Agrarische inspraak "Nota landelijke gebieden" was goed De traditionele jaarmarkt is nog springlevend. KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW De bietencampagne zal langer duren dan verwacht werd RUNDVEEHOUDERIJ Er zijn wel 15 verschillende rassen wintertarwe gezaaid Voor één december kunnen we met de veldwerkzaamheden klaar zijn Ondanks de wat minder gunstige weersomstandigheden zijn de veldwerkzaamheden op Walcheren goed gevorderd. De win tertarwe is voor een groot gedeelte ingezaaid. Het rooien van de suikerbieten is op veel bedrijven vrijwel klaargekomen. Het ploegen op wintervoor kan onder redelijk gunstige omstandig heden plaatsvinden. De grond was nog niet overvloedig nat, zodat er weinig insporing en geen versmering voorkwam. In de eerste 14 dagen van november is de regen niet onaanzienlijk geweest. Ruim 50 mm. wat beduidend meer is dan over de hele maand oktober. De wintertarwe gaf een vlotte opkomst te zien, dank zij de nog vrij hoge temperatuur tot omstreeks half no vember. De vroegst gezaaide wintertarwe heeft dan ook al een gulle ontwikkeling te zien. Hetzelfde geldt ook voor de winter bloemkool. Nu de temperatuur wat lager wordt en de najaarsstormen zich aandienen, gaat het vee weer definitief op stal. De veeverzorging gaat dan ook weer meer tijd vergen. Vooral op de gemengde bedrijven blijft er altijd werk, maar het werkterrein verplaatst zich meer van het veld naar de gebouwen. Dit geldt trouwens ook voor de akkerbouwbedrijven. De aanwezige machines en werktuigen vragen ook weer het nodige onderhoud en reparatie. Verder is er een beperkte mogelijkheid om enkele instruktieda- gen te volgen aan de praktijkschool te Schoondijke. Ook het vergaderseizoen staat weer voor de deur. Diverse organisaties trachten weer een programma in elkaar te zetten. Hopelijk zijn er voldoende kontakten onderling, zodat voorkomen kan wor den dat mea elkaar in de wielen rijdt. Helemaal zal dat wel niet lukken, maar met enig overleg is er toch wel wat te bereiken. Wanneer we zo de eindkonklusies lezen van de Walcherse in- spraakgroepen inzake de nota landelijke gebieden, dan kan men hierover als agrariër wel tevreden zijn. Deze konklusies vallen niet ongunstig uit, t.o.z. van agrarisch Walcheren. De agrarische bevolking was procentsgewijze in deze inspraakgroepen goed vertegenwoordigd. Ook in het land van Axel hebben de novemberstormen huisge houden. Gelukkig hebben zich geen calamiteiten voorgedaan. De plaatsen waar de dijken al zijn versterkt waarborgen toch wel een verhoogde veiligheid. Het is te hopen dat de verantwoor delijke instanties er op toe zien dat de veiligheid van een gebied nimmer ondergeschikt mag worden gemaakt aan politiek ge touwtrek of andere spitsvondigheden. Ook bepaalde belangen groepen zullen in dezen hun verantwoordelijkheid moeten kennen. De werkzaamheden op het veld vorderen goed. De bietencampagne gaat langer duren dan verwacht werd. Geluk kig is de oorzaak hiervan een hogere opbrengst dan voorzien was. De wintertarwe zit er op de meeste plaatsen in terwijl de opkomst goed is. Er is zeker zoveel gezaaid als vorig jaar reke ning houdend met wat er nog gezaaid moet worden op vrijko mend bietenland. Donderdag 8 december is er weer de Axelse jaarmarkt Een folkloristisch gebeuren, dat bestaat zolang men sen zich kunnen herinneren. Het jaarmarkt evenement is nog steeds springlevend. Anders gezegd er zit nog steeds groei in. Deze dag heeft een naam als handelsmarkt van de bovenste plank. Handelaren zullen veel jongvee van goede kwaliteit aanvoeren. De kwaliteit van het slachtvee is alom bekend. Schapen, geiten en pony's zullen er ook zijn. Het Streekcentrum, gesteund door een aktieve middenstand zal verschillende festiviteiten opluisteren met kraampjes en stand jes. Er zal ook een show van oude ambachten worden verzorgd. UITWINTEREN VAN TARWE gebeurt maar zelden door bevriezing. In de meeste gevallen is wateroverlast de oorzaak. Hierdoor krijgt wintertarwe een slechte stand. Bent u bang voor wateroverlast? Zorg dan tijdig voor open draineerbuizen en maak het mogelijk, dat ploegvoren leeg kunnen lopen. Als het nog droog is, kunt u de laagste plekken eventueel nog behandelen met een woelijzer. Beter enkele rijsporen in uw tarwe, dan straks waterschade. HET IDEAAL VAN ELKE akkerbouwer is, om voor 5 december totaal klaar te zijn met het veldwerk. Kijk ook nog even naar het begin en het einde van uw perceelssloten. De kranen kunnen bij het reinigen van sloten net niet aan de einden komen, zodat daar vaak een dam metje blijft zitten die veel water tegenhoudt. DE LA A TSTE TIJD KOMEN er veel fritvliegen voor. De larven van deze fritvliegen leven in de stengel van grassen en 6 We hebben de afgelopen periode in Zuid-Beveland nogal wat regen gehad. Tot nog toe heeft alles een vlot verloop gehad. Toch valt ook weer niet te ontkennen dat er gerekend voor half november toch nog vrij veel suikerbieten in de grond zaten. Eigenlijk nog wel meer dan goed is. Het rooien is op een aantal bedrijven toch wel wat geremd, doordat de afvoer naar de fabrieken af en toe wat minder vlot ging. Verder speelt ook een rol dat de gemiddelde opbrengst wat hoger uitkomt als aanvankelijk werd verwacht. Het is niet uit gesloten, dat het nog een vrij lang seizoen zal worden. Langzaam maar zeker wordt het dan ook tijd om de suikerbieten voldoende te beschermen tegen mogelijke nachtvorsten. Wat stro eventueel wat ruigte hetzij met of zonder plastiek kan heel wat doen, en zeker veel problemen voorkomen. Bevroren bieten zijn nu één maal op de fabrieken moeilijk te verwerken met daarbij vele problemen. De suikergehaltes vallen duidelijk niet tegen. Jammer dat we voor de laatste bijgekomen suiker zo'n lage prijs zullen vangen. Het op wintervoorploegen is vooral op de zwaardere gronden een heel eind aan de kant. Met de vele driescharige wentel- ploegen, kan in een korte periode en dan ook onder goede, gunstige omstandigheden veel gepresteerd worden. Het is nu met de uitzaai van de wintertarwe wat rustiger ge worden. Hier en daar zal nog wel wat gezaaid worden, wanneer het laatste suikerbietenland vrijkomt. Niet overal kwam de tarwe regelmatig boven de grond. Nu na de regen is de opkomst overal voldoende, zelfs al met opmerkingen dat ze ruim voldoende dicht staat. Op Zuid-Beveland is toch nog een kleine oppervlakte winter- gerst gezaaid. De belangstelling is toch geringer als aanvankelijk werd verwacht. We dienen nu maar af te wachten met welke opbrengsten de wintergerst voor de dag zal komen. En hoe dan een eventuele konkurrentie met de zomergerst uit zal vallen. De hoeveelheden suikerbietenkop- en blad die verzameld wor den voor het direkt vervoeren aan het rundvee, hetzij op stal of nog in de wei en het inkuilen worden ieder jaar kleiner. De vele daaraan te besteden tijd en de daarbij hoge (arbeids)kosten hebben vele ondernemers doen uitwijken naar de teelt van de veel verder gemechaniseerde teelt en oogst van de snijmais. In de loop der jaren is het bieten transport over water naar Nederlandse fabrieken steeds verder afgenomen. granen, zodat de stengel er zo maar uitgetrokken kan wor den. Kontroleer uw graszaad en ook uw wintertarwe op deze schade. Vooral bij hoge temperatuur kan de ontwikkeling van de fritvlieg lang door gaan. UIT PROEVEN IS GEBLEKEN, dat tarwe op gekulti- vaterd bietenland praktisch geen last heeft van voetziekten. Het is zelfs zo, dat stoppels van een jaar geleden, de voet ziekte overbrengen. U kunt dus rustig uw suikerbietenland alleen kultivateren, maar maak de grond wel goed diep los. Om wateroverlast te voorkomen minstens 20 cm. ALS IEDEREEN TARWE zaait in dezelfde periode is er meestal weinig last van vogelschade. Zaait u in een periode dat uw buren het niet doen, dan loopt u de kans dat alle vogels, duiven, kraaien enz., naar uw perceel komen. Neem geen risiko en laat het zaaizaad ontsmetten tegen vogelschade. JA MM ER DAT U NOG STEEDS GEEN lid bent van de We schrijven al weer half november, terwijl we in West- Zeeuws-Vlaanderen zo te merken middenin het gure najaars weer vertoeven. Storm, regen en hagelbuien met lage tempera turen. Er is de eerste helft van november al zo'n 50 mm regen gevallen. Dat is niet mis, en zo hier en daar ook wel te zien op het land. Als er weer een bui is gevallen staat in veel gevallen het regenwater enige tijd in de sproeisporen op de wintertarweper- celen. Dit ontsiert niet alleen zo'n tarweperceel, maar is na tuurlijk ook niet goed voor de grond. Wij vragen ons dan ook af, of er in het najaar niet te veel met bodemherbiciden wordt gespoten. Zeker als geen duist wordt verwacht kan het onkruid ook heel goed in het voorjaar worden bestreden. Proeven tonen dit al jaren aan. Er zijn voor de voorjaarstoepassing ook al een groot scala van middelen beschikbaar. Deze werkwijze past alleen niet als bodemherbiciden worden gebruikt en er een groenbemester moet worden ingezaaid. Overigens hebben we kunnen konstateren, dat ook dit najaar weer de groenbemesters allesbehalve een goede stand vertoon den. Toch waren de groeiomstandigheden gunstig, alhoewel door de late graanoogst natuurlijk wel wat kort. Er is in ons gewest een zeer groot aantal tarwerassen uitgezaaid. Het ras Armada staat volgens informatie ver aan kop. Wellicht is ruim Vi deel van het areeal gezaaid met dit ras. Ook Okapi en Manella zijn veel gezaaid geworden. Clement, Lely, Caribo en Norda zijn van weinig betekenis meer. Met de buitenlandse rassen meegerekend komen er minstens 15 verschillende rassen voor. Wel een verschil met enige jaren geleden. Dan was 5 rassen al veel. Enkele boeren zijn dan toch nog aan het mengen van zaaizaad begonnen. Mogelijk is zo'n 5% van het areaal gemengd. Wij zijn erg benieuwd naar de resultaten ervan als volgend jaar er wel of geen schimmelziekten van betekenis op treden. Wat ons verwondert heeft, is dat er nu nog steeds bieten in de grond staan. De groei is er al lang uit, terwijl het gehalte alleen maar kan dalen; de tarra toeneemt en de struktuur van de grond wordt verslechterd. Bij de bieten vallen zowel de opbrengst als het gehalte erg mee. Dit zal wel een negatieve invloed hebben op de prijs. We zullen afwachten. Vorige week werd te Schoondijke weer een nieuwe (de derde) overdekte werkruimte van de land- bouwpraktijkschool "Prins Willem" in bedrijf gesteld. Dit ge schiedde in aanwezigheid van vele genodigden door de direk- teur van het landbouwonderwijs Ir. P. van der Schans. Wij zijn er trots op dat een dergelijke school aanwezig is in ons gebied. Het is een school, zeer modern van opzet met een groeiend aantal kursisten, die ook steeds meer uit het buitenland (België) komen. Interessant is ook te vermelden dat een opleiding hier mogelijk is voor het behalen van het jeugdtrekkerrijbewijs. Het moge deze school in de toekomst goed gaan. De leiding is in goede handen en de instrukteurs zijn prima vakmensen. N u het weer tegenzit, blijkt dat er in de Westhoek toch nog meer werk voor de bietenrooiers te doen valt, dan we aanvankelijk dachten. Niet alleen bieten moeten er gerooid worden, ook witlof en vooral ook knolselderie vragen om deze bewerking. Met het oog op de vorst wordt het nu wel eens tijd. Op deze tijd van het jaar kun je alles verwachten met het weer. De weergo den hebben ons trouwens al goed geconfronteerd met echt na jaarsweer, was het de afgelopen winter zo, dat de dijkbewaking niet eenmaal in het touw behoefde te komen. Nu is men al verschillende malen opgeroepen en 't was terecht, dat deze maatregelen werden genomen. Met de te oogsten produkten wordt het nu toch echt wel de hoogste tijd om de zaak eruit te krijgen. Wanneer je met de loonwerkers over dit late rooien spreekt zeggen ze allemaal; dat de kansen er wel geweest zijn, maar, dat iedereen toch nog even tijd had. We hopen niet, dat dit afgestraft wordt. Anderzijds is het wel zo, dat er collega's zijn, die gewoonweg teveel risiko nemen 't kan goed uitkomen maar 't kan heel slecht uitkomen en dan kost het veel geld. Het is overigens wel te zien, dat er in de Westhoek nogal wat bieten geleverd zijn tijdens de vrije levering. Veel bieten aan de hoop liggen er tenminste niet. Met de ploegerij gaat het ook de goede kant uit. Steeds meer collega's zijn klaar met het ploegwerk en wanneer er enkelen klaar zijn volgen er meestal meerderen. Voor 1 december lijkt het erop, dat de werkzaamheden prak tisch beëindigd kunnen zijn, dat is niet laat en 't betekent dat onze winterrust een aanvang kan nemen. Eer het zover is, moet er toch nog wel het een en ander gebeuren maar we zijn wel zover; dat we de eindstreep a.h.w. ruiken. melkkontrole. Het opruimen van de minder produktieve dieren, vooral wat betreft vet- en eiwitgehalte, wordt dan toch wel heel moeilijk. Ook het aanhouden van kalveren, afkomstig van de meest produktieve koeien, zal niet altijd een schot in de roos zijn. Nu de meeste koeien gaan afkal ven, is het de hoogste tijd om lid van melkkontrole te wor den. EEN GLA D GESCHOREN GELAA T vraagt minder on derhoud dan een weelderige haardos en baard. Ook melk koeien, vooral op groepstallen, worden voor het opstallen netjes geschoren. Sommigen doen dit ook op ligboxenstal- len. Wanneer men bang is voor te lage temperaturen, scheer dan in ieder geval dat gedeelte wat bij liggen gemakkelijk wordt bevuild. ALS HET VEE IS OPGESTALD, mag u nog geen af scheid nemen van het grasland met de gedachte, zie zo dat hebben we weer gehad. Kijk eens goed hoe het staat met het onkruid. Ook in ouder grasland zal muur voorkomen. Be - strijd het onkruid nu met MC PP en bij lagere temperatuur met 2,4,5 TP. Laat het onkruid niet voort woekeren, maar zorg dat de zode kan volgroeien met goede grassen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 6