerkosten van uitwonend zijn. De totale tegemoetkoming kan in dit geval variëren van 450,— tot 2970,— N.B. Er worden alleen tegemoetkomingen verstrekt voor leer lingen die volledig dagonderwijs volgen dat door de overheid wordt bekostigd of is aangewezen. Bij welk inkomen is een tegemoetkoming mogelijk? De toekenning van een tegemoetkoming is afhankelijk van het belastbaar inkomen over 1977 van beide ouders en het werkelijk aantal kinderen dat op 31 december 1977 tot hun last kwam (NIET het fiscale aantal kinderen). De normen voor het schooljaar 1978/1979 zijn thans nog niet bekend. Voor het nu lopende schooljaar 1977/1978 was echter in het algemeen een tegemoetkoming mogelijk in de volgende gevallen: indien de leerling thuis woonde en er geen aanspraak kon worden gemaakt op een tegemoetkoming in de reiskosten en het ouderlijk inkomen over 1976 lager was dan22.340 indien de leerling thuis woonde en er wel aanspraak kon worden gemaakt op een tegemoetkoming in de reiskosten en het ouderlijk inkomen over 1976 lager was dan 27.020,- indien de leerling uitwonend was en het ouderlijk inkomen over 1976 lager was dan31.700,— Bovengenoemde bedragen waren van toepassing indien er in het gezin geen andere afhankelijke kinderen waren dan de leerling. Voor elk ander afhankelijk kind méér moesten deze bedragen worden verhoogd met 780,— Voor het schooljaar dat in augustus 1978 begint kunnen de inkomensbedragen nog worden aangepast in verband met de prijsstijging.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 14