DINGEN VAN DE WEEK Hoge opbrengsten peren gunstig voor investering nieuwe aanplant In hoeverre zijn intensieve teelten verantwoord? Rovoral SP.P. nu ook toegelaten voor sla, andijvie en aardbeien O, N, Storm en regen maakten op ZUIDBEVELAND het buitenwerk tot een vaak onplezierige bezigheid. Slechts een heel enkele teler is inmiddels met de snoei begonnen. Meestal is men nog in de opruimen, repareren, weer met de "kleine karweitjes'" rooien, enz. De echte snoeistemming ontbreekt nog die komt bij de meesten pas na nieuwjaar. Het planten werd sterk bemoeilijkt door het natte weer. We merkten vorige keer al op dat er vooral te Kapelle naar ver houding veel wordt geplant. Door de ruilverkaveling was er voorgaande jaren vrijwel niet vernieuwd, zodat er sprake was van "achterstallig onderhoud". Nu de toewijzingen voor nieuwe percelen geleidelijk loskomen wordt de achterstand snel inge haald en zal er belangrijk meer jonge aanplant komen dan er zonder verkaveling zou zijn geweest. De financiering van een en ander leek voor meigeen een bijna onoverkomenlijk probleem te worden. De gunstige fruitprijzen kwamen daarom bijzonder goed van pas. Een gelukkige bijzonderheid is dat juist te Kapelle en omgeving geldelijk extra goede resultaten werden behaald, dankzij de goede perèoogst. Als we goed geïnformeerd zijn lag de omzet van de veiling K.B.O. tot augustus ongeveer gelijk met vorig jaar, maar is de laatste maanden in snel tempo een voor sprong opgebouwd die nu 4 a 5 miljoengulden bedraagt. In 1976 kwam Kapelle aan een totale omzet van 11,3 miljoen gulden en dat zou nu 16,3 miljoen gulden kunnen worden of iets meer. Voorwaar een sprong vooruit die gezien mag worden. Volgens dezelfde informatiebron doet veiling Goes ook een flinke stap vooruit 3 miljoen gulden) en is de winst van veiling Krab- bendijke wat meer bescheiden. Terneuzen had een goed begin door de hoge prijzen voor de oude Golden oogst, maar die voorsprong slinkt snel door de kleine fruitoogst die men in dat gebied heeft. Uit een en ander valt af te leiden dat de fruitoogst in Zeeuws- Vlaanderen toch wel opmerkelijk klein is' kleiner zelfs dan we dachten, hoewel bekend was dat de grootste klappen door de vorst hier waren gevallen. Kapelle echter met een oppervlakte peren die ongeveer even groot is als die van appels, heeft ge profiteerd van de goede peren oogst en het gunstige prijspeil. In de tijd van de Beurré Hardy (a 0,70 - 0,90 per kg) stroomde het geld als het ware binnen. De vroege appels hebben ook een belangrijke bijdrage geleverd, maar de Precoce de Trevoux, Beurré Lebrun en Beurré Hardy hebben toch wel de doorslag gegeven. Vooral de Beurré Hardy met een aanvoer van enkele miljoenen kilo's, was een topper. Het kan wel eens een poosje duren voor dat ras weer voor zo'n financiële uitschieter zorgt. Toen er 80 ct. op 't hout voor de Hardy werd geboden dacht ieder dat de bieder in de boot zou gaan. maar later bleek het een koopje! Opgemerkt kan tevens nog worden dat dé produktie- verschillen bij de peren veel kleiner waren dan bij de appels. Bij de appels waren in heel Zeeland de verschillen enorm groot; sommigen hadden anderen kwamen slechts aan 20 - 30% van een volle oogst' normaal. Maar de peren droegen vrijwel overal redelijk tot goed, ieder had minstens een "halve oogst". Hoe 't ook zij, de meevaller kwam bij de verjonging van het oude Kapelse gebied zeer goed van pas. De bespuitingen tegen kanker waren erg moeilijk uit te voeren. Dat is altijd het probleem in het najaar. Bij storm wordt het blad afgerukt en komen er wondjes, die bij het natte weer gemakke lijk aanleiding tot aantasting door kanker kunnen geven. Hoe meer wind en hoe natter, hoe meer kans op infektie. Maar tevens hoe moeilijker men de bespuiting uit kan voeren. Bij zonnig, windstil weer gaat het spuiten vlot, maar is het gevaar voor nieuwe aantasting minder groot. We hebben begrepen dat Topsin een langere nawerking heeft en juist daarom het meest in aanmerking komt om tussen de buien door op een dag met wat beter weer te gebruiken. Intussen kijken we nu en dan al naar de bloemknoppen die volgend jaar voor een nieuwe fruitoogst moeten zorgen. De voorlopige indruk is dat er bij de appels knoppen in overvloed zijn, maar bij de peren zetten we nogal wat vraagtekens. Het is echter nog te vroeg voor een gefundeerd oordeel, dus het is nog even afwachten. Maar wellicht moeten we bij de peren zuinig zijn op de bloemknoppen en dan kan men de "twijfelbomen" beter niet te vroeg snoeien. Later kan men duidelijker zien waar de knoppen zitten en hoeveel. is wél zo dat iedere ondernemer moet durven en willen investe ren, maar het wordt een bedenkelijke zaak, als het is zoals wij laatst konden lezen, dat men méér angst heeft om bedragen van minder dan 100.000 te lenen, dan daarboven. Blijft dan weer de vraag over: hoe kunnen, óók in ons bedrijfstype, de onder nemingen zich staande houden, hetzij groot of klein. Naar het zich laat aanzien, zullen de gezinsbedrijven op den duur, de beste troeven in handen hebben. Het is niet voor hen weggelegd om tot grote overwinst te komen, maar zij blijven ook meestal gespaard van zware verliezen. Een gezinsbedrijf is echter wel verplicht, dat het aan 1,5 - 2 werkkrachten, inkomen kan ver schaffen, ongeachte welk bedrijfstype. Zodra een bedrijf nooit meer dan een éénmans inkomen geeft, is het gedoemd, om te verdwijnen. De grote zorg is nu, welke mogelijkheden zitten er in mijn bedrijf, wat aan twee personen werk en inkomen moet verschaffen. Voor het overgrote deel zal de ondernemer daar zélf de weg in mo'eten vinden. Tot zekere hoogte kunnen be drijfsvoorlichtingsdiensten daarbij behulpzaam zijn, maar de verantwoording blijft bij hem. De beschikbare eigen arbeidsu ren zullen zo rendabel mogelijk ten dienste moeten worden besteed aan eigen bedrijf. Wanneer men dit niet meer doet, gaat meestal het perspektief verloren, om alle bedrijfsmogelijkheden uit te buiten. Men komt dan ongemerkt dichtbij een zékere bedrijfsopheffing, wat voor sommigen onvermijdelijk is, maar bij anderen onnodig, wanneer zij hun capaciteiten ten volle aan hun bedrijf hadden gegeven. Het is een, ook in ons Thoolse distrikt ieder jaar weerkerende vraag; in hoeverre, en op welke manier kunnen wij ons bedrijf- sinkomen opvoeren. Overwegend zoekt men zijn heil in nog intensievere gewassen wat, dank zij de steeds verder doorgaande mechanisatie, meerdere mogelijkheden biedt. Wanneer echter hierdoor sommige teelten op deze wijze aan de lopende band geproduceerd kunnen worden, dreigt direkt het gevaar van overproduktie. De enige jaren terug veel gepropageerde leus, alleen gespecialiseerde teelten op het bedrijf, wat óók inhoudt een éénzijdig gerichte bedrijfsproduktie, heeft een zeer gevaar lijke zijde. Zolang een dergelijk produkt een goed afzetgebied heeft in binnen- en buitenland, loopt alles gesmeerd. Helaas zijn er, wanneer er uiteindelijk een flinke overproduktie opgebouwd was, veel bedrijven over de kop gegaan. De moeilijkheid in dat soort bedrijven is dikwijls, dat zij in hun veelal sterk gekapitaliseerde produktiemiddelen, niet konden afremmen op hun produktie. Zonder dat wij produkten noe men. weet ieder wel dat in bijna alle takken van de agrarische produktie slachtoffers zijn gevallen, die aan de rand van een faillissement hebben gestaan. Naar evenredigheid is het rende ment van het er ingestopte kapitaal meestal te laag geweest. Het ■t ifl Een eenmansbedrijf dat nooit eens een tweemansinkomen biedt staat er slecht voor. GEWASBESCHERMINGSNIEUWS Luxan B.V.,08819-2144, deelt mede dat Luxan Rovoral nu ook is toegelaten voor toepassing in sla onder glas, andijvie onder glas ter bestrijding van "smet" (aanslag) en voor aardbeien in de volle grond tegen vruchtrot. Het middel geeft bij een juiste toepassing geen residu problemen. Toepassing: In de sla- en andijvie teelt onder glas wordt binnen één week na het planten 20-40 gram per 100 m2 gespoten. Het is ook mogelijk binnen één week na het planten 15 g/100 m2 te spuiten en deze bespuiting één week later te herhalen. De dosering is afhankelijk van de mate waarin "smet" wordt verwacht. Het wordt aanbevolen overvloedig spuitvloeistof te gebruiken zodat alle plantendelen goed worden geraakt. Spuit zoveel mogelijk in het hout van de planten in verband met spuitresidu op de bladeren en beschadiging aan de bloemen. /\griben Nederland b.v., 01608-13351, deelt mede dat Rovoral ook voor hun produkt is toegelaten voor sla, andijvie en aard beien. Enkele punten uit de gebruiksaanwijzing: Voor sla en andijvie onder glas zijn er twee toepassingsmoge lijkheden toegelaten, waarvan de hiernavolgende in de praktijk de voorkeur zal genieten: één bespuiting met 20-40 gram/100 m2, toe te passen binnen een week na het planten. De te ge bruiken dosering hangt af van de mate waarin smet wordt ver wacht. De aanbevolen hoeveelheid water bedraagt 25 liter of meer per 100 m2. Voor aardbeien in de volle grond geldt de volgende toepassing: vanaf het moment dat de bloemstengels omhoog gaan staan om de 10 dagen spuiten met 0,2 (200 gram per 100 liter water). Per 100 m2 moet ongeveer 10 liter spuitvloeistof gebruikt wor den. De laatste behandeling mag tot uiterlijk 2 weken voor de eerste pluk plaatsvinden. Voorts deelt Agriben nog mee dat de volgende middelen gaan vervallen. Nummer 4194 N 4355 N 4608 N 4617 N 4695 N 4696 N 5619 N 5684 N 5985 N 6240 N Caid-vloeb%Caid-vloeibaar wordt normaal verlengd en blijft dus geldig. Alle etiketten waarop het woord Unitas-Service voorkomt zijn verouderd. De etikettering van produkten; Zolo- ne-spuitpoeder - zolone vloeibaar, zolone ultra en moxiline zijn niet meer in orde. Naam van het middel Vervaldatum copertan 5- 3-197S ucetin-super 14- 6-1978 ucetin AC 23- 10-1978 ramucide-vloeibaar 1- 10-1978 ramucide-havervlokken 1- 10-1978 caid-havervlokken 1- 10-1978 monam-agriben 4- 6-1978 caid-tarwekorrels 1- 10-1978 caid-haverkorrels 1- 10-1978 borocil - 4 1- 12-1977 p de West Europese fruitmarkt wordt het aanbod steeds groter. Wat de appels betreft is het aanbod van Oost Europese landen op dit moment belangrijk minder geworden maar er staat hier en daar nog wel wat uit die landen opgeslagen in de koel huizen. De kwaliteit van dit fruit loopt echter snel terug en veel zal in de komende weken geruimd moeten worden. Frankrijk levert de Golden Delicious slechts af in voor dit land geringe hoeveelheden en de prijzen van dit ras kunnen zich goed hand haven op het vrij hoge peil van 1,50 tot f 1,60 per kg op de Nederlandse groothandelsmarkten. Er komt wel een toenemende aanbod van citrusfruit. Met name de mandarijnen en sinaasappelen zijn de afgelopen weken in grote hoeveelheden los gekomen tegen overwegend laag te noe men prijzen. Het mandarijnenseizoen is dit jaar wat eerder van start gegaan dan in andere jaren en dat houdt verband met de oogst die dit j^ar aanzienlijk groter zal uitvallen dan in enig voorgaand seizoen en het vrij intensief gebruik maken van rij- pingscellen voor dit produkt. Het Produktschap voor Groenten en Fruit wees er op dat vorige week naast de Spaanse mandarij nen ook de eerste aanvoeren kwamen uit Marokko, eveneens een belangrijk produktiegebied. Spanje neemt sinds lang een dominerende positie in wat betreft de teelt van mandarijnen. Rond 70% van de produktie in de landen rond de Middellandse Zee vindt daar plaats. De West Europese konsument van mandarijnen is voor dit produkt dan ook hoofdzakelijk aangewezen op de telers van het Iberisch schiereiland. Marokko neemt de tweede plaats in terwijl andere landen slechts minimale hoeveelheden aflevert. Het ziet er naar uit dat men zich in Spanje wat meer gaat toeleggen op de teelt van vroege mandarijnen, de Satsuma's, maar daarnaast tracht men ook de uitvoer van Clementines, de late mandarijn, zo goed mogelijk te handhaven. Met name bij de Clementines wordt Spanje konkurrentie aangedaan door Marokko. De afzet van de mandarijnen is tot nu toe groter geweest dan in enig ander jaar. De kwaliteit wordt goed genoemd maar de kon- ditie laat soms te wensen over en een gevolg hiervan is dat de houdbaarheid nog beperkt is. De prijzen zijn tot op heden wat lager dan het vorig jaqr, en gezien de grote oogst wordt niet verwacht dat dit zich in het verdere van het seizoen zal wijzigen. Om welke enorme hoeveelheden het gaat blijkt b.v. uit het feit dat de Spaanse oogst van mandarijnen voor dit seizoen wordt geschat op 733 miljoen kg. Tien jaar geleden lag de jaarproduktie van mandarijnen in Spanje maar op 200 miljoen kg. Men heeft berekend dat de export van mandarijnen uit de Middellandse zeelanden dit jaar een hoeveelheid zal kunnen belopen van 820 miljoen kg, dat is ruim 100 miljoen kg meer dan het vorig seizoen. In ons land werd het vorig jaar ruim 61 miljoen kg mandarijnen ingevoerd en twee jaar geleden 55 miljoen kg. Op de citrusveiling in Rotterdam deden midden vorige week de Satsuma's (vroege) mandarijnen gemiddeld 1,15 per kg en de Marokkaanse Cle mentines gemiddeld 1,45. Aangenomen wordt dat de klein handelsprijzen dit jaar lager zullen komen te liggen dan het vorig jaar toen ze gemiddeld 2,49 per kg waren. I aast de mandarijnen zijn er dan uiteraard de sinaasappelen welke in de komende maanden een belangrijke rol zullen spelen. We weten wel dat ze dit elk jaar doen maar we zijn er deze week wat dieper op in gegaan om aan te tonen hoe rijk voorzien de internationale fruitmarkt is. Dat wil beslist niet zeggen dat we pessimistisch zijn over de afzetkansen van onze eigen appelen en peren maar wel dat we de ontwikkelingen goed moeten volgen en voor een geleidelijk aanbod van fruit van goede kwaliteit zullen moeten zorgen in de komende maanden. Het betekent ook dat we hetgeen staat opgeslagen in het koel huis in de gaten zullen moeten houden, want met name uit België komen berichten over een hoger vochtgehalte in de appelen en peren in vergelijking met b.v. het vorig jaar. Als gevolg van dit hogere vochtgehalte van de vruchten in de inbrengperiode zou de kans bestaan dat we dit jaar meer te maken krijgen met ge wichtsverlies en met het rimpelen van de vruchten in het koel huis. Plaatselijk in België zijn er hierdoor moeilijkheden gekomen met de bewaring vooral van peren. Verder komen eveneens uit België berichten over het gemakke lijk butsen van de appels, ook weer tengevolge van het feit dat het vruchtvlees meer vocht bevat dan in andere jaren. Bij het sorteren zal hiermede rekening gehouden moeten worden. In ons land bestaat op dit moment nog steeds de indruk dat het butsen minder zal zijn dan het vorig jaar. De eerste ervaringen zijn in elk geval beter dan het vorig jaar, maar toen hebben we ook een seizoen gekend waarin alle koelhuis Golden Delicious met de hand gesorteerd moest worden. Hopelijk zullen we daarvóór in 1977-1978 gespaard blijven. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 15