KOP OP ..ZEGGE EN SCHRIJVE" p) S inds kort lijkt het echter ernst te gaan worden. Dat heeft in de eerste plaats te maken met - de geruchten over - de uitkomsten van door het Landbouw Economisch In stituut (L.E.I.) op basis van actuele prijzen opgestelde berekeningen over de te verwachten inkomenssituatie in de Nederlandse land- en tuinbouw. Naar wat ik er tot nu toe zo van gehoord* heb schijnt dat barslecht te zijn. Vele bedrijven zullen enorme verliezen gaan lijden. De voor tekenen hebben (weer) niet bedrogen. Er zijn echter he laas nog steeds mensen - en niet de eerste de beste - die het blijkbaar pas geloven als het op papier staat! N og een enkel woord over de gehouden Zeeuwse wa terschapsverkiezingen. Ik heb de indruk dat de boeren stand zijn belangen goed verdedigd heeft door in grote getale te gaan stemmen. Wanneer u pech hebt dat er in uw district een herstemming nodig is dan hoop ik dat u opnieuw de moed opbrengt om te gaan stemmen. Als dat dan achter de r ig is dan kunnen we ons gezamenlijk voor gaan bereiden op de volgende verkiezingen die in het voorjaar van 1978 gehouden worden narrielijk die voor provinciale staten en gemeenteraden. zuidelijke landbouw maatschappij In dit nummer o.m. Grondpolitiek en grondproblematiek pag 3 Reakties op de verhuur van los land pag 3 Ruilverkaveling Oudenbosch Oud-Gastel binnen kort in stemming pag 4 Meer aandacht voor tarwe leidde tot 1000 kg/ha opbrengstverhoging pag 5 Gewijzigde verzekeringsvoorwaarden voor loons- puiters pag 6 Wildschade in de landbouw pag 7 Nieuw middel tegen aardappelcystenaaltje pag 7 De toekomst van het water in de EEG pag 8 Kortbekken van leghennen op jonge leeftijd pag 9 David Schipper is na 79 jaar het werken nog niet beu pag 10 en 11 Pootaardappelheffing tot 500,-? pag 11 Onderwijsnotities en de Fruitteelt vakschool pag 12 Teelt van bloemenzaden in de vollegrond pag 13 Tuinbouwklanken uit Tholen en Zuid-Beveland pag 15 Voor de Vrouw pag 19 komende jaar aan het doorsijpelen. De secretaris van de Europese boerenbond C0PA heeft de Nederlandse boer middels zijn verhaal in de algemene vergadering van het Landbouw Comité al wat voorbereid. Inmiddels zijn er in de pers ook al cijfers gepubliceerd. Als deze juist zijn - en ik twijfel daar nauwelijks aan - dan moet Nederland min of meer rekening houden met de nullijn. Nochtans heeft men in Brussel ook .berekend dat Nederland eigenlijk ruim zeven procent gemiddelde prijsverhoging nodig heeft. Het zijn echter vooral de onaanvaardbare grote verschillen tussen de Europese munten die de Brusselse deur dicht houden. Men wil nu eindelijk eens ernst gaan maken met de monetaire eenheid binnen de Europese Gemeenschap. Persoonlijk vind ik dit trouwens een juist uitgangspunt. Nederland heeft de EEG hard nodig en het zou onverstandig zijn de gemeenschappelijke markt op het spel te zetten - want daar komt het op neer - door aan dat streven naar monetaire eenheid niet mee te werken. De Nederlandse boer mag daardoor natuurlijk niet in de kou komen te staan. Maar dat hoeft ook niet. Tenminste als de Nederlandse overheid dat niet wil. Als de prijzen niet stijgen kun je met hetzelfde resultaat de lasten ver lagen. De cirkel is daarmee rond. Of beter: zou rond zijn, want we hebben immers geen regering! Moed H et is een nogal triest verhaal. Toch hoop ik dat de boeren en tuinders ook nu de kop niet zullen laten han gen. De land- en tuinbouw heeft in zijn lange geschiede nis meer moeilijke tijden - wellicht moeilijker - meege maakt. En telkens weer is men erin geslaagd er door heen te komen. Veelal met keihard werken. Dat moet ook nu weer kunnen. Dat die vechtlust nog leeft heb ik deze week mogen ervaren toen ik een praatje hield voor een aantal Thoolse en Fliplandse boerinnen. Op een gegeven moment leek het pessimisme vat te krijgen op iedereen. November staat nog steeds te boek als de slachtmaand. Tegenwoordig nu bijna iedereen over een diepvries kist of kast beschikt kan er nagenoeg het gehele jaar door geslacht worden. Het aantal huisslachtingen bedroeg in 1955 nog 261.548, in 1975 was dit gedaald tot 37.164. Verreweg het grootste aandeel hierin vormen de varkens, om precies te zijp 28.371. Overigens is het aantal huisslachtingen wat de runderen betreft in 10 jaar tijds ongeveer gelijk gebleven met 7000. Het slagersvak biedt tegenwoordig een goede toekomst. Op woensdag 30 november vanaf 1330 uur kunt U een kijkje gaan nemen in de slagersvakschool te Goes, Westwal 37. Ze hebben daar dan een open dag waarop diverse veelzijdige demonstraties zullen worden verzorgd. tuinbouwblad m m VRIJDAG 25 NOVEMBER 1977 land- en 0 ptimisme is een eigenschap die vooral van pas komt als het allemaal wat tegen zit. Ik hoop daarom vurig dat er in de land- en tuinbouw heel veel optimisten rondlopen. Dat zal hard nodig zijn want het zit de laatste tijd nou niet bepaald mee. Om te beginnen heeft de agrarische sektor de laatste maanden te maken met een voortdurend sterk terugvallende markt. Belangrijke produkten als aardap pelen en uien bijvoorbeeld leveren nu voor de teler vrijwel niets meer op. 0 kee, zeg je dan, niet klagen want we hebben toch net een overwegend goed seizoen achter de rug. Er werd dan ook nauwelijks geklaagd. Bovendien, het werk op het land liep op rolletjes. Toen kwamen de berichten over de sterk teruglopende export. Niet alleen in prijs maar ook in volume. Dat is natuurlijk niet. best, dat is een veeg teken. Goed, daar werd over gepraat en geschreven en er werd ook nog wel om export-bevorderende maatregelen gevraagd. Maar daar hield het eigenlijk wel mee op. Ernst Brussel Ongeveer gelijk met de sombere L.E.I.-geruchten zijn ook de plannen van de Europese Commissie voor het Maar dan opeens waren er weer een aantal vrouwen die de moed er weer inbrachten. Die zeiden: kop op, we gaan er met z'n allen tegenaan en dan redden we het best. Ik geloof waarachtig dat ze gelijk hebben. Waterschapsverkiezingen Oggel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1