Teelt van bloemzaden in de vollegrond O E en toenemende belangstelling en toepassing van de I n het laatste van de vorige eeuw breidde de teelt van bloem zaden zich vooral in Nederland uit. De bakermat van deze teelt ligt in West-Friesland. Men exporteerde deze artikelen over de hele wereld en de vraag werd steeds groter. West-Friese Firma's lieten later ook hun produkten telen in Zuid-West Nederland, vanwege het daar gunstige klimaat. De teelt van bloemzaden koncentreerde zich hoofdzakelijk op Goeree en aan de westkant van Tholen. Groentezaadteelt komen we ook tegen op Walche ren in West Zeeuwsch-Vlaanderen en Wrest Noord-Brabant. Rond de oorlogsjaren was er sprake van een spektakulaire groei van de teelt van tuinbouwzaden in Nederland en ook in dit gebied. Hierna kwam een periode van inkrimping. A anvankelijk was de teelt van bloemzaden een zeer arbeids intensieve teelt. Het zaaien gebeurde met een kleine handzaai- machine; de onkruidbestrijding met de hand. Het oogsten van tal van gewassen gebeurde door de rijpe zaadballetjes te pluk ken, b.v. viool, dahlia, chrysanthemum, madelieven, oost-indi- sche kers. Ze werden dan in gaasbakken op een droge plaats te drogen gezet of onder een afdak opgehangen in zakken of oude nylonkousen. Andere gewassen werden op ruiters te drogen gezet. Na het voordragen werd het gewas gedorsen, aanvanke lijk met de hand en later met de kleine machine (hekel). Het schonen en nadragen werd meestal door de afnemende zaad firma verzorgd. B. Bayense CONSULENTSCHAP VOOR DE TUINBOUW "ZUID-WEST NEDERLAND" TE GOES p tal van bedrijven in Zuid-West Nederland komt de teelt van tuinbouwzaden voor. We verstaan hieronder behalve bloemzaden ook groentezaden en in mindere mate kruidenzaden. Bij de meitelling worden al deze teelten als "tuin bouwzaden" op een hoop geveegd, dus kennen we de afzonderlijke oppervlaktes niet. In dit artikel willen we iets vertellen van deze teelt, speciaal in Zuid-West Nederland, waar de helft van het landelijke areaal te vinden is. Meer gaat men met grotere machines zaaien. Chemische on- kruidbestrijding wordt bij vele gewassen toegepast, ofschoon er nog vele vragen zijn op dit gebied. Het oogsten geschiedt veel machinaal, waarna het gewas de laatste jaren steeds meer kunstmatig gedroogd wordt. Bij vele gewassen gebeurt het dor sen met de kombine. Door deze ontwikkelingen gaan een aantal van deze gewassen verdwijnen van het kleine bedrijf naar het grotere akkerbouw bedrijf. Dit is al het geval met violen. Sommige gewassen worden niet ter plaatse gezaaid, maar onder glas en de planten worden later buiten uitgeplant, b.v. Dahlia, Ageratum, Delphinium en Primula. Deze opkweek van plant- materiaal wordt vaak uitbesteed aan tuinders in het gebied. Slotwoord teelt van bloemzaden zou mogelijk zijn als: - de zaadfirma 's bereid zijn deze teelten in dit gebied een meer blijvend karakter te geven; - er door goede afspraken naar gestreefd wordt, dat de teler zich wat minder afhankelijk kan opstellen; - onderzoek en voorlichting meer aandacht aan deze teelten zullen besteden; - de telers bereid zijn studie van deze gewassen te maken en gegevens met elkaar te willen uitwisse len. 0 1. Betekenis In de periode 1950-1960 gingen veel zaadfirma's ertoe over de teelt onder te brengen in zuiderlijke landen i.v.m. klimatolo gisch gunstiger omstandigheden en goedkopere arbeid. Thans is er in beperkte mate een tendens aanwezig om een gedeelte van de teelt weer naar Nederland te halen vanwege een betere kontrole. Het kaderpersoneel uit Nederland schijnt min der bereid te zijn in de betreffende gebieden te gaan werken. Bovenstaande ontwikkeling kunnen we aflezen in onderstaande tabel, die de gegevens weergeeft over Zeeland. Teelt van violierenzaad in een kas op duiveland Gemiddelde oppervlakte per bedrijf 1.2 ha 1.4 ha 1.5 ha 1.6 ha 1.7 ha Tabel 1. Jaar Aantal ha Aantal bedrijven 1912 3 1940 419 1946 1812 1973 321 168 1974 405 292 1975 514 336 1976 543 337 1977 522 306 4. Knelpunten Een voordeel van deze teelt is de lage vermogensbehoefte, hetgeen in deze tijd zeer aanspreekt. De zaadfirma's zorgen voor zaad of plantmateriaal en de afzet. In verhouding tot andere gewassen is de behoefte aan meststoffen en gewasenbescher mingsmiddelen niet groot. De arbeidsbehoefte wisselt sterk van teelt tot teelt, maar vermindert door bovengeschetste ontwikke lingen. Toch zijn er duidelijke knelpunten: le Sterk wisselende vraag naar een aantal zaadprodukten; de mogelijkheid van deze teelt in het buitenland blijft storend werken. 2e Sterk wisselende uitkomsten: de klimatologische omstan digheden blijven typisch Nederlands en zijn voor een aantal gewassen niet altijd ideaal. 3e De teler is sterk afhankelijk van de zaadfirma's en weet vaak de weg niet te vinden bij konflikten. Ofschoon er Algemene Teeltvoorwaarden zijn als een modelkontrakt en er een Proefstation voor Zaadkontrole achter de hand is, kent de teler vaak de mogelijkheden niet. 4e Bij de zaadfirma's is er vaak een bepaalde kortzichtigheid inzake hun aandeel in dit proces. Dit blijkt b.v. uit de matige kwaliteit van het plantmateriaal dat beschikbaar wordt ge steld en de organisatie bij afname, waardoor vaak kwali teitsverlies in de hand wordt gewerkt. 5e De teelt is qua onderzoek, onderwijs en voorlichting altijd verwaarloosd. De zaadfirma's hebben hier zelf wel wat aan gedaan maar er ligt op dit terrein nog veel braak. Op de voorgrond scheefbloem er achter margrieten De nieuwe ontwikkelingen betreffende mechanisatie en chemi sche onkruidbestrijding zijn ook aan de bloemzaadteelt niet voorbij gegaan, al lopen die wel achter bij andere teeltrichtin gen. Het uitdoen van planten voor zaadteelt in een rolkas in St. Maartensdijk 13 Proeftuin voor bloemzaden van Sluis en Groot te Enkhuizen In Zuid-Holland waren in 1976 336 bedrijven met de teelt van tuinbouwzaden met een gezamenlijke oppervlakte van 419 ha. Deze zaadteelt ligt hoofdzakelijk op het aangrenzende eiland Goeree-Overflakkee. Naar schatting bestaat ongeveer de helft van de oppervlakte tuinbouwzaden uit bloemzaadteelt. De teelt geschiedt hoofdza kelijk op kontrakt en is nog steeds overwegend in handen van West-Friese zaadfirma's. 2. De gewassen al van bloemgewassen kan men in dit gebied tegen komen. Men ziet hektaren aan één stuk van het ene gewas (b.v. violen) en kleine stukjes van andere gewassen. Er zijn veel éénjarige gewassen, maar ook tweejarige en vaste planten. Er zijn gewas sen die enkele tonnen zaad per hektare opbrengen (b.v. Oost Indische kers), maar ook gewassen die maar 50 kg per ha op brengen (b.v. madelieven). Gewassen met grote verschillen in 1000-korrelgewicht. Hier volgen de belangrijkste bloemgewas sen, die in Zuid-West Nederland voorkomen: nê-m tr musrnmu Perceel violenzaad onder St. Annaland Violen is een belangrijke teelt. Verder komen we regelmatig aanzienlijke oppervlaktes Leeuwebekken, Vergeet-mij-niet, Oost-Indische Kers, Scheefbloem en Phlox tegen. Bij de klei nere gewassen is dat wisselend. Behalve de gewassen in boven genoemde lijst treffen we nog tal van andere gewassen aan in kleine oppervlaktes en (soms) in bepaalde jaren. In enkele gevallen worden in dit gebied wat bloemzaden in een kas geteeld. Zoals de gewassen: Violieren en Impatiens (Vlijtig Liesje). 3. Ontwikkelingen Tabel 2. I.alijnse naam Alyssum Bellis pcrennis Campanula medium Cheiranthus maritimus Cheiranthus eheiri Dianthus barbatus Dianthus carvophvllus Godetia Iberis I.upinus polyphyllus Nemesia Nemophila Phlox drummondii Telersnaam Sneeuwkleed Madelieven Klokjesbloem Stranviolieren Muurbloemen Duizendschonen Tuinanjers Godetia Scheefbloem Lupine Nemesia Haagbloemen Vlam bloem Latijnse naam Reseda odorata Viola Ageratum mexicanum Antirrhinum Aquilegia Aubrietia Centaurea cyanus Chrysanthemum lenc. Dahlia Delphinium Primula veris Tropaeolum Myosotis aipestris T elersnaam Reseda Violen Blauwe kogel Leeuwebekken Klokjes Aubreitia Korenbloemen Margriet Dahlia Riddersporen Sleutelbloem O.I. Kers Vergeet-mij-niet

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 13