H« A M. D D, Bezoekerscentrum landbouwkundig onderzoek in gebruik genomen Dr. Mansholtlaan 12 te Wageningen H oewel reeds veel wordt gedaan om de informatiekloof tussen het onderzoek en de gebruikers ervan te overbruggen, o.m. via de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek, publikaties en het houden van lezingen, wordt de "gewone" consument nog maar nauwelijks bereikt. Er is een te groot taalverschil tussen het vakjargon van de onder zoeker en de taal van de consument. O 700 merken op de Landbouw RAI78 Gewijzigde verzekering voor loonspuiters op 1 jan. a.s. van kracht H et spuiten in land- en tuinbouw door loonspuiters, maar ook door boeren, gaat gepaard met risiko's die soms aanzienlijke vormen kunnen aannemen. Het spuiten op gewassen heeft wel eens tot gevolg, dat door het overwaaien de spuitvloeistof op naastliggende percelen terecht komt. Bij grasland kan dit tot gevolg hebben dat de daarop grazende koeien ziek worden of doodgaan. Ditzelfde feit doet zich voor als het gras gemaaid en gebruikt wordt voor stalvoedering binnen de gestelde veiligheidstermijn. Ook bij het bespuiten van akkerbouwgewassen kan de schade eveneens grote vormen aannemen als spuitschade aan gewassen van naastliggende percelen wordt aangebracht. Het spuiten op des kundige wijze kan dit soort risiko's meestal wel voorkomen. y,OOX v v RC3YAL SLUIS Dit o.m. stelde de algemeen direkteur Landbouw kundig onderzoek, ir. D. de Zeeuw, in zijn rede ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van het Bezoekerscentrum Landbouwkundig Onderzoek aan de Dr. S.L. Mansholtlaan 12 te Wageningen. Maar als de taal dan een barrière is en we toch de ideeën en resultaten van onderzoekers, die zoveel invloed kunnen uitoefenen op de ontwikkeling van de samenleving bekend willen maken, dan moeten we dat laten zien. Dit betekent echter ook dat dit bezoekerscentrum geen tentoonstelling mag worden waartegen je slechts aankijkt. Neen, het zal een plaats moeten zijn waar de bezoeker wordt uitgenodigd mee te denken en geprikkeld wordt om kritische vragen te stellen. Want hoewel hij dikwijls wordt bijgestaan door bekwame public relations-mensen is en blijft hij degene die uiteindelijk verantwoordelijk is. Ontmoetingsplaats et onderhavige bezoekerscentrum wil een ontmoetings plaats zijn voor onderzoekers, bedrijfsleven en consument. Het is een experiment, dat vrij uniek is in ons land. Het geheel wordt voortdurend aangepast door: - steeds weer nieuwe onderwerpen uit het onderzoek te kiezen; - het reageren op aktuele vraagstukken en reakties van bezoe kers. Een dynamisch centrum dus. Deze dynamiek is ook herkenbaar in hetgeen getoond wordt. Namelijk, dat het onderzoek zich in toenemende mate bezig houdt met knelpunten in de samenleving: kwaliteit van de pro- duktiemethode en van het geproduceerde, het behoud van een goed milieu en de voortdurende zorg om een nog steeds op vele plaatsen hongerende wereld. Het centrum is ook een ontmoetingsplaats in die zin dat het de samenhang van de dingen laat zien. Het onderzoek is zo gespe cialiseerd dat hieraan grote behoefte ontstond. Dit centrum kan wellicht zelfs, in aanvulling op het coördinerende werk van de Nationale Raad, onderzoekers attent maken op het werk van anderen! Het feit dat nog niet alle landbouwkundige onderzoekinstellin gen in het centrum zijn vertegenwoordigd en enkele wei-aan wezig hun stands nog niet hebben voltooid, achtte ir. de Zeeuw een bevestiging van de dynamiek van het centrum. Niemand mag de indruk krijgen dat het centrum af is. Hij hoopte dat het ook nooit zoyer zou komen. Zo vindt b.v. met de Landbouwhogeschool overleg plaats deze gelegenheid ook tot hun bezoekerscentrum uit te bouwen. Dit past immers in die toenemende samenwerking tussen de Land bouwhogeschool en de instituten die bijna dagelijks meer zichtbaar wordt. En deze wil tot samenwerken blijft niet in liefdesverklaringen steken, ze krijgt gestalte b.v. in een geza menlijk centrum voor wetenschappelijke informatievoorzie ning, in een gezamenlijke aanpak van de toerustingsvraagstuk ken, in een groeiende gezamenlijke verantwoordelijkheid voor onderwijs en onderzoek. Eerstdaags wordt zelfs een gezamen lijke commissie geïnstalleerd die op de terreinen van onderzoek, onderwijs en toerusting de mogelijkheden van verdere samen werking zal onderzoeken. En dit alles zou niet mogelijk zijn geweest wanneer er niet allerwege het besef groeit dat onder zoek en onderwijs geen heilige huisjes zijn, maar centra van aktie gericht op de oplossing van knellende samenlevings vraagstukken. Algemeen Onderzoek is oneindig en verdient de aandacht en het begrip van iedereen. p een oppervlakte van ruim 2.000 m2 wordt een algemeen en levendig beeld getoond van de instellingen voor landbouw kundig onderzoek en de doorstroming van onderzoekresultaten naar de praktijk. In de nabije toekomst zal de expositieruimte met ongeveer vijfentwintighonderd vierkante meter (bm- tenjterrein worden uitgebreid om aan vele verdere belangstel lenden ruimte te bieden. De stands van de instituten zijn samengebracht in een bodem- kundige, een plantkundige, een dierkundige en een techni sche/technologische groep. In de plantkundige groep is het gedeelte over plantenziekten nog in voorbereiding. Naar verwachting zal dat gedeelte begin 1978 gereed komen. Naast de eerder genoemde groepen geeft het centrum ook een algemeen beeld van het economische onderzoek en het werk van dienstverlenende instellingen op het gebied van de techni sche toerusting, dökumentatie en dergelijke. In het landbouwkundige onderzoek werkt men aan ruim twee duizend projekten. Het is duidelijk dat die niet allemaal kunnen worden getoond. Bovendien lenen zij zich niet allemaal voor de expositie. Daarom is een keus gemaakt uit projekten die door hun aktualiteit en/of hun direkte of toekomstige toepassings mogelijkheid het meest aanspreken. Vooral de aktualiteit is belangrijk. Het geheel zal daarom voortdurend worden aange past aan de nieuwst ontwikkelingen, waardoor het centrum vanzelf een levendig geheel kan blijven. De relatie tussen onderzoek en praktijk blijft uit het voor het bedrijfsleven gereserveerde gedeelte. Daar is voor bepaalde onderdelen tot uiting gebracht op welke wijze het onderzoek in de praktijk toepassing vindt. Daarbij speelt vooral ook de wis selwerking tussen praktijk en onderzoek een belangrijke rol. 23 - 28 januari in Amsterdam Op de tiende Landbouw RAI, van 23 t/m 28 januari, tonen 224 exposanten hun machines, werktuigen en andere arti kelen voor land- en tuinbouw. Op de 50.000 m2 vloerop pervlakte van het RAI-tentoonstellingsgebouw in Amster dam, zijn ruim 700 merken uit alle delen van de wereld ver tegenwoordigd. Het tentoonstellingsprogramma Werktuigen en machines voor land- en tuinbouw zoals trekkers, machines of andere mechanische hulpmiddelen geschikt voor akkerbouw, weidebouw, veehouderij, akkerbouwmatige groen teteelt, fruitteelt en bosbouw. Stalinrichtingen. Artikelen op het gebied van land- en grove tuinbouw zoals veevoeders, zaden, meststoffen, bestrijdingsmiddelen, gereed schappen, motoren en brandstoffen. De Landbouw RAI biedt hiermee een uniek overzicht van het aanbod op de europese markt. Op de tentoonstelling zijn ook vertegenwoordigd Onderzoek en Voorlichting uit Wageningen, waardoor de bezoeker een onuit puttelijke bron van informatie op het gebied van landbouwme chanisatie ter beschikking staat. De Landbouw RAI wordt in overleg met de Federatie Het Landbouwwerktuig georganiseerd door RAI Gebouw B.V. In de Federatie zijn alle nederlandse organisaties op het gebied van handel en industrie van land- en tuinbouwmachines, land bouwtrekkers en melkmachines verenigd. De tentoonstelling zal worden geopend door Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Claus der Nederlanden. De Landbouw RAI is dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur. POSTBUS 22-ENKHUIZEN Toepassing nieuwe voorwaarden per 1 januari 1978 Verzekeren tegen spuitrisiko's Gewijzigde Algemene Spuitvoorwaarden en dekkingsbedragen en-kan zich ook tegen deze risiko's verzekeren. Voor dege nen die zelf spuiten, kan een eventuele vergoeding van aange richte schade geregeld zijn in de bedrijfs WA-verzekering voor zover hij alleen produkten spuit op eigen bedrijf. In sommige polissen van bedrijfs WA-verzekeringen is spuitschade aan derden uitgesloten. Kijk daarom goed in de polis na of dit risiko is verzekerd. Voor loonspuiters ligt het verzekeren tegen spuitschade minder eenvoudig. Er zijn maar enkele verzekeringsmaatschappijen die de risiko's van spuitschade van loonbedrijven verzekeren. Bo vendien kunnen zich bij spuitschade geschillen voordoen tussen loonspuiter en zijn opdrachtgever. Het Landbouwschap heeft daarom al sinds 1957 Algemene Voorwaarden voor bespuiting met bestrijdingsmiddelen vast gesteld, die de spuitovereenkomst tussen opdrachtgever en spuiter nader regelen. In deze voorwaarden was ook de ver plichting tot verzekering tegen spuitschade opgenomen, maar de loonspuiter kon daarvan ontheffing krijgen en kontrole op verzekering bestond niet. In verband met spuitschade die aan derden kan worden toege bracht, is de afdeling Landbouwambachten van het Land bouwschap van mening, dat in de nieuwe Algemene Spuit voorwaarden de verplichting tot verzekering opnieuw opgeno men moet worden, maar nu zonder de mogelijkheid van ont heffing. e Algemene Spuitvoorwaarden, kortweg ASV genoemd, zijn op 1 juni 1977 door het bestuur van het Landbouwschap in gewijzigde vorm vastgesteld. In deze ASV is de verplichte ver zekering voor loonspuiters vastgelegd. Krachtens deze voor waarden is de spuiter verplicht zich zowel tegen aansprakelijk heid jegens de opdrachtgever te verzekeren als tegen wettelijke aansprakelijkheid voor zover het betreft schade, die als gevolg van het spuiten bij derden kan ontstaan. Ook zijn de minimum verzekerde bedragen voor schaden, die zich hierbij kunnen voordoen, aanzienlijk opgetrokken namelijk 100.000,— voor zaakschade en 500.000,— voor personenschade per gebeur tenis. Arbitragevoorschriften oor de praktijk is het van groot belang dat aan de ASV een arbitragereglement is verbonden. Dit wordt toegepast als er een geschil tussen een boer en een loonspuiter optreedt bijvoorbeeld over het resultaat van de bespuiting. Geschillen worden voor gelegd aan een arbitragekommissie, die uit praktische deskun digen van de betrokkea partijen bestaat. Inschakeling van een arbitragekommissie vervangt de normale rechtspraak, waardoor men een geschil niet aan de rechter hoeft voor te leggen. Hierbij moet dan wel duidelijk vaststaan dat de spuitovereenkomst onder ASV is uitgevoerd. angezien de polissen van de loonspuiters bij de verschillende verzekeringsmaatschappijen moeten worden aangepast, zullen de gewijzigde ASV met ingang van 1 januari 1978 kunnen wor den toegepast. Het Landbouwschap heeft met de betrokken verzekeringsmaatschappijen overleg gevoerd over aanpassing van deze gewijzigde voorwaarden en dekkingsbedragen. Tot nu wordt zowel bij de loonwerkers als bij de boeren te weinig ernst gemaakt met het toepasselijk verklaren en het werken onder deze voorwaarden. Nu en dan doen zich dan ook weer schadegevallen in de praktijk voor, waarvan achteraf blijkt dat men hiertegen onvoldoende of niet verzekerd was. Advies aan boeren en tuinders e boeren en tuinders worden geadviseerd voortaan het spuiten van gewassen alleen door die loonspuiters te laten uit voeren, die spuiten onder de nieuwe ASV en die derhalve ook goed verzekerd zijn voor spuitschade. Het spuiten onder ASV kan blijken uit een jaarlijkse schrifte lijke overeenkomst tussen opdrachtgever en loonspuiter, waar bij gebruik kan worden gemaakt van de model-orderbevesti ging, die aan de ASV is toegevoegd. Ook kan het spuiten onder ASV tot uitdrukking komen door dit te vermelden op het brief papier en de nota's van de loonspuiter. Het beste bewijs blijft de schriftelijke overeenkomst. Sommige verzekeringsmaatschappijen overwegen de bij hen verzekerde loonbedrijven een certificaat te overhandigen waar uit blijkt dat de loonspuiter verzekerd is krachtens de ASV. In de toekomst wordt gestreefd naar overzichten per provincie of regio waaruit blijkt welke loonspuiters onder ASV spuiten en dus verzekerd zijn voor spuitrisiko's. Vraag bij elke bespuiting of dit gebeurt onder de nieuwe ASV. Het is in uw eigen belang! 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 6