w e gaan ook nog een rondjedoen langs het land. Je komt dan direkt in een T och rijst de vraag "David als jij nou eens uitvalt, hoe gaat dan David jr het doen? Want hij is nog een volwaardige arbeidskracht die, hij moet het toegeven, iets later aan het vooreind is bij het peenbutten dan zijn zoon, maar toch.... Dat David ook wel eens niet meer D avid Schepper is een markant figuur, zijn vrouw Jacolien trouwens ook, of schoon zij wat sukkelt met haar gezondheid. Toch weet ze nog een bakje voortreffelijke koffie te schenken. Regelmatig leven dat houd je gezond zegt Da vid. In de week op tijd naar bed, rond tien uur liggen we er op. Roken doe ik weinig, een paar sigaartjes maar. Om zes uur ben ik iedere dag het bed uit. Overdag mag ik graag een pruim Pootaardappelen 1978(iii) N og bestaande onzekerheden over de toekomstige ontwikke lingen van onze "Stopa" maken een meer korte termijnplanning onafwendbaar. G elukkig is er in Nederland sprake van een vrije teelt bij pootaardappelen met uiteraard wat natuurlijke grenzen die bo vendien door phytosanitaire maatregelen begeleid worden. De grote kern van pootgoedtelers laat zich stellig niet afschrikken door bovengenoemde maatregelen. D avid Schippereen oude man, die boordevol levenswijsheid zit. In onze huidige moderne maatschappij wordt vaak alles wat oud is terzijde geschoven. Onzinning natuurlijk als het mensen betreft. In Afrika b.v. wordt een oude man geëerd en bewonderd om zijn levenservaring. David heeft veel "zwarte" sneeuw gezien. Jacolien stond hem altijd trouw terzijde. Ik ben altijd een lid van de Z.L.M. geweest en jullie landbouwbladje dat lees ik ieder weekend helemaal uit. D e overwegingen die thans in de verschillende organisa ties voorliggen leiden naar het opnieuw instellen van een minimum-prijssyteem voor onze pootaardappelteelt in het oogstjaar 1978. Er zal worden overgegaan naar een meer korte termijn planning, terwijl de risiko's zo goed mogelijk en zo rechtvaardig mogelijk moeten worden afgedekt. Het instellen van een "calamiteiten-heffing" wordt zorgvuldig afgewogen en naar een besluitvorming geleid in de decem- ber-vergadering van de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap. Later worden in het bestuur van hetzelfde schap en in het Bedrijfsschap voor de Groothandel in Aardappelen hierover beslissingen genomen. Leven en laten leven Wat gaat de jonge David zonder de oude doen? Geen boertje die het alleen maar in de grond zag zitten David is ook een druivenkweker Nog geen rem op de toekomstplannen sa* Heffingen tot 500,— per ha? t Leven en laten leven vindt Davidvandaar ook zijn spreuk die hij steeds toepas selijk vond: Wie wil spreken van het mijne ga naar huis en beziet het zijne en vindt gij daar nu geen gebreken dan kunt gij vrij van 't mijne spreken. grote bedrijven ligt dat heel anders. Ik zou ons bedrijfje zeker niet groter willen hebben, want dan zouden we het werk zelf niet meer aan kunnen en gaat het geld kosten. We hebben een trekker, een ploeg en een cirkelmaaier. Ook zijn we in het bezit van een spuitmachine van 800 liter en klein handgereedschap en nog wat kleinere werktuigen. Er is ook een 5 tons bandenwagen. We kunnen bijna alles zelf doen. zou kunnen, kan hij bruisend van aktie en le ven als hij is, maar moeilijk voorstellen. Maar goed, wat tegenstribbelend geeft hij toe dat David jr dan de zaak anders aan moet pakken. Maar met incidenteel hier en daar wat vrou wen in te zetten ziet hij het toch wel zitten. achter mijn kiezen hebben. In het weekend dan drink ik met plezier een paar borreltjes. Maar alles met mate. Dan moet ik er verder nog bijzeggen dat Jacolien voortreffelijk kan koken en daar blijft een man ook gezond bij. Een gelukkige "oude dag" zeggen ze dan. Wat dat precies is' dat is vaag maar dat David Schipper gelukkig is liegt er niet om. Toch moetje niet denken dat ik zo'n boertje ben die altijd zijn heil alleen maar in die grond ziet zitten. Ik was er graag uit. Hij was nooit thuis zegt Jacolien schertsend. Ja, geeft David toe, dat is waar, ik was veel weg altijd voor die verze kering en taxatie. O verigens een belangrijke zaak hoor, die verzekering! Wij verzekeren altijd. Ik vind dat je als fruitteler, groot of klein, dat risiko niet kunt dragen. Ik geef toe, het is duur, maar in één klap kun je ook door een hagelbui helemaal aan de grond zitten. Je moet er altijd rekening mee houden datje met je produkten onder de blote hemel bezig bent. Dat is trouwens niet het geval met de druiven van David. Jazeker, 't zal niet zoveel voorko men in Zeeland dat iemand een druivenkas van 320 vierkante meter heeft. Een koude kas zoals ze dat noemen met een druivenaanplant van bijna 50 jaar oud. De stammen zijn knoestig en verwrongen. Maar David weet ze steeds weer door de juiste snoeiwijze produktief te houden. Er is zelfs een druivenwingerd die nu een ge- kontroleerde lengte heeft van veertien meter. Ik heb daar een enorm plezier in. Die kas kocht ik erbij toen ik destijds dat huis kocht. Nou ik ben gewoon doorgegaan. Menig goede vriend van David is na een bezoek weggegaan met een tros zoete tafeldruiven. Maar er komt veel meer af dan alleen voor vrienden en kennissen, de oogst van zo'n 700 kg gaat grotendeels naar de veiling. "Zo'n kas heeft ook nog een funktie als appelbewaarruimte tijdens het plukseizoen en een tijd daarna. David en Jacolien vinden dat ze er nog echt bij horen Het werk in de druivenkas is uitgegroeid tot een oplevert s?' hobby, die ieder jaar ongeveer 700 kilo druiven IK *-"■ 3ÉÉ* boomgaard die zijn beste jaren wel gehad heeft. De meeste aanplant dateert uit 1935. Een gezellige boomgaard trouwens waar je van alles vindt. Goudreinette en daartussen strui ken zwarte bessen. Jonathan voor de kruisbe stuiving. Dan staan er nog bomen van het ras Transparante Croelsee die later werden om- geënt tot Golden Delicious. Een paar zeldzame bomen in de streek zijn nu de Yellow transpa rante Madeleine. Knoestige knapen die nog erg goed dragen zegt David met liefde in zijn stem. Een eind verderop, in een hoek tegen het viadukt van de grote weg Middelburg/ Bergen op Zoom aan, ligt nog een boomgaard. Twee hektare met daarin zes verschillende soorten vruchten. Ja, ik heb ook Golden, het gele ge vaar zeggen ze wel, maar je kunt kletsen watje wilt, je kunt er toch niet zonder. Dan wat Ty- demann aan het juk, dat is beter voor de vruchtbaarheid. Een aantal ryen peren, Con ference. 't Is trouwens in deze hoek tegen het viadukt waar David sr en jr hopen straksal hun grond bijelkaar te krijgen. Lekkere grond die het goed zal doen voor de fruitteelt. We hebben er al een nieuwe schuur gebouwd van 6,5 x 12 meter, 't 'Is er maar eentje van betonplaten, maar toch altijd nog goed voor een bedrag van vele duizenden guldens. Hij is wel direkt betaald hoor, anders hadden we hem niet gebouwd. Je moet roeien met de riemen die je hebt. De knolselderij wordt nog helemaal met de hand uitgedaan A. Vermeer Swifterbant Minimumprijs rij algemeen wordt de opvatting gehanteerd opnieuw voor 1978 de mogelijkheid te kreëren om eventuele overschotten uit de markt te gaan nemen tegen van te voren aangekondigde prijzen en voorwaarden. Automatisch wordt daardoor een bo dem in de markt gelegd en ontstaat een minimum-prijs. Die opvatting is zo algemeen, dat verwacht mag worden, dat op nieuw grote bereidheid zal worden gevonden om de benodigde premies op te brengen. Premies, waarmee voorkomen kan wor den dat prijzen kunnen dalen tot zelfs de voermarktprijs, ver meerderd met uitgespaarde kosten! Gedacht wordt om de "ga rantie-prijzen" op het niveau 1977 te handhaven. Daar ons minimumprijssysteem sterk het karakter draagt van een onderlinge verzekering door boeren en handelaren is de kans op doorzetten daarvan in EEG-verband door de jongste ontwikkelingen in Brussel groter geworden. In onze beleidsor ganen wordt momenteel sterk in de richting gedacht van een in principe gelijk laten van de heffingen aan vorig jaar, dus 150,— per ha en een plombe-heffing van 0'40 of 0,80 per 100 kg afhankelijk van de maatsortering. Daarnaast bestaat vrij algemeen de afhankelijk van de aangeboden opvatting om de straf per ras' hoeveelheden te handhaven. Calamiteiten heffing De problemen in het bouwplan van de Nederlandse een gerin ger afkeuringspercentage en daarmee akkerbouwer' verband houdend een mogelijk extra grote oogst maken een verder af dekken van de extra risiko's dan denken we aan een calamiteit. Immers we hebben ook nog een potje van ongeveer 20,— miljoen achter de hand. Niet zo eenvoudig is het om het moment van de calamiteit te bepalen. Uit onze "Stopa-geschiedenis" herinneren we on het jaar 1964 toen bijna 140.000 ton pootaardappelen moesten worden overgenomen. Een bedrag van ruim 20,— miljoen was toen nodig om de schade te dekken. Uit het oogpunt van een "verstandig beleid" lijkt het gewenst om aan de ene kant reke ning te houden met onze reserves, maar aan de andere kant fce zorgen dat de "pot" niet in één keer wordt leeggehaald. Dat zou er toe kunnen leiden om bij ongeveer 100.000 ton oversohot van een calajniteit te spreken. Het is immers ook niet normaal, dat er een overschot is van meer dan 100.000 ton door een te grote produktie, als je gewend bent om 500.000 k 550.000 ton pootaardappelen te verkopen. Welke redenering ook gevolgd wordt, het zal duidelijk zijn dat er beleid moet worden gevoerd en dat de pootgoedsektor op de juiste wijze moet worden geleid. De gedachte begintte leven^dat er een extra heffing moet worden opgelegd aan elke héktare van elk ras van 300,— met aftrek van reeds opgelegde heffingen, wanneer gemiddeld 3 ton per ha (dus 100.000 ton totaal) wordt aangeboden. Zou er gemiddeld meer dan 4 ton,per ha worden aangeboden dan zou 400,— in totaal moeten worden betaald en bij 5 ton per ha 500,— ook weer met aftrék. Een nogal ingrijpende maatregel die sterk begint te leven, maar die ook pas doorgevoerd behoeft te worden, bij een extreme situatie. Vrije teelt Mogelijk zal een te optimistisch geziene uitbreiding kunnen worden voorkomen, hetgeen weer kan leiden tot een "normale situatie". Tenslotte B ovengenoemde beschouwingen lijken naar meer afgeronde voorstellen te leiden. Ze worden nauwkeurig en zorgvuldig ge wogen door beleids-verantwoordelijkheiddragende pootgoed telers en pootgoedhandelaren. Ze zullen niet minder nauwkeu rig en niet minder zorgvuldig worden bekeken door andere bestuurderen met grote ervaring in de beide bedrijfsschappen. Het lijkt opnieuw een staaltje van durf, van inzicht te zullen worden. Een systeem met goede veiligheidskleppen, d.w.z. nor maal betalen in een normale situatie en extra bètalen in extreme omstandigheden met inbouw van een stuk reserve. Hoe wij hier dan op reageren als individuele telers en handela ren, daarover een volgende keer. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 11